Dvojí standardy západních států? Případy Katalánska a Černé Hory

Barcelona – Právo národů na sebeurčení považují mnohé státy za součást základních lidských práv a svobod. Existují ovšem i takové země, jež toto právo pokládají za nebezpečný separatismus a hrozbu územní celistvosti státu. K všelidovým hlasováním o budoucím politickém uspořádání určitého území zaujímá mezinárodní společenství rozdílné postoje. Jednou to jsou blahopřání a úcta, jindy pak strohé odmítnutí.

Černá Hora a Katalánsko jsou dva příběhy o národech, které se rozhodly pro samostatnost. Zatímco si Černohorci vysloužili gratulace západních státníků, Katalánci takové štěstí neměli. Charta OSN, ke které se Španělsko hlásí, přitom hovoří jasně. První článek kapitoly I, odstavec dva stanovuje za cíl OSN „rozvíjeti mezi národy přátelské vztahy, založené na úctě k zásadě rovnoprávnosti a sebeurčení národů“.

Jak je možné, že se na Balkánském poloostrově podařilo roku 2006 rozdělit Černou Horu a Srbsko bez krveprolití? Vždyť jen o několik let dříve předcházely oddělení Bosny a Hercegoviny zločiny proti lidskosti. Proč není Španělsko v roce 2017 schopné či ochotné tento postup v případě Katalánska napodobit?  

Z pohledu OSN by přitom mělo jít o podobné situace. Úcta k zásadě sebeurčení národů by čistě teoreticky mohla vést ke stejnému výsledku, tj. získání nezávislosti. Zdánlivě podobné události ovšem zásadně odlišuje vnitropolitická a zahraničněpolitická realita.

Rozšíření NATO nebo vnitropolitický boj? 

Černá Hora se dočkala vyhlášení nezávislosti v létě roku 2006. Podle článku 60 černohorsko-srbské ústavy z roku 2003 mělo vystoupení ze společného státu se Srbskem předcházet referendum. Zákon o referendu Černá Hora schválila v souladu s ústavou, tj. „dodržením mezinárodně uznávaných demokratických standardů“. Podle příspěvku Calina Neaseu pro internetové stránky mg.co.za se v následném všelidovém hlasování rozhodlo 55,5 % Černohorců pro nezávislost.

Západní představitelé, jak uvádí bbc.co.uk, reagovali na výsledky referenda pozitivně. Javier Solana, bývalý vysoký představitel Evropské unie pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku, pogratuloval „černohorskému lidu k úspěšnému referendu“ a za EU prohlásil, že „bude plně respektovat jeho výsledky“. Jaap de Hoop Scheffer, tehdejší generální tajemník NATO, blahopřál „Černohorcům k uspořádání svobodného, spravedlivého a spořádaného referenda“. V dopise ze srpna 2006 bývalý americký prezident George Bush gratuloval Černé Hoře k jejímu vzniku „jako suverénního a nezávislého státu“.   

Už krátce po konání referenda se objevily i první kritické hlasy. Calin Neaseu například upozornil, že Černá Hora otevřela „Pandořinu skříňku“ a další na řadě může být Baskicko či Katalánsko. Ruské vládní noviny rg.ru pro změnu vyjádřily obavy z rozšiřování NATO, ke kterému se Podgorica chtěla co nejrychleji přidružit. Diplomatická korespondence z roku 2008 zveřejněná na wikileaks.org dokazuje, že si Američané vybrali Černou Horu jako regionálního favorita na členství v NATO, jenž bude v budoucnu motivovat ke vstupu i Bosnu a Hercegovinu či Srbsko. Černá Hora se stala 29. členem NATO 5. června letošního roku.

Nezávislost Černé Hory se velmi pravděpodobně stala výsledkem dlouhodobého vnitropolitického soupeření a tlak ze zahraničí nepředstavoval rozhodující faktor. Vrcholní černohorští politici Milo Đukanović a Momir Bulatović se totiž v roce 1997 střetli v prezidentských volbách, které se pro budoucí vývoj země ukázaly být klíčové. Đukanović se krátce před nimi názorově rozešel se srbským prezidentem Slobodanem Miloševićem, jehož mírová jednání o Bosně a Hercegovině považoval za protisrbská. Po vítězství ve volbách se Đukanović začal v rámci tehdy ještě existující Jugoslávie vymezovat proti Miloševićově autoritářství. 

Následné srbské vojenské operace v Kosovu odcizení prohlubovaly. Đukanović začal navazovat kontakty ze západními představiteli, pro které se Milošević stal agresorem. Černá Hora, stále ještě jako součást Jugoslávie, postupně zavedla německou marku jako svou měnu a začala směřovat k nezávislosti. Informace z wikileaks.org referendum z roku 2006 považují za rozdělení státu, který byl deset let již de facto rozdělený. Konstantin Kosačev, předseda komise pro mezinárodní vztahy v ruské Radě federace, taktéž potvrdil, že Černá Hora a Srbsko v roce 2006 již „dávno existovaly jako de facto dvě země s jednotnou národní zahraniční politikou a obranou“.

Kataláncům k referendu neblahopřál nikdo

Přestože Katalánsko jako součást Španělska může připomínat Černou Horu jako bývalou část Jugoslávie, průběh tamějšího referenda byl odlišný. Nepřekonatelnou překážkou pro jeho mezinárodní uznání se zdá být španělská ústava a španělský ústavní soud. Zatímco podle Charty OSN by měl Madrid ctít zásadu sebeurčení národů, s Katalánci jedná odlišně. Využívá k tomu nekompromisní výklad ústavy. Její články 62 a 92 velmi specificky vkládají pravomoc vyhlásit referendum do rukou španělského krále, jenž tak činí na premiérův návrh podléhající odsouhlasení dolní komorou parlamentu. Nic naplat, že Katalánsko roku 2006 přijalo vlastní regionální ústavu, jejíž článek 122 umožňuje místnímu parlamentu pořádat nezávazná všelidová hlasování ke konzultaci důležitých rozhodnutí s občany. Článek 122 byl v roce 2010 zneplatněn španělským ústavním soudem, protože prý odporoval celostátní ústavě. Podle internetových stránek politics.stackexchange.com všechny katalánské pokusy obejít rozhodnutí soudu či články 62 a 92 skončily neúspěšně. I poslední referendum tudíž španělskému právnímu řádu odporovalo.

EU se proto ke katalánskému referendu vyjádřila zamítavě. „Podle španělské ústavy nebylo včerejší katalánské hlasování legální,“ uvedly stránky europa.eu den po konání referenda. „Pro Evropskou komisi, jak opakovaně naznačil předseda Juncker, jde o vnitropolitickou záležitost Španělska.“ Stejné téma komentoval i americký prezident Donald Trump, jehož výroky zveřejnil washingtonpost.com: „Myslím si, že Španělsko je skvělá země a měla by zůstat jednotná.“  

Za ruskou stranu komentoval situaci ve Španělsku pro ria.ru Konstantin Kosačev: „Pozice ‚separatistů‘ se po referendu bezpochyby posílila… Jestli Madrid nebude opakovat chyby z posledních let a z posledních měsíců obzvláště, územní celistvost Španělska bude zachována.“ Zpravodajská agentura tass.ru přišla vyjádřením ruského prezidenta Vladimira Putina: „Neskrývám, že nás situace ve Španělsku trápí. Je to ale samozřejmě vnitřní záležitost Španělského království. Doufejme, že se krizi podaří překonat.“   

Jediným řešením je odteď samostatnost

Případ Katalánska se od Černé Hory liší v několika ohledech. Černá Hora jako potenciální člen NATO se pro západní státy stala zajímavou zemí na Balkánském poloostrově. Její vznik navíc v očích EU a NATO oslabil agresivní Srbsko, které ztratilo přístup k moři. Katalánsko se na druhé straně snaží oddělit od Španělska, jež je členem jak EU, tak NATO. Podle toho také vypadají komentáře mezinárodních aktérů, jež vydávají neurčitá a velmi neutrální prohlášení. V případě ruských vyjádření pak převažuje zdůrazňování principu nedotknutelnosti hranic a zásada nevměšování se do vnitřní politiky jiných států nad právem národů na sebeurčení.

V oblasti vnitřní politiky je nutné konstatovat, že španělský ústavní soud představuje nejvyšší autoritou pro výklad španělské ústavy. Černá Hora měla v tomto ohledu situaci jednodušší, protože jí ústava zaručovala právo na konání referenda. Katalánsko si proto může stěžovat na zpolitizování činnosti soudů, ale jejich činnost fakticky ovlivnit nemůže.

Velmi závažné zjištění představuje při zkoumání obou případů skutečnost, že se místní samospráva v určitém momentě nezvratně rozhodne pro úplnou samostatnost. Černá Hora tak učinila nedlouho po zvolení Milo Đukanoviće prezidentem. Đukanović se nejprve distancoval od srbské autoritářské vlády a posléze směřoval svou zemi k úplné nezávislosti. Úspěch referenda v roce 2006 tak jen potvrdil léta trvající odloučení. U Katalánska je to trochu jinak. Až nedávný průběh všelidového hlasování a represe ze strany vlády Katalánce utvrdily, že jediným řešením jejich situace je úplná samostatnost.

Související

Více souvisejících

Katalánsko

Aktuálně se děje

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy