OSN: V Náhorním Karabachu mohlo dojít k válečným zločinům

Dělostřelecké ostřelování civilních cílů v Náhorním Karabachu by mohlo být považováno za válečný zločin, upozornila dnes vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová. Arménii a Ázerbájdžán, které o spornou enklávu svádějí od konce září boje, vyzvala, aby zastavily vzájemné útoky na obydlená území, školy či nemocnice, píše agentura Reuters.

OSN, ilustrační foto

Ačkoli se obě kavkazské země minulý pátek v Ženevě dohodly, že se vyvarují cílených útoků na lokality obývané civilisty, z oblasti o víkendü přicházely zprávy o takovém ostřelování, uvedla Bacheletová. Střely zasáhly mimo jiné hlavní trh v karabašské metropoli Stěpanakertu a město Terter severně od frontové linie.

"I když na sociálních sítích koluje mnoho falešných záběrů, důkladné prošetření mediálních organizací u videí, která podle všeho ukazují ázerbájdžánské vojáky, jak bez soudu popravují dva zajaté Arménce ve vojenských uniformách, odhaluje závažné a velmi znepokojivé informace," uvedla Bacheletová v prohlášení, podle které může jít o porušení ženevských úmluv. Ty upravují ochranu obětí ozbrojených konfliktů i způsoby a prostředky vedení války.

Arménský premiér Nikol Pašinjan dnes vyzval k mezinárodnímu vyšetření přítomnosti "zahraničních žoldnéřů" v oblasti poté, co armáda Náhorního Karabachu oznámila, že zadržela dva žoldnéře z Sýrie. Ázerbájdžán opakovaně přítomnost zahraničních bojovníků odmítl, k novému obvinění se zatím nevyjádřil, píše Reuters.

Podle vlády Náhorního Karabachu se v noci na dnešek bojovalo v severozápadní části frontové linie; enkláva oznámila, že odrazila četu ázerbájdžánských vojáků.

Ázerbájdžánské ministerstvo obrany naproti tomu uvedlo, že odrazilo útoky na své pozice mezi Náhorním Karabachem a íránskou hranicí a pod palbou se ocitly i jednotky na severu poblíž arménských hranic.

Současné boje o Náhorní Karabach začaly před více než měsícem a jsou nejkrvavějšími v dané oblasti za více než 25 let. Enkláva, která je pod vojenskou kontrolou Arménie, uvádí podle bilance dnes oznámené tamním ministerstvem obrany 1177 zabitých vojáků a 45 mrtvých civilistů. Ázerbájdžán vojenské ztráty nezveřejňuje, avšak oznámil smrt 91 civilistů.

Ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem původně vypukl v roce 1988 a Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30.000 mrtvých.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 00:01 NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali. Rozhovory v Ženevě už…

16.06.2021 21:55 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden a jeho ruský protějšek Vladimir Putin ukázali, že i v čase zvýšeného…

Velká Británie ohlásila nejvíc nových infekcí za den od konce února

16.06.2021 21:03 Británie dnes ohlásila 9055 nových případů koronaviru, což je nejvyšší denní přírůstek od února. V…

Britského premiéra Johnsona znovu tvrdě kritizoval exporadce

16.06.2021 19:45 Někdejší britský vládní poradce Dominic Cummings dnes znovu vznesl vážná obvinění vůči premiérovi…

V Ženevě nechyběly transparenty volající po vyšetření otravy Navalného

16.06.2021 19:01 Aktualizováno Švýcarská organizace Campax vystupující proti jaderným zbraním využila dnešní ženevské schůzky…

Ukrajinská vláda prodloužila karanténu do konce srpna

16.06.2021 14:38 Ukrajinská vláda prodloužila karanténu kvůli koronaviru do konce srpna, ale rozvolní některá…

Vsázet na zdravý rozum Kremlu nelze, tvrdí profesor o schůzce Biden-Putin

16.06.2021 00:01 NÁZOR - Americko-ruský summit opět rozvířil mediální a expertní pohledy, soudí profesor Mark…

Rusko mělo vyřadit Cichanouskou ze seznamu hledaných osob

15.06.2021 11:27 Rusko vyřadilo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou ze svého seznamu hledaných osob.…

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Související:

Právě se děje