Liza Anochinová byla už v pouhých jedenácti letech známá. O rok později se zařadila mezi hvězdy ruského internetu, kde má na instagramu 2,3 milionu fanoušků, píše agentura AFP.
V jednom moskevském parku se prochází a vyplazuje jazyk na svého producenta, který zachycuje každé její hnutí na mobilní telefon. Štíhlá a vysoká dívenka, silně nalíčená, se začne smát při prohlížení fotografií určených pro její publikum, děti ve věku od osmi do patnácti let.
"Dělali jsme stories a teď se pustíme do TikTok," říká její pětadvacetiletý producent Ivan Bušmelov. Sociální sítě, kde je dívka velmi aktivní, využívá v Rusku její generace stejně jako mladí lidé jinde ve světě - aby spolu komunikovali, informovali se i bavili.
V Rusku je králem sítí Instagram. Pokud jde o počet uživatelů, řadí se země podle statistické společnosti Statista za Indonésii, Indii, Brazílii a Spojené státy, tedy mnohem lidnatější státy. Hodně uživatelů platformy jsou nezletilci, kteří mohou od nejútlejšího věku obdivovat influencery, a tím jim zajišťovat významné příjmy.
Některé z těchto hvězd ještě ani nechodí do školy, ale už mají u videí, na nichž si vybalují hračky nebo sladkosti, miliony shlédnutí. Stále na ně přitom dohlíží rodiče, kteří u svých dětí dali přednost internetu před kariérou modelek nebo herců,
Například ruská dívka žijící na Floridě má svůj kanál na YouTube s 35,5 milionu lidí, kteří jej pravidelně navštěvují. Hlavní postavou skečů, které se tu objevují, je její otec.
Děti ale uspěly hlavně s videi a komentáři, kde není patrná rodičovská ruka.
Liza Anochinová používá, jak sama přiznává, svůj mobil osm hodin denně. Na svém účtu na instagramu zveřejňuje drobné filmy plné vizuálních efektů a podmalované hudbou. K jejím velkým úspěchům patří video, kde ji otravuje jiná dívka, zatímco ona sedí na lavici, nakupuje nebo něco kutí u počítače. V následující scéně blogerka táhne tělo bez života ze svého pokoje.
"Dobře mluví, je inteligentní a točí zajímavá videa," soudí jedna z jejích fanynek, dvanáctiletá Natalja. Další fanynka, rovněž dvanáctiletá Veronika, se chce oblékat ve stejném stylu jako blogerka, která k sukni nebo šortkám obléká nejrůznější trička, svetry a košile, jejichž značky je velmi dobře vidět. Módní značky brzy pochopily příležitost, jak vlivu dívenky využít, a za propagaci svých výrobků jí platí.
Liza o tom nechce mluvit. "Změnilo mi to život k lepšímu, ale o svých příjmech raději pomlčím," říká. O rodičích také téměř nic neřekne, jen že jí pomáhají a mají k její kariéře "velmi dobrý přístup".
V Moskvě vyrostla soukromá centra, která učí děti, jak zlepšit prezentaci na sociálních sítích a získat si co nejvíc stoupenců. To přitahuje děti toužící po internetové slávě a jejich rodiče.
"Stále čekám, až budu mít konečně milion sledujících," prohlašuje jedenáctiletý žák školy informatiky v Moskvě. "Pro mě je důležité vydělávat spoustu peněz a mít spoustu fanoušků," dodává.
Učitelka kurzu Amela Šabotičová studuje na prestižní Vysoké ekonomické škole v Moskvě. Chce, aby se děti naučily blogovat o svých koníčcích, ať už jde o módu nebo kurzy angličtiny.
Podle psycholožky Viktorie Karavajevové se rodiče zneklidnění tím, jak děti vysedávají u internetu, musí naučit přehodnotit svůj vztah k technologiím. Místo omezování přístupu k internetu by se raději měli soustředit na obsah.
Julia, matka tří dětí, přiznává, že ji překvapila volba videí jejích dětí ve věku sedmi a deseti let. "Myslela jsem, že se děti dívají rády na Medvídka Pú. Ale ne, když je necháte surfovat na YouTube, dívají se na video, kde někdo otevírá stovky čokoládových vajíček, aby se dostal k hračkám," říká.
Související
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
Rusko , sociální sítě , děti
Aktuálně se děje
před 6 minutami
IS území neobnoví, hrozbou ale bude dál. Expert na terorismus Young pro EZ vysvětlil, jak lze předejít útokům
před 48 minutami
Vážně chce Kanadu? Trudea popsal, o co jde skutečně Trumpovi
před 2 hodinami
Počasí: Česko zasype sníh. Napadnou ho desítky centimetrů
před 2 hodinami
Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano
před 3 hodinami
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 4 hodinami
Trump se sejde s Putinem
před 5 hodinami
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 6 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 6 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
včera
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
včera
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
včera
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota
V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu.
Zdroj: Libor Novák