Migranti se chtějí odtrhnout od Španělska. Chceme být občany první kategorie, hlásají

Barcelona - V mnoha evropských zemí jsou migranti nevítáni a jejich přítomnost je předmětem ostrých polemik. Ne tak v Katalánsku. Nově příchozí zde mají významnou úlohu v místním politickém životě. Migranti mají jeden z rozhodujících hlasů, zda-li Katalánsko zůstane součástí Španělska či zda se odtrhne, píše magazín Politico.

V letech 2000 až 2010 se počet obyvatel regionu zvýšil o 20 procent na 7,5 milionu, což je z velké části důsledkem přistěhovalectví. Zatímco mnozí z těchto nových příchozích nemohou volit, stále větší počet jich může. Saoka Kingolo, nezávislý aktivista zaměřující se na migranty, uvedl, že v referendu o nezávislosti Katalánska, které se uskuteční 1. října, bude moci hlasovat až 500 000 Katalánců pocházejících ze zahraničí. To není velké číslo, ale může být rozhodující. Nedávný průzkum ukázal, že pro opuštění Španělska je 44,3 % Katalánců, zatímco pro setrvání je 48,5%.

Podle dalších informací zveřejněných průzkumem jsou voliči s katalánskými rodiči převážně pro nezávislost, zatímco ti, kteří mají rodiče z jiných částí Španělska, jsou spíše pro zůstání ve Španělsku. Nedávno přišlí migranti stojí někde uprostřed, téměř rovnoměrně rozděleni mezi těmi, kteří by hlasovali za nezávislost a těmi, kteří by zůstali. Též jsou zastoupeni mezi těmi, co by se zdrželi hlasování, ukázal průzkum Institutu politických a společenských věd Autonomní univerzity v Barceloně z roku 2013. Obě strany se je proto mermomocí pokouší získat.

Důvody separace

Ačkoliv katalánští separatisté kladou počátek hnutí za nezávislost do 18. století, kdy katalánské síly porazily španělskou korunu ve válce o španělské nástupnictví v roce 1714, pravý počátek hnutí leží ve 20. století. Ve třicátých letech minulého století získal region krátké období autonomie než byl brutálně potlačen po španělské občanské válce. Katalánský jazyk ve školách a veřejných úřadech byl zakázán až do roku 1975. Katalánští separatisté dodnes vnímají španělskou vládu jako represivní režim dusící jejich kulturu a identitu.

Katalánští separatisté odůvodnění pro svou nezávislost staví na dvou faktorech: identitě a ekonomice. Katalánsko je národ s odlišným jazykem, historií a kulturou, který platí státu víc, než se mu dostane zpět, tvrdí separatisté, a proto je třeba, aby Katalánsko mělo plnou kontrolu nad svými záležitostmi. Migranti mají pro nezávislost poněkud jiné důvody. Slibují si od odtržení se od Španělska lepší vyjednávání při získávání práce a posílení své důstojnosti. „Když budeme mít doklady, budeme občany první kategorie, stejně jako všichni ostatní," říká Ana María Surra z Katalánské republikánská levice (ERC). „Budeme moci hlasovat, budeme moci se účastnit veřejného života, dáme budoucí katalánské republice bonus jako migranti."

Oriol Amorós, tajemník katalánské vlády pro rovnost, migraci a občanství, tvrdí, že ERC hodlá udělit občanství všem legálním obyvatelům žijícím v Katalánsku, jakmile se stane nezávislým. Zároveň má v úmyslu poskytnout vízum lidem, kteří hledají pracovní příležitosti, a také skupinová víza, která pomáhají občanům a obyvatelům přivést do Katalánska své rodiny. To vše v rámci parametrů EU, dodává, protože navzdory nezávislosti od Španělska chce region udržet své členství v bloku.

Fungující model multikulturalismu?

Katalánsko je „národ přistěhovalců" podobný Spojeným státům, říká Amorós, který podporuje rozmanitost. Marta Pascalová, generální tajemníce vládnoucí strany Partit Demokrata (koaliční partner ERC), hovoří v podobném duchu o tzv. „katalánském snu". Podle ní funguje v Katalánsku integrace a ve městech lze potkat lidi různých národností, kteří mluví společně katalánsky. Gagandeep Singh Khalsa, který přišel do Katalánska z Indie ve svých dvaceti letech, se obával, že jeho vous a turban (je Sikh) budou dělat problémy. Katalánci jej ale přijali s nadšením, když zjistili, že umí pár slov katalánsky. „Nikdy jsem neviděl zemi, která tolik miluje svůj jazyk," říká. Ačkoliv se necítí být úplným Kataláncem, horlivě propaguje separaci. Vůbec se necítí být Španělem a španělsky už ani nemluví. 

Někteří migranti si ale uvědomují i negativa podpory separace. Obávají se za to represí od státu. Madrid by jim mohl zadržet cestovní pasy nebo nevydat víza pro jejich příbuzné v zahraničí. Katalánská vláda navíc nemá zastupitelské úřady v Indii nebo v Pákistánu. Huma Jamshedová, vedoucí ACESOPu, nevládní organizace na integraci pákistánských žen do nových komunit, poukazuje na to, že navzdory úspěchu mnoha integračních programů i v Katalánsku přežívá rasismus, který je pro migranty mnohem větší problém než nezávislost. Kampaň za nezávislost je výsadou, tvrdí.

Související

Donald Trump Komentář

Trump je šílenější a vzteklejší než minule. Z USA může být druhé Rusko

Kandidáti na šéfa Bílého domu Kamala Harrisová a Donald Trump mají za sebou závěrečné řeči. Zatímco demokratka ukázala na směřování kampaně proti svému protivníkovi, republikán pronesl dosud nejextrémnější výrok za celou svou kampaň – chce zahájit masivní deportační program. Ideologií se velice rychle blíží k současnému ruském politickému vedení, což pro USA může být nesmírně nebezpečné. 
Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

Více souvisejících

migrace Katalánsko Španělsko uprchlíci

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

před 4 hodinami

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody

Otázka, zda Spojené státy opět vystoupí z Pařížské dohody, je znovu aktuální vzhledem k možnému návratu Donalda Trumpa do Bílého domu. Přestože je tento scénář znepokojivý, historie naznačuje, že by jeho dopad mohl být zvládnutelný, uvedl server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy