Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku

Evropská unie nebude spěchat s obnovením jednání o brexitu s Velkou Británií ani v případě, že po nadcházejících volbách vyhraje Labouristická strana, informoval deník The Guardian s odvoláním na zdroje v Bruselu.

Britští voliči půjdou k urnám 4. července, aby si zvolili 650 poslanců Dolní sněmovny. Premiér Rishi Sunak je v úřadu od října 2022 a konzervativci jsou u moci od roku 2010. Předvolební průzkumy však předpovídají výrazné vítězství labouristů.

Anonymní zdroje z EU uvedly, že vítají možnou změnu vlády ve Spojeném království, ale připomínají negativní zkušenosti z předchozích jednání o brexitu s konzervativci. Dalšími faktory jsou válka na Ukrajině a vzestup krajní pravice v Evropě.

"Není to tak, že by lidé měli o Spojeném království dobré nebo špatné mínění. Prostě o Británii vůbec nepřemýšlejí," řekl vysokopostavený zdroj blízký předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové.

Další zdroj upozornil, že i když labouristé mohou očekávat vřelejší vztahy s EU, v současnosti není zájem o jednání o brexitu. Obnovení rozhovorů by vyžadovalo mnoho politického kapitálu a pohltilo by značné zdroje Bruselu.

Zdroje v Evropské komisi také naznačily, že Londýn by musel přijít s velmi atraktivní nabídkou výměnou za jakékoli ústupky na posílení vzájemných vztahů. "Lidé se budou ptát: Stojí to vůbec za tu námahu?" řekl jeden bruselský diplomat.

Předseda labouristů Keir Starmer již vyloučil, že by Británie za jeho vlády znovu vstoupila do celní unie nebo jednotného trhu EU. Přesto vyjádřil zájem o zlepšení vztahů s EU v oblastech obchodu, výzkumu, obrany a bezpečnosti. 

Související

Kaja Kallasová

Evropa si proráží cestu k většímu vlivu. V Ženevě budou ministři jednat s Íránci

V Ženevě se dnes scházejí ministři zahraničí Velké Británie, Francie a Německa s íránským protějškem Abbasem Aragčím. Cílem je obnovit diplomatický dialog o íránském jaderném programu a zabránit další eskalaci konfliktu na Blízkém východě. Evropa se v minulosti podílela na vzniku historické jaderné dohody s Íránem a nyní se pokouší sehrát podobně klíčovou roli.
Izraelská armáda, ilustrační fotografie.

Další útoky mezi Izraelem a Íránem. Teherán posílá delegaci na jednání do Evropy

Izrael během již sedmé noci konfliktu s Íránem podnikl rozsáhlé letecké údery na vojenské cíle, včetně Teheránu a severních provincií u Kaspického moře. Írán odpověděl raketovým útokem na jih Izraele, kde bylo zasaženo okolí sídla společnosti Microsoft. Režim nejvyššího duchovního vůdce Alího Chameneího na pátek svolává občany k protiválečným pochodům „hněvu a božského vítězství“. Evropští a íránští diplomaté se sejdou v Ženevě.

Více souvisejících

Velká Británie Brexit EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Teherán pod útokem

Masivní nálety na Írán: Izrael útočí na vládní i vojenské budovy, zasáhl i komplex Fordo

Izrael podniká masivní sérii leteckých úderů proti strategickým cílům v Íránu, přičemž terčem se stal i podzemní jaderný komplex Fordo. Jak informují zahraniční média, útok směřoval přímo na zařízení nacházející se v provincii Qom, jižně od Teheránu. Mluvčí místního krizového štábu potvrdil, že „agresor opět zaútočil na jaderné zařízení Fordo“.

před 50 minutami

Íránské jaderné zařízení Fordo

Konec íránských snah o jadernou bombu? Americký útok mohl naopak vše zhoršit, odhalila analýza

Americký útok na íránská jaderná zařízení, který prezident Donald Trump označil za „spektakulární vojenský úspěch“, sice způsobil rozsáhlé škody, ale zároveň může paradoxně urychlit ambice Teheránu získat jadernou zbraň. Analýza CNN poukazuje na to, že i když byly klíčové íránské jaderné komplexy silně zasaženy, neznamená to konec hrozby. Naopak – mohlo dojít k jejímu prohloubení.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

V hlubinách Francie tiká časovaná bomba. Může zasáhnout miliony lidí ve střední Evropě

Pod poklidným povrchem bývalého dolu Stocamine v alsaském městečku Wittelsheim leží ekologická časovaná bomba. V podzemí se nachází přibližně 42 000 tun nebezpečného odpadu – chemikálií, těžkých kovů i toxických látek, které by v případě úniku mohly kontaminovat jednu z největších podzemních vodních nádrží Evropy. Ta zásobuje pitnou vodou obyvatele Francie, Německa i Švýcarska.

před 2 hodinami

Hormuzský průliv

Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?

Aktuální eskalace konfliktu mezi Izraelem a Íránem, vyvolaná izraelským úderem na íránská jaderná zařízení a později i na ropnou infrastrukturu, opět vnesla do světové debaty otázku uzavření Hormuzského průlivu. Toto úzké mořské hrdlo, oddělující Perský záliv od Arabského moře, je považováno za nejdůležitější světový bod pro tranzit ropy. Přes tento koridor denně proudí přibližně pětina celosvětové spotřeby ropných produktů, což z něj činí klíčový strategický cíl, jehož ohrožení by mělo okamžité dopady pro globální ekonomiku.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Trump ukončil Hlas Ameriky. Nechal propustit stovky novinářů

Administrativa Donalda Trumpa propustila stovky novinářů americké vládní zpravodajské agentury Voice of America (VOA), což podle mnohých fakticky znamená její zánik. Americký prezident tak pokračuje v rozsáhlém omezování federálních médií, která dlouhodobě kritizuje za údajnou „levicovou zaujatost“.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

izraelská vlajka, ilustrační fotografie

Izrael opět zachraňuje svět. Před čtyřiceti lety se mu to povedlo se Saddámem, teď se pokouší o totéž proti Íránu

Když Izrael v roce 1981 zničil irácký jaderný reaktor Osirak, sklidil celosvětové odsouzení. Přesto se později ukázalo, že šlo o krok s dalekosáhlými důsledky. Dnes se situace opakuje: izraelské letectvo zaútočilo na íránská jaderná zařízení – a Spojené státy se poprvé přidaly. Kritika je silná a riziko eskalace vysoké. Ale možná, že svět opět jednou uzná, že tento zásah přišel v pravou chvíli.

včera

OSN

Budeme se bránit, vzkázal Írán USA. Kvůli útoku žádá o zasedání RB OSN

„Spojené státy překročily velmi vážnou červenou linii tím, že zaútočily na naše jaderná zařízení. Máme právo se bránit – a toto právo uplatníme,“ uvedl Aragčí s odkazem na legitimní právo na sebeobranu. Zároveň připustil, že po tomto kroku si není jistý, „kolik prostoru pro diplomacii vůbec zbývá“.

včera

Petr Fiala

"Snad si to dobře rozmyslel." Česko reaguje na americký útok na Írán, Fiala jej hájí, Babiš varuje

Česká politická scéna v neděli reagovala na překvapivý americký útok na tři íránská jaderná zařízení, který Spojené státy provedly v noci na sobotu ve spolupráci s Izraelem. Podle prezidenta Donalda Trumpa šlo o „spektakulární vojenský úspěch“ a snahu donutit Írán ke kapitulaci v otázce jeho jaderného programu. Český premiér Petr Fiala (ODS) i ministryně obrany Jana Černochová útok v zásadě podpořili, zatímco předseda hnutí ANO Andrej Babiš vyjádřil obavy z možného zhoršení situace v regionu.

včera

Trump hrozí Íránu dalšími útoky. Washington přitom tvrdí, že šlo o jednorázový úder

Prezident ISA Donald Trump v sobotu večer vystoupil s mimořádným projevem k národu, během něhož označil americký útok na tři íránská jaderná zařízení za „spektakulární vojenský úspěch“ a současně varoval Teherán, že další údery jsou na stole, pokud se Írán nebude ochoten dohodnout.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy