WHO: Počet úmrtí v souvislosti s covidem byl minulý týden nižší

Celkový globální nárůst počtu zemřelých s covidem-19 v uplynulém týdnu poklesl o tři procenta ve srovnání s předchozím týdnem. Nejvíc nových případů koronavirové nákazy měla Indie - téměř půl milionu. Dohromady ve světě za sedm dní přibylo 1,8 milionu nakažených. Oznámila to dnes Světová zdravotnická organizace (WHO).

Od prvního výskytu koronaviru v závěru minulého roku v Číně se na celém světě infikovalo přibližně 25,5 milionu lidí a přes 850.000 jich zemřelo.

Respirační nákaza se nadále rychle šíří na americkém kontinentě, odkud je stále hlášena více než polovina všech nově infikovaných a zemřelých na světě, i když v některých oblastech byly zaznamenány mírné poklesy. Peru, Mexiko, Kolumbie a Argentina však zažívají "rostoucí trendy", uvedla dnes WHO.

V Evropě se v týdnu do 30. srpna nejvíc nově nakažených objevilo ve Španělsku, Rusku, Francii a na Ukrajině. Počet nových případů v Itálii poskočil o 85 procent.

Regionem s nejrychlejším nárůstem případů je ale jihovýchodní Asie, částečně kvůli Indii. "Indie hlásila v uplynulých sedmi dnech téměř 500.000 nových případů, což znamená devítiprocentní nárůst ve srovnání s předchozími sedmi dny a největší počet nových případů globálně," konstatovala WHO.

BBC dnes uvedla, že v srpnu Indie zaznamenala téměř dva miliony nových případů nákazy koronavirem, což je největší měsíční přírůstek na světě od začátku pandemie.

V Africe jsou počty nově nakažených na "nových vrcholech" v Etiopii, zatímco v Jihoafrické republice dál klesají, uvedla WHO. JAR přitom dosud evidovala pátý nejvyšší počet infikovaných na světě (podle americké Univerzity Johnse Hopkinse přes 627.000) a nejvíc v Africe.

Menší počty nových případů hlásí také některé dříve silně zasažené africké země jako Ghana, Keňa, Gabon a Madagaskar. WHO však upozorňuje, že čísla by měla být interpretována opatrně, protože je ovlivňuje mnoho faktorů včetně aktuální testovací kapacity.

Související

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

Více souvisejících

WHO (Světová zdravotnická organizace) afrika Indie jihoafrická republika Etiopie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá

Bleskové povodně, které zasáhly oblast řeky Guadalupe v Texasu, si vyžádaly přes sto obětí, desítky lidí zůstávají pohřešovány. Mezi mrtvými je i 27 dívek a členů personálu z tábora Camp Mystic. Záchranné práce pokračují, i když šance na nalezení přeživších s každou hodinou klesá. Stát Texas mobilizuje všechny dostupné síly, do pomoci se zapojují i záchranáři z jiných států. Počasí zůstává nevyzpytatelné a hrozí další srážky.

před 56 minutami

Pomník mistra Jana Husa během vánočních trhů.

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie

Šestého červencového dne roku 1915, o pětistém výročí upálení mistra Jana Husa, byl na pražském Staroměstském náměstí odhalen jeho pomník. Jeho vybudování se pojilo s vyostřenými spory mezi příznivci a odpůrci tohoto počinu, odhalení díla nedoprovázely okázalé slavnosti. Střety a emoce se s pomníkem váží po celou dobu jeho existence. A před 35 lety u něj došlo dokonce k tragédii.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Pozemní síly IDF operují na severu pásma Gazy.

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jeffrey Epstein

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice

Ministerstvo spravedlnosti USA popřelo existenci tzv. Epsteinova seznamu a podkopalo sliby generální prokurátorky Pam Bondiové o zveřejnění kompromitujících dokumentů. Podle resortu žádný usvědčující seznam ani důkazy o vydírání prominentních osob neexistují. Tvrzení přichází navzdory rostoucímu tlaku veřejnosti, politiků i Trumpových příznivců, kteří Bondiovou a FBI viní ze záměrného zdržování kauzy.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Juraj Cintula

Na Slovensku začíná ostře sledovaný soud s atentátníkem na Fica

Muž, který vloni spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD), se dnes poprvé postaví před soud. Důchodce Juraj C. je obžalován ze zvlášť závažného zločinu teroristického útoku. Hrozí mu až doživotí. Případ řeší Specializovaný trestní soud. 

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval

Je to 20 let, co se datum 7. července smutně a nesmazatelně zapsalo do britských dějin. Král Karel III. u příležitosti výročí teroristických útoků v Londýně odsoudil tyto nesmyslné akty zla a vyzval lidi, aby se společně postavili těm, kteří se je snaží rozdělovat. Informovala o tom BBC. V hlavním městě království se dnes uskuteční řada vzpomínkových akcí. 

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump udělal z USA obchodního vyvrhele. Řešením je vyloučení z WTO

Americký prezident Donald Trump vkročil do mezinárodní politiky, zejména v oblasti obchodu, velmi agresivním způsobem a zásadně narušil dosavadní fungování globálního systému. Profesorka Kristen Hopewellová z Univerzity Britské Kolumbie nastínila možné řešení, jak Spojené státy přimět k dodržování mezinárodních pravidel – jejich vyloučení ze Světové obchodní organizace (WTO).

včera

včera

Patrik Schick

Brankář Kovář je blízko odchodu do PSV Eindhoven. Schick bude v Leverkusenu pokračovat

Vypadá to, že až odstartuje nadcházející sezóna německé Bundesligy, z českých legionářů zbyde v Leverkusenu už jen útočník Patrik Schick. Jak totiž informuje německý časopis Kicker, o služby dalšího českého reprezentanta, brankáře Matěje Kováře, projevil zájem nizozemský PSV Eindhoven. Přestože oficiálně ještě není nic potvrzené, v zákulisí se už mluví o tom, že se na přestupu již obě strany dohodly. Nyní pětadvacetiletý gólman absolvuje zdravotní prohlídku, aby pak mohl podepsat smlouvu.

včera

Agresivní včely napadly lidi ve Francii. Důchodci se zastavilo srdce

Neobvyklý zásah mají za sebou francouzští záchranáři. Trojice osob museli ošetřit a přepravit do nemocnice poté, co hejno včel v neděli napadlo skupinu desítek lidí. U jednoho člověka došlo k zástavě srdce. Informoval o tom web Euronews

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy