KOMENTÁŘ | Trump je šílenější a vzteklejší než minule. Z USA může být druhé Rusko

Kandidáti na šéfa Bílého domu Kamala Harrisová a Donald Trump mají za sebou závěrečné řeči. Zatímco demokratka ukázala na směřování kampaně proti svému protivníkovi, republikán pronesl dosud nejextrémnější výrok za celou svou kampaň – chce zahájit masivní deportační program. Ideologií se velice rychle blíží k současnému ruském politickému vedení, což pro USA může být nesmírně nebezpečné. 

Trump pronesl dosud svůj nejextrémnější výrok za celou kampaň. „Spojené státy jsou okupovanou zemí,“ prohlásil v neděli podle stanice CNN v Madison Square Garden v New Yorku. Zopakoval svůj slib, že hned první den ve funkci zahájí masivní deportační program, aby „zvrátil invazi migrantů“. 

Vyšel tak přímo naproti slovům bývalého personálního šéfa Bílého domu Johna Kellyho, podle něhož Trump „splňuje definici fašisty“. Podle Kellyho mu Trump ještě během svého působení v Bílém domě sdělil, že si přeje, aby mu vojenský personál prokazoval stejnou úctu jako nacističtí generálové Adolfu Hitlerovi.

Jak zjistil americký list New York Times, Trumpova kampaň vráží klín i přímo mezi menšiny. Vyzývá černošské a latinskoamerické voliče, aby se stali součástí „nás“, pokud uznají, že existují „oni“. Navázal na nenávistnou rétoriku vůči cizincům, která mu získala post šéfa Bílého domu už v roce 2016. 

Odkazuje tak na nelegální migranty, kteří do USA prchají nejčastěji ze zemí, jako jsou Guatemala, Salvador nebo Honduras. Když hovoří směrem k voličům z řad menšin, varuje před nelegálními migranty jako důvody, proč stagnují mzdy, jsou problémy ve školství a roste kriminalita ve městech. 

Trumpův věrný politický poradce Stephen Miller zopakoval heslo Ku-klux-klanu „Amerika je jen pro Američany“ a moderátor Tucker Carlson pronesl, že Harrisová byla „první samojedsko-malajskou bývalou kalifornskou prokurátorkou s nízkým IQ“. 

Svůj závěrečný argument v úterý večer sdělila také Harrisová, její mítink se odehrál v Ellipse ve Washingtonu, odkud je možné vidět Bílý dům. „Hned první den, pokud bude zvolen, vstoupí Donald Trump do této kanceláře se seznamem nepřátel. Já tam po svém zvolení vstoupím se seznamem úkolů plným priorit, co udělám pro americký lid,“ prohlásila.

„Donald Trump hodlá použít armádu Spojených států proti americkým občanům, kteří s ním prostě nesouhlasí. Lidem, které nazývá ‚nepřítelem zevnitř‘. To není kandidát na prezidenta, který přemýšlí o tom, jak zlepšit váš život. Je to někdo, kdo je labilní, posedlý pomstou, pohlcený záští a toužící po nekontrolované moci,“ dodala.

Závěrečné proslovy Harrisové a Trumpa se výrazně lišily – zatímco demokratka varovala před svým republikánským sokem, exprezident slíbil masivní deportace migrantů. Zaútočili tak na nejslabší místa svých kampaní, a ani jednomu se to nepodařilo. 

Harrisová emotivně zopakovala to, co řekla už v nespočtu projevů. Trump díky extrémnímu přístupu pravděpodobně přichází o latinskoamerické a černošské voliče. V USA je možné najít řadu podporovatelů Harrisové i Trumpa z obou stran barikády – teprve u voleb se rozhodne, kdo je skutečný republikán a kdo demokrat. 

Technicky ani jeden z nich nezklamal. Promluvil přesně o tom, na čem postavil svou kampaň a čím chce pomoct Američanům. Harrisová zjevně míní, že její největší příspěvek bude nepřítomnost Trumpa v Oválné pracovně. Trump naopak hodlá (v souladu s fašistickou ideologií) vyhánět ne-Američany z USA. 

Naplno se ukázaly úmysly obou kandidátů. Zatímco se zdá, že Harrisová chce skutečně provádět politiku, Trump ukázal, že se stálým tempem blíží k uplatňování autoritářství – pokud si ho Američané zvolí. 

Jestliže se tedy Trump do Bílého domu dostane, můžeme čekat úpadek americké demokracie a ruský scénář. Ani zdaleka není možné přirovnávat Trumpa k lidem, jako byl Adolf Hitler nebo Benito Mussolini, rozhodně se ale ve svých autoritářských sklonech neodlišuje od ruského lídra Vladimira Putina. 

Spojené státy tak mohou směřovat k autoritářskému režimu, který nenávidí cokoliv neamerického a trestá to, kdo Američany nejsou. Totéž se děje tam, kde vládne pevná ruka Moskvy. Budoucnost USA je nyní v sázce a definitivně o ní rozhodnout voliči 5. listopadu.

Situace se nezdá tak odlišná od 30. let v Německu. I tehdy, ještě během demokratických voleb, politici varovali před nástupem nacistických stran v čele s NSDAP. A stejně tak v průběhu dalších let, kdy přicházela varování o možném nástupu komunismu v Evropě. 

Nakonec k oběma věcem došlo a celá Evropa se na dlouhé dekády ponořila do temnoty. Totéž čeká Američany, pokud si do čela zvolí Donalda Trumpa. Jeho první období mezi lety 2017-2021 bylo pouhým začátkem – a už tehdy stihl zpřetrhat stovky vazeb, které Amerika na demokratický a svobodný svět měla. Teď je Trump ještě o něco šílenější a vzteklejší.

Související

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře. Komentář

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 
Sýrie, ilustrační foto Komentář

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

Více souvisejících

komentář Donald Trump Kamala Harrisová prezidentské volby USA 2024 Volby USA USA (Spojené státy americké) migrace

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy