Konec Putina bude koncem světa? V Rusku se otevírá zásadní debata, naznačuje profesor

Poradce ruského prezidenta Vladimir Surkov, obdivovatel rappera Tupaca Shakura, autor konceptů "suverénní demokracie" a "nelineární válka, opět plní média, poukazuje profesor Mark Galeotti. Expert na Rusko v komentáři pro server Moscow Times rozebral Surkovovu svébytnou filozofickou stať zveřejněnou listem Nezavismaja Gazeta.

Surkov má cíl

Politolog Sam Greene soudí, že Surkov pouze plní svou obvyklou roli, snaží se odvést pozornost od reálných problémů a přesměrovat je na prezidentské volby, které Rusko čekají v roce 2024, připomíná profesor. Odkazuje též na názor Leonida Beršidského, komentátora agentury Bloomberg, že Surkovova stať vyjadřuje sílu ruského režimu, který o sobě tvrdí, že autoritářství, geopolitické ambice a sociální konzervativnost Putinova systému je v souladu s potřebami ruského lidu.

Surkov zřejmě s radostí plní svou roli kremelského filozofa a postmoderního chytráka, ale nejedná bez cíle, zdůrazňuje Galeotti. Poukazuje, že jde o zaneprázdněného muže, prezidentova poradce s odpovědností za ruskou politiku vůči Ukrajině, včetně nevyhlášené války na Donbasu, a z této pozice musí otupovat rozpory mezi Kremlem, prezidentskou administrativou, FBS a armádou.

Surkov patří také k těm, kteří mají silnou osobní vazbu na prezidenta Vladimira Putina a silnou síť spojenců, klientů a patronů, konstatuje expert. Vysvětluje, že Surkov zná svou cenu a tuší, že se od něj může náhle odvrátit štěstěna, tudíž pravidelně demonstruje svou hodnotu pro Kreml a ukazuje svým rivalům, že je stále v přízni.

Ukrajina bude podle Galeottiho zřejmě neutrálním zápisem v Surkovově politickém životopisu - nepůjde o triumf, ani o katastrofu -, a tak se poradce obrátil k tématu, které je z pohledu moskevské politické garnitury klíčové, ale v oficiálních ruských médiích se o něm nemluví, tedy k nástupnictví a potenciálnímu životu po Putinovi.  

"Viděno v tomto světle se zdá, že Surkov dává souhlas, aby se o tomto citlivém tématu hovořilo více," píše odborník. Vysvětluje, že obecněji, pod pompézním jazykem své statě, se Surkov snaží ujistit tři důležité skupiny, že konec Putinovy éry nebude koncem světa.

Putin, muž minulosti

Zpráva pro Putina zní, že se nemusí obávat a poté, co se vzdá moci, bude Rusko ještě mnoho let putinským státem, jelikož putinismus je "ideologie budoucnosti", nastiňuje profesor. Dodává, že pro prezidenta, který zvažuje své možnosti a má na paměti potřebu zařídit takové předání moci, které bude garantovat bezpečnost jeho osobě, životnímu stylu a dědictví, jde o povzbudivý text.   

Poselství Surkova pro osoby v Putinově okolí, tedy pro jeho kolegy i podřízené, kteří mohou během změny potenciálně hodně získat, ale také vše ztratit, zní, že ani ony se nemusejí obávat, protože Putinův systém přežije i bez svého stvořitele, uvádí expert. Surkov podle něj naznačuje, že není třeba vracet se ke špatné praxi brežněvismu, kdy se skupina spolupracovníků semknula okolo starého generálního tajemníka a obávala se toho, co přijde po něm.  

"Pro všechny ostatní, ruské masy, poselství nepřekvapivě zní, že se rovněž nemají znepokojovat," pokračuje Galeotti. Konstatuje, že podobně jako v případě "suverénní demokracie", která politiku líčí jako fasádu cynicky zmanipulovaných procesů s cílem udržet status quo,  jde o ujištění, že ruské elity myslí na budoucnost a připravují se na zajištění hladkého předání moci.

Surkovovy myšlenky se sice nemusí jevit jako přitažlivé, ale Putinův poradce se vrací také ke starému tvrzení, že Západ na tom není lépe, vyzdvihuje expert. Vysvětluje, že podle Surkova je na tom Západ ve skutečnosti hůř, protože ohledně oligarchického a zmanipulovaného charakteru politiky není tak upřímný, a tak dochází k vzestupu populismu, který plní prostor mezi vznešenými sny a odpornou realitou Západu.    

Rusko možná řídí elity, ale alespoň jde o elity, které mají stejné zájmy jako lid, interpretuje Surkovovy teze Galeotti. Tvrdí, že nejde ani tak o podstatu tohoto plamenného rétorického cvičení, jelikož Surkov - jako obvykle - vychytrale sleduje vlastní prospěch. Přední kremelský poradce se tedy podle odborníka pokouší prezentovat budoucí předání moci v kontextu, který naznačuje, že Putin již není esenciální, čímž se krůček po krůčku odvrací od prezidenta, muže minulosti.    

Související

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajina souhlasí s příměřím na úrovni současné frontové linie, nastínil americký zmocněnec Keith Kellogg v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Kyjev nicméně trvá na vytvoření demilitarizované zóny na své i ruské straně. Kreml o takovém návrhu zatím neví. 
Velkolepé oslavy konce II. světové války v Moskvě

Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?

Pro ruského prezidenta Vladimira Putina je Den vítězství 9. května jedním z nejdůležitějších státních svátků. Letos však již počtvrté proběhne tradiční vojenská přehlídka na Rudém náměstí bez účasti zahraničních státníků a za mimořádných bezpečnostních opatření. Ruské úřady totiž mají obavy, že by Ukrajina mohla tuto událost využít k útoku.

Více souvisejících

Rusko Vladislav Surkov (Putinův poradce) Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 57 minutami

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie.

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí

Čína vyzvala Indii a Pákistán k maximální zdrženlivosti poté, co se obě země v noci na středu ocitly v ozbrojeném konfliktu, zejména v citlivém regionu Kašmíru. Přestože Peking oficiálně apeluje na mír a stabilitu, v praxi se staví spíše na stranu Islámábádu. Čínsko-pákistánské vztahy nejsou mimořádně dobré jen kvůli strategickému partnerství, ale i v důsledku vlastních dlouhodobých pohraničních sporů obou zemí s Indií.

před 4 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajina souhlasí s příměřím na úrovni současné frontové linie, nastínil americký zmocněnec Keith Kellogg v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Kyjev nicméně trvá na vytvoření demilitarizované zóny na své i ruské straně. Kreml o takovém návrhu zatím neví. 

před 4 hodinami

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Čeští hokejisté odletěli do dějiště šampionátu. Ještě v Praze poprvé s týmem trénoval Pastrňák

Česká hokejová reprezentace už odletěla do Dánska, kde bude od pátku 9. května hrát základní skupinu B. V ní se postupně utká se Švýcarskem, Norskem, Dánskem, Maďarskem, Kazachstánem, Německem a USA. První zápas hraje hned v první hrací den od 16:20, proto už v úterý byl vidět celý tým na ruzyňském letišti, z jehož terminálu 3 odletěli hráči stejným letadlem jako švýcarský tým, který se poslední víkend v Brně zúčastnil Českých hokejových her.

před 5 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Evakuace či sestřely stíhaček. Konflikt mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru sílí

Ozbrojený konflikt mezi Indií a Pákistánem v oblasti Kašmíru nadále eskaluje. Obě strany hlásí ztráty a pokračují v ozbrojených akcích i výměně palby přes demarkační linii. Pákistánská strana ohlásila sestřelení několika indických stíhaček francouzské výroby. Úřady na obou stranách vyzývají obyvatele z ohrožených oblastí k evakuaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Indické rakety dopadly v Pákistánu

Mimořádná zpráva Indie poslala rakety na Pákistán, ten jí sestřelil stíhačky

Napětí mezi Indií a Pákistánem dramaticky eskalovalo poté, co indické ozbrojené síly v rámci operace „Sindoor“ zaútočily raketami na devět cílů na území Pákistánu a Pákistánem spravovaného Kašmíru. Útok potvrdilo jak indické ministerstvo obrany, tak pákistánská armáda, která incident označila za „zbabělý a hanebný čin“ a přislíbila odvetu ve „vhodný čas a na místě podle vlastního výběru“, uvedl server BBC.

včera

včera

včera

Mark Carney, Liberální strana Kanady

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér

Prezident Spojených států Donald Trump v úterý během setkání s kanadským premiérem Markem Carneyem v Bílém domě znovu prohlásil, že by Kanada měla být začleněna do Spojených států jako 51. stát. Toto prohlášení zaznělo při tiskové konferenci, během níž oba lídři diskutovali o obchodních vztazích, bezpečnosti a budoucnosti společného fungování v rámci aliancí jako NATO.

včera

Velkolepé oslavy konce II. světové války v Moskvě

Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?

Pro ruského prezidenta Vladimira Putina je Den vítězství 9. května jedním z nejdůležitějších státních svátků. Letos však již počtvrté proběhne tradiční vojenská přehlídka na Rudém náměstí bez účasti zahraničních státníků a za mimořádných bezpečnostních opatření. Ruské úřady totiž mají obavy, že by Ukrajina mohla tuto událost využít k útoku.

včera

Ilustrační foto

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou

Evropské snahy o zabránění čínskému kapitálu v ovládnutí klíčových evropských technologických firem, zejména v oblastech polovodičů a umělé inteligence, oslabují. Podle návrhu kompromisního znění připravovaného přezkumu pravidel pro kontrolu přímých zahraničních investic (FDI), který získal server Politico, členské státy usilují o změkčení pravidel, jež by je zavazovala k důslednější kontrole zahraničních investic do citlivých odvětví.

Aktualizováno včera

Merz byl zvolen německým kancléřem

Friedrich Merz, vůdce vítězného bloku CDU/CSU a favorit na post německého kancléře, byl ve druhém kole hlasování zvolen německým kancléřem. Dnes dopoledne přitom utrpěl nečekaný neúspěch, kdy v prvním kole hlasování ve Spolkovém sněmu nezískal potřebnou většinu a jeho nominace tak ztroskotala – chybělo mu šest hlasů k dosažení tzv. „kancléřské většiny“. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy