Ve Francii se do demonstrací na prvního máje zapojily desetitisíce lidí

Desítky tisíc lidí se dnes po celé Francii zapojily do tradičních prvomájových demonstrací, jejichž požadavkem byla sociální spravedlnost a zrušení vládního plánu na snížení dávek v nezaměstnanosti. V Paříži se odborářského protestu účastnili mimo jiné pracovníci ze sektorů obzvláště zasažených pandemií covidu-19 a členové hnutí takzvaných Žlutých vest, které před třemi lety spustilo mohutnou vlnu protivládních demonstrací.

Eurozpravy.cz

V tureckém Istanbulu dnes byly při protestech zatčeny desítky osob. Potyčky mezi demonstranty a policií byly také ve Vídni či Helsinkách.

V Paříži, Lyonu, Nantes, Lille, Toulouse a dalších francouzských městech se konalo na 300 demonstrací, uvedla agentura Reuters. Protesty se odehrávaly z velké části v souladu s předpisy omezujícími shromažďování, demonstranti na sobě většinou měli roušky a dodržovali rozestupy. Většina akcí byla poklidná, v Lyonu však policie musela rozehnat skupinu asi 200 lidí házejících dělbuchy. V Paříži bylo v potyčkách zatčeno 46 osob, v celé zemi pak 56.

Podle odborářského svazu CGT se dnes v celé Francii zúčastnilo demonstrací 170.000 lidí, z toho 25.000 v Paříži. Francouzské ministerstvo vnitra hovoří o úhrnném počtu 160.000 demonstrantů a 17.000 protestujících v Paříži.

Shromáždění se zúčastnili také lídr krajní levice Jean-Luc Mélenchon a krajně pravicová vůdkyně Marine Le Penová, kteří oba hodlají vyzvat prezidenta Emmanuela Macrona v prezidentských volbách v nadcházejícím roce. Mélenchon v Lille řekl, že si přeje, aby "pracující třída mohla žít beze strachu z nezaměstnanosti". Le Penová v Paříži položila věnec k soše Johanky z Arku, kterou její strana používá coby nacionalistický symbol.

Na 100 lidí bylo zatčeno na prvomájovém pochodu na istanbulské náměstí Taksim, který se uskutečnil navzdory plošnému lockdownu v Turecku. Policie náměstí uzavřela a zabránila organizátorům demonstrace přednést tam projevy a položit věnce, uvedla agentura DPA s odvoláním na turecká média. Demonstrace se konaly i v Ankaře a dalších tureckých městech.

Náměstí Taksim má pro prvomájové manifestace v Turecku zvláštní důležitost, neboť v roce 1977 právě tam neznámí odstřelovači zahájili palbu do půlmilionového davu demonstrantů. Zemřelo tehdy 34 lidí.

V Turecku začala kvůli rostoucímu počtu nakažených ve čtvrtek platit koronavirová uzávěra. Až do 17. května mohou lidé vycházet z domu jen v nezbytných případech.

V Helsinkách bylo při dnešní demonstraci proti koronavirovým opatřením zatčeno zhruba 50 lidí, uvedla agentura AFP s odvoláním na policii. Ve finském hlavním městě platí zákaz sdružování více než šesti osob, na protestu se jich přitom sešlo na 300. V sousedním Švédsku vyrazilo do ulic na protest proti restrikcím 500 až 600 lidí, policii se podle agentury nepodařilo akci porušující epidemické předpisy rozpustit a lidé se sami rozešli až po dvou hodinách.

Zasahovat proti prvomájovému pochodu s 1000 účastníky musela policie ve Vídni. Řešila také potyčky s demonstranty, kteří se pokusili vyvěsit transparent na lešení Votivního kostela v širším centru rakouské metropole. Do zákroku policie za použití slzného plynu se podle agentury APA omylem přimotali i náhodní kolemjdoucí. Několik lidí bylo zatčeno.

V Berlíně se konají prvomájové demonstrace pravicových i levicových skupin

V Berlíně se dnes koná či konalo na 20 prvomájových demonstrací levicových i pravicových skupin, na které dohlížely tisíce policistů. Ve čtvrti Neukölln se odehrály ostré potyčky mezi levicovými radikály a policisty, kterých je po celém městě nasazeno přes 5600.

Policisté podle agentury DPA čelili na třídě Sonnenalle sprškám kamení a skleněných láhví. Další účastníci "revoluční demonstrace 1. máje" je napadali ve chvílích, kdy se pokoušeli v davu zadržet nejagresivnější jedince. Na místě vzplály popelnice a barikády z palet, zasahovat museli hasiči. Část demonstrantů nedodržovala epidemická opatření. Zatčeno bylo několik osob.

Do ulic německé metropole dnes podle listu Berliner Zeitung vyšlo i několik stovek stoupenců hnutí Querdenken, kteří 1. máj využili k protestu proti opatřením majícím bránit šíření nemoci covid-19. Skupina, jejíž název znamená nekonvenční či jiné myšlení, je označována za hnutí "popíračů covidu-19", pravicových aktivistů a odpůrců očkování. Akci doprovázely protiprotesty levicových aktivistů s antifašistickými symboly.

Témata: EZ

V Polsku sílí spekulace o návratu expremiéra Tuska

23.06.2021 10:36 V Polsku sílí spekulace o návratu bývalého premiéra a následně šéfa Evropské rady, nyní předsedy…

V Německu za poslední den přibylo 1016 nakažených, incidence je na 7,2

23.06.2021 06:41 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1016 nových případů nákazy koronavirem. Informovala o tom…

Sopranistka Pretty Yendeová z JAR tvrdí, že s ní francouzská policie…

23.06.2021 06:39 Jihoafrická sopranistka Pretty Yendeová si postěžovala, že s ní francouzští policisté při příletu…

Maďarsko zrušilo téměř úplně koronavirovou uzávěru hranic

23.06.2021 06:21 Maďarsko zrušilo téměř kompletně uzávěru hranic, kterou zavedlo v září loňského roku kvůli pandemii…

Nelegální migrace do EU podle Frontexu výrazně vzrostla

22.06.2021 22:00 Aktualizováno Počet migrantů, kteří za prvních pět měsíců tohoto roku nelegálně překročili vnější hranice…

EU se chystá zavést povinné ručení u některých elektrických koloběžek a…

22.06.2021 20:50 Evropský parlament se dnes dohodl se členskými státy na nových pravidlech pro povinné ručení v…

Slovensko zakáže držení psů na řetězu

22.06.2021 19:35 Držení psů na řetězu a podobným způsobem bude na Slovensku pod hrozbou pokuty až na výjimky…

EK schválila německý plán obnovy po pandemii, země dostane takřka 26…

22.06.2021 15:42 Německo může počítat s 25,6 miliardy eur (654 miliard Kč) z fondu Evropské unie na ekonomickou…

EU objedná dalších 150 milionů dávek vakcíny od Moderny

22.06.2021 13:28 Evropská unie rozhodla o objednání dalších 150 milionů dávek vakcíny od společnosti Moderna, uvedla…

EU řeší stav evropských hodnot v Polsku a Maďarsku. Podle Jourové se…

22.06.2021 13:23 Situace kolem vlády práva a evropských hodnot v Polsku a Maďarsku se v poslední době zhoršuje. Před…

Související:

Právě se děje