Co ukazuje střet u Krymu? Politolog promluvil o britsko-ruských vztazích

NÁZOR - Nedávný britsko-ruský incident u pobřeží Krymu podtrhuje novou roli Spojeného království v mezinárodním systému, domnívá se Dmitrij Trenin. Politolog z Carnegie Moscow Center v komentáři pro server Moscow Times tvrdí, že signalizuje novou "globální Británii" coby proaktivního člena Spojenými státy vedené koalice, která se snaží potvrdit vůdčí roli Západu ve světě tváří v tvář čínské výzvě a aktivitám Ruska.

Nezanedbatelné riziko

Londýn je v tomto připraven jít na hranu a podstupovat nezanedbatelná rizika, soudí politolog. Poukazuje, že Británie vyslyšela jako první americká volání po společné akci například v případě Afghánistánu a Iráku a nyní ukazuje, že v některých případech bude jednat samostatně.

Až do minulého týdne byla ruská svrchovanost nad Krymem přímo zpochybněna jen v roce 2018, a to ukrajinskými plavidly, které vyslal tehdejší prezident Petro Porošenko z Oděsy do Azovského moře, připomíná Trenin. Podotýká, že nyní připomínku toho, že svět anexi Krymu neuznává, vyslala britská loď HMS Defender, která vplula do dvanáctimílového pásma územních vod nedaleko Sevastopolu.

"To potenciálně věští novou, riskantnější úroveň konfrontace," pokračuje odborník. Zdůrazňuje, že poslední incident byl závažnější než ten z roku 2018 nejen kvůli zapojení Británie, ale také kvůli načasování.

Britské otestování ruských červených linií přišlo méně než týden po ženevském setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joe Bidenem, vyzdvihuje autor komentáře. Rekapituluje, že ruská plavidla se přiblížila k Defenderu, vypálila varovné výstřely a podle ruského ministerstva obrany došlo dokonce ke svržení několika leteckých pum do cesty britské lodi, což ji mělo přimět změnit kurz.   

Reportáž BBC z paluby Defenderu naznačuje, že posádka byla od počátku připravena na fyzický střet s ruskými silami, konstatuje Trenin. Poukazuje, že Rusko díky tomu interpretuje misi britského plavidla jako připravenou provokaci, která měla přimět ruské jednotky "zahnat nového ducha Ženevy".

Politolog ovšem soudí, že plavba měla za cíl spíše zpochybnit ruské červené linie než je otestovat a jasněji vše ukáže další vývoj. Záležet bude podle odborníka na tom, zda šlo o jednorázový incident, nebo se podobný bude brzy opakovat.

Další pokusy ukázat, že ruské červené linie - ať pozemní, vzdušné či námořní - nejsou ve skutečnosti nenarušitelné, mohou tlačit Moskvu k obraně toho, čeho se nemůže vzdát, aniž by ztratila tvář, deklaruje autor komentáře. Obává se, že to by téměř jistě vedlo ke střetům a obětem, což s sebou nese riziko další eskalace.

Nejvyšší priorita pro obě strany

V takovém případě by se konfrontace mezi Ruskem a NATO zhoršila natolik, až by se ocitla na pokraji války, což je velmi pochmurný scénář, shrnuje politolog. Vysvětluje, že červené linie nejsou od toho, aby byly přijímány, ale pouze brány v potaz a nikdo v Moskvě neočekává, že Západ v dohledné budoucnosti uzná ruskou svrchovanost nad Krymem.  

"Avšak odmítání reality s sebou nese cenu, kterou by si měl uvědomit každý, než podstoupí riziko, že bude muset skutečně bojovat," pokračuje Trenin. Doplňuje, že Británie je ohledně konfrontace s Ruskem méně zdrženlivá než některé jiné evropské země NATO a poslední britská bezpečnostní strategie otevřeně Rusko jmenuje coby hlavní hrozby pro Spojené království i celý Západ.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Britsko-Ruské vztahy, které v posledních patnácti letech neustále ochlazovaly, se tak mohou stát velmi vyhrocenými, upozorňuje politolog. Podotýká, že lokace incidentu - nedaleko Sevastopolu - také oživuje vzpomínky na krymskou válku, která byla v 19. století součástí hořké velké hry, hybridního soupeření mezi dvěma říšemi o Euroasii, a přestože jsou tyto dny dávno pryč, bojovný duch přežívá na obou stranách.

Riziko války mezi velmocemi je nyní vyšší než před půlstoletím a Biden s Putinem správně obracejí pozornost zpět ke strategické stabilitě, když ujišťují, že jaderná válka nemůže mít vítěze, míní Trenin. Zdůrazňuje, že stabilita ovšem závisí na mnoha věcech, nikoliv pouze na jaderných zbraních a kybernetické bezpečnosti.

Jedna z možností, jak může v 21. století vypuknout válka, je neúmyslná eskalace pramenící z incidentu, například v Baltském a Černém moři, či lokální konflikt, jako je ten na Donbasu, který se vymkne kontrole, domnívá se politolog. "Ačkoliv probíhá snaha lépe zvládat či alespoň nějak regulovat americko-ruskou konfrontaci, zamezení nebezpečným střetům mezi silami Ruska a zemí NATO by mělo být absolutně nejvyšší prioritou pro obě strany," uzavírá odborník.

Související

Bojová letka RF v Sýrii Analýza

Budoucnost Rusů v Sýrii po pádu Asada. Nemusí to být tak, jak se zprvu zdálo

Když se o minulém víkendu rozpadl režim syrského diktátora Bašára Asada, znamenalo to pro Rusko významný úbytek vlivu na Blízkém východě. Vojenské jednotky v zemi ale stále fungují a Moskva dokonce změnila rétoriku vůči opozičním silám – už je neoznačuje za teroristy, ale povstalce, a hodlá s nimi jednat. 

Více souvisejících

Rusko Ruská armáda Velká Británie Krym Armáda U.K.

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Světová zdravotnická organizace

Dětskou obrnu jsme za 36 let nevymýtili. Teď hrozí její návrat

V roce 1988 vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) ambiciózní cíl – globální eradikaci poliomyelitidy, známé jako dětská obrna. Tento závažný a vysoce nakažlivý virus, který napadá nervový systém, může během několika hodin způsobit úplné ochrnutí. Uvedl to server The Conversation.

před 1 hodinou

Donald Trump

Souboj s extrémním počasím s Trumpem v čele USA nevyhrajeme, varuje šéfka klimatické politiky EU

Trumpův návrat do úřadu prezidenta USA může podle názoru Teresy Ribery, místopředsedkyně Evropské komise, významně poškodit globální klimatické úsilí a otevřít dveře konkurentům, jako je Čína, k převzetí klíčových odvětví zelené ekonomiky. Ribera v rozhovoru pro Politico varovala, že Spojené státy pod Trumpovým vedením pravděpodobně opustí strategii podpory čistých technologií, což může Evropu a další hráče donutit jednat samostatně.

před 1 hodinou

Tchaj-Wan

Asie je z Trumpa nervózní. Co bude následovat po jeho nástupu k moci nikdo ani netuší

Donald Trump se svým historickým návratem do Bílého domu vyvolává obavy v Tchaj-wanu, který považuje USA za svého nejdůležitějšího bezpečnostního garanta. Ačkoliv byl během svého prvního funkčního období považován za přítele Tchaj-wanu díky zvýšeným dodávkám zbraní a diplomatické podpoře, jeho nedávná vyjádření na kampaních ukazují na potenciálně složitější vztah.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Britská královská pošta (Royal Mail)

Křetínský kupuje britskou poštu Royal Mail

Vláda Spojeného království dnes oficiálně schválila prodej společnosti Royal Mail českému miliardáři Danielu Křetínskému. Obchod v hodnotě 5,3 miliardy liber, uzavřený mezi vládou a Křetínského EP Group, zahrnuje řadu záruk týkajících se pracovních práv zaměstnanců, daňového sídla a struktury společnosti. Uvedl to server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda

Napětí na Blízkém východě se zhoršuje. Sýrie čelí nejtěžším útokům za 12 let

V oblasti Blízkého východu se i nadále stupňuje napětí. V pondělí ráno byly hlášeny intenzivní izraelské letecké útoky na vojenské cíle v syrské pobřežní oblasti Tartús. Podle Syrské observatoře pro lidská práva se jedná o „nejtěžší útoky“ v této oblasti od roku 2012. Údery údajně zasáhly jednotky protivzdušné obrany a sklady raket země-země.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Tomáš Rosický

Rosický potvrdil setrvání kouče Larse Friise na lavičce pražské Sparty

Pozice trenéra fotbalové pražské Sparty je vždy ožehavá, ať už na ni sedí kdokoli. Nejinak je tomu i v případě aktuálního dánského stratéga Pražanů Larse Friise. O jeho budoucnosti v klubu se spekuluje od doby, co Sparta nezažívá vydařený podzim po výsledkové i výkonnostní stránce. Kritikům se není co divit, vždyť Sparta před posledním podzimním ligovým víkendem ztrácela až 16 bodů na vedoucí pražskou Slavii a ani v Lize mistrů se jí nedaří tak, jak by chtěla. Sportovní ředitel klubu Tomáš Rosický ale dal nyní všem těmto kritikům jasnou odpověď. Spartu povede Friis i do jarní části.

včera

Ilustrační fotografie.

Lákavá nabídka lepšího důchodu je ve skutečnosti podvod, varuje ČSSZ

Lepší důchod by chtěl asi každý, přičemž lidé, kteří ho pobírají, se už v lednu dočkají zase o něco vyšší částky díky pravidelné valorizaci. V Česku se však aktuálně pohybují podvodníci, kteří seniorům namlouvají, že jsou schopni jim zařídit vyšší penzi. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Aktualizováno včera

včera

Josef Toufar před „svým“ kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti.

Adventní zázrak v Číhošti. Estébáci pak kněze Toufara umučili

Byla třetí adventní neděle, 11. prosince roku 1949. V malé obci Číhošť na Vysočině tehdy sloužil mši svatou farář Josef Toufar a při té došlo ke zvláštní události, pro kterou se ujalo označení číhošťský zázrak. Ten odstartoval zatýkání zcela nevinných lidí Státní bezpečností a vykonstruovaný proces, který Toufara připravil o život.

včera

včera

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Plzeň se ctí padla s Manchesterem United, Slavia si zadělala na problém. Boleslav naopak slaví

Nejen pražská Sparta v Lize mistrů, ale i zbývající tři čeští fotbaloví zástupci Plzeň, Slavia a Mladá Boleslav se v tomto týdnu představil v evropských pohárech. Plzeň narazila na domácím stadionu na veleslavný Manchester United, nad kterým sice díky gólu Matěje Vydry vedla 1:0, ale nakonec prohrála 1:2. Šlo o její teprve druhou prohru za posledních 17 duelů v Evropě. Stejným výsledkem taktéž doma prohrála Slavia s Anderlechtem Brusel a zkomplikovala si tak cestu za postupem. A tak to byla ve čtvrtek akorát Mladá Boleslav, která navázala na své vzestupné výkony, když si poradila s polským Bialystokem 1:0 a živí tak nečekanou naději na postup v Konferenční lize.

včera

Z Prahy se dnes poprvé vydal na cestu Baltic express.

Poprvé vyjel Baltic express. Cestující dopraví až k Baltskému moři v Polsku

V Česku začal platit nový jízdní řád na železnici a v neděli tak poprvé vyjely vlaky na nové mezinárodní lince, která spojuje Prahu s polskou Gdyní. Denně na cestu vyrazí 4 páry vlaků nazývaných Baltic express. Vlaky podle Českých drah nabídnou cestování moderními vozy s klimatizací, zásuvkami, občerstvením a komfortními sedačkami.

včera

Ukrajinci evakuují Pokrovsk. Generál kvůli ruskému úspěchu přišel o místo

Ukrajinci vyzvali obyvatele Pokrovsku, aby se z města evakuovali kvůli blížícím se ruským vojákům. Kvůli postupu okupantů přišel o své místo jeden z ukrajinských generálů. Rusové se aktuálně nacházejí už jen tři kilometry od města.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy