V Rakousku poprvé zasedl nový parlament, je v něm rekordní počet žen

Nově zvolená rakouská Národní rada se dnes sešla k ustavující schůzi. Mezi 183 poslanci dolní komory parlamentu je nyní i Philippa Stracheová, manželka bývalého dlouholetého předsedy protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho. S manželi Stracheovými se FPÖ rozešla po aférách kolem stranických financí ve zlém, Stracheovou strana vyloučila dnes. V Národní radě zasedne rekordní počet žen, jejich podíl bude činit téměř 40 procent, konstatoval předseda sněmovny Wolfgang Sobotka z lidové strany (ÖVP).

Přidejte svůj názor 1 komentář

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.
doporučujeme

V Národní radě zasedne rekordní počet žen, jejich podíl bude činit téměř 40 procent, konstatoval předseda sněmovny Wolfgang Sobotka z lidové strany (ÖVP).

Philippa Stracheová až v úterý definitivně potvrdila, že poslanecký mandát přijímá, k nelibosti mnoha čelných představitelů strany.

Aktuálně nejdiskutovanější poslankyně do Národní rady těsně proklouzla v zářijových předčasných volbách z třetího místa vídeňské kandidátky FPÖ. Pár dní před volbami vyplula napovrch další aféra FPÖ, v níž bývalý předseda a někdejší vicekancléř Strache čelí obvinění ze zpronevěry stranických peněz. Profitovala z toho údajně i jeho žena, a v novém poslaneckém klubu FPÖ proto není vítána.

Stracheová se tak dnes po složení přísahy stala nezařazenou poslankyní. Podle agentury APA je neobvyklé, že některý z poslanců je už od první schůze nového parlamentu bez klubové příslušnosti.

FPÖ vyloučila Stracheovou dnes a jako důvod označila její úterní písemné prohlášení, ve kterém oznámila, že se poslaneckého mandátu nevzdá. Podle FPÖ má toto prohlášení charakter, který jednoznačně stranu poškozuje. To, že Stracheová zůstane členkou strany, nynější šéf FPÖ Norbert Hofer nepředpokládal. O jejím vyloučení ale musela rozhodnout vídeňská regionální organizace strany.

Strachemu bylo členství v FPÖ pozastaveno už dříve, a to v důsledku velké aféry nazvané Ibizagate. Týká se videa ze španělského ostrova Ibiza, na kterém byl Strache zachycen při korupčním jednání. Tématem rozhovoru s domnělou neteří ruského oligarchy bylo možné nezákonné financování FPÖ a přidělování státních zakázek výměnou za volební pomoc. Aféra vedla v květnu k pádu rakouské vlády lidovců (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze a FPÖ a k zářijovým předčasným volbám. V nich jasně zvítězili Kurzovi lidovci.

V novém parlamentu mají lidovci 71 poslanců, sociální demokraté 40, Svobodní 30, Zelení 26 a liberální Neos 15. V raném stadiu je nyní jednání o vytvoření nové vládní koalice. Tu by mohli vytvořit nejspíš lidovci se Zelenými.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský velvyslanec si podal Západ. Vadí mu, že se stará o Hongkong

18.11.2019 21:05 Čínský velvyslanec v Londýně dnes obvinil některé země - včetně USA a Británie - z toho, že svými…

Na jihu Francie se zřítil visutý most, auta spadla do řeky. Zahynula dívka

18.11.2019 17:02 Aktualizováno Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko…

Tusk v politice nekončí. Další vlivná funkce v rámci EU ho zřejmě nemine

18.11.2019 15:56 Končící předseda Evropské rady Donald Tusk je jediným kandidátem na funkci předsedy Evropské lidové…

Protesty a oslavy zároveň. Prestižní list překvapilo dění v Česku

18.11.2019 14:51 Češi a Slováci vyšli o víkendu do ulic, aby bránili dědictví takzvané sametové revoluce, od které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama