Itálie zvažuje zásadní krok. Chce zakázat výrobu elektřiny z uhlí už za rok

Itálie zvažuje, že by přestala používat uhlí na výrobu elektřiny už v roce 2024. Podle agentury Reuters to uvedl ministr životního prostředí Gilberto Pichetto Fratin. 

Itálie přitom musela najít alternativu k plynu, který používala až do invaze Ruska na Ukrajinu. Loni tak zvýšila výrobu energie z uhlí na 7,5 procenta ze 4,6 procenta v roce 2021.

Přesto si stanovila záměr opustit uhlí do roku 2025, podle ministra by to ale mohlo jít ještě dříve. "Doufám, že se mi to podaří do roku 2024, pokud se ceny plynu udrží na současné úrovni," řekl Pichetto Fratin na akci pořádané deníkem La Repubblica.

Ministr tvrdí, že zemní plyn, který je považován za nejméně znečišťující fosilní palivo, by měl doprovázet italskou cestu energetické transformace až do roku 2050, zatímco země postupně zvyšuje svou kapacitu obnovitelné energie.

Ministr také uvedl, že bude na budoucích vládách, aby rozhodly, zda znovu nezavedou jadernou energii, kterou Itálie opustila v roce 1980 v důsledku černobylské katastrofy v bývalém Sovětském svazu.

Odkázal se přitom na analýzy, podle kterých obnovitelné zdroje nebudou stačit bez jaderné energie, a dodal, že současná administrativa povolila pouze výzkum a testy tohoto zdroje energie.

Výroba elektřiny z uhlí byla dlouho jedním z hlavních způsobů, jak uspokojit energetickou poptávku. Tento způsob výroby však čelí rostoucím výzvám v souvislosti se změnou klimatu a snahou o snižování emisí skleníkových plynů. 

Tento typ výroby elektřiny je přitom stále běžnou praxí ve mnoha zemích po celém světě. Uhlí je bohatým zdrojem energie a je relativně levné ho těžit. Elektrárny spalující uhlí jsou schopny generovat velké množství elektřiny, což z nich činí atraktivní volbu pro zajištění energetické stability.

Přináší s sebou ale vážné environmentální a zdravotní problémy. Spalování uhlí v elektrárnách vytváří významné množství skleníkových plynů, především oxidu uhličitého (CO2), které přispívají ke změně klimatu. Kromě toho se uvolňují také další škodlivé látky, jako jsou síry, dusíky a částice, které mají negativní dopad na kvalitu ovzduší a lidské zdraví.

Související

Více souvisejících

Itálie uhlí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy