Tisk: Vyhoštění Rusů z ČR by měl být jen první krok

Vyhoštění 18 pracovníků ruského velvyslanectví v Česku pro důvodné podezření, že se příslušníci ruské tajné služby zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích v roce 2014, by mělo být jen prvním krokem, po kterém musejí dále jednat nejen české úřady, ale i orgány spojeneckých zemí, napsaly dnes některé slovenské listy.

Eurozpravy.cz

Deník Pravda zase poukázal na možné okolnosti zveřejnění zmíněných informací českými politiky. O případu většina listů na Slovensku informovala na svých titulních stránkách.

Podle listu Sme vyhoštění "osmnácti špionů s diplomatickým krytím" je jen první a nejpřirozenější reakce Prahy. "Vzhledem k tomu, že s vrbětickým útokem jsou v Evropě srovnatelné jen aktivity Islámského státu, událost se vnucuje jako historický milník ve smyslu radikální reformy ruské (východní) politiky Evropské unie," dodal.

Denník N uvedl, že závažnost případu nijak nesnižuje skutečnost, že se o účastí ruské vojenské rozvědky při výbuchu ve Vrběticích veřejnost dozvídá až po šest a půl roce od události. "Naopak, incident nově nabyl charakteristiky teroristického činu (kromě zničené munice zahynuli dva lidé), nota bene ve vojenském objektu členské země NATO," uvedl list, který na titulní stránce otiskl kromě jiného nápis "Ruští agenti".

Nejčtenější slovenský list Nový čas citoval politologa Alexandera Dulebu, který pro případ potvrzení podezření okolností zmíněné exploze označil incident za teroristický akt na území jedné země organizovaný tajnou službou jiného státu. "Takové věci, jako vyhazovat na území cizí země do luftu muniční sklady a zabíjet přitom lidi, to se nedělá. Pokud vám zabijí občany vaší země na vašem území, tak si to jednoduše nemůžete nechat líbit," řekl Duleba.

Podle listu Pravda informace o podezřeních ohledně zapojení příslušníků ruské tajné služby do výbuchu ve Vrběticích musely být známé delší dobu a někdo je držel "v šuplíku". Deník si položil řečnickou otázku, zda okolnosti jejich zveřejnění nenastaly v souvislosti s plánovanou cestou ministra vnitra Jana Hamáčka do Moskvy k jednáním o dodávkách vakcíny Sputnik V proti nemoci covid-19.

Skutečnost, že by ruská tajná služba měla být nějakým způsobem zapojena do výbuchu v muničním skladě, označil list za šokující. "Jaký smysl by ovšem mělo zničení této dodávky, když se dá v okamžiku nahradit z jiného zdroje?," položil si list další řečnickou otázku, a to v reakci na informace některých médií, že cílem útoku byla munice, která měla být dodána na Ukrajinu nebo do Sýrie.

Podle listu Hospodárske noviny se vztahy mezi Českem a Ruskem otřásají v základech. "K eskalaci vztahů mezi oběma zeměmi došlo v době, kdy měla česká vládní delegace odletět do Moskvy k jednání o nákupu ruské vakcíny Sputnik V. Zároveň se do finále dostává tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, kde byl až dosud jedním z favoritů ruský Rosatom," napsal deník.

Deníky se pozastavují nad načasováním zveřejnění informací o Rusku a Vrběticích

Česká média se v komentářích pozastavují nad načasováním sobotního oznámení premiéra Andreje Babiše (ANO) o podezření českých bezpečnostních složek, že do ničivého výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby. Zjištěné okolnosti podle nich také připomněly politikům, že by neměli podceňovat bezpečnostní rizika a že je třeba ostražitosti. Spolupráce s Ruskem a hlavně závislost na něm může být podle médií riskantní.

"Můžeme se dohadovat o té či oné jednotlivosti. Třeba o tom, kdo, kdy a proč rozhodl o načasování té zprávy. Už proto, že informace tohoto kalibru se skládají po kouskách a někdo musí rozhodnout, kdy a v jaké podobě se zveřejní," ptá se komentátor Lidových novin (LN). Podle deníku E15 je zajímavé, jak rychle se detaily kauzy objevily v některých českých médiích. A bez povšimnutí není ani globální kontext, tedy časová souvislost s vyostřením vztahů mezi USA a Ruskem, píše deník. "Neboli napětí mezi Západem a Moskvou vzrůstá, takže je až moc velká náhoda, že zrovna teď se objevily 'jednoznačné' informace o ruské účasti na explozích ve Vrběticích," uvedl komentátor E15.

"Jistěže se okamžitě ozvaly hlasy, že jde o fabulaci zákeřně načasovanou k narušení rozjednané dodávky ruských vakcín Sputnik a účast Rosatomu v tendru na blok Dukovanech," píše třeba komentátor deníku Právo. Stín možné účasti Rusů na výbuchu skladů podle deníku nepochybně dopadne na veškeré strategicky významné projekty. "Ten stín se ale z východu rozpíná už dlouho," doplnil komentátor.

Neurčité informace o blížícím se skandálu kolem ruské špionáže se podle komentátora Hospodářských novin (HN) objevily od zdrojů z tajných služeb už před několika týdny. Česko přesto dále pokračovalo v přípravě tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech za účasti ruského Rosatomu nebo snahách o nákup ruské vakcíny proti nemoci covid-19. Nyní by ale Česko mělo podle komentátora zcela přehodnotit vztahy k Rusku. "Zastánci Ruska často obviňují ty, kdo varují před expanzivností putinovského režimu, že mentalitou zamrzli v období studené války. Rusko není Sovětský svaz, situace je úplně jiná, tvrdí. Lze přitakat, že situace jiná je. Což ale neznamená, že je lepší," píše. "Pořád jde o expanzivní režim, který se neštítí aktů státního terorismu. A jako k takovému k němu musíme přistupovat," doplnil.

Základní sdělení je podle deníků stejné. "Příslušníci zpravodajské služby ruské armády, lidé podléhající ruské vládě, narušili suverenitu České republiky způsobem, který se často označuje za státní terorismus," uvedly LN. Podle komentátora Českého rozhlasu (ČRo) není vzhledem k opakovaným varováním tajných služeb před ruskými operacemi na území České republiky nejnovější dění velkým překvapením. "I když způsob, jakým o sobě dali ruští špioni nakonec názorně vědět, může být šokující," uvedl. Zjištěné okolnosti kolem výbuchu muničního skladu tuzemským politikům připomenuly, že by neměli podceňovat bezpečnostní rizika. K nim patří snaha o diskreditaci tajných služeb či ignorování jejich varování. "Kdyby tomu bylo jinak, nemohl by ministr Karel Havlíček vyvíjet aktivity k udržení ruské firmy ve hře o dostavbu Dukovan. K tomu došlo navzdory doporučení bezpečnostní komunity, Rusy do této soutěže vůbec nepouštět," doplnil.

Také podle komentátora Práva nejsou informace o možném podílu ruských agentů na výbuchu úplným překvapením. "Jen jsme pořád řadili související nebezpečí převážně do sféry hybridních hrozeb, dezinformací, propagandy v tamních (ruských) státních médiích a zde na obskurních, i když také sledovaných webech. Teď se jejich virtualita povážlivě zhmotňuje," píše. V případě potvrzení podezření o akci ruských agentů ve Vrběticích už podle něj nikdo nemůže kroky Ruska obhájit. "Dva čeští občané zaplatili první vrbětický výbuch životem," uvedl.

Témata: EZ

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, nereagoval na nové informace, tvrdí…

23.09.2021 11:42 Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

TI také nezná výsledek řízení Černošic s Babišem kvůli střetu zájmů

23.09.2021 15:32 Organizace Transparency International (TI), která podala městskému úřadu v Černošicích podnět kvůli…

Počet nově nakažených v Německu klesl pod 10.000

24.09.2021 07:54 Šíření koronavirové nákazy v Německu ve srovnání s předchozím týdnem zpomalilo. Institut Roberta…

Soud potvrdil doživotí pro Carlose. Terorista Ilich Ramírez Sánchez alias…

23.09.2021 21:41 Francouzský soud dnes potvrdil doživotí pro venezuelského teroristu Ilicha Ramíreze Sáncheze, který…

Portugalsko od října zruší většinu opatření. Naočkovalo 85 procent lidí

23.09.2021 18:52 Portugalsko od 1. října zruší téměř všechna zbývající protiepidemická opatření. Oznámil to dnes…

Slovenská policie zadržela převáděče, kteří přepravovali migranty i přes…

23.09.2021 14:36 Rozložení skupiny převáděčů, která přepravovala migranty ze Slovenska do Německa, ohlásila dnes…

EU chystá zavedení jednotné nabíječky pro telefony či tablety

23.09.2021 13:28 Na dobití jakéhokoli mobilního telefonu či tabletu prodávaného v Evropské unii by měla v budoucnu…

PROFIL: Angela Merkelová. Jak se vědkyně stala jednou z nejmocnějších žen…

23.09.2021 12:58 Původně měla být kancléřkou jen dočasně, po odchodu svého učitele a politického titána Helmuta…

PROFIL: Volby v Německu. Olaf Scholz a jeho SPD mají největší šanci na…

23.09.2021 12:54 Ministr financí Olaf Scholz patří mezi nejoblíbenější politiky v zemi a svou Sociálnědemokratickou…

PROFIL: Volby v Německu. Kdo je Armin Laschet, kandidát na kancléře za CDU…

23.09.2021 12:49 Armina Lascheta, který je kandidátem konzervativní unie CDU/CSU na německého kancléře v, podpořilo…

Německé volby ovlivní směřování Unie i roli von der Leyenové

23.09.2021 12:32 Nedělní německé volby a následný odchod kancléřky Angely Merkelové nezmění jen vládní poměry v…

Babiš na demografickém summitu odmítl imigraci na úkor rodin

23.09.2021 12:25 Někteří z politiků ze zemí střední a východní Evropy včetně českého premiéra Andreje Babiše dnes v…

Související:

Právě se děje

reklama