Čeká nás přelomový měsíc? Svět se může obrátit vzhůru nohama

Podgorica - Černá Hora v současné době řeší několik kritických záležitostí. Na jedné straně stojí Rusko, kterého se obává, neboť se údajně pokusilo o státní převrat v této zemi. Na straně druhé se její oči upírají k Severoatlantické alianci, jehož součástí by se země mohla stát už za několik měsíců. To se ale nelíbí právě Rusku, které má s Černou Horou své plány.

Černohorský ministr zahraničních věcí Srdjan Darmanovič věří, že by se jeho země měla stát řádným členem NATO na summitu, který se bude konat koncem května. V rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že má stoprocentní záruky, že americký Senát vysloví úsilí Černé Hory o členství v NATO podporu.

Někteří černohorští představitelé se ale obávají opaku. Americký prezident Donald Trump by se totiž mohl postavit proti členství Černé Hory v NATO, protože opakovaně vyslovil přání zlepšovat vztahy s Ruskem, které je proti rozšiřování aliance na Balkáně.

"Chápeme, že prezident Trump usiluje o některé změny ve vztazích s Ruskem, a to zejména v boji proti terorismu, avšak zatím nic nenasvědčuje tomu, že by pro to chtěl obětovat základní bezpečnostní zájmy USA," domnívá se Darmanovič.

Rusko se nezastaví

Rusku se případné členství Černé Hory v NATO vůbec nezamlouvá a podle černohorské vlády má zájem na destabilizaci země. Premiér Duško Markovic proto vzkázal Rusku a jeho stoupencům, aby přestali odporovat snahám Černé Hory o členství v Severoatlantické alianci. Podle něj jde východu o destabilizaci země prostřednictvím zasahování do jejích vnitřních záležitostí.

Markovič vzkázal Rusku, aby od Černé hory "dalo ruce pryč poté, co místní proruská strana odsoudila nedávnou výzvu černohorského speciálního prokurátora Milivoje Katniče, který požádal parlament v Podgorici o zrušení poslanecké imunity dvou předních opozičních představitelů zřejmě zapojených do loňského pokusu o převrat.

Jde o zákonodárce proruské Demokratického fronty (DF) Andrije Mandiće a Milana Knezevice. Oba čelí podezření z trestného činu založení zločinecké organizace a podniknutí akcí proti veřejnému pořádku a bezpečnosti státu.

Převrat kvůli NATO?

Několik hodin před parlamentními volbami v říjnu loňského roku zadrželi policisté v Černé Hoře skupinu podezřelých Srbů, která měla podle tamní prokuratury v úmyslu vyvolat násilnosti a zavraždit premiéra Mila Djukanoviče.

Během převratu o volební noci mělo podle prokuratury vstoupit do Černé Hory asi 500 lidí. V této balkánské zemi by vyvolávali násilnosti a najali profesionální odstřelovače, kteří by zabili premiéra. Srbské úřady podle prokuratury deportovaly několik ruských agentů, kteří sledovali Djukanoviče z území Srbska.

Jak se ukázalo, důvodem těchto plánů mohla být právě pozvánka země do NATO. Černohorský prokurátor navíc potvrdil, že šlo o Moskvou řízený pokus během voleb spáchat převrat ve snaze zastavit zemi ve vstupu do NATO.

"Doposud jsme měli důkazy o tom, že do toho byly zapojeny ruské nacionalistické struktury, ale nyní také máme důkazy, že ruské státní orgány byly na určité úrovni také zapojeny," cituje prokurátora Milivoje Katnice agentura AFP.

Související

Více souvisejících

Černá Hora NATO Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy