Evropa se nachází na klíčovém rozcestí ve své zahraniční politice, kdy otázka možné vojenské přítomnosti v poválečné Ukrajině nabývá na intenzitě. Budoucí scénáře představují pro evropské lídry obrovskou výzvu – jak zajistit stabilitu a zároveň se vyhnout riziku eskalace. Přestože se myšlenka evropských mírových jednotek zmiňuje stále častěji, cesta k jejímu uskutečnění je složitá, a to z politického, vojenského i diplomatického hlediska, píše Politico.
S Donaldem Trumpem opět v úřadu amerického prezidenta a jeho důrazem na rychlé ukončení války, i kdyby to znamenalo územní ústupky vůči Rusku, se na Evropu klade větší tlak, aby převzala odpovědnost za stabilitu ve svém sousedství. Trumpovo zaměření na izolacionistickou politiku by mohlo omezit americkou vojenskou podporu, což by znamenalo, že evropské státy musí posílit vlastní obranné kapacity a zvážit větší zapojení v podobě mírových misí.
V současnosti se diskutuje o vytvoření evropské mírové mise, která by mohla zahrnovat až 50 000 vojáků z pěti až šesti evropských zemí. Ti by byli nasazeni podél demarkační linie mezi Ukrajinou a ruskými okupačními silami, pokud by došlo k příměří. Británie a Francie už údajně začaly s přípravami, a britský premiér Keir Starmer dokonce slíbil „plnou účast“ své země na případné misi.
Navzdory těmto přípravám zůstává Evropa rozdělená. Francouzský prezident Emmanuel Macron patří mezi hlasité zastánce vyslání evropských jednotek, přičemž argumentuje potřebou „bezpečnostních záruk“ pro Ukrajinu. Litva a některé další východoevropské země tuto myšlenku nevylučují, zatímco Polsko, reprezentované premiérem Donaldem Tuskem, zůstává skeptické. Tusk dokonce veřejně odmítl jakékoli spekulace o polské účasti.
Hlavní překážkou je riziko spojené s nasazením vojáků na tak neklidném území. Zároveň panuje nejistota ohledně dlouhodobé udržitelnosti příměří, pokud by nebylo podpořeno silnou přítomností zahraničních jednotek. Navíc, bez podpory Spojených států by jakákoli evropská mise mohla postrádat potřebnou sílu a odstrašující efekt vůči Rusku.
Jako model pro evropské mírové mise se nabízí demilitarizovaná zóna mezi Severní a Jižní Koreou, kde po desetiletí dohlížejí na křehké příměří zahraniční jednotky. Nicméně, jak poznamenal vojenský expert Franz-Stefan Gady, každé příměří v případě Ukrajiny, které by nebylo důsledně monitorováno, by mohlo vést k dalšímu, ještě ničivějšímu konfliktu.
Nasazení evropských mírových jednotek by však muselo být odsouhlaseno jak Ruskem, tak Ukrajinou – což se jeví jako značně nepravděpodobné. Moskva už podobné návrhy odmítla a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj čelí domácímu odporu vůči jakýmkoli územním ústupkům. Navíc existují obavy, že přítomnost mírových jednotek by mohla Rusku poskytnout čas na přípravu další ofenzívy.
Jedno je jisté: otázka Ukrajiny bude pro Evropu zásadní zkouškou schopnosti jednat jednotně a strategicky. Bez jasné vize a rozhodnosti hrozí, že se Evropa dostane do vleku událostí, místo aby hrála aktivní roli při formování budoucnosti regionu. Jak poznamenal Gady, dříve nebo později Trump Evropanům jasně řekne, že Ukrajina je jejich problém – pokud to už neudělal.
Související

Nová čísla: Rok 2024 se stal pro Rusko nejkrvavějším, přišlo o desetitisíce vojáků

Zelenskyj pokračuje v návštěvě Česka. Schází se s vrcholnými politiky
Aktuálně se děje
včera

IKEM oznámil smutnou zprávu. Zemřel Jiří Čáp, stál u zásadních inovací v léčbě
včera

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce
včera

Teplejší počasí si dává delší pauzu. Česko se musí připravit na něco jiného
včera

Fico odráží rok po atentátu spekulace ohledně zdraví. S pomocí fotky
včera

Policie řeší pokus o vraždu v Klatovech. Šlo o osobní spory mezi cizinci
včera

OBRAZEM: Další sláva na Pražském hradě. Pavel přivítal belgického krále
včera

Před 80 lety vyšli Češi do ulic se zbraněmi. Začalo Pražské povstání, které nás definitivně zbavilo nacistické okupace
včera

Českem se šíří nová neznámá droga. Policie eviduje první mrtvé
včera

V Česku se rychle šíří žloutenka. Může citelně ovlivnit letní prázdniny, varují hygienici
včera

Kdy budeme znát nového papeže? Kardinálové už začali jednat, konkláve zasedne za pár dní
včera

OBRAZEM: Zelenskyj v Praze jednal s Fialou: Česko posílí výcvik ukrajinských pilotů i dodávky munice
včera

Trumpa opět otřásl celou Zemí. Zavedením 100% cel na filmy ze zahraničí světu vyrazil dech
včera

Rulík nechal v nominaci místo pro Nečase. Zranění nepustilo na MS Kempného
včera

Totální selhání, gigantický omyl. Macron s von der Leyenovou tvrdě sepsuli Trumpa
včera

Trump oznámil znovuotevření Alcatrazu. Navzdory už tak temné historii amerického vězeňství
včera

Izrael plánuje obsazení Pásma Gazy, schválil trvalou vojenskou přítomnost
včera

OBRAZEM: Chráníte Evropu i Česko před Ruskem, poděkovala Pekarová Adamová Zelenskému
včera

Nová čísla: Rok 2024 se stal pro Rusko nejkrvavějším, přišlo o desetitisíce vojáků
včera

Zelenskyj pokračuje v návštěvě Česka. Schází se s vrcholnými politiky
včera
Trump: Potřetí vládnout nebudu. Grónsko můžeme převzít silou, a v případě Kanady...
Prezident Spojených států Donald Trump v neděli popřel, že by uvažoval o kandidatuře na třetí funkční období. V rozhovoru pro NBC News uvedl, že chce zůstat dvoufázovým prezidentem a respektuje ústavní omezení. Přesto jeho dřívější výroky a merchandising kampaně, včetně prodeje čepic s nápisem „Trump 2028“, vzbudily spekulace o jeho dalších ambicích.
Zdroj: Libor Novák