Severní Makedonie v NATO? Balkánská země ratifikovala protokol o vstupu do Aliance

Parlament Severní Makedonie schválil protokol o přistoupení země do Severoatlantické aliance. Dokument dosud ratifikovaly zákonodárné sbory 28 členských států, k definitivnímu potvrzení nového člena NATO chybí už jen španělský souhlas. Ruku pro schválení přístupového protokolu zvedlo ve Skopji všech 114 přítomných poslanců 120členného Shromáždění, informovala místní média.

Původně se mělo hlasovat až poté, co protokol schválí i Španělsko, ale kvůli předčasným severomakedonským volbách stanoveným na 12. dubna byl tento krok uspíšen.

Vstup Severní Makedonie do aliance podpořili i zákonodárci opoziční strany VMRO-DPMNE, ačkoli odmítají schválit nový zákon o obraně. Důvodem je to, že text obsahuje nový název země Severní Makedonie, s čímž VMRO-DPMNE nesouhlasí.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg nicméně Makedonce ujistil, že odklad přijetí tohoto normativního aktu nic nezmění na tom, že princip kolektivní obrany z článku 5 Washingtonské smlouvy, jejímž podpisem v roce 1949 vzniklo NATO, se bude vztahovat i na Severní Makedonii.

Potvrzení protokolu o přistoupení Severní Makedonie do NATO se ve Španělsku zdrželo kvůli osm měsíců trvajícímu schvalování nové vlády, přičemž nebylo jasné, zda se v zemi nebudou muset konat předčasné volby. V lednu konečně dostala důvěru koaliční vláda vedená šéfem socialistů Pedrem Sánchezem a hlasování o severomakedonském protokolu se čeká v březnu.

Zahájit vstupní proces s bývalou jugoslávskou republikou umožnila dohoda Atén se Skopjí, která změnou názvu Makedonie na Severní Makedonie vyřešila letitý spor obou zemí, kvůli němuž Řekové blokovali sousední zemi cestu do NATO a EU. Řekové název Makedonie, používaný Makedonci od odtržení od Jugoslávie v roce 1991, považovali za zásah do svého dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou řeckou provincii.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 

Více souvisejících

Severní Makedonie NATO

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy