Když se o minulém víkendu rozpadl režim syrského diktátora Bašára Asada, znamenalo to pro Rusko významný úbytek vlivu na Blízkém východě. Vojenské jednotky v zemi ale stále fungují a Moskva dokonce změnila rétoriku vůči opozičním silám – už je neoznačuje za teroristy, ale povstalce, a hodlá s nimi jednat.
Rusko na Blízkém východě ztratilo významnou část vlivu, za nejhorší geopolitickou porážku to pro EuroZprávy.cz označil expert na blízkovýchodní politiku Gokhan Bacik z olomoucké Univerzity Palackého. „Pád ‚Sýrie‘ je nyní největší Putinovou ztrátou, kterou je třeba zohlednit v jeho válce na Ukrajině. Ukrajinská válka nyní vytváří dopad na Putinovo Rusko podobně jako afghánská válka na SSSR,“ vysvětlil.
Sýrie pro Rusko představuje mnohem více než pouhé zázemí pro vojenské operace. Jak upozornil například server Newsweek, pád režimu prezidenta Bašára Asada by mohl zásadně ohrozit ruské aktivity nejen v regionu Blízkého východu, ale také v Africe.
Moskva v Sýrii udržuje několik strategicky významných vojenských základen. Mezi nejvýznamnější patří námořní základna Tartus na pobřeží Středozemního moře a letecká základna Chmeimim (též známá jako Hmímím), která se nachází v severní části země, poblíž Latákie.
Zejména Tartus má pro Rusko klíčový význam. Nejenže zajišťuje přístup k důležité oblasti Středozemního moře, ale také poskytuje strategický vliv na černomořský region. Díky této základně může Moskva efektivněji kontrolovat námořní cesty a zároveň omezovat sílu jižního křídla Severoatlantické aliance.
Navíc ruské angažmá v Sýrii posilovalo ruskou prestiž coby globální mocnosti, která si udržuje schopnost vojenského zásahu daleko za svými hranicemi. Spolupráce s Asadovým režimem poskytovala Rusku nejen strategické výhody, ale také stabilní partnerství na geopoliticky zcela zásadním Blízkém východě.
Sýrie jako taková byla „srdcem“ logistiky pro ruské operace v Africe. „Ztráta ruských základen v Sýrii bude mít velké důsledky pro globální vojenskou stopu Ruska a jeho schopnost operovat v Africe,“ informoval Institut pro studium války (ISW).
Kreml údajně měl dosáhnout dohody s „nespecifikovanými syrskými opozičními představiteli“ o zajištění bezpečnosti ruských základen. Jenže podle ISW jsou obrysy této dohody nejasné a kvůli silně nestabilní politické situaci může velice brzy vzít za své.
Ruské ministerstvo zahraničí informovalo, že je v kontaktu se „všemi syrskými opozičními skupinami“ a ruské vojenské základny jsou ve „stavu zvýšené pohotovosti“. Tento zlom v rétorice přišel pouze den poté, co šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov označil syrské opoziční skupiny za teroristy.
Za „nejasný“ označil budoucí osud ruských základen v Sýrii také německý server DW. „Diskutovat o této záležitosti je předčasné,“ prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Z jiných (neruských) zdrojů ale žádné potvrzení nepřišlo.
„Na základně Chomejní je patrná aktivita dopravních letadel, ale ne v takové míře, aby se dalo hovořit o plnohodnotné evakuaci. Ruské lodě se v současné době nacházejí ve Středozemním moři kvůli manévrům, ale nedaleko Tartusu,“ popsal expert na obranu Gustav Gressel, který dříve působil v Evropské radě pro zahraniční vztahy.
Podle Gressela Rusko své základny nechce opustit. „Odhaduji, že v zákulisí Rusko najde dohodu, aby základny zůstaly v zemi. Pokud by byly opuštěny, skutečně by probíhala evakuace,“ poznamenal pro DW.
„Ruská základna v Tartusu je nyní strategicky důležitější, protože odtud lze vysílat síly do Středozemního moře. Letecká základna v Chomejní byla nezbytná pro podporu Asadova režimu proti povstalcům, ale to už neplatí,“ vysvětlil vojenský historik Markus Reisner.
Politolog Mark Galeotti označil základny za důležité, kritizoval ale přístup Lavrova. „Je zarážející, že nedávno Lavrov označil tuto skupinu za teroristy, ale o víkendu už je nazýval povstaleckými silami. Ještě před Asadovým svržením se tón Moskvy vůči HTS stal mnohem zdvořilejší,“ připomněl.
Nakonec to může dopadnout tak, že si Moskva udělá spojence i ze skupin, které donedávna označovala za teroristy. „Rusové jsou dostatečně cyničtí a pragmatičtí, aby tam byli. Dává to HTS šanci diverzifikovat se z pouhé závislost na Ankaře. Rusko má v Sýrii nejen vojenskou přítomnost, ale také určité ekonomické postavení a je hlavním obchodním partnerem Sýrie,“ dodal Galeotti.
Expert na Blízký východ Burcu Ozcelik je k takovému „podřízení se Moskvě“ skeptický. „Je velmi pochybné, že HTS bude spěchat s tím, že se spojí s Putinem nebo dá zelenou dlouhodobé ruské vojenské přítomnosti na středomořském pobřeží Sýrie. Zvláště když Asadovi byl poskytnut azyl na ruském území,“ popsal.
Galeotti podotkl, že ruští vojáci se v podstatě nemají kam přestěhovat. „Rusové ve skutečnosti nemají žádné dobré možnosti,“ řekl. Jednou z možností podle něj může být Libye, kde Rusko udržuje kontakty s generálem Chalífou Haftarem a přítomni jsou už žoldnéři Wagnerovy skupiny.
Související
Rusko podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu
Ukrajinská rozvědka zabila stěžejního konstruktéra ruských zbraní
Ruská armáda , Sýrie , Rusko , Bašár Asad , Sergej Lavrov , Dmitrij Peskov , Gökhan Bacik
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Výbuch otřásl Znojmem. Osm lidí utrpělo zranění, zasahoval vrtulník
před 1 hodinou
Češi před sto lety začali zdobit vánoční stromy ve městech. Mělo to svůj důvod
před 2 hodinami
Větrné počasí doprovodí teplou frontu. Meteorologové vydali varování
před 2 hodinami
Fotbalová Sparta se vrátila zpátky do marasmu. S Feyenoordem v Lize mistrů padla
před 2 hodinami
Američané jsou v přímém kontaktu se syrskými rebely, přiznal Blinken
před 3 hodinami
Budoucnost Rusů v Sýrii po pádu Asada. Nemusí to být tak, jak se zprvu zdálo
před 4 hodinami
Muž si šel pro balíky za 43 tisíc se zbraní. Policie ho obvinila z loupeže
před 4 hodinami
Trumpův další triumf. ABC mu zaplatí 15 milionů dolarů
před 6 hodinami
Počasí se příští týden výrazně oteplí. Dorazí ale silný vítr
Aktualizováno včera
Ve třinácté řadě StarDance zvítězil herec Oskar Hes
včera
Zemřel legendární televizní moderátor Zbyněk Merunka. O život ho připravila vzácná nemoc
včera
Impeachment Jun Sok-jola dostal zelenou, přesto odvolán nebyl. Co teď čeká Jižní Koreu?
včera
Izraelská armáda obsadila nejvyšší bod Sýrie jen pár hodin po pádu Asada. Měla k tomu dobrý důvod
včera
Zemřel miliardář Isak Andic. Módní magnát se zřítil z útesu
včera
Průlomová studie odhalila spojitost mezi rakovinou a konzumací oleje
včera
Zelenskyj: Severokorejští vojáci bojují v Kurské oblasti. Co to je, pokud ne eskalace?
včera
Jun Sok-jol šlapal politikům na paty. Teď si na něj došlápli oni sami
včera
Olizování jogurtu, odpírání léků, znásilnění. Propuštění vězni popsali formy mučení v Asadových "lidských jatkách"
Aktualizováno včera
Jun Sok-jol končí? Parlament napodruhé schválil impeachment
včera
Ukrajinské drony provedly sérii útoků na ruském území
Válka na Ukrajině pokračuje novými intenzivními útoky a zvyšující se agresivitou na obou stranách konfliktu. Ukrajinské drony v noci na sobotu provedly sérii útoků na ruském území, včetně zásahu infrastruktury pro skladování paliva v centrálním regionu Orel, který způsobil požár a poškodil domy ve vesnicích.
Zdroj: Libor Novák