Ukrajina: Moskva chystá teroristický útok na Černobyl, chce ho svést na nás

Ukrajinská vojenská rozvědka tvrdí, že ruský prezident Vladimir Putin nařídil přípravu teroristického útoku na odstavenou jadernou elektrárnu v Černobylu a chce z něj obvinit Ukrajinu. Informovala o tom dnes ukrajinská média. Moskva zprávu zatím nekomentovala. Elektrárnu, která byla v roce 1986 dějištěm bezprecedentní jaderné katastrofy, v současné době ovládají ruské invazní jednotky.

Zástupkyně šéfa OSN Izumi Nakamicuová dnes podle agentury Reuters uvedla, že každým dnem stoupá pravděpodobnost, že v ukrajinských jaderných elektrárnách dojde k nehodě.

Ukrajinský regulační úřad oznámil, že zařízení v Černobylu je nadále bez pravidelné dodávky elektrického proudu. Rusko ve čtvrtek tvrdilo, že tato dodávka byla obnovena. Elektrický proud je zapotřebí pro ochlazování jaderného paliva, které se v černobylském areálu stále nachází. Právě možné selhání dodávek elektrické energie nebo nedostatečná údržba elektráren jsou podle Nakamicuové důvodem rostoucího rizika jaderné nehody.

Ruské síly se podle ukrajinské vojenské rozvědky snaží vyrobit falešné důkazy, které mají imitovat účast ukrajinské armády na černobylské havárii a potvrdit ruskou verzi, napsala agentura Interfax-Ukrajina. "U letiště Antonov v Hostomelu byly spatřeny ruské chladírenské vozy, které sbíraly těla mrtvých ukrajinských obránců. Existuje možnost, že budou vydávána za zabité sabotéry v černobylské zóně," uvedla ukrajinská tajná služba.

Rusko podle ní nedosáhlo kýženého výsledku pozemní vojenskou operací ani přímými vyjednáváními. "Putin je tudíž připraven uchýlit se k jadernému vydírání světového společenství kvůli ústupkům v podpoře Ukrajiny," dodala rozvědka.

"Okupanti odmítli umožnit ukrajinským opravářům přístup do závodu. Na pokyn (běloruského vůdce) Alexandra Lukašenka tam vstoupili i 'běloruští specialisté'. Mezi nimi pod rouškou jaderných pracovníků vstupují (do zařízení) také ruští sabotéři, kteří chtějí zorganizovat teroristický útok," tvrdí ukrajinská tajná služba, která připomněla dřívější zprávy ukrajinských úřadů o ruských útocích na Záporožskou jadernou elektrárnu a jaderný výzkumný institut v Charkově.

Černobylská jaderná elektrárna je v současné době odpojena od monitorovacích systémů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), píše ukrajinská agentura Unian. Kyjev ve středu oznámil, že odstavená elektrárna je bez pravidelné dodávky elektrického proudu, který nyní zajišťují jen dva záložní generátory. Moskva ve čtvrtek uvedla, že Bělorusko dodávky elektřiny do Černobylu obnovilo, což ale Kyjev zpochybňuje.

"Na místě pokračují pokusy o obnovení vnější dodávky proudu," uvedl dnes ukrajinský regulační úřad. Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi dříve upozornil, že jeho organizace nemá obnovení dodávek proudu potvrzeno. Předtím nicméně MAAE uvedla, že přerušení dodávek elektřiny nepředstavuje kritický bezpečnostní problém.

Situace okolo odstavené elektrárny velmi znepokojuje i Evropskou banku pro obnovu a rozvoj, která v prohlášení uvedla, že v Černobylu musí být zaručeny nepřerušené dodávky proudu a inspekce ukrajinských regulačních úřadů a MAAE. Upozornila také, že chod odstaveného zařízení zajišťuje už dva týdny stejná směna zaměstnanců.

Problémy hlásí Kyjev i z jaderné elektrárny v Záporoží, kterou také obsadili Rusové. "V areálu je kolem 500 ruských vojáků s automatickými zbraněmi ... náš personál je v extrémně špatném psychickém stavu," uvedl šéf ukrajinské státní společnosti provozující jaderné elektrárny.

Vysoká činitelka OSN Nakamicuová, která varovala před rizikem pro ukrajinské jaderné elektrárny, dnes také uvedla, že OSN nemá žádné informace o jakémkoliv programu Ukrajiny na výrobu biologických zbraní, o nichž v posledních dnech opakovaně mluví Moskva.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ukrajina Černobyl

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyrazí poprvé od znovuzvolení na zahraniční cestu. Tentokrát si nevybral Bělorusko ani Turecko

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny. Bude to jeho první zahraniční cesta od opětovného zvolení do prezidentské funkce, která má posílit vztahy mezi Moskvou a Pekingem. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy