Velká Británie po smrti královny Alžběty II. Skotové pokukují po nezávislosti, mladí po republice

Ve stínu smutku ze smrti královny Alžběty se odehrává souboj mezi Glasgowem a Londýnem. Méně než polovina Skotů podporuje setrvání své země v monarchii. Uvedl to zpravodajský server Guardian na základě průzkumu veřejného mínění z letošního května.

Téměř šest z deseti Britů podporuje zachování monarchie v blízké buducnosti. Další čtvrtina tvrdí, že po smrti královny je správný čas na založení republiky. 85 % dotázaných věří, že země zůstane konstituční monarchií minimálně pro toto desetiletí. Britská mládež je k zachování stávajícího státního zřízení daleko více skeptická. Jen 40 % mladých v rozmezí 18–24 let stojí za monarchií. Stejný názor má jen 36 % zástupců etnických menšin.

Think tank British Future pro deník Guardian také upozornil, že mladí lidé ve věku 16–18 let nejsou příliš přesvědčeni o Británii jako monarchii. „Jen 36 % ze zástupců nejmladších dotázaných chce v blízké budoucnosti monarchii ponechat,“ citoval Guardian britské sdružení zodpovědné za průzkum. 37 % nejmladších cítí, že je čas posunout se k republikovému zřízení.

Ve Skotsku je ale situace jiná. Think tank zjistil, že 45 % Skotů chce monarchii opustit. Navíc si 36 % Skotů myslí, že je správný čas na založení republiky. Dalších 19 % dotázaných uvedlo, že neví, nebo odmítlo odpovědět.

Skotská národní strana (SNP) chce vyhlásit referendum za nezávislost Skotska. Britská společnost Panelbase, která má na starost také průzkumy veřejného mínění, zjistila, že 47 % dospělých skotských občanů by chtělo zachovat královského vládce, 35 % z nich by naopak chtělo volenou hlavu státu.

Když se pracovníci Panelbase tázali na vlajku Spojeného království, tak si ji 72 % automaticky spojilo s monarchií, 71 % s britským olympijským týmem a 68 % s armádou. Naproti tomu ji čtvrtina lidí označila za symbol rasismu a extrémismu. Vlajka Anglie, na které je jen kříž svatého Jiřího, pro 60 % veřejnosti reprezentuje patriotismus. Nicméně 32 % ji cítí jako reprezentaci rasismu a extrémismu.

Ve Skotsku proběhlo referendum o odtržení od Spojeného království v září roku 2014. Voliči měli na výběr ze dvou možností - zůstat ve Spojeném království, nebo vyhlásit nezávislost. Pro nezávislost tehdy podle BBC hlasovalo necelých 45 % voličů.

Bývalý premiér Boris Johnson uvedl, že by Skotové neměli požadovat po prvním referendu žádné nové po dalších čtyřicet let. Vláda Spojeného království obvinila SNP z toho, že nemá připravené odpovědi na základní otázky ohledně nezávislosti Skotska, jakými jsou například měna nebo důchodová politika. „Jakýkoli pokus Skotska o nezávislost nebo připojení k EU by vedl k citelnému zpevnění hranic mezi oběma zeměmi,“ citovalo BBC britskou vládu.

Skotská vláda předpokládá, že další referendum proběhne 19. října 2023. Upozorňuje však na to, že kdyby byl výsledek kladný (čili pro nezávislost), tak by skotské úřady nechaly dostatek času na vyřešení veškerého přenesení administrativy a moci z Londýna do Edinburghu.

Expert na průzkumy profesor John Curtice vydal celkově šest dotazníků. Průměrný výsledek je 49 % skotských občanů pro nezávislost a 51 % proti ní. Stávající ministryně Skotska v britském parlamentu a lídryně SNP Nicoly Sturgeon doufala, že odchod Británie z EU, pandemie covidu a premiérské přešlapy Borise Johnsona ovlivní rozhodování lidí směrem k nezávislosti. Stále ale existuje řada lidí, kteří byli z výsledků dotazníků vyřazeni, protože odpověděli, že neví. Na tyto ještě můžou zastánci nezávislosti směřovat svou kampaň.

Související

Prezident Trump

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník

V září naruší běžný chod britské společnosti velká událost. Na návštěvu přijede americký prezident Donald Trump, jeden z nejmocnějších mužů světa. Program šéfa Bílého domu se stále připravuje a on sám do harmonogramu svým způsobem zasahuje. Podle zjištění BBC si nepřeje, aby se speciálně kvůli němu scházeli britští zákonodárci. 

Více souvisejících

Velká Británie Skotsko královská rodina (gbr) Královna Alžběta II.

Aktuálně se děje

včera

Alfons Mucha

Průkopník secesního umění u nás. Alfons Mucha se narodil před 165 lety

Přesně před 165 lety, 24. července 1860, se narodil Alfons Mucha: významný umělec českého původu a jakýsi symbol secese, který se proslavil zejména v zahraničí. V rodné zemi strávil jenom zlomek svého života, zanechal zde ovšem nesmazatelnou stopu. Jeho dílo se objevilo na prvních československých poštovních známkách nebo bankovkách, cyklus monumentálních obrazů s názvem Slovanská epopej nemá obdoby.

včera

Policie ČR

Policie vyšetřuje vraždu na sídlišti v Praze

Případem vraždy na sídlišti v Krči se od čtvrtečního odpoledne zabývají pražští kriminalisté. Zesnulý muž podle strážců zákona zemřel násilnou smrtí. Vyšetřování tragické události nadále pokračuje. 

včera

včera

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidé jsou jako chodící mrtvoly. Do Pásma Gazy může vjet 6000 kamionů s pomocí, pokud je Izrael pustí

Situace v Pásmu Gazy dosáhla nového stupně zoufalství. Podle šéfa Agentury OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům (UNRWA) Philippa Lazzariniho se obyvatelé této válkou zničené enklávy ocitli na samotné hranici života a smrti. „Lidé v Gaze nejsou ani mrtví, ani živí, jsou to chodící mrtvoly,“ napsal Lazzarini na sociální síti X, odkazuje přitom na slova jednoho ze svých kolegů přímo z místa.

včera

včera

včera

F-16 thajské armády

Eskalace na thajsko-kambodžské hranici: Mezinárodní společenství mělo zakročit, říká expert

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo v přímý vojenský střet. Thajská armáda podnikla letecké údery na kambodžské cíle poté, co při výbuchu miny utrpěl vážné zranění její voják. Obě země si stáhly velvyslance a vztahy se ocitly na bodu mrazu. Za eskalací stojí nejen spory o území a chrámy, ale i kyberkriminalita, čínský tlak a slabá domácí legitimita obou vlád. Mezinárodní společenství zůstává pasivní a situace se dál vyhrocuje. „Ani jedna ze stran si nemůže dovolit vypadat slabá,“ zdůraznil pro EuroZprávy.cz analytik David Hutt.

včera

Pásmo Gazy

Peklo v Gaze se prohlubuje: 1000 mrtvých ve snaze získat pomoc, důkazy o masovém hladovění jsou nepopiratelné

Od začátku nového systému distribuce humanitární pomoci v pásmu Gazy, který od konce května společně provozují Spojené státy, Izrael a nadace Gaza Humanitarian Foundation (GHF), přišlo podle OSN o život již přes 1 000 Palestinců. Ti byli zabiti při pokusu získat potravinovou pomoc. Celkem má jít o nejméně 1 054 obětí. Dalších 766 lidí zemřelo v okolí stanovišť GHF a 288 při čekání u konvojů OSN a dalších organizací, uvádí zpráva OSN k 21. červenci.

včera

včera

Bouřky

Počasí: Moravu dnes zasáhnou silné bouřky

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal ve čtvrtek výstrahu před silnými bouřkami, které by měly během odpoledne a večera zasáhnout jihovýchodní část Moravy. Očekávají se přívalové deště a silné nárazy větru. Výstraha platí od čtvrtečních 16 hodin až do páteční jedné hodiny ranní.

včera

Daniela Ostrá

Ostrá: Cítím frustraci, hněv a zklamání. Politoložka tvrdě kritizuje rozhodnutí SOCDEM kandidovat s komunisty

Politoložka Daniela Ostrá exkluzivně pro EuroZprávy.cz razantně kritizovala spojení Sociální demokracie s koalicí STAČILO! pro podzimní sněmovní volby. Označila ho za zradu tradic a varovala před proruskými tendencemi. Podle ní tím strana ztrácí nejen důvěryhodnost, ale i šanci na návrat mezi relevantní levicové síly. „Bohužel, čas dal mému rozhodnutí opustit stranu za pravdu. Necítím však zadostiučinění. Cítím frustraci, hněv a zklamání,“ řekla.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Skrytý nepřítel Kyjeva? Vlastní vedení, píše Politico. Podle ukrajinského tisku Zelenskyj zradil demokracii

Zatímco Ukrajina už více než tři roky vzdoruje ruské agresi, v posledních dnech vyvolalo mezinárodní pobouření dění na domácí scéně. Prezident Volodymyr Zelenskyj schválil kontroverzní zákon, který podle kritiků fakticky likviduje nezávislost dvou klíčových protikorupčních institucí — Národního protikorupčního úřadu (NABU) a Specializované protikorupční prokuratury (SAP). Tento krok vyvolal první celostátní protesty od začátku ruské invaze v roce 2022.

Aktualizováno včera

An-24

V Rusku se zřítilo letadlo s 50 lidmi na palubě, všichni zemřeli

Na ruském Dálném východě se ztratilo osobní letadlo An-24 se zhruba 50 lidmi na palubě. Podle informací agentury Reuters ztratili dispečeři s letounem kontakt ve čtvrtek během přiblížení k městu Tynda v Amurské oblasti, která sousedí s Čínou. Ruská média později oznámila, že trosky letadla byly nalezeny zhruba 15 kilometrů od města Tynda. Nehodu podle prvních informací nikdo nepřežil.

včera

Thajské stíhací letouny F-16

Thajsko zaútočilo na Kambodžu

Napětí mezi Thajskem a Kambodžou výrazně eskalovalo poté, co thajská armáda nasadila stíhací letouny F-16 proti kambodžským vojenským cílům podél dlouho sporné hranice. Vzdušné útoky následovaly jen několik hodin poté, co v oblasti došlo k pozemním střetům mezi jednotkami obou zemí. Kambodža podle CNN varovala, že na útoky „rozhodně odpoví“.

včera

23. července 2025 21:47

23. července 2025 21:02

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Roosevelt dokázal, že demokracie potřebuje pojistky. Ustojí ale americká demokracie Trumpa?

Před 85 lety přepsal Franklin Delano Roosevelt dějiny amerického prezidentství. Potřetí za sebou byl nominován do nejvyššího úřadu a narušil dosavadní nepsanou tradici, podle níž prezidenti po dvou funkčních obdobích odcházeli. Roosevelt se však nezastavil ani po třetím mandátu, v roce 1944 totiž kandidoval znovu a vyhrál i počtvrté. Právě tato výjimečná skutečnost vedla americký Kongres k přijetí 22. dodatku ústavy, který od roku 1951 oficiálně zakazuje výkon prezidentské funkce více než dvakrát.

23. července 2025 20:41

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Zelenskyj po tvrdé kritice otáčí. Slíbil nový zákon na ochranu nezávislosti protikorupčních institucí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že předloží návrh zákona, který posílí právní řád v zemi a zároveň zaručí zachování nezávislosti protikorupčních institucí. Jeho krok přichází v reakci na vlnu veřejného rozhořčení kvůli nedávnému zákonu, který by mohl oslabit autonomii Národního protikorupčního úřadu (NABU) a Specializované protikorupční prokuratury (SAP).

23. července 2025 19:30

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Ukrajinci protestují, spojenci varují. Proč jsou všichni naštvaní na Zelenského?

Prezident Volodymyr Zelenskyj čelí vlně nevole doma i v zahraničí poté, co v úterý podepsal kontroverzní zákon, který převádí kontrolu nad dosud nezávislými protikorupčními institucemi přímo pod výkonnou moc. Tento krok, jenž v očích mnoha Ukrajinců i zahraničních partnerů představuje ohrožení právního státu, vyvolal protesty v Kyjevě i dalších městech — první takto masové od začátku ruské invaze v únoru 2022. 

23. července 2025 18:18

Ukrajina podkopává šanci na přijetí do EU. Vysvětlete nám to, vyzvala von der Leyenová Zelenského

Evropská komise v čele s Ursulou von der Leyen ostře kritizuje rozhodnutí ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který v úterý podepsal nový zákon měnící strukturu protikorupčních institucí v zemi. Tento krok podle čelních představitelů EU vážně ohrožuje snahu Ukrajiny o vstup do Evropské unie a vyvolal v Kyjevě první rozsáhlejší vlnu veřejných protestů od začátku ruské invaze v roce 2022.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy