V Minsku žádaly desetitisíce lidí osvobození politických vězňů

Centrem běloruského Minsku dnes prošly desetitisíce lidí. Lidé v ulicích metropole, nespokojení s autoritářskou vládou prezidenta Alexandra Lukašenka, žádali osvobození politických vězňů. Policie proti nim použila vodní děla a přes stovku z nich zatkla, píší tiskové agentury. Protesty se konaly i v dalších běloruských městech.

Demonstrace na podporu Bělorusů
doporučujeme

Záběry z Minsku ukazovaly davy lidí, které mířily do centra, a maskované příslušníky bezpečnostních složek odvádějící protestující do minibusů. Organizace na ochranu lidských práv Vjasna uvedla, že zadrženo bylo 103 osob. Podle opozičního portálu Nexta se protestu zúčastnilo přes sto tisíc lidí. Oficiální počty protestujících bývají nižší.

Masové protesty proti Lukašenkově režimu vyvolaly prezidentské volby na začátku letošního srpna. Opozice a demonstranti pokládají Lukašenkovo oficiálně oznámené vítězství v prezidentských volbách s více než 80 procenty hlasů za zfalšované; v Minsku se od té doby schází desítky tisíc lidí každou neděli. Výsledky hlasování neuznává ani Evropská unie, která v pátek uvalila sankce na 40 běloruských činitelů.

Dnešní protest demonstrující věnovali "politickým vězňům", uvedl portál Nexta a zároveň vyzval, aby lidé pochodovali k minské věznici, kde jsou drženi účastníci předchozích srocení. "Pusťte je ven," skandoval dav před minskou věznicí v ulici Okrestina.

Agentura Reuters napsala, že během bezmála 60 dnů protestů bylo zadrženo přes 13.000 lidí a hlavní představitelé opozice skončili buďto ve vězení, nebo za hranicemi.

Běloruské úřady podobně jako při předchozích protestech do ulic Minsku nasadily pořádkovou policii, obrněná vozidla a vodní děla. Omezily také mobilní internet a omezily provoz veřejné dopravy.

Minsk v pátek zrušil všem zahraničním médiím akreditace, což novinářům ztížilo z místa informovat, poznamenává AFP.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin a Erdogan jednali ohledně řešení sporu o Náhorní Karabach

28.10.2020 14:04 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterním telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem…

V Rusku za den zemřelo 347 infikovaných, nejvíc za pandemii

28.10.2020 10:18 Za uplynulý den v Rusku s covidem-19 zemřelo 347 lidí, což je v zemi zatím nejhorší bilance od…

Británie hlásí rekordní počet případů, téměř 23.000 nakažených

27.10.2020 21:55 Británie zaregistrovala 22.885 nově potvrzených případů koronavirové nákazy, nejvíce od začátku…

Na dně Středozemního moře leží přes milion tun plastů, nejvíc odpadu…

27.10.2020 16:43 Ve Středozemním moři končí každý rok 229.000 tun plastového odpadu. Odhad uvádí zpráva, kterou dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama