V Náhorním Karabachu se navzdory příměří bojuje, mrtvých jsou stovky

Jerevan i Baku dnes ohlásily útoky nepřátelské strany, přestože v sobotu uzavřely nové příměří. Enkláva Náhorní Karabach v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem oznámila dnes podle agentury Reuters dalších 19 mrtvých z řad vojáků, počet arménských armádních obětí tak od doby, kdy na konci září vypukly boje s Ázerbájdžánem, dosáhl 729.

Ilustrační foto
doporučujeme

Od září pak boje způsobily smrt více než 1000 lidí včetně civilistů a desítky tisíc lidí vyhnaly z domovů. Arménský prezident uvedl, že Turecko je ve skutečnosti další stranou konfliktu.

Novou dohodu o příměří uzavřely obě strany v sobotu poté, co dřívější ujednání o klidu zbraní z předchozího týdne nevedlo k přerušení bojů. Již v neděli se ale obě strany vzájemně obvinily z nových útoků.

Armáda neuznané Náhorně-karabašské republiky (Arcachu) dnes podle agentury AP uvedla, že ázerbájdžánské síly pokračovaly v ranních hodinách v ostřelování v severním a jižním směru. Mluvčí arménského ministerstva obrany Šušan Stepanjanová mluvila o "těžkých bojích" v jižní části sporného území a obvinila Ázerbájdžán z útoků na civilní cíle.

Ázerbájdžán naopak oznámil, že arménské síly ostřelovaly čtyři ázerbájdžánské regiony v nočních a ranních hodinách. Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev zároveň řekl, že síly jeho země získaly kontrolu nad 13 vesnicemi nedaleko íránské hranice.

Arménský prezident Armen Sarkisjan dnes listu Kommersant sdělil, že podle něj je jednou ze stran konfliktu v Náhorním Karabachu Turecko, které se snaží získat kontrolu nad dodávkami energie z kaspického regionu do Evropy. "Turecko tam je, protože chce kontrolovat tyto cesty (ropovody a plynovody, pozn. ČTK). Čím déle bude konflikt trvat, tím víc Turecko upevní svoji přítomnost v Ázerbájdžánu," řekl Sarkisjan.

Turecký ministr obrany Hulusi Akar dříve řekl, že Turecko podporuje Ázerbájdžán v ofenzivě, jejímž cílem je "získat zpět okupovaná území", a agentura Reuters upozornila na fakt, že objem tureckého exportu vojenského materiálu do Ázerbájdžánu se za prvních devět měsíců letošního roku oproti stejnému období loňského roku šestkrát zvýšil.

Arménsko-ázerbájdžánský spor o Náhorní Karabach trvá desítky let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si podle odhadů vyžádala na 30.000 mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků. V současné době se Náhorní Karabach a přilehlý Lačinský koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje toto území za okupované.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britská média: Jednání o obchodní dohodě s EU se zkomplikovala

03.12.2020 22:00 Jednání o podobě budoucích obchodních vztahů mezi Evropskou unií a Británií se výrazněji neposunulo…

Británie má vakcínu na covid první, protože je prý lepší než jiní

03.12.2020 18:49 Británie začne používat vakcínu proti covidu-19 jako první na světě, protože je lepší než Francie,…

Britská vláda vyvrací obavy z očkování proti covidu: Schvalovací proces…

03.12.2020 17:15 Po schválení koronavirové vakcíny firem Pfizer a BioNTech narůstají v Británii obavy, zda bude…

Exploze otřásla čističkou nedaleko Bristolu, na místě je mnoho zraněných

03.12.2020 16:31 Aktualizováno Zatím neupřesněný počet lidí utrpěl zranění při mohutném výbuchu, který dnes před polednem místního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama