ANALÝZA | Budoucnost Rusů v Sýrii po pádu Asada. Nemusí to být tak, jak se zprvu zdálo

Když se o minulém víkendu rozpadl režim syrského diktátora Bašára Asada, znamenalo to pro Rusko významný úbytek vlivu na Blízkém východě. Vojenské jednotky v zemi ale stále fungují a Moskva dokonce změnila rétoriku vůči opozičním silám – už je neoznačuje za teroristy, ale povstalce, a hodlá s nimi jednat. 

Rusko na Blízkém východě ztratilo významnou část vlivu, za nejhorší geopolitickou porážku to pro EuroZprávy.cz označil expert na blízkovýchodní politiku Gokhan Bacik z olomoucké Univerzity Palackého. „Pád ‚Sýrie‘ je nyní největší Putinovou ztrátou, kterou je třeba zohlednit v jeho válce na Ukrajině. Ukrajinská válka nyní vytváří dopad na Putinovo Rusko podobně jako afghánská válka na SSSR,“ vysvětlil.  

Sýrie pro Rusko představuje mnohem více než pouhé zázemí pro vojenské operace. Jak upozornil například server Newsweek, pád režimu prezidenta Bašára Asada by mohl zásadně ohrozit ruské aktivity nejen v regionu Blízkého východu, ale také v Africe. 

Moskva v Sýrii udržuje několik strategicky významných vojenských základen. Mezi nejvýznamnější patří námořní základna Tartus na pobřeží Středozemního moře a letecká základna Chmeimim (též známá jako Hmímím), která se nachází v severní části země, poblíž Latákie.

Zejména Tartus má pro Rusko klíčový význam. Nejenže zajišťuje přístup k důležité oblasti Středozemního moře, ale také poskytuje strategický vliv na černomořský region. Díky této základně může Moskva efektivněji kontrolovat námořní cesty a zároveň omezovat sílu jižního křídla Severoatlantické aliance. 

Navíc ruské angažmá v Sýrii posilovalo ruskou prestiž coby globální mocnosti, která si udržuje schopnost vojenského zásahu daleko za svými hranicemi. Spolupráce s Asadovým režimem poskytovala Rusku nejen strategické výhody, ale také stabilní partnerství na geopoliticky zcela zásadním Blízkém východě.

Sýrie jako taková byla „srdcem“ logistiky pro ruské operace v Africe. „Ztráta ruských základen v Sýrii bude mít velké důsledky pro globální vojenskou stopu Ruska a jeho schopnost operovat v Africe,“ informoval Institut pro studium války (ISW).

Kreml údajně měl dosáhnout dohody s „nespecifikovanými syrskými opozičními představiteli“ o zajištění bezpečnosti ruských základen. Jenže podle ISW jsou obrysy této dohody nejasné a kvůli silně nestabilní politické situaci může velice brzy vzít za své.

Ruské ministerstvo zahraničí informovalo, že je v kontaktu se „všemi syrskými opozičními skupinami“ a ruské vojenské základny jsou ve „stavu zvýšené pohotovosti“. Tento zlom v rétorice přišel pouze den poté, co šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov označil syrské opoziční skupiny za teroristy. 

Za „nejasný“ označil budoucí osud ruských základen v Sýrii také německý server DW. „Diskutovat o této záležitosti je předčasné,“ prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Z jiných (neruských) zdrojů ale žádné potvrzení nepřišlo. 

„Na základně Chomejní je patrná aktivita dopravních letadel, ale ne v takové míře, aby se dalo hovořit o plnohodnotné evakuaci. Ruské lodě se v současné době nacházejí ve Středozemním moři kvůli manévrům, ale nedaleko Tartusu,“ popsal expert na obranu Gustav Gressel, který dříve působil v Evropské radě pro zahraniční vztahy. 

Podle Gressela Rusko své základny nechce opustit. „Odhaduji, že v zákulisí Rusko najde dohodu, aby základny zůstaly v zemi. Pokud by byly opuštěny, skutečně by probíhala evakuace,“ poznamenal pro DW.  

„Ruská základna v Tartusu je nyní strategicky důležitější, protože odtud lze vysílat síly do Středozemního moře. Letecká základna v Chomejní byla nezbytná pro podporu Asadova režimu proti povstalcům, ale to už neplatí,“ vysvětlil vojenský historik Markus Reisner. 

Politolog Mark Galeotti označil základny za důležité, kritizoval ale přístup Lavrova. „Je zarážející, že nedávno Lavrov označil tuto skupinu za teroristy, ale o víkendu už je nazýval povstaleckými silami. Ještě před Asadovým svržením se tón Moskvy vůči HTS stal mnohem zdvořilejší,“ připomněl. 

Nakonec to může dopadnout tak, že si Moskva udělá spojence i ze skupin, které donedávna označovala za teroristy. „Rusové jsou dostatečně cyničtí a pragmatičtí, aby tam byli. Dává to HTS šanci diverzifikovat se z pouhé závislost na Ankaře. Rusko má v Sýrii nejen vojenskou přítomnost, ale také určité ekonomické postavení a je hlavním obchodním partnerem Sýrie,“ dodal Galeotti. 

Expert na Blízký východ Burcu Ozcelik je k takovému „podřízení se Moskvě“ skeptický. „Je velmi pochybné, že HTS bude spěchat s tím, že se spojí s Putinem nebo dá zelenou dlouhodobé ruské vojenské přítomnosti na středomořském pobřeží Sýrie. Zvláště když Asadovi byl poskytnut azyl na ruském území,“ popsal. 

Galeotti podotkl, že ruští vojáci se v podstatě nemají kam přestěhovat. „Rusové ve skutečnosti nemají žádné dobré možnosti,“ řekl. Jednou z možností podle něj může být Libye, kde Rusko udržuje kontakty s generálem Chalífou Haftarem a přítomni jsou už žoldnéři Wagnerovy skupiny. 

Související

Nábor dobrovolníků do ruské armády

Číňané bojující za Rusko varují krajany: Je to chyba, nechoďte sem

Zkušenosti čínských občanů, kteří se nechali zlákat propagandou a vstoupili do ruské armády, začínají vyplouvat na povrch. Brutální realita války na Ukrajině, špatné zacházení, šikana, korupce a zrada ideálů vedou některé z nich k tomu, že varují ostatní před stejnou cestou. CNN přináší výpovědi dvou mužů, kteří válku poznali z první ruky – na opačných stranách fronty.

Více souvisejících

Ruská armáda Sýrie Rusko Bašár Asad Sergej Lavrov Dmitrij Peskov Gökhan Bacik

Aktuálně se děje

včera

Tramvaje

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí

Nejen na obchody mají vliv státní svátky, včetně těch květnových, které jsou již opravdu za rohem. První z volných svátečních dní přijde na řadu již zítra. Zatímco obchody mohou ve čtvrtek fungovat bez omezení, například provoz městské hromadné dopravy v Praze bude omezený. 

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální

Pěkné počasí a volno může podle meteorologů v nadcházejících dnech lákat na vodu. Po zimě, která byla na zásoby sněhu poměrně chudá, jsou ale průtoky v řekách většinou podprůměrné. Přesto se najdou místa, kam je možné na vodu vyrazit. V sobotu například poteče více vody z VD Pastviny na Divoké Orlici. 

včera

včera

včera

včera

Španělsko, ilustrační foto

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé

Nejméně tři lidé zemřeli ve španělské obci Taboadela v důsledku rozsáhlého výpadku proudu, který v pondělí ochromil velkou část Španělska a Portugalska. Podle španělské Civilní gardy, která informaci potvrdila pro BBC, šlo o členy jedné rodiny – manželský pár a jejich dospělého syna. Případ vyvolal značný rozruch, neboť další úmrtí z různých částí země jsou rovněž předmětem šetření.

včera

Charles de Gaulle (vpravo)

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?

Britské královské námořnictvo se zapojilo do klíčového vojenského cvičení na rozhraní Jihočínského moře – v prostoru, který je dnes epicentrem globálního soupeření. Zatímco Londýn dlouhodobě udržuje aktivní přítomnost tisíce mil od evropských břehů, kontinentální Evropa stále váhá. Chybí jí jednotný postoj i ochota jednat v prostoru, na němž přitom závisí budoucnost její ekonomické prosperity.

včera

Donald Trump

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check

Prezident Donald Trump na mítinku v Michiganu oslavil prvních 100 dní svého druhého funkčního období, které podle jeho slov bylo „nejúspěšnějších v dějinách naší země – podle mnoha, mnoha lidí“. Ve svém projevu chválil boj proti nelegální migraci, snahu o návrat pracovních míst do USA a konec „inflační noční můry“. Odborníci z BBC Verify se však rozhodli ověřit jeho hlavní tvrzení – a zjistili, že mnohá z nich neodpovídají skutečnosti.

včera

Čína, ilustrační foto

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?

Pokud v Číně vyslovíte jméno Donald Trump, na veletrzích a v halách velkoobchodníků se často ozve pobavený smích. Americký prezident a jeho cla ve výši až 145 % v čínských obchodních kruzích pode BBC nevzbudily strach. Naopak, staly se předmětem posměchu na sociálních sítích, kde se virálně šíří memy a videa. Některá z nich zobrazují pomocí umělé inteligence Trumpa, viceprezidenta J. D. Vance a technologického magnáta Elona Muska, jak montují boty a iPhony na montážních linkách.

včera

Kybernetická bezpečnost

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková

Rozhodnutí Městského soudu v Praze, které zpochybňuje plošné uchovávání provozních a lokalizačních dat, vyvolalo debatu o rovnováze mezi ochranou soukromí a bezpečností. Expertka na kyberkriminalitu a vyšetřovatelka Eliška Půčková pro EuroZprávy.cz upozornila, že bez plošného sběru dat lze kyberhrozby odhalit, ale za cenu vyšších nároků na preciznost a právní jistotu.

včera

Armáda Indie

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci

Napětí mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi Jižní Asie, se během posledních hodin dramaticky vystupňovalo poté, co pákistánský ministr informací Attaullah Tarar v noci na středu oznámil, že jeho země má „důvěryhodné zpravodajské informace“ o plánované indické vojenské akci v nejbližších 24 až 36 hodinách. Podle něj se Indie chystá zahájit útok, přičemž bližší detaily nesdělil.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v úterý ostře vymezila vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho obchodní a zahraničněpolitické agendě. V projevu na sjezdu Evropské lidové strany (EPP) ve španělské Valencii varovala, že „nepředvídatelná celní politika americké administrativy“ uvrhne do problémů nejen Evropskou unii, ale celý svět.

včera

Donald Trump

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump opět pobavil veřejnost svým nezvyklým výrokem. Tentokrát se nechal slyšet, že by rád stanul v čele katolické církve. „Chtěl bych být papežem,“ prohlásil s úsměvem při rozhovoru s novinářem. Vzápětí však dodal, že má i jiný návrh, kdo by mohl skutečně nahradit nedávno zesnulého papeže Františka.

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru

Ukrajinská armáda se rozhodla zavést netradiční systém motivace svých vojáků. Odměňuje je herními body za ničení ruské techniky i zabité vojáky. Za nasbírané body si pak jednotky mohou pořídit nové drony a vojenské technologie, které si samy vyberou. Cílem systému je nejen zvýšit efektivitu boje, ale také obejít zdlouhavé byrokratické procesy při nákupu výzbroje.

včera

Dosud nejdetailnější snímek Slunce. Na fotografii srovnání s velikostí Spojených států

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce

Vědci představili první snímek Slunce, který pořídil největší sluneční dalekohled na světě – americký Daniel K. Inouye Solar Telescope. Nově pořízený obraz zachycuje povrch naší hvězdy s nebývalou přesností a ukazuje složitou dynamiku Slunce v ohromujících detailech.

včera

Příjemné a slunečné. Meteorologové popsali počasí do konce týdne

Příjemné a slunečné jarní počasí bude pokračovat i v dalších dnech, slibují meteorologové na sociální síti. Teploty mohou už ve čtvrtek výjimečně dosáhnout letních 25 °C. Nejteplejším dnem týdne bude pátek. O víkendu se od severu výrazně ochladí a chladnější bude i začátek příštího týdne.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy