Reforma nebude. Papež František se vyhnul otázce svěcení ženatých mužů v Amazonii na kněze

Papež František dnes nevyslovil souhlas s návrhem povolit v odlehlých oblastech Amazonie svěcení ženatých mužů na kněze. Ve zveřejněném dokumentu, v němž se vyjádřil k závěrům říjnové synody o Amazonii, se o tomto návrhu vůbec nezmínil, stejně jako o otázce žen v roli jáhnů, informovaly tiskové agentury.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.
doporučujeme

Synody o Amazonii se loni v říjnu ve Vatikánu zúčastnily téměř dvě stovky katolických biskupů z této jihoamerické oblasti. Valná většina přitom podpořila možnost svěcení ženatých mužů v odlehlých částech Amazonie, kde je kněžích nedostatek, a tamní věřící se proto musejí často dlouhé měsíce obejít bez bohoslužeb či bez zpovědi.

Tento návrh ale vyvolal v římskokatolické církvi širokou kritiku, neboť jeho schválení by znamenalo přelomovou změnu ohledně kněžského celibátu. Kritici především poukazují na to, že taková výjimka by mohla otevřít vrátka pro její postupné širší připouštění.

František se v netrpělivě očekávané exhortaci o návrhu amazonských biskupů ohledně svěcení ženatých mužů a žen jáhnů ani nezmínil. Místo toho nabádal biskupy, aby se modlili za více kněžských povolání a aby do odlehlých míst, kde se věřícím měsíce, ba roky nedostává mší, vysílali misionáře.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok v Londýně: V mešitě byl pobodán muž

20.02.2020 18:04 V londýnské mešitě byl dnes pobodán starší muž, jeho život není ohrožen, byl převezen se zraněními…

Rusko vyslalo do kosmu raketu s vojenskou družicí, start se podařil až na…

20.02.2020 15:39 Aktualizováno Vojenská komunikační družice Meridian-M, s kterou dnes z kosmodromu Pleseck na severu Ruska…

Rus Nikulin stane před soudem v USA. Údajný hacker je duševně zdráv, tvrdí…

20.02.2020 10:59 Rus Jevgenij Nikulin, kterého americká prokuratura viní z hackerských útoků, byl uznán příčetným, a…

Chudá žena se zeptala Putina, jak má v Rusku vyžít. Odpověděl jí

19.02.2020 16:12 Ruský prezident Vladimir Putin ve svém rodném Petrohradu musel po položení květin k památníku svého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama