Poradce ruského prezidenta Vladimir Surkov, obdivovatel rappera Tupaca Shakura, autor konceptů "suverénní demokracie" a "nelineární válka, opět plní média, poukazuje profesor Mark Galeotti. Expert na Rusko v komentáři pro server Moscow Times rozebral Surkovovu svébytnou filozofickou stať zveřejněnou listem Nezavismaja Gazeta.
Surkov má cíl
Politolog Sam Greene soudí, že Surkov pouze plní svou obvyklou roli, snaží se odvést pozornost od reálných problémů a přesměrovat je na prezidentské volby, které Rusko čekají v roce 2024, připomíná profesor. Odkazuje též na názor Leonida Beršidského, komentátora agentury Bloomberg, že Surkovova stať vyjadřuje sílu ruského režimu, který o sobě tvrdí, že autoritářství, geopolitické ambice a sociální konzervativnost Putinova systému je v souladu s potřebami ruského lidu.
Surkov zřejmě s radostí plní svou roli kremelského filozofa a postmoderního chytráka, ale nejedná bez cíle, zdůrazňuje Galeotti. Poukazuje, že jde o zaneprázdněného muže, prezidentova poradce s odpovědností za ruskou politiku vůči Ukrajině, včetně nevyhlášené války na Donbasu, a z této pozice musí otupovat rozpory mezi Kremlem, prezidentskou administrativou, FBS a armádou.
Surkov patří také k těm, kteří mají silnou osobní vazbu na prezidenta Vladimira Putina a silnou síť spojenců, klientů a patronů, konstatuje expert. Vysvětluje, že Surkov zná svou cenu a tuší, že se od něj může náhle odvrátit štěstěna, tudíž pravidelně demonstruje svou hodnotu pro Kreml a ukazuje svým rivalům, že je stále v přízni.
Ukrajina bude podle Galeottiho zřejmě neutrálním zápisem v Surkovově politickém životopisu - nepůjde o triumf, ani o katastrofu -, a tak se poradce obrátil k tématu, které je z pohledu moskevské politické garnitury klíčové, ale v oficiálních ruských médiích se o něm nemluví, tedy k nástupnictví a potenciálnímu životu po Putinovi.
"Viděno v tomto světle se zdá, že Surkov dává souhlas, aby se o tomto citlivém tématu hovořilo více," píše odborník. Vysvětluje, že obecněji, pod pompézním jazykem své statě, se Surkov snaží ujistit tři důležité skupiny, že konec Putinovy éry nebude koncem světa.
Putin, muž minulosti
Zpráva pro Putina zní, že se nemusí obávat a poté, co se vzdá moci, bude Rusko ještě mnoho let putinským státem, jelikož putinismus je "ideologie budoucnosti", nastiňuje profesor. Dodává, že pro prezidenta, který zvažuje své možnosti a má na paměti potřebu zařídit takové předání moci, které bude garantovat bezpečnost jeho osobě, životnímu stylu a dědictví, jde o povzbudivý text.
Poselství Surkova pro osoby v Putinově okolí, tedy pro jeho kolegy i podřízené, kteří mohou během změny potenciálně hodně získat, ale také vše ztratit, zní, že ani ony se nemusejí obávat, protože Putinův systém přežije i bez svého stvořitele, uvádí expert. Surkov podle něj naznačuje, že není třeba vracet se ke špatné praxi brežněvismu, kdy se skupina spolupracovníků semknula okolo starého generálního tajemníka a obávala se toho, co přijde po něm.
"Pro všechny ostatní, ruské masy, poselství nepřekvapivě zní, že se rovněž nemají znepokojovat," pokračuje Galeotti. Konstatuje, že podobně jako v případě "suverénní demokracie", která politiku líčí jako fasádu cynicky zmanipulovaných procesů s cílem udržet status quo, jde o ujištění, že ruské elity myslí na budoucnost a připravují se na zajištění hladkého předání moci.
Surkovovy myšlenky se sice nemusí jevit jako přitažlivé, ale Putinův poradce se vrací také ke starému tvrzení, že Západ na tom není lépe, vyzdvihuje expert. Vysvětluje, že podle Surkova je na tom Západ ve skutečnosti hůř, protože ohledně oligarchického a zmanipulovaného charakteru politiky není tak upřímný, a tak dochází k vzestupu populismu, který plní prostor mezi vznešenými sny a odpornou realitou Západu.
Rusko možná řídí elity, ale alespoň jde o elity, které mají stejné zájmy jako lid, interpretuje Surkovovy teze Galeotti. Tvrdí, že nejde ani tak o podstatu tohoto plamenného rétorického cvičení, jelikož Surkov - jako obvykle - vychytrale sleduje vlastní prospěch. Přední kremelský poradce se tedy podle odborníka pokouší prezentovat budoucí předání moci v kontextu, který naznačuje, že Putin již není esenciální, čímž se krůček po krůčku odvrací od prezidenta, muže minulosti.
Související

Záhadná nemoc v Rusku. Pacienti mají vysokou horečku a kašlou krev

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího
Rusko , Vladislav Surkov (Putinův poradce) , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Volby se blíží a podpora ANO se nepatrně snižuje. Spolu si polepšilo
před 2 hodinami

Hasiči pokračují v zásahu po výbuchu v Poličce. Nasadili těžkou techniku
před 2 hodinami

Nové návrhy příměří v Gaze. Hamás je ochoten souhlasit, Netanjahu vyjednává
před 4 hodinami

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného
před 4 hodinami

Záhadná nemoc v Rusku. Pacienti mají vysokou horečku a kašlou krev
před 5 hodinami

Páteční zemětřesení v Asii nepřežilo nejméně 1600 lidí. Stovky osob se nadále pohřešují
před 6 hodinami

Aprílové počasí po víkendu. Meteorologové prozradili, co máme čekat
včera

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
včera

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš
Aktualizováno včera

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
včera

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě
včera

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností
včera

Albert stáhl z nabídky jeden konkrétní druh zeleniny. Zákazníkům vrátí peníze
včera

Tragédie při motokrosu na Svitavsku. Závodník nepřežil pád
včera

Ukrajina nemusí přijmout nerostnou dohodu, naznačil Zelenskyj
včera

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?
včera

V Amsterdamu útočil Ukrajinec. Lidé děkují Britovi, který se mu postavil
Aktualizováno včera

Policie vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. V případu padne obvinění
včera

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů
včera
Toulová dostala Langmajera na vrchol
Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.
Zdroj: Martin Hájek