Co odhalily poslední volby o současném Rusku? Odborník poukázal na jasný trend

NÁZOR - Ruská státní média ohlašují volební vítězství všech osmnácti prokremelských kandidátů na pozice regionálních gubernátorů, stejně jako zisk "stabilní většiny" pro stranu Jednotné Rusko ve všech jedenácti regionálních legislativní sborech, do kterých se volilo, poukazuje Ben Noble v komentáři pro server Moscow Times. Expert na východní Evropu působící na University College London zmiňuje, že tajemník uvedené strany Sergej Turčak dokonce hovoří o "přesvědčivém vítězství".

Šéfka ústřední volební komise Ella Pamfilovová, stejně jako ministerstvo vnitra, prezidentská rada pro lidská práva a Občanská komora shodně prohlašují, že volby neprovázely žádné výraznější problémy, poukazuje Noble. Dodává, že ke Kremlu inklinující list Izvěstija líčí vítězství prokremelských kandidátů za signál "irelevance protestní agendy".   

Co se týká opozice, tým Alexeje Navalného slaví zprávy o vítězství některých svých kandidátů i kandidátů doporučených v rámci strategie "chytré volby", konkrétně ve volbách do zastupitelstev měst Tomsk a Novosibirsk a jednom ze čtyř doplňovacích hlasování do Státní dumy, uvádí odborník. Přiznává však, že je příliš brzy na to, aby se dalo říci, zda taktika "chytré volby" - kdy Navalného tým doporučuje odevzdat hlas tomu kandidátovi, který má největší šanci porazit kandidáta Jednotného Ruska - byla v konkrétních případech rozhodujícím faktorem.

"Existují však důkazy o její efektivitě v petrohradských komunálních volbách v roce 2019," píše akademik. Doplňuje, že z Tomsku přicházejí také zprávy o tom, že nedávná otrava Navalného zvýšila zájem místních podílet se na "chytré volbě".

Navzdory proklamacím o čistých volbách zaznamenala nezávislá monitorovací organizace Golos mnoho hlášení o údajných nesrovnalostech, vyzdvihuje Noble. Soudí, že na základě zkušenosti s nedávným hlasováním o ústavních změnách i minulými volbami se zřejmě objeví mnoho zpráv o systematickém falšování, jehož stopy odhaluje například i statistická analýza fyzika Sergeje Špilkina.

Expert se ovšem obává, že reakce na volební podvody bude stejně rutinní jako jsou v Rusku tyto podvody samotné, jelikož jejich běžný výskyt tlumí plamennost následných reakcí.

Úspěšná zkouška na rok 2021  

Noble soudí, že hlavní otázka ve vztahu k proběhnuvším volbám zněla z pohledu Kremlu následující: Jak si zajistit volební úspěch ve volbách do Státní dumy v roce 2021, když podpora strany Jednotné Rusko momentálně paběrkuje okolo 30 %.

"Předběžné výsledky voleb z 13. září naznačují, že zapracování volebních nástrojů vytvořených Kremlem poskytuje odpověď na tu otázku," pokračuje odborník. Mezi uvedené nástroje řadí možnost, aby politici Jednotného Ruska kandidovali jako nezávislí a nebyli spojováni se "stranou moci", bránění registrace kandidátů systémové i nesystémové opozice nebo podporu nových stran, které mohou přilákat část voličů a v případě zisku mandátů by spolehlivě podporovaly současnou moc.

Za další součást toho, co politolog Andreas Schedler označuje za "manipulační menu", považuje autor komentáře rozdělení hlasování do tří dnů, možnost hlasovat mimo volební místnosti, elektronické hlasování či nátlak na opoziční aktivisty a organizace, jejichž sídla mimo jiné prohledává policie.

Část těchto opatření je veřejnosti prezentována jako reakce na koronavirovou pandemii, ale jejich rozsah vypovídá o mnohém, především o rostoucí složitosti a nákladech osnování volebních vítězství prokremelských sil, deklaruje Noble. Pokládá otázku, zda by se vládnoucí politická elita v Rusku musela uchylovat k tak rozsáhlým krokům, které naklánějí pomyslné volební hřiště v její prospěch, pokud by si byla jistá svou oblibou.

Akademik upozorňuje na názor ruského novináře Ivana Rodina, který tvrdí, že ruské úřady se naučily patřičně využívat volební účast a mobilizují takovou část společnosti, od níž mohou očekávat největší míru podpory. Životaschopnost této strategie ovšem klesá s tím, jak se zmenšuje velikost mobilizovatelného elektorátu, který zůstává věrný Kremlu. Poslední průzkumy totiž naznačují, že ruský prezident Vladimir Putin podporu ztrácí v důsledku propadu životní úrovně, frustrace z reakce úřadů na pandemii koronaviru i vynulování jeho dosavadních prezidentských období.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Tyto problémy se mohou dost dobře dále zahlodávat do podpory Kremlu," míní expert. Vysvětluje tím i náznaky možného posunutí voleb do Státní dumy, které by se měly konat spolu s dalšími v "jeden volební den", a to nikoliv v září 2021, ale v dubnu 2022. Pokud by se tak stalo, šlo by o další příklad změny volebních pravidel tak, aby vyhovovaly vládnoucí moci, přestože by tato změna byla prezentována jako snaha učinit volby přívětivější pro voliče, tvrdí Noble.

Zraky se upínají k příštímu roku

Diskuze o ruských volbách se může rychle stát diskuzí o střetu dvou strategií, třídenního hlasování a "chytré volby", při zřetelné absenci debaty o samotné politice a ideologiích, která je existenční podstatou politické soutěže, domnívá se odborník. Kreml si však podle něj dobře uvědomuje, že je z jeho pohledu existenčně důležité podržet si příští rok nadvládu ve Státní dumě.  

Demokratizace Mexika a Tchaj-wanu na konci 20. století totiž ukázaly, že autoritářská výkonná moc často závisí na schopnosti kontrolovat provládní většinu v legislativním sboru, upozorňuje Noble. Vysvětluje, že pokud tato schopnost zmizí, může se rychle změnit i celková povaha politiky.

Cílem Navalného "chytré volby" tak není závratné, jednorázové volební vítězství na celostátní úrovni, ale pozvolnější, umírněnější a místní změny, které boří dojem nepostradatelnosti Kremlu, naznačuje expert. Domnívá se, že hlavní je ukázat možnost politické soutěže a koordinovaného postupu opozice.

Související

WhatsApp

WhatsApp v Rusku skončí. Kreml zakáže nejpopulárnější komunikační aplikaci světa

V Rusku sílí tlak na úplné zablokování oblíbené komunikační aplikace WhatsApp. Podle místopředsedy výboru pro informační politiku Státní dumy Antona Gorelkina by se americká služba, vlastněná společností Meta, měla „připravit na odchod z ruského trhu“. WhatsApp, který má v zemi více než 97 milionů uživatelů, je tak zřejmě dalším cílem kampaně proti zahraničním platformám.
Alexus Grynkewich

Dva roky do války. Rusko a Čína rozpoutají konflikty v Evropě a Tichomoří, varuje šéf sil NATO

Spojené státy a NATO čelí podle generála Alexuse Grynkewiche naléhavému varování: svět se podle něj musí připravit na možnost, že Rusko a Čína rozpoutají souběžné vojenské konflikty v Evropě a Tichomoří. Generál Grynkewich, nový nejvyšší velitel amerických sil v Evropě a zároveň vrchní velitel spojeneckých sil NATO, promluvil ve čtvrtek na mezinárodním obranném sympoziu LandEuro ve Wiesbadenu.

Více souvisejících

Rusko Alexej Navalnyj Jednotné Rusko

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Čeští fotbaloví zástupci v Evropě znají další možné soupeře. Nejtěžší výběr má Plzeň, co Ostrava a Sparta?

Ještě předtím než všichni tuzemští pohároví zástupci vstoupili do bojů o účast v hlavních fází evropských soutěží, už vědí, s kým se utkají v další fázi předkol. Z pondělního losování ve švýcarském Nyonu tak vyplývá, že nejtěžší vyhlídky má z českých účastníků Viktoria Plzeň. Český vicemistr by se totiž v případě postupu z 2. předkola Ligy mistrů přes Servette Ženeva utkal s někým z dvojice Glasgow Rangers-Panathinaikos Atény. To v bojích o Evropskou ligu čeká Ostravu po případném postupu do 3. předkola buď slovinské Celje nebo kyperská AEK Larnaka. A své možné příští soky má na vybranou i pražská Sparta, která po kazašském Aktobe může změřit síly s dalšími méně známými celky – s Ararat-Armenia či s rumunským klubem Universitateu Kluž.

Aktualizováno před 1 hodinou

Ozzy Osbourne

Zemřel legendární Ozzy Osbourne

Svět rockové hudby přišel o jednu z největších legend. Ve věku 76 let zemřel slavný britský zpěvák Ozzy Osbourne, frontman metalové skupiny Black Sabbath. Větších komerčních úspěchů dosáhl během následné sólové kariéry. V posledních letech se potýkal se zdravotními problémy. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Prezident Trump

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník

V září naruší běžný chod britské společnosti velká událost. Na návštěvu přijede americký prezident Donald Trump, jeden z nejmocnějších mužů světa. Program šéfa Bílého domu se stále připravuje a on sám do harmonogramu svým způsobem zasahuje. Podle zjištění BBC si nepřeje, aby se speciálně kvůli němu scházeli britští zákonodárci. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje

Po dvanáctidenní válce s Izraelem a americkým zásahem čelí Írán těžkým následkům – zničené armádě, jadernému programu i ztrátám civilistů. Vedení režimu však v krizi sází na nacionalismus a šíitské rituály, aby obnovilo podporu obyvatel. Ve veřejném prostoru se objevují mytologické motivy a vlastenecké symboly. Nová rétorika íránského režimu ale zřejmě nestačí k překrytí hlubokých ekonomických a sociálních problémů.

před 6 hodinami

Marco Rubio na zápase UFC 316

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci

Zpravodajové CNN navštívili východní Afghánistán a jejich reportáž z nemocnice v provincii Nangarhár vyvolává silné emoce. Mrazivou kulisou příběhu je pláč ženy, jejíž roční syn Muhammad Umar zemřel na následky podvýživy a meningitidy. Chlapec měl zdravotní problémy už od narození, ale podle lékařů jeho stav zhoršily drastické škrty v humanitární pomoci USA, které letos zasáhly i tento region.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Gaza

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady

Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje a OSN varuje, že podmínky v oblasti se proměnily v „peklo na Zemi“. Podle agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) hlásí lékaři, humanitární pracovníci i novináři kolapsy z hladu a vyčerpání, přičemž někteří během služby přímo omdlévají. Od konce května přišlo podle odhadů UNRWA o život až 1 000 lidí ve snaze získat potravinovou pomoc.

před 8 hodinami

Breivik, Anders

14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování

Před čtrnácti lety provedl Anders Breivik nejhorší útok v dějinách moderního Norska. Jeho radikalizace odhalila temnou stránku internetu – svět osamělých vlků, nenávisti a ideologické manipulace. Dnes, s rozmachem umělé inteligence a personalizovaného obsahu, se digitální prostředí stává ještě nebezpečnějším inkubátorem extremismu, kde se „noví Breivikové“ mohou zrodit rychleji a tišeji než kdy dřív.

před 8 hodinami

Izrael, ilustrační foto

Británii dochází trpělivost. Izraeli zaslala důrazné varování

Velká Británie varovala Izrael, že může čelit dalším sankcím, pokud se nezlepší humanitární situace v Gaze. Šéf britské diplomacie David Lammy v úterním rozhovoru pro Times Radio uvedl, že Londýn zvažuje další opatření, pokud nedojde ke zmírnění utrpení civilistů. Británie je jedním z 28 států, které podepsaly společné prohlášení ostře kritizující izraelskou politiku distribuce humanitární pomoci v Pásmu Gazy.

před 9 hodinami

Donald Trump

USA opouští UNESCO, oznámil Trump

Prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy opět opustí Organizaci OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Důvodem je podle Bílého domu „protikulturní směřování“, podpora palestinských a čínských zájmů a agendy, které jsou údajně v rozporu s americkými hodnotami.

před 10 hodinami

Ilustrační foto

EU žaluje Francii za to, že lidem říká, jak recyklovat

Evropská komise podala žalobu na Francii kvůli jejímu přísnému systému označování odpadu. Podle Bruselu totiž povinné francouzské recyklační štítky porušují princip volného pohybu zboží v rámci jednotného evropského trhu.

před 10 hodinami

Nemocnice Motol, ilustrační foto

V Motole je hospitalizován mexický student s potvrzenou nákazou meningokokem

Fakultní nemocnice v Motole hospitalizovala pacienta s potvrzenou nákazou meningokokem skupiny B. Podle hygieniků případ nepředstavuje ohrožení veřejného zdraví, provedli trasování a třem kontaktům nasadili preventivní léčbu. Na místě, kde infikovaný mexický student pobýval, zasahovali záchranáři a byl aktivován traumaplán. Pacient je v péči odborníků z Kliniky intenzivní medicíny 2. LF UK a FN Motol.

před 11 hodinami

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Francii dochází trpělivost. Tlačí EU k tvrdšímu postupu vůči Trumpovi

Francouzská vláda vyzývá Evropskou komisi, aby v probíhajících obchodních jednáních s americkým prezidentem Donaldem Trumpem zaujala nekompromisnější postoj. S blížícím se termínem stanoveným Washingtonem na 1. srpna, do kdy má být dosaženo nové dohody o clech, vzkazuje Paříž do Bruselu: „přestaňte být vůči Trumpovi měkcí, je čas ukázat sílu.“

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Záchranná služba, ilustrační foto

Manévry záchranářů v Roztokách u Prahy: Kvůli meningitidě vyšetřili stovku lidí

Noční zásah složek integrovaného záchranného systému v Roztokách u Prahy vyvolalo podezření na meningokokovou infekci typu B u zahraničních studentů. Preventivně bylo vyšetřeno 97 osob, všem byla podána antibiotika. Nákaza se u nikoho nepotvrdila a nikdo nemusel být hospitalizován. Podle hygieniků šlo o opatření s cílem předejít možnému šíření nemoci, která může mít závažný průběh.

před 14 hodinami

Nejtragičtější letecké neštěstí v historii Bangladéše: Letadlo se zřítilo na školu, desítky mrtvých

Tragédie otřásla v pondělí bangladéšským hlavním městem, když se vojenský stíhací letoun zřítil přímo na školní areál v severní části Dháky. Podle oficiálních údajů přišlo o život nejméně 27 lidí, z toho 25 dětí. Dalších 171 osob utrpělo zranění, většinou školáci, kteří byli převezeni do několika nemocnic v metropoli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy