Ve Francii nahlásilo 6500 osob sexuální zneužívání v církvi

Francouzská Nezávislá komise pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání. Za 17 měsíců provozu se na ni obrátilo 6500 osob, které se považují za oběti nebo svědky těchto násilných činů.

Církev, ilustrační fotografie
doporučujeme

V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých. Výsledky analýzy dnes na setkání francouzských církevních organizací představil předseda Ciase Jean-Marc Sauvé, píše list Le Monde.

Výzva ke svědectví prostřednictvím telefonní platformy napojené na organizaci na pomoc obětem France Victimes skončila 31. října. Volající byli v 62 procentech muži a často hovořili o velmi starých útocích. Přes 80 procent volajících bylo starších 50 let, téměř třetině oznamovatelů bylo přes 70 let. Volající do 30 let tvořili jen dvě procenta hovorů.

Více než 87 procent napadení bylo spácháno na nezletilých, zhruba třetinu tvořily děti do deseti let, uvedl Sauvé. Dospělé oběti zneužívání byly často jen málo nad hranicí plnoletosti. Z hovorů také vyplynulo, že jen 14 procent obětí učinilo právní kroky. Ke zneužívání mladistvých docházelo nejčastěji ve škole, na hodinách náboženství, v seminářích nebo na letních táborech.

Předsedkyně francouzské konference řádových sester a bratří Véronique Magronová na setkání hovořila o "uznání faktů", omluvě a "individuálním a finančním odškodnění," píše list Le Monde. Francouzské církevní organizace se snaží o odškodnění obětí po finanční stránce, vedou také několik studií o sexuálním zneužívání příslušníky církve. Výsledky by Ciase chtěla zveřejnit na podzim 2021.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další incident s medvědem na Slovensku. Šelma vlezla do hotelu

16.06.2021 20:22 Do jednoho z hotelů ve Starém Smokovci ve Vysokých Tatrách v úterý večer vešel mladý medvěd. Podle…

Španělsko odloží roušky. Portugalsko zaznamenalo nejvyšší přírůstek od…

16.06.2021 19:29 Portugalsko dnes zaznamenalo nejvyšší přírůstek nových případů koronaviru od konce února. Za…

Slovenský ministr zahraničí Korčok očekává další sankce vůči Bělorusku

16.06.2021 17:53 Schválení nových sankcí EU vůči Bělorusku příští týden jako reakci na květnové vynucené přistání…

Slovensko ukončí očkování Sputnikem V. Podle Matoviče mělo mít zájem půl…

16.06.2021 16:12 Slovensko na konci června ukončí registraci zájemců o očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama