Britské zdravotnictví čelí personální krizi, chybí tisíce lékařů a sester

Britský státní zdravotnický systém NHS čelí největší personální krizi v historii, která už ohrožuje také pacienty. Vyplývá to ze zprávy parlamentního výboru pro zdravotnictví a sociální péči, o které dnes informovala televize Sky News. Podle britských poslanců v nemocnicích chybí 12.000 lékařů a více než 50.000 zdravotních sester a porodních asistentek a vláda nemá "žádný věrohodný plán", jak situaci zlepšit.

Zákonodárci v dokumentu upozorňují, že porodní služby jsou pod neudržitelným tlakem; jen za poslední rok skončilo 552 porodních asistentek. Praktických lékařů, kteří pracují na plný úvazek, je o 700 méně než před třemi lety.

Podle prognóz bude třeba, aby vláda do začátku příštího desetiletí vytvořila dalších 475.000 pracovních míst ve zdravotnictví. Zapotřebí je také 490.000 pracovních míst v sociální péči.

"Tváří v tvář této situaci vláda projevuje výraznou neochotu rozhodně jednat," uvádějí poslanci ve zprávě. Kabinet premiéra Borise Johnsona podle nich dosáhl určitého pokroku ve snaze přijmout více zdravotních sester. Zřejmě ale nesplní svůj cíl přijmout dalších 6000 praktických lékařů.

"Přetrvávající nedostatek personálu v NHS nyní představuje vážné riziko pro bezpečnost personálu a pacientů, a to jak v oblasti běžné, tak i akutní péče," píší poslanci ve zprávě. Zdravotní péče je podle nich v důsledku personální krize nákladnější, protože pacientům se léčba dostane později, když už jsou jejich onemocnění rozvinutější a závažnější.

NHS také podle zprávy přichází o "miliony" odpracovaných dnů kvůli nemocem zaměstnanců, kteří trpí úzkostmi, stresem a depresemi.

"Výsledkem je, že mnoho vyčerpaných zaměstnanců zvažuje odchod; pokud tak učiní, tlak na jejich kolegy se ještě zvýší," uvádí zpráva. Podle dokumentu nefungují základní věci, jako je přístup k teplému jídlu a pití v práci či flexibilní pracovní doba.

Podle poslanců je také třeba zlepšit například odměňování pracovníků v sociální péči, aby se zabránilo odchodu dalších lidí.

Předseda výboru pro zdravotnictví a sociální péči a konzervativní poslanec Jeremy Hunt uvedl, že země čelí "největší krizi pracovních sil v historii NHS a sociální péče".

Mluvčí ministerstva zdravotnictví a sociální péče tvrdí, že zaměstnanců přibývá, a to "o více než 4000 lékařů a 9600 sester oproti loňskému roku". V prohlášení dále napsal, že pro porodnické služby je připraven nábor za 95 milionů liber (přes 2,7 miliardy Kč) a 500 milionů liber je vyčleněno na rozvoj sociálních pracovníků, "mimo jiné prostřednictvím vzdělávacích příležitostí a nových kariérních cest".

Související

Nemocnice Na Bulovce

Na Bulovce při tragické záměně pochybili dva pracovníci. Jednomu hrozí výpověď

Analýza pražské Fakultní nemocnice Bulovka odhalila pochybení dvou zaměstnanců v případu tragické záměny pacientek, kdy jedna z žen chybně absolvovala zákrok, při němž potratila. Nemocnice s ní jedná o odškodnění, potvrdil ředitel zařízení Jan Kvaček. Zatímco jeden ze zdravotníků zůstává mimo službu a jeho budoucnost je nejistá, druhý bude v nemocnici nadále pracovat pod odborným dohledem. 

Více souvisejících

Zdravotnictví lékaři Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy