V Náhorním Karabachu se navzdory příměří bojuje, mrtvých jsou stovky

Jerevan i Baku dnes ohlásily útoky nepřátelské strany, přestože v sobotu uzavřely nové příměří. Enkláva Náhorní Karabach v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem oznámila dnes podle agentury Reuters dalších 19 mrtvých z řad vojáků, počet arménských armádních obětí tak od doby, kdy na konci září vypukly boje s Ázerbájdžánem, dosáhl 729.

Ilustrační foto

Od září pak boje způsobily smrt více než 1000 lidí včetně civilistů a desítky tisíc lidí vyhnaly z domovů. Arménský prezident uvedl, že Turecko je ve skutečnosti další stranou konfliktu.

Novou dohodu o příměří uzavřely obě strany v sobotu poté, co dřívější ujednání o klidu zbraní z předchozího týdne nevedlo k přerušení bojů. Již v neděli se ale obě strany vzájemně obvinily z nových útoků.

Armáda neuznané Náhorně-karabašské republiky (Arcachu) dnes podle agentury AP uvedla, že ázerbájdžánské síly pokračovaly v ranních hodinách v ostřelování v severním a jižním směru. Mluvčí arménského ministerstva obrany Šušan Stepanjanová mluvila o "těžkých bojích" v jižní části sporného území a obvinila Ázerbájdžán z útoků na civilní cíle.

Ázerbájdžán naopak oznámil, že arménské síly ostřelovaly čtyři ázerbájdžánské regiony v nočních a ranních hodinách. Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev zároveň řekl, že síly jeho země získaly kontrolu nad 13 vesnicemi nedaleko íránské hranice.

Arménský prezident Armen Sarkisjan dnes listu Kommersant sdělil, že podle něj je jednou ze stran konfliktu v Náhorním Karabachu Turecko, které se snaží získat kontrolu nad dodávkami energie z kaspického regionu do Evropy. "Turecko tam je, protože chce kontrolovat tyto cesty (ropovody a plynovody, pozn. ČTK). Čím déle bude konflikt trvat, tím víc Turecko upevní svoji přítomnost v Ázerbájdžánu," řekl Sarkisjan.

Turecký ministr obrany Hulusi Akar dříve řekl, že Turecko podporuje Ázerbájdžán v ofenzivě, jejímž cílem je "získat zpět okupovaná území", a agentura Reuters upozornila na fakt, že objem tureckého exportu vojenského materiálu do Ázerbájdžánu se za prvních devět měsíců letošního roku oproti stejnému období loňského roku šestkrát zvýšil.

Arménsko-ázerbájdžánský spor o Náhorní Karabach trvá desítky let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si podle odhadů vyžádala na 30.000 mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků. V současné době se Náhorní Karabach a přilehlý Lačinský koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje toto území za okupované.

Rusko zastavuje své zastoupení u NATO

18.10.2021 15:39 Rusko od 1. listopadu zastaví práci svého zastoupení u Severoatlantické aliance a totéž bude platit…

Počet nakažených v Rusku rekordně stoupá. Země hlásí přes osm milionů lidí…

18.10.2021 11:37 V Rusku dál zaznamenávají rekordní denní přírůstky počtu infikovaných koronavirem SARS-CoV-2. V…

OBSE pozastavila kvůli bezpečí svou misi na východě Ukrajiny

17.10.2021 20:28 Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) dnes oznámila, že pozastavila z…

Britské úřady zveřejnily jméno muže zatčeného kvůli vraždě poslance Amesse

17.10.2021 12:55 Aktualizováno Britská média s odvoláním na úřady zveřejnila jméno muže vyšetřovaného v souvislosti s páteční…

Rusko opět hlásí rekordní přírůstek případů nákazy koronavirem

17.10.2021 11:15 Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 34.303 nových případů nákazy koronavirem. To je nejvyšší…

V ruském Jekatěrinburgu zemřelo 18 lidí na otravu alkoholem

16.10.2021 19:20 Aktualizováno V ruském Jekatěrinburgu zemřelo v posledních několika dnech 18 lidí v důsledku otravy alkoholem,…

Norská policie pochybuje, že útočník s lukem bral svůj obrat k islámu vážně

16.10.2021 17:14 Norská policie dnes vyjádřila pochybnosti, že muž, kterého podezřívá ze středeční vraždy pěti lidí…

V Rusku poprvé od začátku epidemie zemřelo na covid-19 přes 1000 lidí

16.10.2021 16:51 Aktualizováno V Rusku poprvé za jeden den zemřelo na covid-19 více než 1000 lidí. Tamní úřady dnes oznámily, že v…

Britská policie označila smrtelný útok na poslance Amesse za teroristický…

16.10.2021 10:43 Aktualizováno Policie dnes označila páteční smrtelný útok nožem na britského konzervativního poslance Davida…

V Británii pobodali poslance Davida Amesse, zemřel

15.10.2021 20:04 Aktualizováno Britský konzervativní poslanec David Amess zemřel poté, co jej dnes pobodal útočník. Policie…

Související:

Právě se děje

reklama