VIDEO: Ukrajina ve válce. Kyjev zaútočil na separatisty, mrtví na obou stranách

Kyjev - Ukrajinské vládní síly dnes časně ráno zahájily dosud nejdůraznější operaci proti proruským separatistům na východě země. Při úderu především ve Slavjansku se podle ministra vnitra Arsena Avakova podařilo dobýt některá kontrolní stanoviště rebelů, nicméně ministerstvo obrany přiznalo ztrátu tří vrtulníků a nejméně dvou vojáků. Ztráty přiznávají i vzbouřenci. Moskva obvinila Kyjev, že útokem prakticky zmařil nedávné ženevské dohody, jež měly pomoci krizi vyřešit.

Podle zejména ruských agentur ukrajinské ozbrojené síly akci ve Slavjansku po nějaké době přerušily. Zatím není jasné, zda jde o celkové zastavení nebo jen o přeskupení sil. Avakov na Facebooku během dopoledne ale napsal, že operace pokračuje.

Uvedl také, že cílem "protiteroristické operace" ve Slavjansku je osvobození rukojmích a přimět separatisty složit zbraně a opustit obsazené administrativní budovy. Podle něj armáda, jednotky ministerstva vnitra a Národní garda Slavjansk obklíčily a ovládly devět kontrolních stanovišť.

Jeden z vůdců povstalců a samozvaný slavjanský starosta Vjačeslav Ponomarjov ruské agentuře Interfax řekl, že jeho lidé sestřelili dva vrtulníky, přičemž jeden pilot byl zabit a druhý zajat.

Později tuto informaci potvrdilo ukrajinské ministerstvo obrany, které zároveň zvýšilo počet mrtvých na dva. Uvedlo také, že stroje Mi-24 zasáhly přenosné protiletadlové rakety, což vyvrací tvrzení Ruska, že město je v rukou civilního obyvatelstva, jež vzalo do rukou zbraně.

Přinucen k přistání byl i třetí vrtulník Mi-8, který zasáhly výstřely z ručních zbraní, ale nikdo nebyl zraněn. Podle některých zdrojů byly na palubě tohoto stroje lékaři.

Avakov uvedl, že separatisté použili proti ukrajinským silám kromě ručních protiletadlových střel i další těžké zbraně, včetně granátometů. Vyzval obyvatele Slavjanska, aby nevycházeli ven. Rovněž tvrdil, že "teroristé se neštítí schovávat za civilní obyvatelstvo a střílejí z obytných domů". Dobře prý totiž vědí, že ukrajinské jednotky mají rozkaz nevést odvetnou palbu proti obytným objektům.

Ponomarjov agentuře Interfax sdělil, že mezi vzbouřenci jsou také oběti. O život podle něj přišli tři ozbrojenci a dva civilisté.

Ve Slavjansku podobně jako v dalších městech na východě Ukrajiny proruští radikálové ovládají klíčové úřady a navíc už týden zadržují skupinu inspektorů OBSE, včetně jednoho podplukovníka české armády.

Ponomarjov německému listu Bild řekl, že inspektoři byli odvedeni na blíže neurčené místo. Na otázku, jaký důsledek může mít nynější útok ukrajinských sil pro rukojmí odpověděl: "To v tuto chvíli nemůžu předvídat. Byli ale odvedeni na bezpečné místo mimo zónu bojů."

Mluvčí německého ministerstva zahraničí podle agentury DPA bez podrobností sdělil, že "západní úřady" dnes měly s inspektory přímý kontakt, zřejmě vůbec první kontakt od jejich zajetí. Dánská armáda předtím uvedla, že inspektorům se s ohledem na okolnosti daří dobře.

Psali jsme: Rozjelo Rusko novou formu války? Má osm fází, NATO jen přihlíží  

Evropská unie dala prostřednictvím své mluvčí najevo, že sleduje vývoj na Ukrajině s rostoucím znepokojením. Žádá okamžité ukončení akcí ozbrojených separatistických skupin, uvolnění nelegálně okupovaných budov a propuštění všech zadržovaných, včetně pozorovatelů OBSE. "Je třeba zdrženlivost, ale zároveň uznáváme odpovědnost státu za zajištění suverenity a územní celistvosti," prohlásila mluvčí Maja Kočijancičová.

EU čeká, že se Rusko připojí k jejím výzvám k uklidnění situace a rychlé realizaci dohody z Ženevy, poznamenala mluvčí jen nedlouho poté, co mluvčí Kremlu uvedl, že dohoda není po dnešní ukrajinské akci životaschopná.

Operaci důrazně kritizovalo i ruské ministerstvo zahraničí. Obvinilo USA a EU, že jsou spoluviníky vystupňování situace na východě Ukrajiny. "Důrazně od Západu požadujeme, aby se zřekl destruktivní politiky ve vztahu k Ukrajině..." dodává rovněž ministerstvo.

Zdroj: YouTube

Ukrajinský parlament odhlasoval obnovení branné povinnosti už v dubnu, včera nařízení stvrdil podpisem úřadující prezident Oleksandr Turčynov. Podle slov Libora Dvořáka, komentátora Českého rozhlasu, ale nebude mít znovuzavedení branné povinnosti na Ukrajině valného účinku. Připomíná, že veškeré prozatímní snahy ústřední kyjevské vlády uklidnit situaci na východě území silou nikam nevedly.

„Mnohem znepokojivější je, že by na východě Ukrajiny měly zasahovat prapory Pravého sektoru. Pokud tam opravdu potáhnou, tak budou prvkem velmi cizorodým. Když se východní Ukrajinci nechtějí smířit s vládou v Kyjevě, tak o to méně se budou smiřovat s někým ze západu Ukrajiny," myslí si Dvořák.

Západ naléhavě potřebuje přehodnotit své vojenské, energetické a finanční strategie vůči Rusku. Zapotřebí však bude také konkrétnější nová politika boje proti maskovaným invazím, které mohou později přijít v Moldavsku nebo postupem času i v pobaltských státech, pokud současná invaze uspěje, uvedla americká novinářka Anne Applebaum pro iHned.cz.

Američané i Evropané by měli začít přehodnocovat způsob financování i řízení našich mezinárodních vysílacích společností tak, aby dokázaly čelit této nové válce slov. Zároveň bychom měli přistoupit k posilování místních policejních složek ve státech, které mají s novým ruským impériem společné hranice; letouny F-16 v barvách NATO nemohou bojovat proti hrdlořezům, kteří vezmou útokem městskou radnici. A nejde jen o finanční výdaje: potřebujeme nejen více lodí a letadel, ale také více speciálních sil a více lidské inteligence. Především však potřebujeme být předem připraveni na to, co může přijít. Vstupujeme do nového světa a potřebujeme nové nástroje, abychom se s tímto světem dokázali vyrovnat.

Do Kyjeva mezitím zamířila další dodávka humanitarni pomoci z České republiky. Jedná se konkrétně o zdravotnický materiál, tedy obvazy, trojcípé šátky, náplasti a podobně. Letadlo ČSA přepravilo celkem 38 krabic - zhruba 220 kilogramů materiálu. Hodnota daru je 200 tisíc korun, informuje web CT24.

"Třeba na Majdanu bylo ošetřeno víc než tisíc lidí, často šlo o popáleniny. Červený kříž dodržuje přístup přísné neutrality, takže zajišťoval ošetřování na obou stranách barikády, tedy nejen u demonstrantů, ale i u silových složek, tedy policie – těch bylo víc než sto," podotkl velitel Humanitární jednotky Českého Červeného Kříže Richard Smejkal.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

Jannik Sinner

Zemětřesení v mužském tenise na spadnutí? WADA žádá dvouletou stopku pro světovou jedničku Sinnera

Když na letošním březnovém turnaji v rámci série ATP v Indiana Wells nalezli v těle aktuální světové jedničky mezi tenisty Itala Jannika Sinnera anabolický steroid klostebol, bylo jasné, že to od té doby kolem něj nebude jednoduché. Žádný zákaz startů a ani předběžně zastavenou činnost nedostal, což začalo vadit Světové antidopingové agentuře (WADA), která se v tomto případě obrátila na Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne a žádá pro italského tenistu až dvouletý zákaz.

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Plzeň dvakrát v zápase s Frankfurtem prohrávala. V závěru dvěma brankami šokovala soupeře

Zdálo se, že po delší době budou čeští fotbaloví fanoušci po zápasu nějakého českého zástupce v pohárové Evropě zklamaní. Ovšem i když to s fotbalisty Plzně na zaplněném stadionu ve Frankfurtu vypadalo bledě, nakonec i oni ve svém úvodním zápase v rámci hlavní fáze Evropské ligy přispěli do českého koeficientu. Ještě v 85. minutě sice Západočeši prohrávali 1:3, v závěru se jim ale dvěma slepenými brankami, o které se postupně postarali Adu a Jemelka, podařilo duel zremizovat na konečných 3:3 a připsat si tak za tento zápas bod.

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Sečteno. Senátní volby 2024 znají výsledky, úspěch ANO je zřejmý

Česko zná jména nových či staronových senátorů. Úspěch slaví opoziční hnutí ANO, kterému uspělo v prvním či druhém kole voleb celkem osm kandidátů. V Senátu nově usedne například bývalý policista Róbert Šlachta, končí naopak někdejší prezidentský kandidát Marek Hilšer. Volební účast ve druhém kole činila jen 17 a půl procenta.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Hasan Nasralláh

Šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh je mrtev, oznámil Izrael

Izraelská armáda (IDF) v sobotu oznámila, že během pátečních náletů na libanonské hlavní město Bejrút zlikvidovala Hasana Nasralláha, šéfa militantního hnutí Hizballáh. Představitelé Hizballáhu zatím úmrtí nejvyššího vůdce nepotvrdili. 

včera

včera

včera

včera

Kamala Harrisová

Klíčové státy pro Harrisovou, ukazuje nový průzkum. Rozhodnuto ale není

Do listopadových prezidentských voleb v USA zbývá jen několik týdnů. Podle nejnovějšího průzkumu má viceprezidentka Kamala Harrisová těsný náskok před exprezidentem Donaldem Trumpem v šesti ze sedmi klíčových států, které jsou označovány jako tzv. swing states. V sedmém je souboj vyrovnaný, vyplývá z šetření agentury Bloomberg News a společnosti Morning Consult.

včera

Druhé kolo senátních voleb pokračuje. Páteční účast byla nízká

Češi mohou od sobotního rána v necelé třetině volebních okrsků opět rozhodovat o senátorech na příštích šest let. Voliči mohou až do sobotních 14:00 odevzdat hlas ve druhém kole senátních voleb. Pět senátorů bylo zvoleno už před týdnem v prvním kole. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy