Turecko nechce zablokovat rozšíření NATO o Švédsko a Finsko, řekl Stoltenberg

Turecko nemíní zablokovat rozšíření NATO o Švédsko a Finsko. Uvedl to po dnešním jednání ministrů zahraničí NATO generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Pokud obě skandinávské země žádost podají, bude je chtít schválit ve výrazně kratším čase než v minulosti. V přechodném období by NATO mohlo Finsku a Švédsku poskytnout bezpečnostní záruky.

Jens Stoltenberg

Pro zrychlené schválení se vyjádřila i šéfka německá diplomacie Annalena Baerbocková. Americký ministr zahraničí Antony Blinken prohlásil, že věří v dosažení dohody o rozšíření.

Rozšíření NATO o Finsko a Švédsko by bylo podle Stoltenberga historickým okamžikem a také důkazem, že vojenská agrese se nevyplácí. Přístupová jednání chce šéf aliance zkrátit, aby doba, kdy obě země žádají o vstup do vojenského paktu, byla výrazně kratší než v minulosti. NATO je také ochotné posílit bezpečnostní záruky oběma zemím, než se stanou členy.

"Věřím, že budeme schopni vyřešit obavy, které vzneslo Turecko, tak aby se přístupový proces nezdržel," uvedl Stoltenberg. Ankara se tento týden vyjádřila odmítavě ke vstupu obou skandinávských zemí do NATO. Šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavusoglu dnes uvedl, že Ankara žádá bezpečnostní záruky. Chce, aby Helsinky a Stockholm přestaly podporovat organizace, které Ankara považuje za teroristické, a aby zrušily omezení vývozu do Turecka. Podle Çavusoglua se Švédsko nechová konstruktivně, zatímco Finsko přistupuje s respektem k výhradám Ankary.

Šéf americké diplomacie Blinken řekl, že měl možnost mluvit se svým tureckým protějškem. Mezi ministry zahraničí cítil pro rozšíření NATO velkou podporu. "Pokud to budou chtít udělat (vstoupit do aliance), tak velmi věřím, že se ohledně toho podaří nalézt shodu," uvedl Blinken s tím, že Turecko, Švédsko a Finsko dále jednají.

Pro rychlé přijetí Finska a Švédska do NATO se vyslovila i Baerbocková. Poznamenala, že tyto země již jsou členy Evropské unie, s NATO spolupracovaly už dříve a jejich armády odpovídají standardům aliance. "Jsou už téměř členy (NATO)," uvedla šéfka německé diplomacie.

Podle Stoltenberga je jasné, že se válka na Ukrajině nevyvíjí podle představ Moskvy. "Rusko nedosahuje svých strategických cílů," řekl. Ruská armáda nedobyla Kyjev ani Charkov a má potíže i s ofenzívou na Donbase. "Ukrajina může válku vyhrát," dodal. Oba politici se shodli, že podpora poskytovaná Ukrajině zeměmi NATO musí pokračovat.

Podle Baerbockové Moskva svým počínáním do facto vypověděla smlouvu o spolupráci a dialogu, kterou podepsala v roce 1997 se Severoatlantickou aliancí, a zničila veškeré formy dialogu. Praktická spolupráce v rámci takzvaného zakládajícího aktu ale byla přerušena již v roce 2014 po ruské invazi na Krym.

Lipavský: NATO intenzivně pracuje na vyřešení tureckých výhrad k rozšíření

Severoatlantická aliance intenzivně pracuje na vyřešení tureckých výhrad k očekávané přihlášce ke vstupu Finska a Švédska. Dnes to po skončení dvoudenního neformálního jednání ministrů zahraničí zemí NATO v Berlíně řekl šéf české diplomacie Jan Lipavský. Konkrétní požadavky Ankary neuvedl, řekl ale, že problém pomáhají překonat zejména Spojené státy.

"Je potřeba si věci vyříkat. Turecká strana vznesla určité obavy a dnes ráno ale zaznělo, že probíhala i noční jednání a že je intenzivní snaha najít pozitivní řešení," řekl Lipavský. Konkrétní požadavky Ankary neupřesnil. "Ponechal bych to na jednání Turecka, Švédska a Finska, případně dalších hráčů, kteří se do toho vkládají, jako jsou samozřejmě Spojené státy," odpověděl na dotaz ČTK. Uvedl také, že neví o žádné další členské zemi, která by vůči švédské a finské cestě do NATO měla nějaké požadavky.

Turecko tvrdí, že obě severské země otevřeně podporují Kurdskou stranu pracujících (PKK), kterou Ankara považuje za teroristickou organizaci.

Turecko podle generálního tajemníka aliance Jense Stoltenberga ujistilo, že nechce zablokovat vstup Finska a Švédska. To prohlásil i turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavusoglu, podle kterého ale Ankara požaduje od obou severských států bezpečnostní záruky.

Dalšími tématy víkendového neformálního jednání NATO byly příprava červnového summitu aliance v Madridu a ruská invaze na Ukrajinu včetně posílení ochrany východních členů aliance.

Podle Lipavského bude Česko zastávat v otázce posílení východního křídla aliance dvojí roli. "Budeme logistickým uzlem. Když se podíváte na mapu, vedou přes nás významné logistické trasy," řekl. Druhá česká role bude přímé zapojení do ochrany východních členů, a to nejen v rámci stávajících misí v Pobaltí, ale nově také třeba na Slovensku. "Kde už také začínáme působit," dodal.

Alianční ministři zahraničí podle Lipavského hovořili i o tom, že je nezbytné posílit s Ukrajinou vojenskou spolupráci. "Opakovaně z více stran zaznělo, že je naprosto zásadní, aby se začaly vyzbrojovací projekty s Ukrajinou, aby se Ukrajina cvičila na moderní zbraně a abychom se připravili na konflikt, který bude trvat delší dobu," řekl.

Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která zachytila dopad rakety na…

29.06.2022 09:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která podle něj zachytila…

Zeman chce prověřit možnou sabotáž během své hospitalizace

29.06.2022 21:54 Prezident Miloš Zeman dnes předal ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) podnět k prověření…

Francouzský soud shledal Abdeslama vinným, odsoudil ho na doživotí

29.06.2022 21:57 Francouzský soud dnes odsoudil na doživotí bez možnosti předčasného propuštění Salaha Abdeslama,…

Počasí: Bouřit bude ještě dnes a zítra, vyplývá z výstrahy

29.06.2022 06:30 Česko si v posledních dnech užívá hodně bouřlivého počasí, které postihuje především Čechy. Jinak…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Británie poskytne Ukrajině další vojenskou pomoc v hodnotě miliardy liber

30.06.2022 05:52 Británie poskytne Ukrajině další vojenskou pomoc v hodnotě miliardy liber (29 miliard korun). S…

Bombardování divadla v Mariupolu je ruským válečným zločinem, uvádí ve…

30.06.2022 05:31 Bombardování divadla v ukrajinském Mariupolu z 16. března letošního roku bylo jednoznačně "ruským…

Rusko zrcadlově odpoví na nasazení jednotek NATO do Finska a Švédska, řekl…

30.06.2022 05:24 Rusko se neobává vstupu Finska a Švédska do NATO, na nasazení vojenských jednotek aliance do těchto…

Ukrajina a Rusko si vyměnily 144 zajatců

29.06.2022 18:02 Ukrajina a Rusko si vyměnily 144 zajatců, jde o největší výměnu od začátku ruské invaze na Ukrajinu…

Turecko žádá Švédsko a Finsko o vydání 33 osob s vazbami na Kurdy a Gülena

29.06.2022 15:52 Aktualizováno Turecko dnes požádalo Švédsko a Finsko o vydání 33 osob, které Ankara podezřívá z terorismu kvůli…

Švédsko podle velvyslance nabídne Česku bezplatný převod užívaných gripenů

29.06.2022 15:34 Švédsko Česku nabídne bezplatný převod nyní používaných stíhacích letounů Gripen. ČTK to v…

Rusko platí vojákům přes poslední velkou banku, na níž se nevztahují sankce

29.06.2022 14:50 Rusko platí vojákům bojujícím na Ukrajině přes Gazprombank, jedinou velkou ruskou banku, na níž se…

Ani případná mobilizace by Rusku podle experta nepomohla ke zvýšení úderné…

29.06.2022 14:33 Ani případná mobilizace by Rusku podle Zdeňka Petráše z Centra bezpečnostních a vojensko…

Moskva vnímá negativně chystaný vstup Finska a Švédska do NATO

29.06.2022 14:04 Aktualizováno Moskva vnímá negativně chystaný vstup Finska a Švédska do NATO, řekl podle agentury RIA Novosti…

Rusko směřuje k deflaci, připustil ministr. Problémem je slabá poptávka i…

29.06.2022 12:26 Rusko se v červnu patrně ocitne v deflaci, řekl dnes ministr hospodářství Maxim Rešetnikov.…

Související:

Právě se děje

reklama