Trump je prý fašista, Harrisová pronásleduje katolíky. V zámoří je kampaň plná negací

Kampaň před prezidentskými volbami ve Spojených státech dosahuje vrcholu intenzity. Jak demokratka Kamala Harrisová, tak republikán Donald Trump ve snaze získat místo v Oválné pracovně rozjeli masivní negativní kampaň. Jeden druhého obviňují z fašistických nebo genocidních praktik. 

Bývalý personální šéf Bílého domu John Kelly nedávno prohlásil o Trumpovi, že „splňuje definici fašisty“. „No, když se podíváme na definici fašismu: Je to krajně pravicová autoritářská, ultranacionalistická politická ideologie a hnutí, pro které je charakteristický diktátorský vůdce, centralizovaná autokracie, militarismus, násilné potlačování opozice, víra v přirozenou společenskou hierarchii,“ shrnul Kelly podle amerického listu New York Times. 

Kelly je jedním z více zaměstnanců někdejšího prezidenta, kteří před Trumpem varovali. Podle Kellyho mu Trump ještě během svého působení v Bílém domě sdělil, že si přeje, aby mu vojenský personál prokazoval stejnou úctu jako nacističtí generálové Adolfu Hitlerovi.

„Myslíte Bismarckovy generály? Chci říct, že jsem věděl, že neví, kdo byl Bismarck nebo o prusko-francouzské válce. Řekl jsem: ‚Myslíte kaiserovy generály? Určitě nemyslíte Hitlerovy generály?‘. A on řekl: ‚Jo, jo, Hitlerovi generálové.‘ Vysvětlil jsem mu, že Rommel musel spáchat sebevraždu poté, co se zúčastnil spiknutí proti Hitlerovi,“ vylíčil Kelly svou reakci na slova bývalého prezidenta Spojených států. 

Ke Kellymu se přidala někdejší vysoká úřednice z Trumpova ministerstva vnitřní bezpečnosti Elizabeth Neumannová. „Má autoritářské sklony? Ano. Je tak trochu nakloněn té ultranacionalistické složce? Rozhodně. To je tak trochu jeho značka, ne? Udělal z nacionalismu novou definici Republikánské strany,“ pronesla podle prestižního serveru Politico.

Demokratický kandidát na viceprezidenta Tim Walz k Trumpovým slovům řekl, že „se mi dělá pekelně špatně“. „Lidi, zábrany jsou pryč. Trump se řítí do tohoto šílenství – bývalý prezident Spojených států a kandidát na prezidenta Spojených států říká, že chce generály, jaké měl Adolf Hitler,“ rozčiloval se Walz na shromáždění ve Wisconsinu.

Harrisová na slova bývalého vysokého úředníka Trumpovy administrativy reagovala souhlasně. „Ze slov Johna Kellyho je zřejmé, že Trump je někdo, kdo, cituji, určitě spadá do obecné definice fašisty,“ popsala. Republikánského exprezidenta vylíčila jako stále více „labilnějšího a nestabilnějšího“ a podle ní bude vyžadovat, aby mu americká armáda byla osobně loajální, i kdyby v průběhu druhého funkčního období nedodržoval zákony. 

Během čtvrtečního setkání s americkou stanicí CNN prohlásila, že Trump „představuje hrozbu pro základní principy národa“. „Pokud Trump vyhraje, bude tam sedět, labilní a nevyrovnaný, plánovat svou pomstu, plánovat svou odplatu, vytvářet seznam nepřátel,“ pokračovala Harrisová. Připomněla také Trumpovy výroky a „obracení armády“ proti těmto nepřátelům. 

Harrisová se obává, že tentokrát už v Trumpově týmu nebudou „lidé jako John Kelly, kdo ho hlídali před jeho sklony a činy“. Dodala, že je „hluboce znepokojující“ a „neuvěřitelně nebezpečné“, že se Trump odvolává na Hitlera, který „je zodpovědný za smrt 6 milionů Židů a statisíců Američanů“. „Víme, co Donald Trump chce. Chce nekontrolovanou moc. Otázka za 13 dní bude znít: Co chce americký lid?“ poznamenala.

Trump na Kellyho prohlášení reagoval rozzlobeně. „Příběh o vojácích byl LŽÍ, stejně jako řada dalších příběhů, které vyprávěl. I když bych s ním neměl ztrácet čas, vždycky cítím, že je třeba mu to vrátit v honbě za PRAVDOU. John Kelly je NEMOCNÝ a špatný generál, jehož rady v Bílém domě jsem už nevyhledával a řekl jsem mu, aby se pohnul!“ vylíčil na své vlastní sociální síti Truth.

Demokratická kandidátka se už týdny snaží dostat na svou stranu republikány, kteří jsou skeptičtí vůči bývalému prezidentovi. Údajně Harrisovou podpořilo až 400 členů Republikánské strany. „… je mezi nimi oprávněná obava založená na slovech a činech Donalda Trumpa, že nebude dodržovat přísahu podporovat a bránit ústavu Spojených států,“ řekla kandidátka. 

Na stranu Harrisové se připojila například bývalá republikánská poslankyně Liz Cheneyová. „Je to člověk, který není způsobilý být prezidentem tohoto dobrého, čestného a velkého národa,“ uvedla Cheneyová během setkání s Harrisovou z tohoto týdne. 

„V těchto volbách máme na výběr. V osobě viceprezidentky Harrisové máme na výběr někoho, o kom víte, že bude prosazovat právní stát. Víte, že povede tuto zemi s upřímným srdcem. Víte, že bude vždy myslet na to, co je pro tento národ nejlepší,“ pokračovala někdejší vlivná republikánka, která ze strany odešla po výrazných neshodách s Trumpem a rozhodla se podpořit Harrisovou.

Voliči podle ní mají na výběr. „Možná se neshodneme ve všech otázkách, ale je to někdo, komu můžete důvěřovat, a někdo, ke komu mohou naše děti vzhlížet, a to je pro nás podle mě tak důležité,“ dodala Cheneyová. 

Obviňování a útoky na protivníka ale přicházejí i z druhé strany, nejčastěji z úst Trumpa během jeho předvolebních mítinků s potenciálními voliči. „Je velmi destruktivní pro náboženství. Je velmi destruktivní pro křesťanství a velmi destruktivní pro evangelikály a katolickou církev,“ popisoval Trump tento týden na setkání ve městě Concord v Severní Karolině. 

„Pokud chcete vědět, co je pro křesťany v tomto závodě v sázce, stačí si poslechnout, co minulý týden řekla Kamala Harrisová. Nevím, kolik je tady katolíků, ale pokud jste katolík, není možné, abyste tyto lidi volil. Tito lidé jsou noční můrou. Nevím, co mají proti katolíkům, ale s katolíky se zachází hůř než s kýmkoli jiným,“ doplnil exprezident. 

Trump během tohoto setkání tvrdil, že administrativa současného prezidenta Joea Bidena „pronásleduje“ katolíky. „Nikdo neudělal to, co jsem udělal já, pokud jde o náboženství, pokud jde o křesťanství, ale pokud jde o náboženství, nikdo neudělal to, co jsem udělal já,“ zopakoval.

Související

Donald Trump

Jak výhra Trumpa změnila Ameriku? Řada lidí zcela mění svůj názor

Nové průzkumy Politico a Morning Consult, jeden provedený v posledních dnech před volbami a druhý po Trumpově vítězství, odhalují výrazné změny veřejného mínění v USA. Zatímco před volbami byl mezi Trumpovými voliči výrazný pocit nedůvěry k férovosti voleb, po jeho vítězství se situace zásadně změnila. Obdobně se změnily i postoje k ekonomice a očekávání spojená s jeho druhým prezidentským obdobím.

Více souvisejících

prezidentské volby USA 2024 Kamala Harrisová Donald Trump Volby USA USA (Spojené státy americké) Bílý dům USA

Aktuálně se děje

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

včera

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

26. dubna 2025 21:56

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

26. dubna 2025 20:27

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

26. dubna 2025 19:41

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi

Česko reprezentoval na sobotním posledním rozloučení s papežem Františkem ve Vatikánu premiér Petr Fiala (ODS). Podle předsedy vlády šlo o hluboký duchovní zážitek. Fiala ocenil papeže za budování mostů a péči o lidi na okraji společnosti. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy