V Německu přibylo přes 11 tisíc nakažených. Sudetští Němci zrušili sjezd, teď i náhradní setkání

Epidemická situace v Německu je velmi vážná a je třeba počítat i s tím, že se koronavirus bude v zemi šířit nekontrolovaně. Na tiskové konferenci to dnes řekl epidemiolog a ředitel Institutu Roberta (RKI) Kocha Lothar Wieler. Za poslední den v Německu podle RKI přibylo přes 11.000 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od začátku pandemie.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Podle Wielera má ale Německo stále kapacity, aby mohlo přijmout i pacienty s covidem-19 ze zahraničí, včetně Česka. "Nevíme, jak se bude epidemie dál vyvíjet. Ale v současnosti máme ještě šanci další šíření viru zpomalit. Každý k tomu může přispět," uvedl Wieler. "Musíme ovšem počítat s tím, že se virus bude aspoň v některých regionech dál silně šířit, a že se virus dokonce může šířit nekontrolovaně," dodal.

RKI za posledních 24 hodin zaznamenal 11.287 potvrzených případů nákazy. Jde o skokový nárůst oproti bilanci z předchozího dne, kdy přibylo zhruba 7600 případů.

Předchozí nejvyšší počet pozitivních testů na virus SARS-CoV-2 hlásily německé úřady v sobotu, kdy jich bylo 7830.

V Německu, které má 83 milionů obyvatel, se i po začátku podzimu dařilo na rozdíl od dalších západoevropských zemí držet šíření epidemie pod kontrolou. V posledních týdnech ale i tady čísla výrazně stoupají. Celkem se letos v sousední zemi koronavirem už nakazilo přes 392.000 lidí, 9905 z nich zemřelo, z toho 30 za posledních 24 hodin.

Ve středu testy nákazu prokázaly i u ministra zdravotnictví Jense Spahna, který je prvním infikovaným členem spolkové vlády. Otestovat se následně nechali téměř všichni členové vlády. Na výsledky jejich testů se nyní čeká.

Německo má v současnosti podle šéfa RKI Wielera stále kapacity na to, aby mohlo přijmout i pacienty s covidem-19 ze zahraničí, včetně Česka nebo Polska. Podle něj se nyní Německo stará na jednotkách intenzivní péče o několik pacientů z Nizozemska, dorazily ale i o žádosti o pomoc z dalších zemí. "Několik tisíc lůžek je teoreticky stále volných," uvedl Wieler. Německo má na jednotkách intenzivní péče k dispozici celkem asi 30.000 lůžek.

Česku už před časem pomoc s péči o pacienty s vážným průběhem covidu-19 v případě potřeby přislíbili premiéři Bavorska a Saska Markus Söder a Michael Kretschmer.

Institut Roberta Kocha opět rozšířil také seznam oblastí, které bude od soboty vzhledem k šíření koronaviru považovat za rizikové. Nově je mezi nimi celé Polsko, Švýcarsko, Irsko, Británie a Lichtenštejnsko. Z Rakouska nebude na seznamu již jen spolková země Korutany. Přibudou také další regiony Bulharska, Estonska, Chorvatska, Slovinska, Švédska, Maďarska a značná část Itálie včetně Říma, Milána či Benátek. Nově naopak na seznamu rizikových oblastí nebudou španělské Kanárské ostrovy. Česko zařadil RKI na seznam již 25. září.

Kvůli šíření koronaviru zrušili sudetští Němci listopadové setkání, které mělo být skromnější náhradou za zrušený květnový sjezd. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo Sudetoněmecké krajanské sdružení (SdL), jehož členy jsou především Němci odsunutí po druhé světové válce z Československa.

Letošní 71. ročník Sudetoněmeckého sjezdu se měl původně konat na konci května v Řezně (Regensburg). V březnu ale jeho organizátoři kvůli šíření viru SARS-CoV-2 oznámili, že se akce neuskuteční. Náhradou za tradiční sjezd měla být komornější akce plánovaná na konec listopadu.

Dnes ale předseda SdL Bernd Posselt oznámil, že se i tato náhradní akce v Mnichově kvůli epidemii covidu-19 i nejistotě spojené s jejím vývojem ruší. Zároveň vyjádřil naději, že se sjezd "jako přeshraniční slavnost" příští rok v květnu znovu uskuteční.

Na sjezdech se od 50. let minulého století každoročně scházejí především sudetští Němci, kteří byli po druhé světové válce odsunuti z Československa, a jejich potomci. V uplynulých letech na sudetoněmecký sjezd opakovaně zavítali také někteří čeští politici, což podle pozorovatelů svědčí o lepšících se vzájemných vztazích.

Evropský soud udělil Polsku pokutu milion eur denně

27.10.2021 13:55 Soudní dvůr Evropské unie dnes udělil Polsku pokutu ve výši milion eur (25,7 milionu korun) denně…

Evropská komise navrhla, aby banky od roku 2025 začaly mírně zvyšovat…

27.10.2021 12:32 Banky v zemích Evropské unie budou muset do roku 2030 zvýšit svůj kapitál v průměru o zhruba osm…

V Polsku přibylo 8361 nakažených, nejvíce od konce dubna

27.10.2021 12:03 V Polsku přibylo 8361 nových případů nákazy koronavirem, což je podle polských médií nejvyšší počet…

Rakousko eviduje přes 4200 nově nakažených

27.10.2021 11:59 Rakousko dnes ohlásilo přes 4200 nových případů koronavirové infekce za posledních 24 hodin. Více…

Většina obyvatel EU nevěří, že se vládám podaří dosáhnout snížení emisí do…

27.10.2021 10:35 Většina obyvatel Evropské unie nevěří, že se vládám podaří dosáhnout snížení emisí, které si…

V Maďarsku přibylo za poslední den 3125 nakažených

27.10.2021 10:11 V Maďarsku přibylo za uplynulý den 3125 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což…

Téměř třetina okresů na Slovensku se propadne do nejvyššího stupně…

27.10.2021 09:28 Téměř třetina z celkového počtu 79 okresů na Slovensku bude od příštího týdne kvůli šíření…

V Německu se nově nakazilo koronavirem přes 23 tisíc lidí

27.10.2021 07:58 V Německu přibylo za uplynulý den 23.212 nových případů nákazy koronavirem a 114 úmrtí.

Německo: Povolení Nord Stream 2 neohrožuje dodávky plynu do EU

26.10.2021 20:57 Udělení povolení plynovodu Nord Stream 2, aby mohl dodávat plyn do Německa, neohrozí dodávky do…

Polsku má kvůli pokutě za Turów hrozit krácení plateb z rozpočtu EU

26.10.2021 17:02 Aktualizováno Polsku kvůli nezaplacené pokutě uložené Soudním dvorem EU ve sporu o hnědouhelný důl Turów u hranic…

Související:

Právě se děje

reklama