Proč má koronavirus v Rusku nízkou smrtnost? Expert odkazuje na Stalina

NÁZOR - Spojené státy, Rusko a Brazílie skoro dva týdny vykazují nejvyšší denní nárůst nových případů covid-19, poukazuje Kent Sepkowitz v komentáři pro server CNN. Expert na kontrolu nemocí z výzkumného ústavu Memorial Sloan Kettering to považuje za pochopitelné, protože jde o země, které spadají do desítky států světa s nejvyšší populací, a na jejich území se nacházejí hustě osídlená města.

Překvapivá čísla

Spojené státy, Rusko i Brazílie spadají do desítky států světa s nejvyšší populací, na jejich území se nacházejí hustě osídlená města a na příchod nemoci zpočátku reagovaly chaoticky a vlažně, připomíná odborník. Podotýká, že Rusko se od dalších dvou zemí v jednom ohledu liší: zatímco ve Spojených státech je smrtnost na covid-19 6 %, v Brazílii téměř 7 % a v některých částech západní Evropy dokonce přes 10 %, v Rusku se stále drží pod 1 %.

"Jak je to možné?" táže se lékař. Odkazuje na vysvětlení Eleny Malinnikovové z ruského ministerstva zdravotnictví, že v zemi dochází k časnému záchytu nemocných a Rusové zpravidla jdou k lékaři již s prvotními symptomy.

Ruští novináři hlásí, že 60 % případů koronaviru v zemi připadá na Moskvu, kde žije mladší a zdravější obyvatelstvo než na venkově, upozorňuje odborník. Dodává, že bez ohledu na důvod je tak nízká smrtnost překvapivá, a proto se rozhodl posoudit i další faktory.

Rozdíl v testování mezi Ruskem a například Brazílií je enormní a ruské úřady na sebe mohou být pyšné, konstatuje Sepkowitz. Poukazuje, že Rusko otestovalo přes 40 tisíc lidí na milion obyvatel, zatímco Brazílie pouze necelé 3,5 tisíce a Spojené státy necelých 31 tisíc.

V zemích, které rozsáhle testují, jako například Německo a Švýcarsko, je smrtnost zpočátku nízká, protože mnoho případů se nerozvine do vážného stádia, byť Německo ukázalo, že v průběhu epidemie smrtnost stoupá - v Německu stoupla z původních méně než 0,5 % na 4,5 %, uvádí lékař. Soudí, že rozsáhlé testování může být hlavní důvod, ale existují také faktory výrazně zvyšující riziko úmrtí na covid-19, obzvláště mužské pohlaví, vysoký věk, srdeční a plicní onemocnění, diabetes a obezita.

Informace o těchto faktorech v jednotlivých zemích jsou dostupné a Rusko nevykazuje žádnou z těchto komorbidit v mužské populaci ve vysoké míře, deklaruje expert. Dodává, že Rusko ani Brazílie nezveřejnily mnoho údajů o věku a pohlaví obětí, Brazílie pouze koncem dubna hlásila, že muži tvoří 59 %, ale dle Světové banky žije v Rusku 15 % obyvatel starších 65 let, podobně jako v USA (16 %) zatímco v pouze Brazílii 9 %, což by naznačovalo, že Brazílie bude mít smrtnost nejnižší.

Stejně tak onemocnění srdce je v Rusku běžnější než v Brazílii a poslední studie naznačují, že Rusko má ve srovnání s Brazílií i více komplikací u těchto onemocnění, tudíž by šlo opět předvídat, že v Rusku bude smrtnost vyšší, nastiňuje Sepkowitz. Doplňuje, že statistiky pro chronická plicní onemocnění neexistují, ale v Rusku je podstatně více kuřáků než v Brazílii -57 % mužů a 23 % žen oproti 17 %, resp. 10 % -, a přesto na plicní choroby umírá v Brazílii více osob (26,6 ze 100 tisíc, zatímco v Rusku 14,5 na 100 tisíc).

Diabetes je v Rusku méně běžný než v Brazílii (6 % ku 10 %) a obě země mají přibližně stejnou míru obezity 23% a 22 %, zatímco v USA je to 36 %, uvádí lékař. Shrnuje, že na základě těchto rizikových faktorů by Rusko mělo mít minimálně stejnou, ne-li vyšší smrtnost než Brazílie.

Politická kalkulace

"Takže, má doktorka Mallinikovová pravdu? Je rozdíl skutečně v testování a zjevně efektivním ruském zdravotnictví?" táže se odborník. Nevylučuje to, ale za možné považuje i jiné vysvětlení.

Nevíme například, jak Rusko oběti covid-19 počítá, například pokud zemře pacient s kardiovaskulárním onemocněním nakažený koronavirem, ani jak rychle se do Moskvy dostávají informace z venkovských oblastí, kde může být smrtnost s ohledem na komorbidity vyšší, poukazuje Sepkowitz. Stejně tak si není jistý, zda jsou do ruských statistik započítávána úmrtí v pečovatelských domovech, kde se netestuje.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Přesná klasifikace úmrtí na covid-19 zůstává velmi důležitá, abychom pochopili nemoc a efektivitu našich pokusů kontrolovat ji, ale určit s jistotou, na co člověk zemřel, je velmi obtížné, přiznává lékař. Zdůrazňuje, že nemoci na sobě nejsou nezávislé a pacient s kardiovaskulárním onemocněním bude mít zpravidla větší problém se zápalem plic než jiný jedinec, ale v případě jeho úmrtí nebude příčinou jedna z těchto nemocí, nýbrž jejich souběh, který pacienta zahltí.  

Díky tomu může být příčina smrti určována různě, ale stále bude víceméně přesná, uznává Sepkowitz. Upozorňuje, že v případě covid-19, kdy se v mnoha zemích projevují politické tlaky, se do mysli dere mrazivé konstatování připisované Josifu Stalinovi: "Nezáleží, jak se hlasovalo, ale jak se hlasy spočítaly."

Úmrtí na covid-19 nemá celosvětově jednotnou definici, ale rozhodují o ni příslušné úřady, tudíž naše znalosti o této nemoci oslabuje zcela nová neznámá, upozorňuje expert. Dodává, že ta není medicínská, ale je čistým výsledkem politické kalkulace.  

Související

Donald Tusk

Polsko překazilo sabotáže, řekl Tusk. Upozornil na další ruskou hrozbu

Polsko v posledních měsících překazilo sabotáže i pokusy o založení požárů, uvedl v pondělí bez dalších podrobností polský premiér Donald Tusk. Varoval také před ruskými zásahy do červnových eurovoleb. Varšava podle něj dá na činnost tajných služeb dalších 100 milionů zlotých. 
Rusko, Kreml

Duma potvrdila personální změny v ruské vládě

Ruští zákonodárci v úterý formálně schválili změny ve vládě. Poslanci dolní komory parlamentu Státní dumy posvětili jména patnácti ministrů, které jim v minulém týdnu předložil staronový premiér Michail Mišustin. Informovala o tom agentura RIA Novosti.

Více souvisejících

Rusko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Česko na hokejovém MS

Po Finech a Norech si Češi poradili i s dalším severským soupeřem. Kousající Dány přehráli 7:4

Čeští hokejisté si spravili chuť po posledním zápase, ve kterém museli skousnout první prohru, když nestačili na Švýcary až na nájezdy a tentokrát v základní hrací době si došli pro tři body v zápase s Dánskem. Jednalo se tak o třetího severského soupeře ve skupině A po Finsku a Norsku a podobně jako v těchto obou předešlých případech i tentokrát Češi vyhráli. První dvě třetiny sice bylo znát, že Dánsko není poslední léta nejoblíbenější soupeř českého národního týmu a i v tomto zápase nepříjemně dotahovalo a až do stavu 3:3 se hrál vyrovnaný duel. Ve třetí třetině se ale rozvolnila stavidla natolik, že umožnila Čechům vstřelit další čtyři branky, zatímco Dánové se do konce zápasu zmohli už jen na jednu trefu. 

před 29 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Robert Fico

Atentátník na Fica se sám stal terčem útoku

Údajný útočník, který ve středu střílel na slovenského premiéra Roberta Fica, se v roce 2016 stal sám terčem útoku. Juraj Cintula tehdy pracoval jako ochranka obchodního domu ve městě Levice.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vlastimil Harapes

Zemřel známý baletní mistr Vlastimil Harapes

Česko zasáhla ve středu smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. O jeho úmrtí informovalo Národní divadlo. Harapes v poslední době bojoval s vážnými zdravotními problémy. 

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská armáda oznámila, že zabila vysoce postaveného velitele Hizballáhu

Izraelská armáda ve středu oznámila, že při úterním útoku na jihu Libanonu zabila vysoce postaveného velitele libanonského šíitského hnutí Hizballáh. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy