Ve francouzském parlamentu se dnes naplno rozhořela bitva o důchodovou reformu prosazovanou prezidentem Emmanuelem Macronem, když kontroverzní návrh začalo projednávat plénum Národního shromáždění. Vláda, která nemá v dolní komoře parlamentu jistou většinu, čelí snahám opozičních stran plán zablokovat nebo alespoň změnit. Rozprava by mohla zabrat dva týdny, během nichž se čekají další protesty odpůrců reformy.
Macron a jeho vláda vedená premiérkou Elisabeth Borneovou chtějí mimo jiné do konce dekády zvýšit hranici pro odchod do důchodu ze současných 62 na 64 let. Navrhovanou reformu prezentují jako opatření nutné pro záchranu penzijního systému založeného na mezigeneračním přerozdělování odvodů.
Prezident Macron už během svého prvního funkčního období prosazoval změny směřující k prodloužení aktivních let Francouzů, od snahy o zrušení speciálních důchodových režimů a zavedení univerzálního systému ale nakonec po nástupu pandemie nemoci covid-19 upustil. Minulý měsíc francouzská vláda přišla s novým návrhem, který opět vyvolává masové protesty. Prezidentovi situaci komplikuje i skutečnost, že v loňských volbách ztratil většinu v dolní komoře parlamentu.
Opoziční poslanci stejně jako před třemi lety předložili k plánu reformy tisíce pozměňovacích návrhů. Část opozice se zároveň dožaduje přerušení legislativního procesu s cílem uspořádat o vládním plánu referendum. Podle agentury AFP reforma nemá v Národním shromáždění velkou šanci na schválení.
Francouzská vláda za nepříznivého rozložení sil v dolní komoře usiluje o hlasy opozičních Republikánů, kteří reprezentují tradiční pravici a jsou považováni za možné spojence vládního bloku. Premiérka Borneová na poslední chvíli oznámila ústupek v podobě rozšíření možnosti předčasného odchodu do důchodu na ty, kdo začali pracovat ve 20 nebo 21 letech. Republikánský lídr Eric Ciotti o víkendu uvedl, že "velká většina" jeho strany plán podpoří, pokud vláda přijme návrhy pravicových konzervativců.
Úvod dnešní poslanecké debaty podle webu franceinfo provázela bouřlivá atmosféra. Při vystoupení ministra práce Oliviera Dussopta údajně někteří opoziční poslanci bušili do lavic ve snaze přehlušit jeho slova. Rozprava byla na několik minut přerušena, i po konci přestávky však hlasité projevy nesouhlasu pokračovaly.
Proti plánu reformy mezitím vystupují také přední odborářské svazy, podle nichž existují i jiné způsoby, jak zajistit, že důchodový systém nezkolabuje. Zmiňují například zdanění superbohatých či zvýšení příspěvků zaměstnavatelů.
Od 10. ledna, kdy francouzská vláda reformu představila, odbory uspořádaly dvě celonárodní stávky. Při té druhé podle policejních odhadů vyšlo 31. ledna do ulic více než milion Francouzů. Další mobilizace odpůrců reformy jsou na programu v úterý a v sobotu.
Podle agentury AP průzkumy veřejného mínění svědčí o tom, že odpor vůči vládnímu plánu mezi Francouzi sílí. Macron nicméně na aktuálním kurzu trvá, přičemž se odvolává i na to, že proměna důchodového systému patřila mezi jeho hlavním sliby při obou vyhraných volbách. Kromě postupného zvýšení minimálního důchodového věku chce také urychlit prodlužování doby, po kterou je nutné přispívat do penzijního systému pro vznik nároku na plný důchod
Vláda ve snaze prosadit své plány co nejrychleji zařadila opatření do návrhu o financování systému sociálního zabezpečení. Poslanci mají na jeho projednávání čas do konce příštího týdne a diskuse v obou komorách parlamentu musí skončit do 50 dní, tedy nejpozději 26. března. Pokud se zákonodárci v této lhůtě definitivně k návrhu nevyjádří, vláda se jej může pokusit zavádět i bez jejich souhlasu. Vystavila by se však riziku hlasování o nedůvěře nebo zásahu orgánu dohlížejícího na dodržování ústavy, uvádí deník Le Monde.
Související

Francie přijala spornou Macronovu důchodovou reformu. Opozice vládu nesvrhla

Francouzské opozici se v parlamentu nepodařilo svrhnout Macronovu vládu
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Pavlova slova o Ukrajině zajímají Rusko, řekl zpravodaj televize Welt
Aktualizováno včera

V Kongresu zpovídali ředitele TikToku, členy výboru uklidnit nedokázal
Aktualizováno včera

EU zahájila summit o Ukrajině, k lídrům promluvil Zelenskyj
Aktualizováno včera

Netanjahu se nevzdává justiční reformy. Kritice navzdory
Aktualizováno včera

Finsko poskytne Ukrajině další tři tanky Leopard, šest jich pošle Španělsko
včera

FBI osvobodila v Houstonu unesené migranty, jeden člověk byl zabit
Aktualizováno včera

Ve Francii proběhlo další kolo stávek, provázely jej násilnosti
včera

Po roce byl vyhlášen českým Fotbalistou roku opět reprezentační útočník Schick
Aktualizováno včera

Hasiči zasahovali u požáru skládky u Benátek nad Jizerou, platil druhý stupeň
včera

Ukrajinci čelí agresi po celé délce fronty. Ruské rakety zabíjí děti i studenty
Aktualizováno včera

Ukrajinci se opravili. Rusové se z Nové Kachovky na jihu země nestáhli
včera

Ukrajina dala Raiffeisen Bank International na seznam sponzorů války
Aktualizováno včera

Jurečka se hájí ve věci odvolání šéfa úřadu práce. Odstupovat nehodlá
Aktualizováno včera

Státní zdroje na transformaci České pošty podléhají notifikaci, uvedl Havlíček
včera

Trumpova kauza se dnes projednávat nebude, informuje CNN
včera

Pavel a Lipavský řešili koordinaci české zahraniční politiky
Aktualizováno včera

Britský parlament zakáže TikTok na služebních telefonech zaměstnanců
Aktualizováno včera

Slovensko předalo Ukrajině první čtyři stíhačky MiG-29, další poskytne Polsko
Aktualizováno včera

Svoboda chce, aby se městská policie omluvila Železnému za zveřejnění videa
včera
Není možné znovu jednat o dohodě o Severním Irsku, vzkazuje britská vláda
Londýn nebude znovu vyjednávat o žádné části přepracované dohody o novém uspořádání pro Severní Irsko, na níž se dohodl s Evropskou unií na konci února. Neučiní tak ani navzdory výzvám největší severoirské unionistické strany, která má k textu velké výhrady a už rok kvůli nesouhlasu s pobrexitovým režimem bojkotuje místní samosprávu.
Zdroj: ČTK