Řešením nedostatku paliva v Británii není nekontrolovaná migrace, řekl Johnson

Britský premiér Boris Johnson dnes prohlásil, že nechce kvůli vyřešení nedostatku řidičů v Británii uvolňovat pravidla pro imigraci zahraničních pracovníků. Nedostupnost pohonných hmot na čerpacích stanicích je podle něj způsobena vysokou poptávkou.

Boris Johnson

Předseda Konzervativní strany Oliver Dowden pak řekl, že se dostupnost paliv zlepšuje, největší problémy však nadále přetrvávají v Londýně a na jihovýchodě země.

Británie se v posledních týdnech potýká s akutním nedostatkem řidičů kamionů, který způsobil potíže v řadě dodavatelských řetězců. Na některých místech prořídly regály supermarketů a benzinové pumpy mají málo pohonných hmot. Vytvořily se u nich dlouhé fronty, protože mnoho řidičů si chtělo pořídit zásoby.

Johnson dnes prohlásil, že čerpací stanice nestačí doplňovat své zásobníky právě kvůli vysoké poptávce. Odmítl rovněž, že by vláda chtěla krizi řešit zvýšením imigrace.

"Cesta dopředu pro naši zemi nevede skrze zatažení za páku nekontrolované migrace a umožnění obrovskému množství lidí, aby sem přišli pracovat," řekl v pořadu televize BBC. "Nechci se vracet ke starému neúspěšnému modelu nízkých mezd a nekvalifikovaných pracovníků podpořenému nekontrolovanou migrací," dodal.

Britská vláda nicméně podle dřívějších zpráv hodlá udělit 5000 dočasných pracovních víz zahraničním řidičům cisteren a kamionů, která budou platit do konce února. Od pondělí bude s rozvozem pohonných hmot pomáhat rovněž britská armáda.

"Problémy zcela zřejmě přetrvávají v Londýně a na jihovýchodě a lidé jsou hluboce frustrovaní. Já jejich vztek a frustraci z toho, že se nemohou dostat k benzinu, sdílím. Vláda proto neúnavně pracuje na tom, aby tuto situaci vyřešila," řekl dnes předseda vládních konzervativců Dowden stanici Sky News.

Úřady chtějí rovněž předejít nedostatku v supermarketech před Vánoci, kdy jsou obvykle největší prodeje za celý rok. Dočasná víza pak dostanou také pracovníci v oblasti chovu drůbeže, aby vláda zajistila dostupnost krocanů, kteří jsou britským tradičním vánočním pokrmem.

Podle řady kritiků způsobil nynější krizi do značné míry odchod Británie z Evropské unie, po němž zemi opustila řada zahraničních pracovníků. Johnsonova brexitu nakloněná vláda se však snaží tuto argumentaci co nejvíce odsunout do pozadí. Podle pozorovatelů ovšem situaci zhoršila rovněž pandemie covidu-19, kvůli níž někteří řidiči ze zahraničí odešli do svých zemí původu a vzhledem k restrikcím se na čas zastavil provoz autoškol. Profese řidiče kamionu je rovněž mezi mladými stále méně populární kvůli špatným pracovním a platovým podmínkám.

V Británii pobodali poslance Davida Amesse, zemřel

15.10.2021 20:04 Aktualizováno Britský konzervativní poslanec David Amess zemřel poté, co jej dnes pobodal útočník. Policie…

Islámský stát má v Afghánistánu až 2000 mužů a chce do Střední Asie, tvrdí…

15.10.2021 14:44 Na severu Afghánistánu je přinejmenším 2000 bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS),…

Na cestu do Anglie bude nově stačit antigenní test po příjezdu

15.10.2021 13:28 Od 24. října se změní podmínky pro cestující do Anglie. Lidé nově nemusejí čekat až na druhý den po…

Rusko opět hlásí rekordní počty nových případů nákazy i úmrtí na covid-19

15.10.2021 11:55 V Rusku během uplynulých 24 hodin přibylo 32.196 nových případů nákazy koronavirem a zemřelo 999…

Tisíce lidí v Británii asi obdržely falešně negativní výsledek testu na…

15.10.2021 11:45 Britské zdravotní úřady dnes oznámily, že 43.000 lidí nejspíš obdrželo falešně negativní výsledek…

Británii nestačí ústupky EU, chce omezit roli soudu, řekl Frost

15.10.2021 11:08 Evropská unie musí podle britského státního tajemníka pro brexit Davida Frosta učinit další ústupky…

Alžbětu II. štve, že politici o změně klimatu mluví, nic ale proti ní…

15.10.2021 10:33 Britská královna Alžběta II. v soukromém rozhovoru kritizovala politiky za to, že o klimatické…

Norský soud rozhodne o vazbě pro Dána podezřelého z útoku lukem a šípy

15.10.2021 10:23 Norský soud bude dnes rozhodovat o uvalení vazby na Dána Espena Andersena Braathena, který je…

Rusko eviduje rekordní přírůstky úmrtí kvůli covidu-19 i nakažených

14.10.2021 19:26 Aktualizováno Rusko za uplynulých 24 hodin zaznamenalo 986 úmrtí pacientů s covidem-19 a přírůstek 31.299 nově…

Zemřel Viktor Brjuchanov ředitel černobylské elektrárny v době havárie

14.10.2021 11:52 Někdejší první ředitel černobylské jaderné elektrárny Viktor Brjuchanov zemřel ve středu ve věku 85…

Související:

Právě se děje

reklama