Rusko chce spustit kontejnerovou dopravu přes Arktidu

Rusko chce v příštím roce zahájit námořní kontejnerovou dopravu severní cestou přes Arktidu. Na ekonomickém fóru ve Vladivostoku to dnes řekl prezident Vladimir Putin. Rusko investuje do infrastruktury, aby připravilo severní námořní cestu, která povede kolem Vladivostoku přes Beringův průliv dál až do Petrohradu v evropské části Ruska. Putin také řekl, že námořní trasa bude přístupná i dalším zemím.

Dovoz a vývoz zboží

K pravidelné kontejnerové dopravě chce Moskva využít globálního oteplování, které zpřístupní i velmi chladné vody severních moří. Z projektu má v plánu udělat hlavní námořní trasu.

Spojené státy už dříve Moskvu obvinily, že od zahraničních plavidel vyžaduje povolení, pokud chtějí proplout arktickou oblastí. Rusko také podle Washingtonu požaduje, aby na těchto lodích byli při plavbě arktickými vodami přítomni ruští námořníci a že pokud plavidla těmto požadavkům nevyhoví, tak že jim Rusko pohrozí použitím síly.

Putin také pozval zahraniční investory, včetně japonských, aby se podíleli na rozvoji oblasti kolem sporných Kurilských ostrovů. Právě Japonsko si na jižní část Kuril činí nárok, zatímco Rusko tyto ostrovy považuje za své území.

Putin řekl, že jeho země v oblasti podpoří byznys daňovými úlevami. Budou na deset let a vztahovat se budou na daně ze zisku, majetku, vlastnictví půdy a dopravu. "Toto je přesně ten druh nezbytných a bezpříkladných výhod a pobídek, které vytvoříme na Kurilských ostrovech ..., kde firmy zcela vyjmeme z povinnosti platit klíčové daně," citovala prezidenta agentura Reuters.

Spor o Kurily obě země vedou od konce druhé světové války, kdy ostrovy obsadili ruští vojáci. Spor Moskvě a Tokiu dodnes brání v uzavření mírové smlouvy. Putin ale dnes ve Vladivostoku řekl, že obě země si přejí dobré vztahy a že je absurdní, že ještě nemají mírovou smlouvu.

Rusko loni schválilo soubor legislativních reforem, které mimo jiné považují za neústavní postoupit území zahraniční mocnosti. Putin řekl, že Moskva musí brát v úvahu svou vlastní bezpečnost a že chce garance od Japonska, tedy spojence USA, ohledně případného rozmístění amerických vojenských a raketových systémů v blízkosti ruského území.

"Tyto otázky byly předloženy japonské straně. Odpovědi na ně jsme stále nedostali, proto si myslím, že ten míč je tak nějak na partnerově straně," řekl Putin.

Šéf Kremlu také navrhl vytvořit na Dálném východě terminály k produkci vodíku a čpavku. I k těmto projektům přizval zahraniční investory. O ostrovu Sachalin řekl, že by měl v roce 2026 dosáhnout takzvané uhlíkové neutrality. Tou se rozumí dosažení rovnováhy mezi emisemi uhlíku a jejich pohlcováním z atmosféry.

Ekonomické fórum ve Vladivostoku začalo ve čtvrtek a potrvá do soboty. Akce, která se oficiálně nazývá Východní ekonomické fórum, byla ustavena prezidentským dekretem z roku 2015 a jejím smyslem je podporovat hospodářský rozvoj ruského Dálného východu a posilovat mezinárodní spolupráci v Asii a Tichomoří.

Rusko opět hlásí rekordní přírůstek případů nákazy koronavirem

17.10.2021 11:15 Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 34.303 nových případů nákazy koronavirem. To je nejvyšší…

Britské úřady zveřejnily jméno muže zatčeného kvůli vraždě poslance Amesse

17.10.2021 09:52 Britské úřady zveřejnily jméno muže vyšetřovaného v souvislosti s páteční vraždou poslance Davida…

V ruském Jekatěrinburgu zemřelo 18 lidí na otravu alkoholem

16.10.2021 19:20 Aktualizováno V ruském Jekatěrinburgu zemřelo v posledních několika dnech 18 lidí v důsledku otravy alkoholem,…

Norská policie pochybuje, že útočník s lukem bral svůj obrat k islámu vážně

16.10.2021 17:14 Norská policie dnes vyjádřila pochybnosti, že muž, kterého podezřívá ze středeční vraždy pěti lidí…

V Rusku poprvé od začátku epidemie zemřelo na covid-19 přes 1000 lidí

16.10.2021 16:51 Aktualizováno V Rusku poprvé za jeden den zemřelo na covid-19 více než 1000 lidí. Tamní úřady dnes oznámily, že v…

Britská policie označila smrtelný útok na poslance Amesse za teroristický…

16.10.2021 10:43 Aktualizováno Policie dnes označila páteční smrtelný útok nožem na britského konzervativního poslance Davida…

V Británii pobodali poslance Davida Amesse, zemřel

15.10.2021 20:04 Aktualizováno Britský konzervativní poslanec David Amess zemřel poté, co jej dnes pobodal útočník. Policie…

Islámský stát má v Afghánistánu až 2000 mužů a chce do Střední Asie, tvrdí…

15.10.2021 14:44 Na severu Afghánistánu je přinejmenším 2000 bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS),…

Na cestu do Anglie bude nově stačit antigenní test po příjezdu

15.10.2021 13:28 Od 24. října se změní podmínky pro cestující do Anglie. Lidé nově nemusejí čekat až na druhý den po…

Rusko opět hlásí rekordní počty nových případů nákazy i úmrtí na covid-19

15.10.2021 11:55 V Rusku během uplynulých 24 hodin přibylo 32.196 nových případů nákazy koronavirem a zemřelo 999…

Související:

Právě se děje

reklama