Lukašenko po vyřazení protikandidátů odmítl kritiku Západu

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes odmítl kritiku Západu, která se snesla na Minsk poté, co běloruské úřady vyloučily dva Lukašenkovy hlavní soupeře před srpnovými prezidentskými volbami a policie v metropoli i v dalších městech při následujících protestech zadržela více než 250 demonstrantů. K dění v Bělorusku se kriticky vyslovila i česká diplomacie.

Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko
doporučujeme

Delegace Evropské unie v Bělorusku uvedla, že vyřazení dvou soupeřů "podkopává celkovou integritu a demokratickou povahu voleb". Úřad pro demokratické instituce a lidská práva Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, který sehrává roli evropského hlídače svobodných voleb, vyjádřil obavy ohledně "klíčových aspektů volebního procesu", poznamenala agentura Reuters.

České ministerstvo zahraničí vyslovilo znepokojení nad situací v Bělorusku po odmítnutí registrace dvou opozičních kandidátů. "Plně respektujeme a podporujeme nezávislost a suverenitu Běloruska, zároveň však budeme vždy podporovat svobodu projevu a shromažďování i rovnou politickou soutěž," uvedl Černínský palác na twitteru.

Lukašenko hájil policejní zásah proti demonstrantům odmítajícím vyloučení jeho soupeřů z voleb. Argumentoval tím, že země jako je Francie a Spojené státy používají větší sílu proti demonstrantům, a obvinil Západ z uplatňování dvojího měřítka. Kritizuje prý Bělorusko, ale bojí se kritizovat USA či Rusko.

"Kritizujte (prezidenta Donalda) Trumpa a USA kvůli nedostatku demokracie. Zkuste to udělat s Ruskem," řekl pětašedesátiletý Lukašenko při setkání se svými příznivci ve městě Vitebsk. "Nechceme, aby nám někdo říkal, jak máme žít. Umíme to sami. Nejprve vyřešte vlastní problémy," vzkázal západním kritikům. "Naši zemi budeme bránit všemi zákonnými prostředky. Svou zemi nikomu nedáme," prohlásil.

Lukašenko, který za své 26 let trvající vlády dovolil jen málo projevů nesouhlasu s režimem, si je jistý, že volby naplánované na 9. srpna vyhraje. V zemi ale roste nespokojenost se stavem ekonomiky, nedodržováním lidských práv a prezidentovým zlehčujícím přístupem k pandemii covidu-19.

Ústřední volební komise v úterý odmítla zaregistrovat jako prezidentské kandidáty bankéře Viktara Babaryku, protože je v současnosti trestně stíhán, a také bývalého velvyslance Valeryje Capkala poté, co komise neuznala řadu podpisů na podporu jeho kandidatury.

Jejich vyloučení z voleb vyvolalo protesty v Minsku i v jiných městech. Zatímco policie uvedla, že zadržela přes 250 osob, nevládní organizace na obranu lidských práv Vjasna se dopočítala 302 zadržených. Podle policie zranění utrpělo šest strážců pořádku a státní vyšetřovací výbor zahájil trestní řízení proti organizátorům protestů a demonstrantům.

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě uvedla, že nevyšle na běloruské volby pozorovatele, protože nedostala včas pozvání.

Policie v Minsku podle serveru Tut.by zatýkala i dnes. Lidé nejprve čekali v dlouhé frontě před sídlem ústřední volební komise, aby mohli podat na její počínání stížnost. Krátce před uzavřením sídla komise policie začala vyzývat lidi k rozchodu a později následovalo zatýkání.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nepokoje v Minsku: Policie tvrdě zasahuje proti demonstrujícím, najela do…

09.08.2020 23:10 Zejména v metropoli Minsku běloruská policie zasahuje proti lidem, kteří v ulicích protestují proti…

Bělorusové hlasovali i na ambasádě v ČR, na Václavském náměstí se…

09.08.2020 20:24 Aktualizováno Stovky Bělorusů dnes v Praze projevily zájem odevzdat na běloruském velvyslanectví v Troji hlas v…

Lukašenko obhájil post prezidenta, volby se konaly v atmosféře strachu

09.08.2020 20:21 Aktualizováno Prezidentské volby v Bělorusku podle odhadů přesvědčivě vyhrál dosavadní autoritářský vládce…

Běloruské volby doprovází zatýkání, v ulicích Minsku jsou vojenská vozidla

09.08.2020 16:25 Běloruské prezidentské volby doprovází zatýkání novinářů, v zemi rovněž téměř nefunguje internet a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama