Trump je prý fašista, Harrisová pronásleduje katolíky. V zámoří je kampaň plná negací

Kampaň před prezidentskými volbami ve Spojených státech dosahuje vrcholu intenzity. Jak demokratka Kamala Harrisová, tak republikán Donald Trump ve snaze získat místo v Oválné pracovně rozjeli masivní negativní kampaň. Jeden druhého obviňují z fašistických nebo genocidních praktik. 

Bývalý personální šéf Bílého domu John Kelly nedávno prohlásil o Trumpovi, že „splňuje definici fašisty“. „No, když se podíváme na definici fašismu: Je to krajně pravicová autoritářská, ultranacionalistická politická ideologie a hnutí, pro které je charakteristický diktátorský vůdce, centralizovaná autokracie, militarismus, násilné potlačování opozice, víra v přirozenou společenskou hierarchii,“ shrnul Kelly podle amerického listu New York Times. 

Kelly je jedním z více zaměstnanců někdejšího prezidenta, kteří před Trumpem varovali. Podle Kellyho mu Trump ještě během svého působení v Bílém domě sdělil, že si přeje, aby mu vojenský personál prokazoval stejnou úctu jako nacističtí generálové Adolfu Hitlerovi.

„Myslíte Bismarckovy generály? Chci říct, že jsem věděl, že neví, kdo byl Bismarck nebo o prusko-francouzské válce. Řekl jsem: ‚Myslíte kaiserovy generály? Určitě nemyslíte Hitlerovy generály?‘. A on řekl: ‚Jo, jo, Hitlerovi generálové.‘ Vysvětlil jsem mu, že Rommel musel spáchat sebevraždu poté, co se zúčastnil spiknutí proti Hitlerovi,“ vylíčil Kelly svou reakci na slova bývalého prezidenta Spojených států. 

Ke Kellymu se přidala někdejší vysoká úřednice z Trumpova ministerstva vnitřní bezpečnosti Elizabeth Neumannová. „Má autoritářské sklony? Ano. Je tak trochu nakloněn té ultranacionalistické složce? Rozhodně. To je tak trochu jeho značka, ne? Udělal z nacionalismu novou definici Republikánské strany,“ pronesla podle prestižního serveru Politico.

Demokratický kandidát na viceprezidenta Tim Walz k Trumpovým slovům řekl, že „se mi dělá pekelně špatně“. „Lidi, zábrany jsou pryč. Trump se řítí do tohoto šílenství – bývalý prezident Spojených států a kandidát na prezidenta Spojených států říká, že chce generály, jaké měl Adolf Hitler,“ rozčiloval se Walz na shromáždění ve Wisconsinu.

Harrisová na slova bývalého vysokého úředníka Trumpovy administrativy reagovala souhlasně. „Ze slov Johna Kellyho je zřejmé, že Trump je někdo, kdo, cituji, určitě spadá do obecné definice fašisty,“ popsala. Republikánského exprezidenta vylíčila jako stále více „labilnějšího a nestabilnějšího“ a podle ní bude vyžadovat, aby mu americká armáda byla osobně loajální, i kdyby v průběhu druhého funkčního období nedodržoval zákony. 

Během čtvrtečního setkání s americkou stanicí CNN prohlásila, že Trump „představuje hrozbu pro základní principy národa“. „Pokud Trump vyhraje, bude tam sedět, labilní a nevyrovnaný, plánovat svou pomstu, plánovat svou odplatu, vytvářet seznam nepřátel,“ pokračovala Harrisová. Připomněla také Trumpovy výroky a „obracení armády“ proti těmto nepřátelům. 

Harrisová se obává, že tentokrát už v Trumpově týmu nebudou „lidé jako John Kelly, kdo ho hlídali před jeho sklony a činy“. Dodala, že je „hluboce znepokojující“ a „neuvěřitelně nebezpečné“, že se Trump odvolává na Hitlera, který „je zodpovědný za smrt 6 milionů Židů a statisíců Američanů“. „Víme, co Donald Trump chce. Chce nekontrolovanou moc. Otázka za 13 dní bude znít: Co chce americký lid?“ poznamenala.

Trump na Kellyho prohlášení reagoval rozzlobeně. „Příběh o vojácích byl LŽÍ, stejně jako řada dalších příběhů, které vyprávěl. I když bych s ním neměl ztrácet čas, vždycky cítím, že je třeba mu to vrátit v honbě za PRAVDOU. John Kelly je NEMOCNÝ a špatný generál, jehož rady v Bílém domě jsem už nevyhledával a řekl jsem mu, aby se pohnul!“ vylíčil na své vlastní sociální síti Truth.

Demokratická kandidátka se už týdny snaží dostat na svou stranu republikány, kteří jsou skeptičtí vůči bývalému prezidentovi. Údajně Harrisovou podpořilo až 400 členů Republikánské strany. „… je mezi nimi oprávněná obava založená na slovech a činech Donalda Trumpa, že nebude dodržovat přísahu podporovat a bránit ústavu Spojených států,“ řekla kandidátka. 

Na stranu Harrisové se připojila například bývalá republikánská poslankyně Liz Cheneyová. „Je to člověk, který není způsobilý být prezidentem tohoto dobrého, čestného a velkého národa,“ uvedla Cheneyová během setkání s Harrisovou z tohoto týdne. 

„V těchto volbách máme na výběr. V osobě viceprezidentky Harrisové máme na výběr někoho, o kom víte, že bude prosazovat právní stát. Víte, že povede tuto zemi s upřímným srdcem. Víte, že bude vždy myslet na to, co je pro tento národ nejlepší,“ pokračovala někdejší vlivná republikánka, která ze strany odešla po výrazných neshodách s Trumpem a rozhodla se podpořit Harrisovou.

Voliči podle ní mají na výběr. „Možná se neshodneme ve všech otázkách, ale je to někdo, komu můžete důvěřovat, a někdo, ke komu mohou naše děti vzhlížet, a to je pro nás podle mě tak důležité,“ dodala Cheneyová. 

Obviňování a útoky na protivníka ale přicházejí i z druhé strany, nejčastěji z úst Trumpa během jeho předvolebních mítinků s potenciálními voliči. „Je velmi destruktivní pro náboženství. Je velmi destruktivní pro křesťanství a velmi destruktivní pro evangelikály a katolickou církev,“ popisoval Trump tento týden na setkání ve městě Concord v Severní Karolině. 

„Pokud chcete vědět, co je pro křesťany v tomto závodě v sázce, stačí si poslechnout, co minulý týden řekla Kamala Harrisová. Nevím, kolik je tady katolíků, ale pokud jste katolík, není možné, abyste tyto lidi volil. Tito lidé jsou noční můrou. Nevím, co mají proti katolíkům, ale s katolíky se zachází hůř než s kýmkoli jiným,“ doplnil exprezident. 

Trump během tohoto setkání tvrdil, že administrativa současného prezidenta Joea Bidena „pronásleduje“ katolíky. „Nikdo neudělal to, co jsem udělal já, pokud jde o náboženství, pokud jde o křesťanství, ale pokud jde o náboženství, nikdo neudělal to, co jsem udělal já,“ zopakoval.

Související

Donald Trump

Jak výhra Trumpa změnila Ameriku? Řada lidí zcela mění svůj názor

Nové průzkumy Politico a Morning Consult, jeden provedený v posledních dnech před volbami a druhý po Trumpově vítězství, odhalují výrazné změny veřejného mínění v USA. Zatímco před volbami byl mezi Trumpovými voliči výrazný pocit nedůvěry k férovosti voleb, po jeho vítězství se situace zásadně změnila. Obdobně se změnily i postoje k ekonomice a očekávání spojená s jeho druhým prezidentským obdobím.

Více souvisejících

prezidentské volby USA 2024 Kamala Harrisová Donald Trump Volby USA USA (Spojené státy americké) Bílý dům USA

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Do Turecka nepřijede Putin ani Trump. "Soudruhu, vyjednávej, sakra," vzkázala Kremlu Brazílie

Spekulace, které několik dní hýbaly světovou politikou, jsou u konce. Bílý dům ve středu oficiálně oznámil, že prezident Spojených států Donald Trump se nezúčastní plánovaných mírových rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem v Turecku. Stejně tak ruský prezident Vladimir Putin potvrdil, že do Istanbulu nepojede, čímž fakticky znemožnil uskutečnění přímého setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

před 1 hodinou

včera

včera

Petr Fiala

Vláda naposledy vyrazila mimo Prahu. Tématem byly investice do infrastruktury

Vláda se ve středu sešla ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře k sedmému výjezdnímu zasedání do krajů. Na zasedání kabinetu, které se zabývalo mimo jiné problematikou související se Středočeským krajem a hlavním městem Prahou, navázalo v Galerii Středočeského kraje zasedání s radami obou samosprávných subjektů.

včera

Boys Go to Jupiter

RECENZE: Dospívání je dnes těžké. Festival Anifilm uvedl brilantní indie výpověď o proměně ambic

V Liberci právě skončil největší festival animovaného filmu u nás. Zastřešujícím motivem letos bylo sci-fi. Jeden ze soutěžních celovečerních filmů s výstižným názvem Boys Go to Jupiter si se zastřešujícím žánrem velmi subtilně a humorně pohrává. Skrze simplifikovanou estetiku a práci s nostalgickou prchavostí nabízí silnou a nevtíravou reflexi dospívání v (nejen) dnešním světě.

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí v Evropě ovlivní Ines. Meteorologové varují před nebezpečnými jevy

V Česku panuje už řadu dní stabilní počasí, které je na květen teplotně podprůměrné. Moc také neprší. Jiná má být v těchto dnech situace v centrálním Středomoří. Vyskytnou se tam vydatné srážky a bouřky, škody bude způsobovat i silný vítr. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Vladimír Putin

Obstruovat jednání nemusí jen Rusko, ale i Ukrajina. Jak reagovat na bezvýchodné situace?

Existuje celá řada způsobů, jak by západní spojenci, včetně Evropské unie a Spojených států amerických, mohli reagovat na případné obstrukce v jednáních o příměří. Tyto obstrukce mohou přicházet jak ze strany Vladimira Putina, tak ze strany Volodymyra Zelenského. V obou případech se jedná o scénáře velmi nepříznivé a není jasné, jaká na ně bude reakce. 

včera

včera

Snímek ze setkání státníků zemí Varšavské smlouvy v roce 1987.

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy

Před sedmdesáti lety, 14. května 1955, zástupci osmi evropských zemí ovládaných komunisty uzavřeli pod sovětskou taktovkou Smlouvu o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci. Pro nově založenou vojensko-politickou alianci se podle místa podpisu vžil název Varšavská smlouva. V dobové propagandě byla prezentována jako organizace chránící „mír a socialismus“ a protipól západního NATO. V praxi se na více než tři desetiletí stala jedním z důležitých nástrojů Moskvy pro ovlivňování zahraniční a bezpečnostní politiky ostatní členských zemí.

včera

Donald Trump

Čekali na něj s cybertrucky a červeným kobercem, dali mu Air Force One. Přetvoří Trump USA v arabský stát?

Prezident Donald Trump během své první velké zahraniční cesty druhého funkčního období dal jasně najevo, že by si přál, aby se Spojené státy více podobaly bohatým autoritářským státům Perského zálivu. V Saúdské Arábii se mu dostalo přijetí hodného krále – fialový koberec, červené Cybertrucky a osobní vřelost, kterou mu doma neposkytují ani jeho nejloajálnější spolupracovníci. V Kataru na něj čekal červený koberec a velkorysá nabídka nového letounu 747-8 místo jeho stárnoucího Air Force One.

včera

Vladimir Putin

Americká trpělivost s pasivními Rusy je u konce. Nyní je čas začít jednat, říká Kraus

Bezpečnostní expert Josef Kraus z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz zhodnotil pozice, v nichž se před čtvrtečními jednáním v Istanbulu nachází válčící Ukrajina a Rusko. „Právě hrozba rozpoutání války s NATO je tím jediným, co Rusko dokáže od Ukrajiny do budoucna držet dál,“ upozornil v exkluzivním rozhovoru. Přímý rozhovor mezi Volodymyrem Zelenským a Vladimirem Putinem nevnímá jako příliš pravděpodobný.

včera

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Rána pro von der Leyenovou: Soud rozhodl v kauze Pfizergate

Evropská komise pochybila, když odmítla zveřejnit textové zprávy mezi předsedkyní Ursulou von der Leyenovou a šéfem farmaceutické firmy Pfizer Albertem Bourlou, rozhodl dnes Soudní dvůr Evropské unie. Tato komunikace probíhala během pandemie covidu-19, kdy EU vyjednávala největší očkovací kontrakt své historie.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Tlak na Putina narůstá. Do schůzky se Zelenským ho nutí už i spojenci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterním večerním projevu znovu vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se osobně zúčastnil plánovaných mírových jednání v Turecku. V projevu, který byl odvysílán v celostátní televizi, označil přímou účast Putina za nezbytnou podmínku dosažení trvalého příměří a skutečných výsledků.

včera

Evropská unie

EU schválila 17. balík sankcí proti Rusku

Evropská unie schválila v pořadí již sedmnáctý balík sankcí proti Ruské federaci, oznámil dnes francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot. Podle jeho vyjádření pro stanici BFM TV se nyní unie chystá spolupracovat se Spojenými státy na přípravě dalších, ještě přísnějších sankčních opatření.

včera

Donald Trump a Ahmad Šara

Džihádista, který míří k mezinárodní legitimitě. Co znamená schůzka Trumpa s vůdcem Sýrie?

Americký prezident Donald Trump se účastní významného summitu v Rijádu, kde se schází například se saúdským korunním princem, stejně jako s vůdci Spojených arabských emirátů a Kataru. Tato návštěva, vnímaná jako první zásadní zahraničněpolitická cesta od Trumpova návratu do Bílého domu, má za cíl posílit obchodní a bezpečnostní vazby mezi USA a zeměmi Perského zálivu. Avšak právě v době, kdy Washington zdůrazňuje nové diplomatické priority, může tato cesta přinést napětí do vztahů mezi Spojenými státy a Izraelem.

včera

Donald Trump a Ahmad Šara

Trump se setkal se syrským lídrem, na jehož hlavu USA vypsaly odměnu 10 milionů dolarů

Prezident Spojených států Donald Trump dnes v saúdskoarabském Rijádu jednal se syrským prezidentem Ahmadem Šarou, který byl ještě před půl rokem považován za mezinárodně hledaného džihádistu s odměnou 10 milionů dolarů vypsanou na jeho dopadení. Schůzka trvala půl hodiny a podle amerického Bílého domu byla „velmi pozitivní po všech stránkách“.

včera

Ilustrační foto

Existuje riziko jaderné války mezi Indií a Páksistánem?

Napětí mezi Indií a Pákistánem se znovu dostalo na titulní stránky, tentokrát bez výhrůžek jadernými zbraněmi či varovných tlačítek. Přesto byl poslední střet těchto dvou jaderných mocností opět připomínkou toho, jak snadno může i omezený konflikt sklouznout do katastrofální eskalace.

včera

MS v hokeji

Maďarsko udělalo významný krok k záchraně, Kanada si pohodlně došla pro další výhru

O první překvapení letošního mistrovství světa v hokeji se postaral celek, od něhož to málokdo čekal. Nováček z Maďarska si totiž poradil s Kazachstánem, který porazili 4:2 a to i díky zatím nejrychlejší brance tohoto turnaje a udělali tak významný krok k záchraně v elitní divizi mistrovství světa. Ve druhém úterním večerním zápase si pak Kanada v duelu s Francií v poklidu došla pro výhru 5:0.

včera

Dovoz a vývoz zboží

Američané začali pociťovat v praxi Trumpova cla. Citelně si připlatí i za nejmenší zásilky

Američtí spotřebitelé s nižšími příjmy, kteří spoléhají na extrémně levné zboží z čínských e-shopů jako Shein a Temu, se i přes určité úlevy mohou připravit na vyšší ceny a delší dodací lhůty. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa sice zmírnila drakonické tarify na tzv. de minimis zásilky – tedy balíky v hodnotě do 800 dolarů – ale cla, která i nadále zůstávají v platnosti, představují zásadní zásah do nákupních návyků milionů Američanů.

včera

Zelenskyj: Trump musí pochopit, že překážkou míru je Putin. Co mu řekl ve Vatikánu ale neprozradí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý večer prohlásil, že současné diplomatické úsilí mezi Moskvou a Kyjevem může být úspěšné jen tehdy, pokud si americký prezident Donald Trump uvědomí, že skutečnou překážkou míru je ruský vůdce Vladimir Putin.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy