Jaceňuk, či Porošenko? Sečteno 90% hlasů, řež pokračuje

Kyjev - Po sečtení téměř 90 procent volebních lístků zůstává vítězem nedělních ukrajinských voleb Lidová fronta premiéra Arsenije Jaceňuka. Strana získala 22,1 procenta hlasů. V těsném závěsu je na druhém místě favorizovaný prezidentský Blok Petra Porošenka, který od voličů obdržel 21,7 procenta hlasů. Informovala o tom dnes agentura Unian.

Výsledky hlasování potvrdily silné evropské směřování země a vítězové voleb se již pustili do jednání o budoucí koalici. Ústřední volební komise dosud zveřejnila údaje po sečtení 87,12 procenta volebních lístků. Na třetím místě skončila s větším odstupem strana Svépomoc lvovského starosty Andrije Sadového, získala 10,92 procent hlasů. Za ní následuje proruský Opoziční blok s 9,42 procenty, populistická Radikální strana se 7,48 procenty a strana Vlast bývalé premiérky Julije Tymošenkové (5,7 procenta).

Všechny ostatní strany zatím zůstávají pod pětiprocentní hranicí potřebnou ke vstupu do sněmovny, jsou mezi nimi i nacionalisté ze strany Svoboda se 4,69 procenty.

Volební systém na Ukrajině je smíšený: polovina ze 450 poslanců je volena poměrným systémem ze stranických seznamů, zbytek v jednomandátových obvodech většinovým systémem. Ve skutečnosti bude ale podle odhadů ústřední volební komise zvoleno jen 424 poslanců - neobsazená zůstanou křesla vyhrazená pro zástupce oblastí na východě země a anektovaného Krymu, které kontrolují povstalci respektive Rusko.

Podle Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) byly nedělní volby demokratické a svobodné. Výsledky uznává i Moskva a přivítal je americký prezident Barack Obama. Hlasování označil za úspěšné a ocenil, že se podařilo mobilizovat miliony voličů bez ohledu na boje na východě země.

Úřad ukrajinského prezidenta dnes informoval, že Petro Porošenko po telefonu hovořil se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou. Ten mu pogratuloval k výsledku voleb a zároveň ho pozval na summit visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) a Německa, který se uskuteční 16. listopadu v Bratislavě. Kiska prý během telefonátu označil za velmi důležité, že na Ukrajině zvítězily proevropské a reformní síly. Nabídl rovněž Kyjevu pomoc při provádění reforem.

Související

Arsenij Jaceňuk, ukrajinský expremiér

Před pěti lety skončil "Euromajdan", krvavé protesty si vyžádaly desítky mrtvých

Nepokoje na Ukrajině vypukly po 21. listopadu 2013, kdy proruská vláda prezidenta Janukovyče zastavila přípravy podpisu asociační dohody s Evropskou unií a vyzvala k rozšíření hospodářské spolupráce s Ruskem. Svůj krok vysvětlila tím, že jednání s Bruselem bude pozastaveno, dokud nebude jasné, jakou kompenzaci obdrží Kyjev od EU za ztráty způsobené oslabením ekonomické spolupráce s Moskvou.
Dmitrij Medveděv

Rusko drtí Ukrajinu novými sankcemi. Na černé listině jsou stovky politiků, i syn Porošenka

Rusko zavedlo sankce proti 322 ukrajinským představitelům - politikům i podnikatelům - a 68 ukrajinským firmám, kterým zmrazí aktiva v Rusku a zakáže vývoz kapitálu. Příslušné nařízení dnes podepsal předseda ruské vlády Dmitrij Medveděv. Moskva tvrdí, že jde o odpověď na opatření, která Kyjev podniká proti Rusku. Šéf ukrajinské diplomacie Pavlo Klimkin označil sankce za úvodní díl seriálu, kterým se Moskva pokusí ovlivnit volby na Ukrajině v příštím roce.

Více souvisejících

Arsenij Jaceňuk Petr Porošenko Ukrajina

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy