Rusko chce, aby se USA vrátily k dohodě o jaderném programu Íránu

Rusko vyzvalo Spojené státy, aby se vrátily k dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA). Washington od úmluvy odstoupil pod vedením prezidenta Donalda Trumpa v roce 2018. Moskva a Teherán chtějí, aby byla dohoda zachráněna, napsala agentura AFP s odvoláním na ministry zahraničí Ruska a Íránu, kteří spolu dnes jednali v ruské metropoli.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
doporučujeme

"Slyšeli jsme mnoho prohlášení z týmu Joea Bidena, které se týkají jeho plánů v zahraniční politice. Tato prohlášení konkrétně zmiňovala plány vrátit se k dodržování JCPOA. Pokud se tak stane, dozajista to přivítáme," prohlásil podle agentury TASS šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov na společné tiskové konferenci se svým íránským protějškem Mohammadem Džavádem Zarífem.

Ministři zahraničí se sešli několik dní poté, co Zaríf vyzval vládu nového amerického prezidenta Bidena, aby zrušila sankce a změnila "nefunkční politiku" předešlé administrativy Donalda Trumpa, napsala AFP, podle níž obě země očekávají, že první krok nyní udělají Spojené státy.

Agentura AP dnes informovala o varování, které zaznělo z Teheránu. Mluvčí íránské vlády Washingtonu vzkázal, že k návratu k úmluvě nemá nekonečné množství času, a že Teherán očekává rychlé zrušení ekonomických sankcí. Pohrozil přitom, že země od února omezí přístup inspektorům Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) do svých jaderných provozů. Omezení kontrol schválil už v prosinci íránský parlament, který zároveň souhlasil s navýšením obohacování uranu, pokud sankce zůstanou v platnosti.

"Pokud budou do té doby přijata příznivá opatření... Írán nebude do vstupu inspektorů MAAE zasahovat," nechal se dnes v Moskvě slyšet šéf íránské diplomacie.

Nový americký prezident Joe Biden už dříve oznámil, že se Spojené státy k jaderné dohodě opět připojí, ovšem za předpokladu, že ji Írán začne znovu plně dodržovat.

Dohodu nazvanou Společný všeobecný akční plán - JCPOA, jejímž cílem je zabránit islámské republice vyvíjet jaderné zbraně, uzavřely s Íránem v roce 2015 Spojené státy, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo. Její součástí byla úleva od protiíránských sankcí výměnou za omezení jaderných ambicí Teheránu a záruky, že Írán nebude vyvíjet jaderné zbraně. Donald Trump v roce 2018 od dohody jednostranně odstoupil a sankce proti Íránu obnovil. Rozhodnutí zdůvodnil tím, že pakt je příliš mírný, nevztahuje se na íránský balistický program a neřeší sílící vojenský vliv Íránu v regionu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češky se v Norsku prokazovaly falešným testem, jdou do vězení

02.03.2021 22:04 Dvě Češky potrestal norský soud třiceti dny vězení za to, že při dvou příležitostech předložily…

Michel v Kyjevě slíbil, že EU zachová sankce vůči Rusku

02.03.2021 21:55 Evropská unie zachová sankce, které zavedla vůči Rusku kvůli jeho podpoře proruských separatistů na…

COVAX do května rozdělí 142 zemím 237 milionů dávek vakcín

02.03.2021 15:57 Mezinárodní očkovací program COVAX rozdělí do konce května ve 142 zemích světa celkem 237 milionů…

Jaká je celková cena pandemie? Historička medicíny poukazuje na přehlížený…

02.03.2021 00:01 NÁZOR - Žijeme v době nevýslovného utrpení, tvrdí s odkazem na více než dva miliony obětí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama