Putin je podle Kremlu připraven k dialogu s Bidenovou vládou

Ruský prezident Vladimir Putin je připraven k dialogu s administrativou nového amerického prezidenta Joea Bidena, pokud k tomu ta bude ochotná. Řekl to dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Moskva podle něj očekává úspěch ve snaze o navázání dialogu, informovala agentura Reuters.

Vladimír Putin
doporučujeme

Vztahy mezi Moskvou a Washingtonem se dostaly na nejhorší úroveň od konce druhé světové války. Obě velmoci jsou ve sporu mimo jiné kvůli podílu Ruska na konfliktu na Ukrajině a kvůli údajnému zasahování do voleb v USA.

Spojené státy už v sobotu vyzvaly ruské úřady k propuštění protestujících a novinářů, kteří byli zadrženi na demonstracích na podporu rovněž zadržovaného kritika Kremlu Alexeje Navalného.

"Samozřejmě počítáme s úspěchem při navazování dialogu," řekl dnes Peskov, kterého citovala agentura Interfax. "Bude to dialog, v němž budeme samozřejmě muset ve větším rozsahu hovořit o neshodách, rozdílných názorech. Dialog je ale zároveň možností, jak hledat racionální jádra, malé kousky sbližování našich vztahů," poznamenal Peskov.

"A pokud bude současná americká administrativa připravena na takový přístup, nemám pochyb o tom, že náš prezident odpoví stejným způsobem," dodal mluvčí Kremlu.

Putin byl jedním z posledních světových vrcholných činitelů, kteří Bidenovi blahopřáli k vítězství v prezidentských volbách. Jedním z aktuálně žhavých témat, která budou muset obě jaderné mocnosti řešit, je rovněž osud vzájemné dohody o kontrole jaderných zbraní nazvané Nový START. Platnost smlouvy podepsané v roce 2010 v Praze totiž vyprší 5. února. Biden bude podle Bílého domu usilovat o její prodloužení o pět let.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Královna v projevu ocenila zdravotníky i nové technologie

07.03.2021 20:40 Britská královna Alžběta II. u příležitosti dne britského Společenství, který připadá na pondělí,…

Švýcaři v referendu schválili zákaz zahalování obličeje na veřejnosti

07.03.2021 18:39 Švýcaři se dnes v referendu těsně vyslovili pro zákaz zahalování obličeje na veřejnosti - pro…

V Anglii už zvou na očkování proti koronaviru padesátníky

07.03.2021 10:05 Anglie začala zvát na očkování proti koronaviru osoby ve věku 56 až 59 let. Systém veřejného…

Jak tvrdý postoj zaujal Biden vůči Rusku? Profesor rozebral nové americké…

07.03.2021 00:01 NÁZOR - Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena v reakci na otravu a zatčení Alexeje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama