Norsko rázně varuje před brexitem. Následky by mohly být velmi špatné pro celý svět

Oslo – Pozornost nejen Velké Británie, ale i celé Evropské unie, se upíná k volebním místnostem, kde se dnes rozhoduje o možném brexitu. Den před volbou vystoupila norská premiérka Erna Solbergová, která se obává, že se Evropa se stane mnohem více nacionalistickým místem, pokud Británie opravdu odhlasuje vystoupení z EU.

„Oslabená EU, více rozdělená Evropa a více nacionalistická Evropa bude znamenat, že hospodářská situace v Evropě bude stále těžší," řekl Solbergová agentuře NRK.

Norská premiérka také uvedla, že pokud se Spojené království rozhodne z Unie vystoupit, nezpůsobí to oslabení pouze Evropy, ale i celého světa. Paradoxní je, že samo Norsko členem EU není.

„Ve světě, ve kterém jsme se stali závislejšími na hledání společných řešení, aby se zmenšily naše společné instituce, je to ve skutečnosti velmi nebezpečná věc," řekla Solbergová.

Už v úterý Solbergová řekla, že norská vláda má plán pro případ, že by k brexitu doopravdy došlo. „Máme nouzový plán. Přemýšleli jsme o tom, jak to dopadne. Jedná se o nepřímé účinky, které jsou nejdůležitější. V krátkodobém horizontu víme, že mezinárodní banky přijaly opatření, pokud by nastalo velké kolísání směnných kurzů," řekl Solbergová stanici TV 2.

Norges Bank a Úřad pro finanční dohled rovněž zavedl některé systémy na zmírnění nepříznivých účinků mezinárodního měnového neklidu. Premiérka se však nejvíce bojí politických důsledků.

„Obávám se, že se více projeví nacionalismu a dojde k nárůstu podpory extrémních organizací. To bude znamenat, že budeme stále paralyzováni v těch oblastech, v nichž v Evropě potřebujeme společná řešení. A pokud Evropa ochrne, svět bude stále více paralyzován," myslí si.

Obavy má i tamní ministr zahraničí Børge Brende. „Během prvních dnů to způsobí nepokoje, pokud k brexitu dojde. Samozřejmě jsme také na takovou situaci mysleli," řekl Brende.

Norská ministryně pro EU Elisabeth Aspakerová je také znepokojena tím, že by třetí největší obchodní partner Norska opustil EU. „Bude to velmi náročná situaci, protože to znamená, že budeme naléhavě hledat a vyjednávat novou dohodu o volném obchodu se Spojeným královstvím," řekla pro stanici TV 2.

Související

Brexit

Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU

Británie se pokouší znovu "resetovat svůj brexitový reset". Nový britský premiér Keir Starmer se od nástupu do funkce snaží zlepšit vztahy Spojeného království s Evropskou unií. Jak ale ukazuje začátek roku 2025, tento úkol je mnohem složitější, než očekával. Uvedl to server Politico.

Více souvisejících

Brexit norsko

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

Požár v Kalifornii

Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá

V oblasti Los Angeles nyní zuří pět velkých požárů, které devastují tisíce hektarů a vyvolávají obrovské obavy obyvatel. Největší z nich, Palisades, vypukl v úterý a již zničil více než 5300 staveb na ploše téměř 20 000 akrů. I přesto se hasičům podařilo tento požár zkrotit pouze ze 6 %. Počet evakuovaných podle CNN přesáhl 400 000.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 8 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 9 hodinami

Aktualizováno před 9 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy