Úkolem Vladislava Surkova, nechvalně proslulého osobního poradce ruského prezidenta Vladimira Putina pro Ukrajinu, je přimět lidi hovořit o všem, jen ne o reálných věcech, konstatuje politolog Sam Greene v komentáři pro server Moscow Times. Expert na Rusko z londýnské King's College připomíná, že 11.února Surkov publikoval další veledílo, které zajisté zvedne odborníky ze židle.
Všeobecná iluze
"Slyšte veřejné hlášení, nuže, tady je prvotní verdikt: Surkov je provokatér," deklaruje politolog. Připomíná, že bývalý první zástupce šéfa Putinovy kanceláře se na mezinárodní scéně proslavil v roce 2006 jako přední kremelský ideolog, když přišel z pojmem "suverénní demokracie".
Surkovův argument ve stručnosti zní, že Rusko není demokracií, nikdy jí nebylo a nebude, poukazuje Greene. To by nepovažoval za překvapivé, ale dodává, že podle Surkova totiž demokracie vůbec neexistují, výběr je pouhou všeobecnou iluzí.
Západní společnosti podle Putinova poradce fungují právě proto, že nechávají lidi podlehnout této iluzi, nastiňuje akademik. Dodává, že dle Surkova iluze v Rusku nikdy nefungovala, protože Rusové jdou zpravidla k jádru věci.
"Avšak - a teď přijde to překvapivé - Rusko iluzi ani nepotřebuje, protože má Putina," popisuje politolog Surkovovy myšlenky. Poukazuje, že Putin, jak tvrdí jeho poradce, vytvořil systém, který může v Rusku vládnout dalších sto let, protože je založen na porozumění lidu, napříč všemi jeho vrstvami.
V Surkovových očích je tak Putin ruským Sigmundem Freudem, terapeutkou Ruth Westheimerovou a starostlivou babičkou v jednom, konstatuje Greene. Vysvětluje, že ruský prezident údajně ví, co lidé potřebují a co je pro ně dobré, což platí i o dalších osobách, které s Putinem řídí zemi, potažmo o celém vládnoucím systému.
Kouřová clona
To, že pro dané tvrzení nepředkládá jediný důkaz, Surkovovi nevadí, poukazuje politolog. Připouští, že Putin je sice mezi Rusy oblíbený, byť méně než dříve, ale dodává, že jeho systém oblíbený není, Rusové si většinou nemyslí, že vládne v jejich prospěch a poskytuje jim dostatečnou možnost volby, a projevují spíše nespokojenost než vděk.
"A to Surkov téměř jistě ví. Také čte průzkumy veřejného mínění," pokračuje odborník. Nabádá proto, abychom se zamysleli nad tím, o co Surkovovi ve skutečnosti jde, než začneme publikovat titulky typu "Putinův poskok říká, že Rusko je šťastným královstvím".
Surkov podle politologa hraje hru. Greene pokládá řečnickou otázku, zda lze skutečně čekat od člověka, který tvrdí, že politika je hra kouřových clon a zkreslujících zrcadel, že se konečně odhodlal říct pravdu a upřímně promluvil o svém šéfovi, idolu a "carovi".
Prací Surkova - resp. jedním z jeho mnoha úkolů, protože zároveň se zabývá také ruským přístupem k Ukrajině - vždy bylo a bude přimět lidi hovořit o všem vyjma skutečných problémů, míní expert. Surkov podle něj figuruje jako pomyslná návnada a nástražný systém.
Namísto soustředění se na složité politické otázky, kterým Kreml čelí - například jak obhájit posílení výdajů na infrastrukturu na úkor sociálních služeb -, se bude debata v následujících dnech a týdnech točit okolo ruského politického systému, vysvětluje odborník. Dodává, že stejně tak se kvůli Surkovovým tezím můžeme zaměřit na rok 2024, kdy proběhnou další prezidentské volby, nikoliv na současnost.
"Tvrdím, proč ne? Co by mohlo být vlastně důležitějšího?" táže se ironicky Greene. Surkovovy teze tak označuje za pouhé rutinní veřejné hlášení, po jehož vyslechnutí nic nebrání návratu k běžnému programu.
Související

Záhadná nemoc v Rusku. Pacienti mají vysokou horečku a kašlou krev

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího
Rusko , Vladislav Surkov (Putinův poradce) , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
před 47 minutami

Volby se blíží a podpora ANO se nepatrně snižuje. Spolu si polepšilo
před 1 hodinou

Hasiči pokračují v zásahu po výbuchu v Poličce. Nasadili těžkou techniku
před 2 hodinami

Nové návrhy příměří v Gaze. Hamás je ochoten souhlasit, Netanjahu vyjednává
před 3 hodinami

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného
před 3 hodinami

Záhadná nemoc v Rusku. Pacienti mají vysokou horečku a kašlou krev
před 5 hodinami

Páteční zemětřesení v Asii nepřežilo nejméně 1600 lidí. Stovky osob se nadále pohřešují
před 6 hodinami

Aprílové počasí po víkendu. Meteorologové prozradili, co máme čekat
včera

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
včera

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš
Aktualizováno včera

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
včera

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě
včera

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností
včera

Albert stáhl z nabídky jeden konkrétní druh zeleniny. Zákazníkům vrátí peníze
včera

Tragédie při motokrosu na Svitavsku. Závodník nepřežil pád
včera

Ukrajina nemusí přijmout nerostnou dohodu, naznačil Zelenskyj
včera

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?
včera

V Amsterdamu útočil Ukrajinec. Lidé děkují Britovi, který se mu postavil
Aktualizováno včera

Policie vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. V případu padne obvinění
včera

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů
včera
Toulová dostala Langmajera na vrchol
Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.
Zdroj: Martin Hájek