OSN: V Náhorním Karabachu mohlo dojít k válečným zločinům

Dělostřelecké ostřelování civilních cílů v Náhorním Karabachu by mohlo být považováno za válečný zločin, upozornila dnes vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová. Arménii a Ázerbájdžán, které o spornou enklávu svádějí od konce září boje, vyzvala, aby zastavily vzájemné útoky na obydlená území, školy či nemocnice, píše agentura Reuters.

OSN, ilustrační foto
doporučujeme

Ačkoli se obě kavkazské země minulý pátek v Ženevě dohodly, že se vyvarují cílených útoků na lokality obývané civilisty, z oblasti o víkendü přicházely zprávy o takovém ostřelování, uvedla Bacheletová. Střely zasáhly mimo jiné hlavní trh v karabašské metropoli Stěpanakertu a město Terter severně od frontové linie.

"I když na sociálních sítích koluje mnoho falešných záběrů, důkladné prošetření mediálních organizací u videí, která podle všeho ukazují ázerbájdžánské vojáky, jak bez soudu popravují dva zajaté Arménce ve vojenských uniformách, odhaluje závažné a velmi znepokojivé informace," uvedla Bacheletová v prohlášení, podle které může jít o porušení ženevských úmluv. Ty upravují ochranu obětí ozbrojených konfliktů i způsoby a prostředky vedení války.

Arménský premiér Nikol Pašinjan dnes vyzval k mezinárodnímu vyšetření přítomnosti "zahraničních žoldnéřů" v oblasti poté, co armáda Náhorního Karabachu oznámila, že zadržela dva žoldnéře z Sýrie. Ázerbájdžán opakovaně přítomnost zahraničních bojovníků odmítl, k novému obvinění se zatím nevyjádřil, píše Reuters.

Podle vlády Náhorního Karabachu se v noci na dnešek bojovalo v severozápadní části frontové linie; enkláva oznámila, že odrazila četu ázerbájdžánských vojáků.

Ázerbájdžánské ministerstvo obrany naproti tomu uvedlo, že odrazilo útoky na své pozice mezi Náhorním Karabachem a íránskou hranicí a pod palbou se ocitly i jednotky na severu poblíž arménských hranic.

Současné boje o Náhorní Karabach začaly před více než měsícem a jsou nejkrvavějšími v dané oblasti za více než 25 let. Enkláva, která je pod vojenskou kontrolou Arménie, uvádí podle bilance dnes oznámené tamním ministerstvem obrany 1177 zabitých vojáků a 45 mrtvých civilistů. Ázerbájdžán vojenské ztráty nezveřejňuje, avšak oznámil smrt 91 civilistů.

Ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem původně vypukl v roce 1988 a Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30.000 mrtvých.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnson bude s šéfkou EK mluvit o pobrexitových vztazích

04.12.2020 21:15 Intenzivní jednání o smlouvě, která by měla od počátku příštího roku upravit podobu vzájemných…

Rusko má dvě výrazně různé statistiky o úmrtí na covid-19

04.12.2020 20:52 Ruská vicepremiérka Taťjana Golikovová dnes podle agentury Interfax uvedla, že obě dvě ruské…

Počet případů nákazy covidem-19 v Itálii či Turecku stoupá

04.12.2020 20:20 Aktualizováno Rekordních 32.736 případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin zaznamenalo Turecko, kde za…

Británie hlásí za poslední den 16 tisíc nově nakažených a přes 500 úmrtí

04.12.2020 18:51 V Británii za posledních 24 hodin přibylo 16.298 nakažených koronavirem, je to nejvíce za téměř…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama