Rusko chce spustit kontejnerovou dopravu přes Arktidu

Rusko chce v příštím roce zahájit námořní kontejnerovou dopravu severní cestou přes Arktidu. Na ekonomickém fóru ve Vladivostoku to dnes řekl prezident Vladimir Putin. Rusko investuje do infrastruktury, aby připravilo severní námořní cestu, která povede kolem Vladivostoku přes Beringův průliv dál až do Petrohradu v evropské části Ruska. Putin také řekl, že námořní trasa bude přístupná i dalším zemím.

K pravidelné kontejnerové dopravě chce Moskva využít globálního oteplování, které zpřístupní i velmi chladné vody severních moří. Z projektu má v plánu udělat hlavní námořní trasu.

Spojené státy už dříve Moskvu obvinily, že od zahraničních plavidel vyžaduje povolení, pokud chtějí proplout arktickou oblastí. Rusko také podle Washingtonu požaduje, aby na těchto lodích byli při plavbě arktickými vodami přítomni ruští námořníci a že pokud plavidla těmto požadavkům nevyhoví, tak že jim Rusko pohrozí použitím síly.

Putin také pozval zahraniční investory, včetně japonských, aby se podíleli na rozvoji oblasti kolem sporných Kurilských ostrovů. Právě Japonsko si na jižní část Kuril činí nárok, zatímco Rusko tyto ostrovy považuje za své území.

Putin řekl, že jeho země v oblasti podpoří byznys daňovými úlevami. Budou na deset let a vztahovat se budou na daně ze zisku, majetku, vlastnictví půdy a dopravu. "Toto je přesně ten druh nezbytných a bezpříkladných výhod a pobídek, které vytvoříme na Kurilských ostrovech ..., kde firmy zcela vyjmeme z povinnosti platit klíčové daně," citovala prezidenta agentura Reuters.

Spor o Kurily obě země vedou od konce druhé světové války, kdy ostrovy obsadili ruští vojáci. Spor Moskvě a Tokiu dodnes brání v uzavření mírové smlouvy. Putin ale dnes ve Vladivostoku řekl, že obě země si přejí dobré vztahy a že je absurdní, že ještě nemají mírovou smlouvu.

Rusko loni schválilo soubor legislativních reforem, které mimo jiné považují za neústavní postoupit území zahraniční mocnosti. Putin řekl, že Moskva musí brát v úvahu svou vlastní bezpečnost a že chce garance od Japonska, tedy spojence USA, ohledně případného rozmístění amerických vojenských a raketových systémů v blízkosti ruského území.

"Tyto otázky byly předloženy japonské straně. Odpovědi na ně jsme stále nedostali, proto si myslím, že ten míč je tak nějak na partnerově straně," řekl Putin.

Šéf Kremlu také navrhl vytvořit na Dálném východě terminály k produkci vodíku a čpavku. I k těmto projektům přizval zahraniční investory. O ostrovu Sachalin řekl, že by měl v roce 2026 dosáhnout takzvané uhlíkové neutrality. Tou se rozumí dosažení rovnováhy mezi emisemi uhlíku a jejich pohlcováním z atmosféry.

Ekonomické fórum ve Vladivostoku začalo ve čtvrtek a potrvá do soboty. Akce, která se oficiálně nazývá Východní ekonomické fórum, byla ustavena prezidentským dekretem z roku 2015 a jejím smyslem je podporovat hospodářský rozvoj ruského Dálného východu a posilovat mezinárodní spolupráci v Asii a Tichomoří.

Související

Více souvisejících

Rusko dovoz a vývoz

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Putinův sluha Lukašenko: Nikdy jsme si nežili tak dobře, jako nyní

Prezident Běloruska Aleksandr Lukašenko prohlásil, že jeho země nikdy nezažila lepší časy než nyní. Ve své řeči porovnal éru po rozpadu SSSR s aktuální situací. Upozornila na projev Ukrajinska pravda s odkazem na běloruskou agenturou BelTa.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy