Rusko není a nebude demokracií? Putinův poradce má svéráznou teorii

Úkolem Vladislava Surkova, nechvalně proslulého osobního poradce ruského prezidenta Vladimira Putina pro Ukrajinu, je přimět lidi hovořit o všem, jen ne o reálných věcech, konstatuje politolog Sam Greene v komentáři pro server Moscow Times. Expert na Rusko z londýnské King's College připomíná, že 11.února Surkov publikoval další veledílo, které zajisté zvedne odborníky ze židle.

Všeobecná iluze

"Slyšte veřejné hlášení, nuže, tady je prvotní verdikt: Surkov je provokatér," deklaruje politolog. Připomíná, že bývalý první zástupce šéfa Putinovy kanceláře se na mezinárodní scéně proslavil v roce 2006 jako přední kremelský ideolog, když přišel z pojmem "suverénní demokracie".

Surkovův argument ve stručnosti zní, že Rusko není demokracií, nikdy jí nebylo a nebude, poukazuje Greene. To by nepovažoval za překvapivé, ale dodává, že podle Surkova totiž demokracie vůbec neexistují, výběr je pouhou všeobecnou iluzí.   

Západní společnosti podle Putinova poradce fungují právě proto, že nechávají lidi podlehnout této iluzi, nastiňuje akademik. Dodává, že dle Surkova iluze v Rusku nikdy nefungovala, protože Rusové jdou zpravidla k jádru věci.

"Avšak - a teď přijde to překvapivé - Rusko iluzi ani nepotřebuje, protože má Putina," popisuje politolog Surkovovy myšlenky. Poukazuje, že Putin, jak tvrdí jeho poradce, vytvořil systém, který může v Rusku vládnout dalších sto let, protože je založen na porozumění lidu, napříč všemi jeho vrstvami.   

V Surkovových očích je tak Putin ruským Sigmundem Freudem, terapeutkou Ruth Westheimerovou a starostlivou babičkou v jednom, konstatuje Greene. Vysvětluje, že ruský prezident údajně ví, co lidé potřebují a co je pro ně dobré, což platí i o dalších osobách, které s Putinem řídí zemi, potažmo o celém vládnoucím systému.

Kouřová clona

To, že pro dané tvrzení nepředkládá jediný důkaz, Surkovovi nevadí, poukazuje politolog. Připouští, že Putin je sice mezi Rusy oblíbený, byť méně než dříve, ale dodává, že jeho systém oblíbený není, Rusové si většinou nemyslí, že vládne v jejich prospěch a poskytuje jim dostatečnou možnost volby, a projevují spíše nespokojenost než vděk.

"A to Surkov téměř jistě ví. Také čte průzkumy veřejného mínění," pokračuje odborník. Nabádá proto, abychom se zamysleli nad tím, o co Surkovovi ve skutečnosti jde, než začneme publikovat titulky typu "Putinův poskok říká, že Rusko je šťastným královstvím".  

Surkov podle politologa hraje hru. Greene pokládá řečnickou otázku, zda lze skutečně čekat od člověka, který tvrdí, že politika je hra kouřových clon a zkreslujících zrcadel, že se konečně odhodlal říct pravdu a upřímně promluvil o svém šéfovi, idolu a "carovi".  

Prací Surkova - resp. jedním z jeho mnoha úkolů, protože zároveň se zabývá také ruským přístupem k Ukrajině - vždy bylo a bude přimět lidi hovořit o všem vyjma skutečných problémů, míní expert. Surkov podle něj figuruje jako pomyslná návnada a nástražný systém.

Namísto soustředění se na složité politické otázky, kterým Kreml čelí - například jak obhájit posílení výdajů na infrastrukturu na úkor sociálních služeb -, se bude debata v následujících dnech a týdnech točit okolo ruského politického systému, vysvětluje odborník. Dodává, že stejně tak se kvůli Surkovovým tezím můžeme zaměřit na rok 2024, kdy proběhnou další prezidentské volby, nikoliv na současnost.

"Tvrdím, proč ne? Co by mohlo být vlastně důležitějšího?" táže se ironicky Greene. Surkovovy teze tak označuje za pouhé rutinní veřejné hlášení, po jehož vyslechnutí nic nebrání návratu k běžnému programu.    

Související

Donald Trump

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Více souvisejících

Rusko Vladislav Surkov (Putinův poradce) Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

Aktualizováno včera

včera

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

včera

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy