Norsko oslavilo Den ústavy v koronavirovém stylu, na pomoc dorazil Schwarzenegger

Kapely hrající bez diváků, dětské průvody zrušené poprvé od války a národní hymna zpívaná z balkonů... Norský národní svátek Den ústavy je obvykle barvitou oslavou, ale dnes ho oslavily jen malé hrstky lidí, anebo se oslavy kvůli pandemii nemoci covid-19 přesunuly online.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Vlajka Norska
doporučujeme

Jak napsala server France24 s odvoláním na agenturu AFP, po staletích pod dánskou a švédskou kontrolou se Norsko obvykle 17. května koupe v moři červeno-bílo-modrých vlajek na oslavu podepsání první ústavy z roku 1814 - celá desetiletí před získáním plné nezávislosti v roce 1905.

Po celé zemi pravidelně vyrážejí děti v průvodech do ulic, lidé se krmí zmrzlinou a párkem v rohlíku, a den vyvrcholí obrovským průvodem v tradičním těžkém vlněném kostýmu "bunad" před královským palácem v Oslu. Letos se ale nic z toho neodehrálo.

Na promenádě před palácem se žádné davy nesešly a král Harald s rodinou mávali poddaným z balkonu do televizních kamer. Ulice Karla Johana, hlavní tepna, která obvykle přetéká slavícími lidmi s vlaječkami, byla vylidněná. Kvůli pandemii covidu-19 jsou zakázané průvody a shromáždění jsou omezena maximálně na 50 lidí. V některých pobřežních městech nahradily průvody flotily stovek lodí, které vypluly na moře.

"Tento den si budeme pamatovat jako velmi výjimečný," napsala Christine Ronnefeldtová v dnešním vydání hlavního deníku Aftenposten. "Budeme si ho pamatovat jako den, kdy jsme zůstali daleko jeden od druhého, a přitom blíže než kdy jindy."

V jednu hodinu odpoledne se Norové postavili na balkony, do zahrad a do oken, aby společně zazpívali národní hymnu "Ja, vi elsker" (Ano, milujeme).

zdroj: YouTube

A na pomoc při pozvednutí morálky povolala premiérka Erna Solbergová i velmi nečekanou posilu: Arnolda Schwarzeneggera. V klipu, který zveřejnila na facebooku, filmový Terminátor pozdravil Nory variací na svou slavnou větu "vrátím se" ve směsici angličtiny, norštiny - a jen on sám ví proč - španělštiny.

"Dětské průvody se vrátí, závody v pytlích se vrátí, oslavy 17. května se vrátí, všechno se vrátí... hlavně si myjte každý den pořád ruce a dodržujte mezi sebou rozestupy," řekl, než dodal: "Hasta la vista."

Norsko, které má 5,4 milionu obyvatel, má potvrzeno kolem 8200 případů nákazy koronavirem. S nemocí covid-19 už tam zemřelo 232 lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Británii s covidem-19 zemřelo dalších 134 lidí, celkem 37 048

26.05.2020 17:28 V Británii za uplynulých 24 hodin zemřelo dalších 134 lidí s covidem-19. Na twitteru to dnes…

Rusko uspořádá přehlídku na Rudém náměstí 24. června

26.05.2020 17:14 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes nařídil ministrovi obrany, aby na 24. června připravil…

Británie má 47 tisíc úmrtí na covid-19, píše Reuters. Oficiální statistika…

26.05.2020 13:40 Aktualizováno Bilance epidemie covidu-19 v Británii dnes překročila 47.000 mrtvých. Napsala to agentura Reuters…

Rusko opět hlásí rekordní denní nárůst úmrtí

26.05.2020 10:51 Rusko dnes oznámilo 174 úmrtí s covidem-19 během uplynulých 24 hodin, což je rekordní denní nárůst,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy