V Německu přibylo přes 11 tisíc nakažených. Sudetští Němci zrušili sjezd, teď i náhradní setkání

Epidemická situace v Německu je velmi vážná a je třeba počítat i s tím, že se koronavirus bude v zemi šířit nekontrolovaně. Na tiskové konferenci to dnes řekl epidemiolog a ředitel Institutu Roberta (RKI) Kocha Lothar Wieler. Za poslední den v Německu podle RKI přibylo přes 11.000 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od začátku pandemie.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Podle Wielera má ale Německo stále kapacity, aby mohlo přijmout i pacienty s covidem-19 ze zahraničí, včetně Česka. "Nevíme, jak se bude epidemie dál vyvíjet. Ale v současnosti máme ještě šanci další šíření viru zpomalit. Každý k tomu může přispět," uvedl Wieler. "Musíme ovšem počítat s tím, že se virus bude aspoň v některých regionech dál silně šířit, a že se virus dokonce může šířit nekontrolovaně," dodal.

RKI za posledních 24 hodin zaznamenal 11.287 potvrzených případů nákazy. Jde o skokový nárůst oproti bilanci z předchozího dne, kdy přibylo zhruba 7600 případů.

Předchozí nejvyšší počet pozitivních testů na virus SARS-CoV-2 hlásily německé úřady v sobotu, kdy jich bylo 7830.

V Německu, které má 83 milionů obyvatel, se i po začátku podzimu dařilo na rozdíl od dalších západoevropských zemí držet šíření epidemie pod kontrolou. V posledních týdnech ale i tady čísla výrazně stoupají. Celkem se letos v sousední zemi koronavirem už nakazilo přes 392.000 lidí, 9905 z nich zemřelo, z toho 30 za posledních 24 hodin.

Ve středu testy nákazu prokázaly i u ministra zdravotnictví Jense Spahna, který je prvním infikovaným členem spolkové vlády. Otestovat se následně nechali téměř všichni členové vlády. Na výsledky jejich testů se nyní čeká.

Německo má v současnosti podle šéfa RKI Wielera stále kapacity na to, aby mohlo přijmout i pacienty s covidem-19 ze zahraničí, včetně Česka nebo Polska. Podle něj se nyní Německo stará na jednotkách intenzivní péče o několik pacientů z Nizozemska, dorazily ale i o žádosti o pomoc z dalších zemí. "Několik tisíc lůžek je teoreticky stále volných," uvedl Wieler. Německo má na jednotkách intenzivní péče k dispozici celkem asi 30.000 lůžek.

Česku už před časem pomoc s péči o pacienty s vážným průběhem covidu-19 v případě potřeby přislíbili premiéři Bavorska a Saska Markus Söder a Michael Kretschmer.

Institut Roberta Kocha opět rozšířil také seznam oblastí, které bude od soboty vzhledem k šíření koronaviru považovat za rizikové. Nově je mezi nimi celé Polsko, Švýcarsko, Irsko, Británie a Lichtenštejnsko. Z Rakouska nebude na seznamu již jen spolková země Korutany. Přibudou také další regiony Bulharska, Estonska, Chorvatska, Slovinska, Švédska, Maďarska a značná část Itálie včetně Říma, Milána či Benátek. Nově naopak na seznamu rizikových oblastí nebudou španělské Kanárské ostrovy. Česko zařadil RKI na seznam již 25. září.

Kvůli šíření koronaviru zrušili sudetští Němci listopadové setkání, které mělo být skromnější náhradou za zrušený květnový sjezd. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo Sudetoněmecké krajanské sdružení (SdL), jehož členy jsou především Němci odsunutí po druhé světové válce z Československa.

Letošní 71. ročník Sudetoněmeckého sjezdu se měl původně konat na konci května v Řezně (Regensburg). V březnu ale jeho organizátoři kvůli šíření viru SARS-CoV-2 oznámili, že se akce neuskuteční. Náhradou za tradiční sjezd měla být komornější akce plánovaná na konec listopadu.

Dnes ale předseda SdL Bernd Posselt oznámil, že se i tato náhradní akce v Mnichově kvůli epidemii covidu-19 i nejistotě spojené s jejím vývojem ruší. Zároveň vyjádřil naději, že se sjezd "jako přeshraniční slavnost" příští rok v květnu znovu uskuteční.

Na sjezdech se od 50. let minulého století každoročně scházejí především sudetští Němci, kteří byli po druhé světové válce odsunuti z Československa, a jejich potomci. V uplynulých letech na sudetoněmecký sjezd opakovaně zavítali také někteří čeští politici, což podle pozorovatelů svědčí o lepšících se vzájemných vztazích.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rakousku začalo hromadné testování na koronavirus

01.12.2020 15:29 Rakousko dnes zahájilo hromadné testování populace na koronavirus. Jako první na řadu přišli…

V Trevíru najelo auto na pěší zónu. Dva mrtví, mnoho zraněných

01.12.2020 14:55 Ve městě Trevíru (Trier) na západě Německa vjelo dnes auto na pěší zónu. Na místě zemřeli dva lidé…

Žhář ve Francii zapálil vysílač, tři miliony lidí jsou bez televize

01.12.2020 14:31 V noci na dnešek ve Francii požár poničil druhý největší televizní a radiový vysílač v zemi. Tři a…

Švédka (70) je podezřelá, že desítky let věznila svého syna. Ten prakticky…

01.12.2020 13:39 Švédská policie zadržela 70letou ženu, která čelí podezření, že desítky let věznila doma svého syna…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama