KOMENTÁŘ | Trump je šílenější a vzteklejší než minule. Z USA může být druhé Rusko

Kandidáti na šéfa Bílého domu Kamala Harrisová a Donald Trump mají za sebou závěrečné řeči. Zatímco demokratka ukázala na směřování kampaně proti svému protivníkovi, republikán pronesl dosud nejextrémnější výrok za celou svou kampaň – chce zahájit masivní deportační program. Ideologií se velice rychle blíží k současnému ruském politickému vedení, což pro USA může být nesmírně nebezpečné. 

Trump pronesl dosud svůj nejextrémnější výrok za celou kampaň. „Spojené státy jsou okupovanou zemí,“ prohlásil v neděli podle stanice CNN v Madison Square Garden v New Yorku. Zopakoval svůj slib, že hned první den ve funkci zahájí masivní deportační program, aby „zvrátil invazi migrantů“. 

Vyšel tak přímo naproti slovům bývalého personálního šéfa Bílého domu Johna Kellyho, podle něhož Trump „splňuje definici fašisty“. Podle Kellyho mu Trump ještě během svého působení v Bílém domě sdělil, že si přeje, aby mu vojenský personál prokazoval stejnou úctu jako nacističtí generálové Adolfu Hitlerovi.

Jak zjistil americký list New York Times, Trumpova kampaň vráží klín i přímo mezi menšiny. Vyzývá černošské a latinskoamerické voliče, aby se stali součástí „nás“, pokud uznají, že existují „oni“. Navázal na nenávistnou rétoriku vůči cizincům, která mu získala post šéfa Bílého domu už v roce 2016. 

Odkazuje tak na nelegální migranty, kteří do USA prchají nejčastěji ze zemí, jako jsou Guatemala, Salvador nebo Honduras. Když hovoří směrem k voličům z řad menšin, varuje před nelegálními migranty jako důvody, proč stagnují mzdy, jsou problémy ve školství a roste kriminalita ve městech. 

Trumpův věrný politický poradce Stephen Miller zopakoval heslo Ku-klux-klanu „Amerika je jen pro Američany“ a moderátor Tucker Carlson pronesl, že Harrisová byla „první samojedsko-malajskou bývalou kalifornskou prokurátorkou s nízkým IQ“. 

Svůj závěrečný argument v úterý večer sdělila také Harrisová, její mítink se odehrál v Ellipse ve Washingtonu, odkud je možné vidět Bílý dům. „Hned první den, pokud bude zvolen, vstoupí Donald Trump do této kanceláře se seznamem nepřátel. Já tam po svém zvolení vstoupím se seznamem úkolů plným priorit, co udělám pro americký lid,“ prohlásila.

„Donald Trump hodlá použít armádu Spojených států proti americkým občanům, kteří s ním prostě nesouhlasí. Lidem, které nazývá ‚nepřítelem zevnitř‘. To není kandidát na prezidenta, který přemýšlí o tom, jak zlepšit váš život. Je to někdo, kdo je labilní, posedlý pomstou, pohlcený záští a toužící po nekontrolované moci,“ dodala.

Závěrečné proslovy Harrisové a Trumpa se výrazně lišily – zatímco demokratka varovala před svým republikánským sokem, exprezident slíbil masivní deportace migrantů. Zaútočili tak na nejslabší místa svých kampaní, a ani jednomu se to nepodařilo. 

Harrisová emotivně zopakovala to, co řekla už v nespočtu projevů. Trump díky extrémnímu přístupu pravděpodobně přichází o latinskoamerické a černošské voliče. V USA je možné najít řadu podporovatelů Harrisové i Trumpa z obou stran barikády – teprve u voleb se rozhodne, kdo je skutečný republikán a kdo demokrat. 

Technicky ani jeden z nich nezklamal. Promluvil přesně o tom, na čem postavil svou kampaň a čím chce pomoct Američanům. Harrisová zjevně míní, že její největší příspěvek bude nepřítomnost Trumpa v Oválné pracovně. Trump naopak hodlá (v souladu s fašistickou ideologií) vyhánět ne-Američany z USA. 

Naplno se ukázaly úmysly obou kandidátů. Zatímco se zdá, že Harrisová chce skutečně provádět politiku, Trump ukázal, že se stálým tempem blíží k uplatňování autoritářství – pokud si ho Američané zvolí. 

Jestliže se tedy Trump do Bílého domu dostane, můžeme čekat úpadek americké demokracie a ruský scénář. Ani zdaleka není možné přirovnávat Trumpa k lidem, jako byl Adolf Hitler nebo Benito Mussolini, rozhodně se ale ve svých autoritářských sklonech neodlišuje od ruského lídra Vladimira Putina. 

Spojené státy tak mohou směřovat k autoritářskému režimu, který nenávidí cokoliv neamerického a trestá to, kdo Američany nejsou. Totéž se děje tam, kde vládne pevná ruka Moskvy. Budoucnost USA je nyní v sázce a definitivně o ní rozhodnout voliči 5. listopadu.

Situace se nezdá tak odlišná od 30. let v Německu. I tehdy, ještě během demokratických voleb, politici varovali před nástupem nacistických stran v čele s NSDAP. A stejně tak v průběhu dalších let, kdy přicházela varování o možném nástupu komunismu v Evropě. 

Nakonec k oběma věcem došlo a celá Evropa se na dlouhé dekády ponořila do temnoty. Totéž čeká Američany, pokud si do čela zvolí Donalda Trumpa. Jeho první období mezi lety 2017-2021 bylo pouhým začátkem – a už tehdy stihl zpřetrhat stovky vazeb, které Amerika na demokratický a svobodný svět měla. Teď je Trump ještě o něco šílenější a vzteklejší.

Související

Vladimir Putin a Donald Trump Komentář

Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly

Po celé měsíce vystupoval americký prezident Donald Trump ve vztahu k válce na Ukrajině zdrženlivě. Jeho vyjádření byla sice často ostrá v tónu, ale obsahově střídmá – ať už směrem ke Kyjevu, nebo Moskvě. Bylo zřejmé, že jeho primárním cílem je uklidnit ruského prezidenta a přimět ho k větší vstřícnosti vůči požadavkům Ukrajiny i západních spojenců. Jenže s rostoucí neochotou Vladimira Putina ustoupit se tento přístup začal jevit jako neúčinný. Změna na sebe nenechala dlouho čekat.
NATO Komentář

Východní křídlo NATO nese tíhu samo. Pokud má Aliance obstát, musí konečně sdílet odpovědnost za jeho fyzickou ochranu

Severoatlantická aliance mluví o kolektivní obraně, ale východní křídlo zůstává na všechno samo. Polsko, Finsko a pobaltské státy čelí přímé hrozbě z Ruska, investují, budují zábrany, odolávají hybridním útokům – a přesto slyší, že to nestačí. Společný rozpočet přitom pokrývá sotva jedno procento výdajů. Je čas přestat jen mluvit o solidaritě a konečně sdílet odpovědnost i prostředky.

Více souvisejících

komentář Donald Trump Kamala Harrisová prezidentské volby USA 2024 Volby USA USA (Spojené státy americké) migrace

Aktuálně se děje

před 20 minutami

M142 High Mobility Artillery Rocket System je americký lehký salvový raketomet vyvinutý v 90. letech pro US Army umístěný na podvozku vozidla M1140 z rodiny nákladních transportních vojenských strojů FMTV.

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil

Americký prezident Donald Trump oznámil nové zbrojní dodávky pro Ukrajinu, která čelí pokračující ruské agresi. Dodávky ze Spojených států, respektive zbraní americké výroby hrají od počátku invaze klíčovou roli v podpoře Kyjeva – od systémů HIMARS a raket ATACMS přes dělostřeleckou munici až po tanky Abrams a stíhačky F-16. Tyto zbraně významně posílily schopnost Ukrajiny čelit útokům a zasazovat údery hluboko na nepřátelském území.

před 59 minutami

Alena Schillerová

Schillerová si neúspěch u Ústavního soudu vyložila po svém. Mluví o dobré zprávě

Důchodová reforma, která zvyšuje důchodový věk, zůstává v platnosti i po dnešním rozhodnutí Ústavního soudu. Podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové se ukázalo, že ústavní práva opozice v Česku jsou mimořádně slabě chráněna. Pro ANO, které je favoritem říjnových sněmovních voleb, je to prý svým způsobem dobrá zpráva. 

před 1 hodinou

Prezident Trump, J. D. Vance a Pete Hegseth

Trump údajně hrozil Putinovi, že nechá bombardovat Moskvu. Vyhrožovat měl i Číně

Americký prezident Donald Trump podle nahrávky z loňského fundraisingu v minulosti pohrozil ruskému vůdci Vladimiru Putinovi bombardováním Moskvy, pokud by Rusko napadlo Ukrajinu. USA sice disponují schopností takový útok provést, ale ruská vojenská doktrína připouští jadernou reakci na ohrožení hlavního města. Jakýkoli konvenční úder by tak mohl vést k jaderné eskalaci. Trumpova slova tak zjevně byla především cílenou součástí kampaně před dárci. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Evropská unie

Unijní ostuda: Jen jedna z 27 zemí si splnila úkol. Šlo přitom o klima

Třicátého června byl poslední den pro předložení plánů, jak učinit transformaci energetiky na obnovitelné zdroje dostupnou. Žádná ze zemí, vyjma Švédska, však termín nestihla. Panuje tak riziko ohrožení vyplácení finančních prostředků, sankce za opožděné plány ovšem nehrozí.

před 3 hodinami

Ústavní soud

Důchodová reforma platí. ANO u Ústavního soudu narazilo

Důchodová reforma zůstává v platnosti, rozhodl Ústavní soud. Informoval o tom ve středu v tiskové zprávě. Obstálo zvýšení důchodového věku i související změny ve vymezení rizikové práce. Poslanci hnutí ANO neúspěšně napadali i schvalovací proces novely zákona. 

před 4 hodinami

Ničivé povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Prohlédněte si galerii

Povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Zemřely desítky dětí, padají první obvinění

Pátrání po 173 pohřešovaných po ničivé povodni v Texasu pokračuje, obětí je zatím 111. Mezi mrtvými je i nejméně 30 dětí, většina z letního tábora Camp Mystic, který byl povodní zasažen nejtvrději. Přestože inspekce jen dva dny před tragédií potvrdila bezpečnostní připravenost tábora, náhlé stoupnutí hladiny, výpadek proudu a absence mobilních telefonů znemožnily včasné varování a evakuaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin a Donald Trump

Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly

Po celé měsíce vystupoval americký prezident Donald Trump ve vztahu k válce na Ukrajině zdrženlivě. Jeho vyjádření byla sice často ostrá v tónu, ale obsahově střídmá – ať už směrem ke Kyjevu, nebo Moskvě. Bylo zřejmé, že jeho primárním cílem je uklidnit ruského prezidenta a přimět ho k větší vstřícnosti vůči požadavkům Ukrajiny i západních spojenců. Jenže s rostoucí neochotou Vladimira Putina ustoupit se tento přístup začal jevit jako neúčinný. Změna na sebe nenechala dlouho čekat.

před 5 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině.

Nejmasivnější útok na Ukrajinu zasáhl západ země. Poláci poslali do vzduchu stíhačky

Rusko podniklo dosud největší letecký útok na Ukrajinu od začátku invaze. Terčem bylo především město Luck, kde podle úřadů ohrozilo civilisty přes 50 dronů a raket. Útoky zasáhly i Kyjev a další města. Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila stovky dronů a střel. Do pohotovosti byly uvedeny i polské stíhačky. USA už včera kvůli silným útokům oznámily dodávky nových zbraní. Prezident Donald Trump v úterý prohlásil, že Ukrajinci se „musí umět bránit“.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Pentagon

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"

Americké ministerstvo obrany oficiálně potvrdilo, že pozastavilo některé dodávky munice a zbraní, které byly Ukrajině přislíbeny na konci předchozí administrativy. Důvodem je právě probíhající přezkum zásob munice americké armády, jehož cílem je podle Pentagonu zajistit, aby se neohrozila vlastní obranyschopnost Spojených států.

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům

Tragické povodně v texaské oblasti Hill Country, které si vyžádaly více než 100 životů, podle odborníků signalizují novou realitu v USA. Katastrofa přichází v době, kdy prezident Donald Trump a jeho spojenci oslabují nebo zcela ruší klíčové federální úřady, jež mají na starosti předpovídání počasí a zvládání krizí způsobených extrémním počasím.

včera

včera

Donald Trump

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji

Americký prezident Donald Trump odložil zavedení plánovaných vyšších cel na dovoz do Spojených států. Zároveň rozeslal dopis čtrnácti zemím, ve kterém podrobně popsal tarify, jimž budou jejich produkty potenciálně čelit. Původně měla nová cla vstoupit v platnost 9. července, ale Bílý dům je pozastavil kvůli probíhajícím obchodním jednáním.

včera

včera

Německá vláda narazila u soudu. Zákaz krajně pravicového časopisu se ruší

Soud v Lipsku zrušil zákaz, který na krajně pravicový časopis Compact uvalila německá vláda. Časopis byl zakázán v roce 2024, protože útočil na menšiny a podkopával tak německou ústavu. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy