Wales se bojí brexitu. Jaké bude jeho postavení?

Do brexitu zbývá jen něco málo přes týden a i přesto, že mají být unijním občanům pobývajícím na území Spojeného království po 31. lednu ponechána jejich dosavadní práva na pobyt na britských ostrovech, zdá se, že ne všichni občané EU tomuto příslibu věří. Především unijní občané ve žijící v oblasti Walesu jsou k po-brexitovému nastavení mechanismu usazování skeptičtí. Jejich obavy vyplývají zejména z proti-imigrační rétoriky.

Brexit

Občané Evropské unie budou moci po odchodu Spojeného království z evropského bloku v Británii nadále zůstat, tvrdí britští vládní zástupci. Tito unijní občané si však ještě před samotným brexitem musí zažádat o tzv. „status usedlíka,“ který jim zaručí na ostrovech setrvat. Takto celou záležitost ukotvuje rozvodová dohoda mezi Británií a EU. Brexit by tak dosavadní běžný či pracovní život unijních občanů ve Spojeném království neměl nikterak omezit.

Problémem však zůstává, že se mnozí z unijních občanů žijících na území Spojeného království necítí na ostrovech nadále vítáni. Mnozí britští politici proto upozorňují na skutečnost menšího zájmu unijních občanů o registraci za účelem získání usedlického statusu ve Spojeném království, uvedl britský deník The Guardian.

Nejnižší počet registrací byl zaznamená v oblasti Walesu. Tamější vedoucí politici upozornili na nízké procento zaregistrovaných a obecně nízký zájem o získání samotného statusu u občanů EU, kteří ve Walesu nyní dlouhodobě pobývají. Unijní občané jsou podle všeho znepokojeni anti-migrační rétorikou a nejistotou, že by po brexitu mohlo dojít ke snižování početních stavů pracovníků v některých klíčových odvětvích. Britští státníci jsou si však vědomi skutečnosti, že jsou pro ně unijní občané a pracovníci velice potřební. I pro samotný Wales jsou pracovníci z EU užitkem pro jeho ekonomiku.

Podle opozičního politika Labouristické strany Davida Reese je proto potřebné dát evropským občanům na ostrovech jasný signál, že jsou ve Walesu i v celém Spojeném království stále vítáni. Rees, coby předseda výboru pro vnější záležitosti Waleského shromáždění, označil nastalou situaci za znepokojivou. Podle něj je pro zemi žádoucí zajistit, aby všichni unijní občané požádali o registraci v dostatečném časovém předstihu a aby si tak zabezpečili svůj usedlický status.  

V celém Spojeném království se aktuálně nachází okolo tří miliónů občanů z EU, Evropského hospodářského prostoru a Švýcarska, z nich přibližně 80 tisíc pobývá ve Walesu. Z těchto 80 tisíc unijních občanů se k dnešnímu dni přihlásilo pouhých 63 procent do nového systému usazování. V porovnání s ostatními částmi Spojeného království se jedná o číslo značně nižší. Například v Anglii se do systému zaregistrovalo již 84 procent unijních občanů pobývající v této oblasti. V celém Spojeném království sahá počet zaregistrovaných k 82 procentům.

Unijní občané pobývající ve Walesu vyjasňují své znepokojení směrem k nově představenému systému usídlování, který podle nich nepřináší občanům EU právní záruky. Podle mnohých z nich je také zásadní uvědomit si rozdíl mezi tím smět v zemi zůstat a být v zemi opravdu vítán. Aktuálně se na ostrovech necítí příliš vítáni. Waleský radní a ministr pro brexit Jeremy Miles proto nabídl dodatečnou a cílenou podporu všem způsobilým unijním občanům ve Walesu při podávání žádostí o usedlický status a pro jasnější uchopení jejich situace z právního hlediska.

Europarlament vyzval státy, aby umožnily ženám legální a bezpečné potraty

24.06.2021 21:25 Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili usnesení, v němž vyzývají členské státy, aby…

Europoslanci schválili klimatický zákon, zavádí přísnější emisní cíle

24.06.2021 19:25 Europoslanci dnes výraznou většinou hlasů schválili takzvaný klimatický zákon, který stanovuje…

EU získá podle odhadů ve druhém pololetí méně vakcín, než čekala

24.06.2021 18:25 Evropská komise odhaduje, že země sedmadvacítky dostanou ve druhém pololetí letošního roku asi 900…

Lídři EU zahájili summit, na němž proberou pandemii, migraci i vztahy s…

24.06.2021 18:04 Aktualizováno Podoba možné spolupráce s Ruskem včetně uspořádání vrcholné schůzky s prezidentem Vladimirem…

Francouzská policie dopadla dvě podezřelé ze smrti mladé Italky

24.06.2021 14:50 Francouzská policie dnes ráno zadržela dvě ženy podezřelé z toho, že v polovině června při jízdě na…

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Řecko ve čtvrtek zruší povinnost nosit roušku venku

23.06.2021 21:10 Řecko od čtvrtka zruší povinnost nosit roušku venku. Uvolní se i další zbývající omezení, která…

Covidová varianta delta bude do konce srpna v EU výrazně dominovat

23.06.2021 17:23 Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových…

Související:

Právě se děje