Co ukazuje střet u Krymu? Politolog promluvil o britsko-ruských vztazích

NÁZOR - Nedávný britsko-ruský incident u pobřeží Krymu podtrhuje novou roli Spojeného království v mezinárodním systému, domnívá se Dmitrij Trenin. Politolog z Carnegie Moscow Center v komentáři pro server Moscow Times tvrdí, že signalizuje novou "globální Británii" coby proaktivního člena Spojenými státy vedené koalice, která se snaží potvrdit vůdčí roli Západu ve světě tváří v tvář čínské výzvě a aktivitám Ruska.

Nezanedbatelné riziko

Londýn je v tomto připraven jít na hranu a podstupovat nezanedbatelná rizika, soudí politolog. Poukazuje, že Británie vyslyšela jako první americká volání po společné akci například v případě Afghánistánu a Iráku a nyní ukazuje, že v některých případech bude jednat samostatně.

Až do minulého týdne byla ruská svrchovanost nad Krymem přímo zpochybněna jen v roce 2018, a to ukrajinskými plavidly, které vyslal tehdejší prezident Petro Porošenko z Oděsy do Azovského moře, připomíná Trenin. Podotýká, že nyní připomínku toho, že svět anexi Krymu neuznává, vyslala britská loď HMS Defender, která vplula do dvanáctimílového pásma územních vod nedaleko Sevastopolu.

"To potenciálně věští novou, riskantnější úroveň konfrontace," pokračuje odborník. Zdůrazňuje, že poslední incident byl závažnější než ten z roku 2018 nejen kvůli zapojení Británie, ale také kvůli načasování.

Britské otestování ruských červených linií přišlo méně než týden po ženevském setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joe Bidenem, vyzdvihuje autor komentáře. Rekapituluje, že ruská plavidla se přiblížila k Defenderu, vypálila varovné výstřely a podle ruského ministerstva obrany došlo dokonce ke svržení několika leteckých pum do cesty britské lodi, což ji mělo přimět změnit kurz.   

Reportáž BBC z paluby Defenderu naznačuje, že posádka byla od počátku připravena na fyzický střet s ruskými silami, konstatuje Trenin. Poukazuje, že Rusko díky tomu interpretuje misi britského plavidla jako připravenou provokaci, která měla přimět ruské jednotky "zahnat nového ducha Ženevy".

Politolog ovšem soudí, že plavba měla za cíl spíše zpochybnit ruské červené linie než je otestovat a jasněji vše ukáže další vývoj. Záležet bude podle odborníka na tom, zda šlo o jednorázový incident, nebo se podobný bude brzy opakovat.

Další pokusy ukázat, že ruské červené linie - ať pozemní, vzdušné či námořní - nejsou ve skutečnosti nenarušitelné, mohou tlačit Moskvu k obraně toho, čeho se nemůže vzdát, aniž by ztratila tvář, deklaruje autor komentáře. Obává se, že to by téměř jistě vedlo ke střetům a obětem, což s sebou nese riziko další eskalace.

Nejvyšší priorita pro obě strany

V takovém případě by se konfrontace mezi Ruskem a NATO zhoršila natolik, až by se ocitla na pokraji války, což je velmi pochmurný scénář, shrnuje politolog. Vysvětluje, že červené linie nejsou od toho, aby byly přijímány, ale pouze brány v potaz a nikdo v Moskvě neočekává, že Západ v dohledné budoucnosti uzná ruskou svrchovanost nad Krymem.  

"Avšak odmítání reality s sebou nese cenu, kterou by si měl uvědomit každý, než podstoupí riziko, že bude muset skutečně bojovat," pokračuje Trenin. Doplňuje, že Británie je ohledně konfrontace s Ruskem méně zdrženlivá než některé jiné evropské země NATO a poslední britská bezpečnostní strategie otevřeně Rusko jmenuje coby hlavní hrozby pro Spojené království i celý Západ.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Britsko-Ruské vztahy, které v posledních patnácti letech neustále ochlazovaly, se tak mohou stát velmi vyhrocenými, upozorňuje politolog. Podotýká, že lokace incidentu - nedaleko Sevastopolu - také oživuje vzpomínky na krymskou válku, která byla v 19. století součástí hořké velké hry, hybridního soupeření mezi dvěma říšemi o Euroasii, a přestože jsou tyto dny dávno pryč, bojovný duch přežívá na obou stranách.

Riziko války mezi velmocemi je nyní vyšší než před půlstoletím a Biden s Putinem správně obracejí pozornost zpět ke strategické stabilitě, když ujišťují, že jaderná válka nemůže mít vítěze, míní Trenin. Zdůrazňuje, že stabilita ovšem závisí na mnoha věcech, nikoliv pouze na jaderných zbraních a kybernetické bezpečnosti.

Jedna z možností, jak může v 21. století vypuknout válka, je neúmyslná eskalace pramenící z incidentu, například v Baltském a Černém moři, či lokální konflikt, jako je ten na Donbasu, který se vymkne kontrole, domnívá se politolog. "Ačkoliv probíhá snaha lépe zvládat či alespoň nějak regulovat americko-ruskou konfrontaci, zamezení nebezpečným střetům mezi silami Ruska a zemí NATO by mělo být absolutně nejvyšší prioritou pro obě strany," uzavírá odborník.

Související

Dva členové ochranky měli atentát ukrajinského prezidenta do detailů naplánovaný.

Nejen Zelenského měli zabít. Toto je plán členů ochranky

Podle prohlášení ukrajinské tajné služby SBU byl zmařen pokus o atentát na prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského. Mezi zadrženými by měli být dva členové jeho vlastní ochranky. Údajně měla být v plánu i likvidace politických a vojenských špiček Ukrajiny.

Více souvisejících

Rusko Ruská armáda Velká Británie Krym Armáda U.K.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

HC Škoda Plzeň, ilustrační fotografie.

Na extraligovou scénu se vrací bývalý reprezentační kouč. Plzeň nově přebírá Jandač

Sezóna extraligy 2023/24 sice skončila teprve před nedávnem, ale už teď se kluby chystají na sezónu novou, tedy na sezónu 2024/25. A to nejen změnami v hráčských kádrech, ale i novými jmény na lavičce. Takový případ se nyní naskytl v extraligové Plzni, která pro nadcházející sezónu povolala do svých služeb bývalého reprezentačního trenéra Josefa Jandače. Ten se tak po pauze vrací zpátky na extraligovou scénu. Na západě Čech mu při tom budou pomáhat v roli asistentů Jiří Veber a Václav Pletka.

včera

Dva členové ochranky měli atentát ukrajinského prezidenta do detailů naplánovaný.

Nejen Zelenského měli zabít. Toto je plán členů ochranky

Podle prohlášení ukrajinské tajné služby SBU byl zmařen pokus o atentát na prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského. Mezi zadrženými by měli být dva členové jeho vlastní ochranky. Údajně měla být v plánu i likvidace politických a vojenských špiček Ukrajiny.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Rulík a spol. nemůžou počítat s Hertlem. Vedení Vegas českého útočníka na domácí MS nepustí

V úterý se česká hokejová reprezentace sešla na ledě O2 Areny, aby zde absolvovala svůj trénink před blížícím se domácím světovým šampionátem, který začne už v pátek. Ještě před začátkem tohoto tréninku generální manažer národního týmu Petr Nedvěd novinářům sdělil, že se bude realizační tým v čele s koučem Radimem Rulíkem muset obejít na domácím MS bez jedné z českých hvězd v NHL, útočníka Tomáše Hertla. Vedení jeho klubu Las Vegas ho totiž do Prahy nepustí.

Aktualizováno včera

Izraelská armáda

Izrael nadále operuje v okolí Rafáhu. Pozastavení pomoci z USA popírá

Izraelská armáda pokračuje v pozemní operaci do Rafáhu, kterou zahájila v tomto týdnu. Už v úterý potvrdila obsazení přechodu na hranici s Egyptem. Do obydlených čtvrtí města zatím nepostupuje. Armádní mluvčí zároveň bagatelizoval nepotvrzenou informaci, že USA pozastavily dodávku některých zbraní kvůli nynější ofenzivě. 

včera

Susan Bucknerová (vpravo) ve snímku Pomáda (1978).

Zemřela hvězda filmu Pomáda, Susan Bucknerová

Do světa hollywoodských snímků a hereckých svět zasáhla velmi smutná zpráva. Herečka Susan Bucknerová, známá především díky své roli roztleskávačky Patty Simcox ve slavném muzikálovém snímku "Pomáda!", nás opustila ve věku 72 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie upřesnila informace o případu v Plzni. Ženu se podařilo zachránit

Policie ještě v úterý upřesnila informaci o násilném trestném činu v centru Plzně. Strážci zákona původně uvedli, že napadená žena nepřežila. Záchranářům se ji ale nakonec podařilo zachránit. Žena byla hospitalizována v nemocnici. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy