Krymský poloostrov (ve starověku Tauris) leží mezi Černým a Azovským mořem. S Ukrajinou je spojen Perekopskou šíjí (dlouhou 30 kilometrů a v nejužším místě širokou devět kilometrů), má tvar nepravidelného čtyřúhelníku. Poloostrov patřil do roku 1954 Rusku. Při příležitosti oslav 300. výročí připojení Ukrajiny k Rusku daroval nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov v únoru 1954 Krym Ukrajinské SSR.
Před pěti lety poloostrov, kde žije převážně ruskojazyčné obyvatelstvo, anektovalo Rusko. Události na Krymu byly důsledkem krize na Ukrajině, kterou vyvolalo odmítnutí asociační dohody s EU bývalým proruským vedením Ukrajiny. Cesta Krymu, na jehož území se dříve nacházela ukrajinská Krymská autonomní republika a kde Rusko mělo od Ukrajiny dlouhodobě pronajatu sevastopolskou námořní základnu, pod nadvládu Ruska trvala asi tři týdny.
Již v únoru 2014 obsadili parlament na Krymu a budovu místní vlády neoznačení vojáci. Ruský parlament potom schválil 1. března 2014 záměr prezidenta Vladimira Putina nasadit na Krymu vojáky kvůli údajně potřebě chránit životy Rusů na Krymu. Nový šéf autonomní vlády na Krymu Sergej Aksjonov po rozhodnutí ruského parlamentu oznámil, že převzal kontrolu nad bezpečnostními silami, a požádal Putina o pomoc. Ruská armáda poté převzala postupně nad Krymem kontrolu.
Putin ještě 4. března tvrdil, že na Krymu prý neoperují ruští vojáci, ale jen "ozbrojené síly sebeobrany". Později uvedl, že připojení poloostrova k Rusku napomohli vojáci ruských speciálních sil, jakož i jeho připravenost uvést jaderné zbraně do pohotovosti.
Pro připojení Krymu k Rusku se 16. března v referendu vyslovilo 96,8 procenta hlasujících (volební účast činila 83,1 procenta). Krymský parlament v reakci na výsledek referenda, které odmítly USA i EU, následující den vyhlásil nezávislost Krymu a požádal o připojení k Rusku. O další den později, 18. března, Putin podepsal v Kremlu s představiteli Krymské republiky a Sevastopolu smlouvu o vstupu obou subjektů do Ruské federace. Připojení formálně stvrdila 21. března ruská Rada federace, která ratifikovala smlouvu o připojení Krymu včetně Sevastopolu k Ruské federaci jako dva nové subjekty Ruska.
Západ vzápětí uvalil na Rusko sankce, které se dotkly i některých klíčových subjektů na Krymu a které zakazují členským státům účast na investičních a infrastrukturních projektech na poloostrově. Sankce, které byly poté několikrát rozšířeny, tak ještě zhoršily dopravní spojení Ruska s Krymem, což narušuje jeden z hlavních příjmů Krymu - turistický ruch. Rusko totiž v té době nemělo přímé spojení s Krymem.
Moskva se tak rozhodla pro stavbu mostu vedoucího z Ruska přes Kerčský průliv na Krym, který byl slavnostně otevřen loni v květnu. "Most se okupantům bude určitě hodit, až budou prchat z našeho Krymu," okomentoval tehdy stavbu ukrajinský prezident Petro Porošenko. Putin později anexi označil za znovunastolení "historické spravedlnosti" a příklad "skutečné demokracie".
Moskva po anexi začala Krym finančně podporovat, podle ruského tisku již na Krymu investovala převážně do infrastruktury v přepočtu přes 13 miliard dolarů, tento měsíc schválila dalších pět miliard pro období 2019-2022. Soukromý sektor, závislý do značné míry na turistice, ale kvůli sankcím strádá. Loni v srpnu agentura Reuters napsala, že Krymský poloostrov opustil v důsledku sankcí poslední západní hotelový řetězec Best Western.
Většinu poloostrova, který má rozlohu asi 27.000 kilometrů čtverečních (zhruba jako Morava a Slezsko), zabírala až do anexe Krymu Ruskem ukrajinská Krymská autonomní republika, jejímž hlavním městem byl Simferopol. Dalším velkým městem je strategický přístav Sevastopol, který měl se svým okolím status město zvláštního významu.
Na poloostrově žije podle lednových údajů ruského statistického úřadu 2,355 milionu lidí (z toho asi 443.000 v Sevastopolu (tolik lidí žije dohromady v Praze a ve Středočeském kraji). Přes 65 procent obyvatel tvořili podle údajů z roku 2014 Rusové (podle sčítání z roku 2001 to bylo 60 procent, asi 15 procent Ukrajinci (podle sčítání z roku 2001 to bylo 24 procent) a 12 procent krymští Tataři. Novější údaje ruský statistický úřad nezveřejnil.
Zábor Krymu Ruskem neuznává drtivá většina států světa, návrat ztraceného území slibuje svým občanům i Kyjev. Podle mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) se od ruské okupace poloostrova zhoršila situace v oblasti lidských práv. Na pronásledování si stěžují hlavně Krymští Tataři, kterých žije na poloostrově asi čtvrt milionu, a loni na podzim ruská tajná služba udeřila také na krymské jehovisty.
Před pěti lety na Majdanu. Objevil jsem ještě jednu fotku. pic.twitter.com/IAJDD95H3f
— Jaromír Štětina (@StetinaEP) 25. února 2019
K politikům, kteří se vyjadřují proti sankcím, patří i český prezident Miloš Zeman. Loni při vystoupení ve Štrasburku před Parlamentním shromážděním Rady Evropy označil anexi Krymu za "fait accompli", tedy za hotovou věc. Kyjev a Moskva by se podle něj měly dohodnout na kompenzaci, ať v penězích či v ropě a plynu. Jeho nápad tehdy rozhořčeně odmítl jak Kyjev, tak i Kreml.
Související

Američané jsou připraveni na ústupky ve prospěch Ruska. Jde o Krym

Trump chce uznat Krym jako součást Ruska, může k tomu vyzvat i OSN
Krym , Ukrajinská krize , Vladimír Putin , Rusko
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci
před 2 hodinami

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině
před 3 hodinami

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo
před 4 hodinami

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku
Aktualizováno před 5 hodinami

Blackout v Evropě: Bez proudu je Španělsko i Portugalsko, vypukl chaos, doprava zkolabovala
před 5 hodinami

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok
před 6 hodinami

Sto dnů chaosu: Změny v Bílém domě způsobují destabilizaci a konflikt po celém světě
před 6 hodinami

Izrael proměnil Gazu v masový hrob, zaznělo na půdě Mezinárodního soudního dvora
před 7 hodinami

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert
před 7 hodinami

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik
před 8 hodinami

Rubio: Tento týden bude klíčový. Rozhodne se o všem
před 9 hodinami

Proč neumíme zastavit extrémní počasí? Firmy přišly na způsob, jak se dostat z obliga
před 10 hodinami

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu
před 11 hodinami

Překvapení pro celý svět: Kardinálové jsou hvězdy sociálních sítí, o papeže se nejvíce zajímá generace Z
před 11 hodinami

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku
před 12 hodinami

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo
před 14 hodinami

Jarní počasí ukáže příjemnou tvář, vyplývá z týdenní předpovědi
včera

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně
včera

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate
včera
Finále extraligy pokračuje. Pardubice zvítězily v Brně, bude se hrát sedmý zápas
O vítězi probíhajícího ročníku Tipsport extraligy rozhodne až sedmý zápas finálové série play-off. Dynamo Pardubice si ho v neděli vynutilo vítězstvím 5:1 na ledě Komety Brno. Jméno nového mistra, který na trůnu po letech nahradí Oceláře Třinec, budeme znát v úterý.
Zdroj: Jan Hrabě