Dětské hvězdy? V Rusku frčí, na internetu mají miliony fanoušků a lajků

Liza Anochinová byla už v pouhých jedenácti letech známá. O rok později se zařadila mezi hvězdy ruského internetu, kde má na instagramu 2,3 milionu fanoušků, píše agentura AFP.

V jednom moskevském parku se prochází a vyplazuje jazyk na svého producenta, který zachycuje každé její hnutí na mobilní telefon. Štíhlá a vysoká dívenka, silně nalíčená, se začne smát při prohlížení fotografií určených pro její publikum, děti ve věku od osmi do patnácti let.

"Dělali jsme stories a teď se pustíme do TikTok," říká její pětadvacetiletý producent Ivan Bušmelov. Sociální sítě, kde je dívka velmi aktivní, využívá v Rusku její generace stejně jako mladí lidé jinde ve světě - aby spolu komunikovali, informovali se i bavili.

V Rusku je králem sítí Instagram. Pokud jde o počet uživatelů, řadí se země podle statistické společnosti Statista za Indonésii, Indii, Brazílii a Spojené státy, tedy mnohem lidnatější státy. Hodně uživatelů platformy jsou nezletilci, kteří mohou od nejútlejšího věku obdivovat influencery, a tím jim zajišťovat významné příjmy.

Některé z těchto hvězd ještě ani nechodí do školy, ale už mají u videí, na nichž si vybalují hračky nebo sladkosti, miliony shlédnutí. Stále na ně přitom dohlíží rodiče, kteří u svých dětí dali přednost internetu před kariérou modelek nebo herců,

Například ruská dívka žijící na Floridě má svůj kanál na YouTube s 35,5 milionu lidí, kteří jej pravidelně navštěvují. Hlavní postavou skečů, které se tu objevují, je její otec.

Děti ale uspěly hlavně s videi a komentáři, kde není patrná rodičovská ruka.

Liza Anochinová používá, jak sama přiznává, svůj mobil osm hodin denně. Na svém účtu na instagramu zveřejňuje drobné filmy plné vizuálních efektů a podmalované hudbou. K jejím velkým úspěchům patří video, kde ji otravuje jiná dívka, zatímco ona sedí na lavici, nakupuje nebo něco kutí u počítače. V následující scéně blogerka táhne tělo bez života ze svého pokoje.

"Dobře mluví, je inteligentní a točí zajímavá videa," soudí jedna z jejích fanynek, dvanáctiletá Natalja. Další fanynka, rovněž dvanáctiletá Veronika, se chce oblékat ve stejném stylu jako blogerka, která k sukni nebo šortkám obléká nejrůznější trička, svetry a košile, jejichž značky je velmi dobře vidět. Módní značky brzy pochopily příležitost, jak vlivu dívenky využít, a za propagaci svých výrobků jí platí.

Liza o tom nechce mluvit. "Změnilo mi to život k lepšímu, ale o svých příjmech raději pomlčím," říká. O rodičích také téměř nic neřekne, jen že jí pomáhají a mají k její kariéře "velmi dobrý přístup".

V Moskvě vyrostla soukromá centra, která učí děti, jak zlepšit prezentaci na sociálních sítích a získat si co nejvíc stoupenců. To přitahuje děti toužící po internetové slávě a jejich rodiče.

"Stále čekám, až budu mít konečně milion sledujících," prohlašuje jedenáctiletý žák školy informatiky v Moskvě. "Pro mě je důležité vydělávat spoustu peněz a mít spoustu fanoušků," dodává.

Učitelka kurzu Amela Šabotičová studuje na prestižní Vysoké ekonomické škole v Moskvě. Chce, aby se děti naučily blogovat o svých koníčcích, ať už jde o módu nebo kurzy angličtiny.

Podle psycholožky Viktorie Karavajevové se rodiče zneklidnění tím, jak děti vysedávají u internetu, musí naučit přehodnotit svůj vztah k technologiím. Místo omezování přístupu k internetu by se raději měli soustředit na obsah.

Julia, matka tří dětí, přiznává, že ji překvapila volba videí jejích dětí ve věku sedmi a deseti let. "Myslela jsem, že se děti dívají rády na Medvídka Pú. Ale ne, když je necháte surfovat na YouTube, dívají se na video, kde někdo otevírá stovky čokoládových vajíček, aby se dostal k hračkám," říká.

Související

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".
Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

Více souvisejících

Rusko sociální sítě děti

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 48 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 5 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy