V Evropě došlo při nedávné vlně veder k výraznému nárůstu počtu úmrtí

Řada evropských zemí zaznamenala při poslední vlně veder v polovině července výrazný nárůst počtu úmrtí. Například v Německu v týdnu od 18. do 24. července zaznamenali po očistění údajů v souvislosti s epidemií covidu-19 o 3000 více úmrtí než kolik činil dlouhodobý průměr.

Podobnou tendenci zaznamenali statistici také v Británii, Nizozemsku, Španělsku či Portugalsku. Prokázat přímou souvislost mezi vysokými teplotami a nárůstem počtu úmrtí není však jednoduché, napsal server Politico.

V týdnu od 18. do 24. července, když Německo zažívalo vlnu horka a na 40 stupňů Celsia vystoupaly teploty i v severní části země, statistici zaznamenali o 3200 úmrtí více než v průměru za léta 2017 až 2021. Anomální počet zemřelých zaznamenali také o týden dříve, kdy jich bylo bezmála 2000. Počet už je očištěn od úmrtí souvisejícími s covidem-19.

Stejnou tendenci zaznamenaly i další země. V Anglii a Walesu, kde teploty poprvé vystoupaly nad 40 stupňů, rovněž zaznamenali nárůst počtu úmrtí. V polovině července jich bylo téměř o 2000 více než ve střednědobém průměru. O 5000 lidí více pak zemřelo ve Španělsku a o 850 více v Portugalsku. Výkyv směrem nahoru zaznamenalo také Nizozemsko. U řady zemí, například Francie a Itálie, ještě nejsou tyto statistiky dostupné.

Prokázat přímou souvislost mezi nárůstem teplot a vyšším počtem úmrtí není jednoduché. "Horko se neuvádí mezi příčinami smrti," upozornil německý meteorolog Stefan Muthers, který se tématem dlouhodobě zabývá a o souvislosti mezi horkem a počtem úmrtí v Německu napsal studii. Muthers se domnívá, že na výkyvu v počtu úmrtí zaznamenaném v polovině července se horko podílelo.

"Jsem si jist, že detailní analýza potvrdí, že vzestupy zaznamenané v tomto časovém rámci jsou jasně spojené s vlnou horka," uvedl Muthers. Na rozdíl od ostatních zemí pak Španělsko a Portugalsko rovnou připisují tato nadměrná úmrtí horku.

Vysoké teploty mohou způsobovat kolapsy organismu, jak se například stalo ve Španělsku, kde média informovala o úmrtí při práci metače v ulicích Madridu či skladníka v neklimatizované budově. Častěji ale horka prohlubují už existující nemoci, hlavně ty srdeční a plicní. Kvůli tomu horko může podle Mutherse ovlivňovat počet zemřelých i v týdnech poté, co horko pominulo.

Za jednu z nejsmrtelnějších vln veder je považována ta z července a srpna 2003, která byla podle meteorologů nejhorší od roku 1540. Podle různých zdrojů si vyžádala 30.000 až 70.000 lidských životů. Jen ve Francii v souvislosti s vysokými teplotami zemřelo na 15.000 lidí.

Související

Více souvisejících

Počasí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy