V Německu přibylo 684 infikovaných koronavirem, reprodukční číslo je vyšší než 1

V Německu za uplynulý den přibylo 684 nových případů koronavirové infekce. O tom dnes s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI) informuje agentura DPA. Dalších šest pacientů v souvislosti s onemocněním covid-19 za uplynulých 24 hodin zemřelo.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Podle údajů RKI se dosud virem SARS-CoV-2 v Německu nakazilo 206.926 lidí a 9128 nemocných zemřelo. Přibližně 191.300 pozitivně testovaných ale již nemoc překonalo.

Reprodukční číslo v Německu podle RKI naposledy činilo 1,25. To znamená, že každý nemocný virem v průměru nakazí o něco více než jednoho dalšího člověka. Číslo se však vztahuje k delšímu časovému období a odráží situaci před více než jedním týdnem.

Německo v posledních dnech zaznamenalo nárůst počtů nově infikovaných. Denní přírůstky nakažených bývají vyšší než 500, zatímco v dřívějších týdnech byly převážně pod touto hranicí. Dosavadního vrcholu epidemie v Německu dosáhla na začátku dubna, kdy úřady evidovaly i více než 6000 případů denně.

Šéf RKI Lothar Wieler v úterý řekl, že za nárůsty je mimo jiné lehkovážnost Němců. K jeho názoru se v dnešním rozhovoru s deníkem Kölner Stadt-Anzeiger částečně připojil i epidemiolog Gerd Fätkenheuer, který příčinu spatřuje v oslabení povědomí o nebezpečí nákazy.

To, co se nyní "odehrává v hlavách" lidí, podle experta představuje velké riziko. Lidé se podle něj nyní cítí mnohem bezpečněji než ještě před čtvrt rokem. "Po silném poklesu čísel lidé už v patřičné míře nevnímají rizika, která virus nadále představuje," řekl Fätkenheuer. Při důsledném dodržování všech ochranných opatření je přitom podle něj nadále možné mít vývoj epidemie pod kontrolou.

Zmocněnec německé vlády pro turistický ruch Thomas Bareiss dnes vyzval osoby, které se vracejí z dovolené v rizikových oblastech, aby se skutečně nechaly otestovat na koronavirus. "Slouží to vlastní ochraně, ale i obecné bezpečnosti," řekl ekonomický expert agentuře DPA. Cestování se podle něj nesmí stát rizikem a každý jednotlivec má zvláštní odpovědnost za druhé.

K dodržování sociálního distancování a k nošení roušek dnes vyzvala německá ministryně školství Anja Karliczeková. Podle ní není pravděpodobné, že by do poloviny příštího roku byla široce dostupná vakcína proti koronaviru. "Neměli bychom očekávat zázrak," podotkla ministryně.

Německá vláda kvůli vývoji vakcíny finančně podpořila biotechnologické firmy BioNtech, CureVac a IDT Biologika. Švýcarská farmaceutická firma Roche dnes mezitím oznámila, že klinické studie neprokázaly kýžený účinek v boji s covidem-19 u léku tocilizumab, který je registrován jako biologická léčba revmatoidní artritidy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po 254 dnech…

11.04.2021 22:00 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Macron má podle průzkumu největší šance na výhru ve volbách v roce 2022

11.04.2021 15:34 Rok před prvním kolem prezidentských voleb ve Francii všechny scénáře slibují postup do druhého…

Česko příští týden navštíví nový slovenský premiér Heger

11.04.2021 15:11 Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Setká se mimo jiné s…

Důchodce na severu Itálie zastřelil čtyři lidi

11.04.2021 13:00 Penzista zastřelil svou ženu, postiženého syna a manželský pár ze sousedství v širší aglomeraci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama