V Německu přibylo 19 600 nakažených. Ministr Spahn naznačil, jak dlouho potrvají restrikce

V Německu v úterý přibylo 19.600 případů nákazy koronavirem, o den dříve to bylo 12.802 infekcí. Dnes to oznámil Institut Roberta Kocha (RKI). Nemoc covid-19 už si v zemi vyžádala 42.637 obětí, z toho 1060 za poslední den. Celkem Německo s 83 miliony obyvatel eviduje přes 1,95 milionu nakažených. Vakcínu proti covidu-19 dostalo v Německu už více než 750.000 lidí.

Jens Spahn
doporučujeme

Nejvíce zemřelých v souvislosti s nákazou v Německu zaznamenali minulý čtvrtek - 1188. Rekord v počtu nových nákaz je 33.777 z 18. prosince, z toho ale 3500 byly případy nahlášené se zpožděním, uvedla agentura DPA.

Německo už 24. prosince informovalo, že se v zemi poprvé prokázala přítomnost mutace koronaviru, která se objevila v prosinci na jihu Anglie. Dnes ministerstva zdravotnictví spolkových zemí Severní Porýní-Vestfálsko a Bádensko-Württembersko oznámily, že se prokázala i přítomnost mutace viru SARS-CoV-2 původem z Jihoafrické republiky.

Kvůli zhoršené epidemické situaci německá kancléřka Angela Merkelová minulý týden po jednání s premiéry spolkových zemí mimo jiné oznámila prodloužení karanténních omezení nejméně do 31. ledna a omezení volného pohybu osob na maximální vzdálenost 15 kilometrů od domova pro okresy a města, kde počet nových případů nákazy přesáhne 200 na 100.000 obyvatel za sedm dní.

Ministr zdravotnictví Jens Spahn dnes rádiu Deutschlandfunk řekl, že nelze očekávat zrušení všech opatření na začátku února. Podle něj bude nutné vydržet s restrikcemi ještě "dva, tři měsíce", než začne působit efekt očkování.

Bulvární list Bild už v úterý s odvoláním na své zdroje uvedl, že podle kancléřky Angely Merkelové bude muset v Německu současná plošná uzávěra platit až do začátku dubna.

Spahn dnes v rozhovoru s rádiem Deutschlandfunk také jasně odmítl návrhy na povinné očkování. "Dal jsem ve Spolkovém sněmu své slovo: V této pandemii nebude očkovací povinnost. A to platí," řekl. Vláda chce podle něj vsadit spíše na osvětu, informace a důvěru ve vakcínu. O možnosti povinného očkování zaměstnanců domovů pro seniory v úterý hovořil bavorský premiér Markus Söder.

Spahn později v proslovu k parlamentu odmítl kritiku, že se vláda kancléřky Angely Merkelové při nákupu vakcíny příliš spoléhá na Evropskou unii. Podle ministra je "evropská cesta" v národním zájmu Německa, které potřebuje z hospodářských důvodů otevřené hranice. "Je to otázka ekonomického rozumu, abychom neočkovali jednotlivé národy, ale v celé Evropě," uvedl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo dál roste, opatření se asi zpřísní

28.01.2021 08:58 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES je dnes třetí den po sobě na 68 bodech ze sta. Zůstává tak už…

Česko si mezi zeměmi na žebříčku korupce pohoršilo o pět míst

28.01.2021 08:41 Česko se na žebříčku organizace Transparency International (TI), která sleduje korupci, propadlo v…

Němečtí vědci pojmenovali nový druh šneka po Gretě Thunbergové

28.01.2021 08:16 Němečtí zoologové pojmenovali jeden z nově objevených druhů šneka po švédské ekologické aktivistce…

Německo uvažuje o zákazu vstupu z oblastí se zmutovaným koronavirem

28.01.2021 06:48 Německo zvažuje zakázat vstup do země cizincům z oblastí s nakažlivějšími variantami koronaviru,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama