Policie se v Bělehradě opět střetla s demonstranty. Vučiči, odstup! skandoval dav

Srbská policie v noci na dnešek opět zasáhla slzným plynem proti demonstrantům, kteří se shromáždili před budovou parlamentu v Bělehradě. Střety mezi protestujícími a policisty se odehrály již druhou noc po sobě, a to kvůli plánovanému zákazu vycházení v metropoli, který kvůli novému vzedmutí vlny nákazy koronavirem v úterý ohlásil prezident Aleksandar Vučić.

Policie se v Bělehradě opět střetla s demonstranty
doporučujeme

Vučić už ve středu připustil, že zákaz vycházení nejspíš vláda nakonec neuplatní, což dnes po jednání krizového štábu potvrdila premiéra Ana Brnabičová. Omezeno ale bude veřejné shromažďování a provoz restaurací.

Tisíce lidí vyšly do ulic navzdory varování prezidenta, že podobná shromáždění mohou vést k šíření nákazy koronavirem. Někteří z protestujících házeli na policisty světlice a kameny. Na sociálních sítích se pak objevily videa se záběry policejní brutality během zásahů, napsal server BalkanInsight.

Demonstranti protestovali proti způsobu, jakým srbské úřady řeší současnou koronavirovou krizi. Vadily jim rovněž plány na vyhlášení zákazu vycházení v souvislosti s výrazně zhoršenou epidemiologickou situací v zemi. Prezident Vučić sice středu večer oznámil, že zákaz vycházení o víkendu nakonec zřejmě vyhlášen nebude, nicméně konečné slovo má v této věci krizový štáb. Ten dnes rozhodl, že zákaz vycházení se ruší, na veřejnosti však nebude možné shromažďování více než deseti osob a provozní doba restaurací a barů bude omezena maximálně do 21:00.

Vučić rovněž vyzval obyvatele, aby se neúčastnili protivládních shromáždění a zabránili tak dalšímu šíření viru. "Už nemáme volná lůžka v nemocnicích. Otevřeme ale nové nemocnice," uvedl během svého vystoupení. Ze zorganizování nepokojů přitom obvinil krajně pravicové skupiny a blíže neurčené "zástupce regionálních zpravodajských služeb", kteří podle něj chtějí podkopat postavení Srbska.

Většina z protestujících, kteří vyšli do ulic ve středu večer, měla na obličejích roušky. Před budovou parlamentu pískali a vykřikovali hesla jako Vučiči, odstup! Někteří z nich házeli na příslušníky pořádkové policie kameny, ti zasáhli slzným plynem, napsala agentura Reuters.

Ministr vnitra Nebojša Stefanović uvedl, že bylo zraněno deset policistů. Zraněné na straně demonstrantů neoznámil. Na záběrech televizních stanic nicméně bylo vidět, jak policisté bijí demonstranty obušky. Podle srbské stanice N1 bylo zraněno 19 policistů a 17 demonstrantů.

Sedmimilionové Srbsko dosud oznámilo 17.076 případů nákazy koronavirem a 341 úmrtí. Ve středu se počet infikovaných zvýšil o 357, v úterý o 299. Podle zdravotnických úřadů jsou tamní nemocnice zcela naplněné a jejich personál vyčerpaný.

Podle kritiků může za nárůst počtu infikovaných rozhodnutí vlády umožnit i nadále konání fotbalových zápasů, náboženských obřadů, oslav i dalších soukromých shromáždění a rovněž i parlamentních voleb, které se uskutečnily 21. června. Vláda naopak tvrdí, že na vině je nekázeň veřejnosti a nedodržování hygienických zásad, zejména v nočních klubech.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin: Rusko schválilo první vakcínu proti koronaviru na světě

11.08.2020 15:22 Aktualizováno Ruské ministerstvo zdravotnictví schválilo první očkovací látku na světě proti nemoci covid-19,…

Vůdkyně opozice Cichanouská odjela z Běloruska, je nyní v Litvě

11.08.2020 13:45 Aktualizováno Vůdkyně běloruské opozice Cichanouská oznámila, že se sama rozhodla k odjezdu ze země. Její…

Blíží se začátek školy. V zahraničí vědci doporučují testování na covid-19

11.08.2020 13:13 Velká Británie se zmítá v debatách, jak nejlépe předejít nekontrolovatelnému šíření viru SARS-CoV-2…

Zeveta Bojkovice odmítla, že výbušky použité v Bělorusku jsou její výrobek

11.08.2020 11:23 Společnost Zeveta Ammunition z Bojkovic na Uherskohradišťsku dnes na dotaz ČTK odmítla, že při…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama