KOMENTÁŘ | Trump je šílenější a vzteklejší než minule. Z USA může být druhé Rusko

Kandidáti na šéfa Bílého domu Kamala Harrisová a Donald Trump mají za sebou závěrečné řeči. Zatímco demokratka ukázala na směřování kampaně proti svému protivníkovi, republikán pronesl dosud nejextrémnější výrok za celou svou kampaň – chce zahájit masivní deportační program. Ideologií se velice rychle blíží k současnému ruském politickému vedení, což pro USA může být nesmírně nebezpečné. 

Trump pronesl dosud svůj nejextrémnější výrok za celou kampaň. „Spojené státy jsou okupovanou zemí,“ prohlásil v neděli podle stanice CNN v Madison Square Garden v New Yorku. Zopakoval svůj slib, že hned první den ve funkci zahájí masivní deportační program, aby „zvrátil invazi migrantů“. 

Vyšel tak přímo naproti slovům bývalého personálního šéfa Bílého domu Johna Kellyho, podle něhož Trump „splňuje definici fašisty“. Podle Kellyho mu Trump ještě během svého působení v Bílém domě sdělil, že si přeje, aby mu vojenský personál prokazoval stejnou úctu jako nacističtí generálové Adolfu Hitlerovi.

Jak zjistil americký list New York Times, Trumpova kampaň vráží klín i přímo mezi menšiny. Vyzývá černošské a latinskoamerické voliče, aby se stali součástí „nás“, pokud uznají, že existují „oni“. Navázal na nenávistnou rétoriku vůči cizincům, která mu získala post šéfa Bílého domu už v roce 2016. 

Odkazuje tak na nelegální migranty, kteří do USA prchají nejčastěji ze zemí, jako jsou Guatemala, Salvador nebo Honduras. Když hovoří směrem k voličům z řad menšin, varuje před nelegálními migranty jako důvody, proč stagnují mzdy, jsou problémy ve školství a roste kriminalita ve městech. 

Trumpův věrný politický poradce Stephen Miller zopakoval heslo Ku-klux-klanu „Amerika je jen pro Američany“ a moderátor Tucker Carlson pronesl, že Harrisová byla „první samojedsko-malajskou bývalou kalifornskou prokurátorkou s nízkým IQ“. 

Svůj závěrečný argument v úterý večer sdělila také Harrisová, její mítink se odehrál v Ellipse ve Washingtonu, odkud je možné vidět Bílý dům. „Hned první den, pokud bude zvolen, vstoupí Donald Trump do této kanceláře se seznamem nepřátel. Já tam po svém zvolení vstoupím se seznamem úkolů plným priorit, co udělám pro americký lid,“ prohlásila.

„Donald Trump hodlá použít armádu Spojených států proti americkým občanům, kteří s ním prostě nesouhlasí. Lidem, které nazývá ‚nepřítelem zevnitř‘. To není kandidát na prezidenta, který přemýšlí o tom, jak zlepšit váš život. Je to někdo, kdo je labilní, posedlý pomstou, pohlcený záští a toužící po nekontrolované moci,“ dodala.

Závěrečné proslovy Harrisové a Trumpa se výrazně lišily – zatímco demokratka varovala před svým republikánským sokem, exprezident slíbil masivní deportace migrantů. Zaútočili tak na nejslabší místa svých kampaní, a ani jednomu se to nepodařilo. 

Harrisová emotivně zopakovala to, co řekla už v nespočtu projevů. Trump díky extrémnímu přístupu pravděpodobně přichází o latinskoamerické a černošské voliče. V USA je možné najít řadu podporovatelů Harrisové i Trumpa z obou stran barikády – teprve u voleb se rozhodne, kdo je skutečný republikán a kdo demokrat. 

Technicky ani jeden z nich nezklamal. Promluvil přesně o tom, na čem postavil svou kampaň a čím chce pomoct Američanům. Harrisová zjevně míní, že její největší příspěvek bude nepřítomnost Trumpa v Oválné pracovně. Trump naopak hodlá (v souladu s fašistickou ideologií) vyhánět ne-Američany z USA. 

Naplno se ukázaly úmysly obou kandidátů. Zatímco se zdá, že Harrisová chce skutečně provádět politiku, Trump ukázal, že se stálým tempem blíží k uplatňování autoritářství – pokud si ho Američané zvolí. 

Jestliže se tedy Trump do Bílého domu dostane, můžeme čekat úpadek americké demokracie a ruský scénář. Ani zdaleka není možné přirovnávat Trumpa k lidem, jako byl Adolf Hitler nebo Benito Mussolini, rozhodně se ale ve svých autoritářských sklonech neodlišuje od ruského lídra Vladimira Putina. 

Spojené státy tak mohou směřovat k autoritářskému režimu, který nenávidí cokoliv neamerického a trestá to, kdo Američany nejsou. Totéž se děje tam, kde vládne pevná ruka Moskvy. Budoucnost USA je nyní v sázce a definitivně o ní rozhodnout voliči 5. listopadu.

Situace se nezdá tak odlišná od 30. let v Německu. I tehdy, ještě během demokratických voleb, politici varovali před nástupem nacistických stran v čele s NSDAP. A stejně tak v průběhu dalších let, kdy přicházela varování o možném nástupu komunismu v Evropě. 

Nakonec k oběma věcem došlo a celá Evropa se na dlouhé dekády ponořila do temnoty. Totéž čeká Američany, pokud si do čela zvolí Donalda Trumpa. Jeho první období mezi lety 2017-2021 bylo pouhým začátkem – a už tehdy stihl zpřetrhat stovky vazeb, které Amerika na demokratický a svobodný svět měla. Teď je Trump ještě o něco šílenější a vzteklejší.

Související

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024). Komentář

Trump může ukázat, jak za 24 hodin vyřeší konflikt na Ukrajině. Co znamená jeho vítězství pro svět?

Americké prezidentské volby jsou jedním z nejsledovanějších politických procesů na světě. Prezident Spojených států, jako představitel jedné z nejvýznamnějších světových mocností, má rozsáhlý vliv na mezinárodní vztahy a globální bezpečnost. Každé čtyři roky proto volby přitahují pozornost státníků, odborníků na mezinárodní vztahy i veřejnosti, která očekává, jakým směrem se politika USA vydá. Role USA na světové scéně a její závazky v rámci mezinárodních organizací činí z každé změny prezidenta událost s potenciálně dalekosáhlými dopady. Nynější vítězství Donalda Trumpu ve volbách je proto další důležitou kapitolou.

Více souvisejících

komentář Donald Trump Kamala Harrisová prezidentské volby USA 2024 Volby USA USA (Spojené státy americké) migrace

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Merz řekl, jak může Evropa zapůsobit na Trumpa

Konzervativní kandidát na německého spolkového kancléře Friedrich Merz vyzval Evropu, aby se postavila čelem výzvám, které s sebou může přinést druhé funkční období nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

před 1 hodinou

včera

Marián Bušša

Co může napáchat znovuzvolení Trumpa? Politolog pro EZ prozradil, kdo z něj může těžit

Vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách vyvolalo širokou diskusi o tom, jakým směrem se Spojené státy budou ubírat na nejbližší čtyři roky. Při této příležitosti EuroZprávy.cz oslovily Mariána Buššu, politologa z univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne, aby nám přiblížil, jak by mohla vypadat Trumpova repríza v Bílém domě. V rozhovoru jsme se zaměřili na budoucí směřování americké zahraniční politiky vůči Číně a Izraeli, vztahy mezi Spojenými státy a Evropskou unií, ale také na to, jak Trumpův návrat ovlivní populistické trendy a politické dění ve střední Evropě. 

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden po volbách v USA promluvil k národu

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek ve svém projevu slíbil hladké předání moci vítězi prezidentských voleb Donaldu Trumpovi, které má proběhnout 20. ledna příštího roku.

včera

včera

Frank-Walter Steinmeier

Vládní krize v Německu: Poprvé se k ní vyjádřil prezident

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier se ve čtvrtek vyjádřil k politické krizi, která vypukla po rozpadu třístranné koalice v zemi. Podle něj je nezbytné udržet zdravý rozum a odpovědnost, aby Německo bylo schopno čelit globálním otřesům.

včera

Donald Trump

Výsledky voleb v USA okomentoval i Hizballáh

Militantní hnutí Hizballáh, které je silně podporováno Íránem a dlouhodobě se angažuje v konfliktu proti Izraeli, a to především na libanonské hranici, neočekává od nového prezidenta USA žádnou změnu.

včera

včera

včera

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Expert pro EZ vysvětlil, proč Rusku vítězství Trumpa vyhovuje

Co vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách bude znamenat pro americkou zahraniční politiku vysvětlil v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz přední český expert na mezinárodní vztahy Martin Jirušek z brněnské Masarykovy univerzity. „V zahraniční politice se zaměří hlavně na Čínu, protože čistě pragmaticky z podpory Ukrajině neplyne přínos pro jeho voliče, který by mohl dobře prezentovat,“ popsal.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem Prohlédněte si galerii

Ukrajina čelí tvrdé realitě. Trump může za 24 hodin ukončit válku tak, jak se to Kyjevu líbit nebude

Ukrajina se ocitla před tvrdou realitou, kterou si mnozí jen neradi připouštěli: vítězství Donalda Trumpa, který slíbil ukončit válku během „24 hodin“. To však může znamenat omezení podpory a nátlak na Kyjev, aby přijal podmínky, jež by pro Ukrajinu nebyly výhodné. Trump, který už v minulosti zpochybňoval vojenskou pomoc USA a kritizoval prezidenta Zelenského, chce přerušit americké angažmá v zahraničních konfliktech, což by mohlo oslabit odpor Ukrajiny proti Rusku.

včera

Donald Trump

Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.

včera

včera

Kamala Harrisová

Proč Kamala Harrisová neuspěla? Prohrála už před volbami, cílila na Trumpa, ne na voliče

Kamala Harrisová, viceprezidentka Spojených států, vstoupila do volební kampaně s velkými ambicemi, které se však rychle rozplynuly. Její cesta na vrchol začala, když Joe Biden po nepovedené debatě odstoupil a ona převzala vedení kampaně. Na počátku se těšila z podpory a generovala počáteční momentum, ale nakonec selhala v několika klíčových oblastech, které zmařily její šance na vítězství.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Německo se zmítá v politické krizi. Vláda se rozpadá, země míří k předčasným volbám

Německý kancléř Olaf Scholz ve středu oznámil, že odvolal ministra financí Christiana Lindnera, předsedu koaliční Svobodné demokratické strany (FDP). Tento krok přišel v době, kdy mezi koaličními partnery panují hluboké rozpory ohledně hospodářské politiky. Scholz uvedl, že rozhodnutí bylo nezbytné, aby se zabránilo dalšímu poškození země. Odvolání ministra následovalo po zveřejnění Lindnerova programového dokumentu, který požadoval zásadní změnu ekonomické orientace vlády.

včera

Volby v USA: O vítězi je rozhodnuto, co bude dál? Před převzetím úřadu Trumpa čeká dlouhá cesta

Donald Trump se stal vítězem prezidentských voleb a připravuje se na návrat do Bílého domu. Po úspěšném souboji s demokratkou Kamalou Harrisovou získal Trump dostatek hlasů k zajištění vítězství. Stane se tak prvním bývalým prezidentem po více než 130 letech, který se po odmlce znovu ujme úřadu, a zároveň nejstarším zvoleným prezidentem v historii USA, neboť v době inaugurace bude mít 78 let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy