Válka v Izraeli: Svět ztratil lidskost, zní z OSN. Hamáš vymění rukojmí za 6000 vězňů

Izrael v noci na dnešek pokračoval v útocích na Pásmo Gazy a jih Libanonu. Bombardování se ale nelíbí OSN a jejím agenturám, úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) varoval, že zásoby pohonných hmot v nemocnicích v Gaze vydrží necelý den a generální tajemník OSN António Guterres uvedl, že Blízký východ je na hraně propasti.

22:00 - Hamás vymění rukojmí za 6000 palestinských vězňů

Hamás chce výměnou za propuštění téměř 200 rukojmích odvlečených v rámci útoku na Izrael osvobození 6000 palestinských vězňů. Podle telegramového účtu Hamásu to řekl bývalý lídr skupiny Chálid Mišál.

21:28 - Izrael údajně zabil jednoho z velitelů Hamásu

Izraelská armáda tvrdí, že při náletu na město Chán Júnis na jihu palestinského pásma Gazy zabila velitele regionální správy rozvědky palestinského radikálního hnutí Hamás. Armáda neposkytla další podrobnosti o operaci, ani jméno vysoce postaveného příslušníka Hamásu či místa, kde k útoku na něj došlo.

20:48 - Proč Egypt neotevře přechod Rafah?

Káhira po mnoho let dodržuje přísná omezení pohybu přes hraniční přechod Rafáh, a to do takové míry, že mnoho Palestinců v podstatě obvinilo Egypt z posilování izraelské blokády Gazy, která trvá od té doby, co v ní Hamas v roce 2007 převzal plnou moc.

Týkalo se to především bezpečnostních obav na severním Sinaji, kde se egyptské úřady již dlouho podílejí na smrtelném konfliktu s džihádisty napojenými na Al-Káidu. Ale současná neochota Egypta otevřít přechod bez jasných podmínek a záruk může být spíše o snaze vyhnout se masovému exodu Palestinců z Gazy.

Egypt nechce hrát žádnou roli v tom, co by se mohlo rovnat trvalému přesídlení stovek tisíc Palestinců z Gazy.

20:04 - Blinken a Netanjahu se během setkání v Tel Avivu ukryli v bunkru

Americký ministr zahraničí Antony Blinken, izraelský premiér Benjamin Netanjahu a izraelský válečný kabinet se podle mluvčího Matta Millera na pět minut ukryli v bunkru, když se v pondělí v Tel Avivu spustily náletové sirény.

19:28 - Šéf izraelské bezpečnosti přebírá odpovědnost za útoky 

Šéf izraelské tajné služby Šin Bet Ronen Bar osobně přijal zodpovědnost za nedostatečné varování před smrtícím útokem radikálního palestinského hnutí Hamás na jižní Izrael dne 7. října. V dopise svým zaměstnancům, který zveřejnil list The Times of Israel, Bar uvedl, že i přes opatření, která byla přijata, nedokázali poskytnout dostatečné varování pro zmaření útoku. Za tuto situaci se jako šéf organizace osobně zodpovídá. Podotkl, že vyšetřování bude probíhat později, a zdůraznil, že se momentálně nachází ve válečném stavu.

18:59 - WHO varuje před hrozící krizí veřejného zdraví, Gaze dochází voda

Světová zdravotnická organizace v pondělí varovala, že Gaza čelí "bezprostřední" krizi veřejného zdraví, protože enklávě dochází voda.

Omezené množství dostupné vody vytváří zoufalou situaci, protože životy více než 3 500 pacientů ve 35 nemocnicích nacházejících se v palestinské enklávě jsou bezprostředně ohroženy, uvedla WHO prostřednictvím platformy X.

18:20 - Blinken zopakoval podporu USA

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí v Tel Avivu zopakoval, že Izrael bude mít "vždy podporu Spojených států", když hovořil po boku izraelského ministra obrany Yoava Gallanta.

Blinken řekl, že USA mají "hluboký závazek vůči právu Izraele a jeho povinnosti bránit se a bránit svůj lid".

17:41 - Škody způsobené izraelským náletem na Rafáh na nebyly opraveny

Pohraniční úřady nedokázaly opravit škody způsobené izraelským náletem na hraničním přechodu Rafáh s Egyptem na straně Gazy, řekl v pondělí CNN palestinský činitel.  

Úředník řekl, že škody sehrály roli ve zpoždění otevření hranice mezi Egyptem a Gazou a uvedl, že obavy z dalších úderů v okolí "zastavily veškeré snahy o nápravu škod způsobených předchozími nálety". 

Dodal, že o víkendu egyptské úřady instalovaly cementové desky na egyptské straně přechodu po několika izraelských náletech minulý týden.  

17:03 - Do Gazy míří nákladní auta OSN

Pracovník CNN byl na hraničním přechodu Rafah mezi Egyptem a Gazou svědkem toho, jak v pondělí odpoledne do Gazy vjíždělo pět nákladních aut OSN s palivem.

Jednalo by se tak o první vjezd nákladních vozidel s palivem od doby, kdy na Izrael 7. října zaútočil Hamás. OSN by ale musela koordinovat pohyb těchto nákladních vozidel s Izraelem.

Sklad paliva OSN se nachází na hraničním přechodu Kerem Shalom, který spojuje Gazu a Izrael, který sousedí s přechodem Rafah, který spojuje Gazu a Egypt. 

Tento vstup nákladních automobilů na pohonné hmoty přichází po široké výzvě řady vlád a organizací povolit tolik potřebnou pomoc obleženému území Gazy.

16:29 - Bílý dům stále doufá, že by se přechod Rafah mohl otevřít dnes

Představitelé Bílého domu stále doufají, že by se mohl hraniční přechod do Egypta otevřít ještě dnes, o pár hodin později. "Doufáme, doufáme, že někdy později dnes může být otevřen na několik hodin. Ale znovu musíme počkat a uvidíme, jak to půjde," řekl mluvčí Bílého domu John Kirby podle agentury Reuters.

15:52 - Netanjahu mluví o odhodlání přivést zpět rukojmí

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu hovořil o setkání s rodinami rukojmích zajatých Hamasem.

V projevu v Knesetu, izraelském parlamentu, Netanjahu řekl, že "s obrovskou bolestí" naslouchal příběhům rodin, objal je a hovořil o svém odhodlání je znovu sjednotit.

"Jsme neúnavní v úsilí přivést zpět naše bratry a sestry, muže a ženy, děti a nemluvňata," řekl.

15:15 - Je v Gaze nějaký přístup k vodě?

V Gaze nyní "dochází" voda, řekl dnes ráno BBC Jason Lee ze Save the Children z Ramalláhu na Západním břehu Jordánu.

Řekl, že humanitární agentura měla zprávy, že voda opět teče v částech jižní Gazy, ale že bez paliva nebo elektřiny k jejímu čerpání by nebyla dostupná pro běžné obyvatelstvo.

Palestinská agentura OSN pro uprchlíky UNRWA v pondělí BBC sdělila, že 6000 vysídlených lidí na její logistické základně v Rafahu snížilo spotřebu na jeden litr vody na osobu a den.

14:48 - Izrael nařídil evakuaci 28 vesnic poblíž libanonských hranic

Izraelská vláda v pondělí nařídila evakuaci 28 vesnic na severu Izraele do dvou kilometrů od hranic země s Libanonem. "Implementaci plánu schválil ministr obrany Yoav Gallant," uvádí se ve společném prohlášení izraelského ministerstva obrany a izraelských obranných sil. 

14:19 - Více než 1000 lidí v troskách Gazy

Více než 1000 lidí se stále pohřešuje pod domy a budovami zničenými při izraelských náletech na Gazu, uvádí palestinská civilní obrana. Eyad Al-Bozom, mluvčí ministerstva vnitra v Gaze řízeného Hamasem, tento počet lidí potvrdil.

13:34 - Hranice s Egyptem zůstávají zavřené

Hranice mezi Egyptem a Gazou je stále uzavřena, navzdory dřívějším zprávám, že se chystá znovuotevření pro cizí státní příslušníky. Na přechodu Rafah se shromáždily davy, které čekají na vpuštění.

Rafah leží na hranici mezi egyptským Sinajským poloostrovem a Gazou pod správou Hamasu a je jediným přechodem na území, které Izrael nekontroluje.  

12:57 - Metro v Gaze Izraeli nedává jinou možnost, než pozemní invazi

Nesčetné tunely pod Gazou jsou známé především jako průchody používané k pašování zboží z Egypta, či jako trasy sloužící k zahájení útoku na Izrael. Existuje však i druhá podzemní síť, kterou izraelské obranné síly hovorově označují jako "metro v Gaze". Je to obrovský labyrint tunelů, podle některých odhadů několik kilometrů pod zemí, používaných k přepravě lidí a zboží; k ukládání raket a muničních schránek; a sídlí v něm velitelská a řídicí centra Hamasu, vše daleko od zvědavých očí letadel a sledovacích dronů IDF.

Doporučené články

Hamás v roce 2021 tvrdil, že vybudoval pod Gazou tunely v délce 500 kilometrů, i když není jasné, zda tomu tak skutečně je. Pokud by to byla pravda, podzemní tunely Hamasu by byly o něco méně delší než polovina délky systému newyorského metra. Očekává se, že IDF půjde po síti při nadcházejícím pozemním vpádu do Gazy, podobně jako v roce 2014, kdy Izrael zahájil pozemní útok na Gazu, aby se pokusil podzemní chodby obsadit a zničit.

12:34 - Izrael nechce okupovat Gazu, tvrdí BBC

Izrael se musí přesně rozhodnout, co jeho síly udělají a kam půjdou, když budou v Gaze, a co je neméně důležité, co se stane poté, píše BBC. Stanice připomíná, že v Gaze žije více než 2,4 milionu lidí a pokud bude Hamás odstraněn, kdo tam převezme kontrolu a bude tam vládnout? 

"Existují určité spekulace, že by do hry mohla vstoupit konkurenční palestinská frakce Fatah, ale na zadní straně izraelského tanku, což by postrádalo důvěryhodnost. Izraelci nechtějí okupovat Gazu, ale možná k tomu budou nějakou dobu přinuceni, pokud neexistuje schůdná alternativa," uvedl server.

11:52 - Šéf OSN pro nouzovou pomoc "doufá, že uslyší nějaké dobré zprávy"

Šéf OSN pro nouzovou pomoc Martin Griffiths v pondělí zopakoval, že zoufale potřebuje, aby se pomoc dostala do Gazy. "Potřebujeme přístup pro pomoc. Vedeme diskuze s Izraelci, Egypťany a dalšími, s velkou pomocí ministra (Antonyho) Blinkena na jeho cestách po regionu," řekl Griffiths.

11:27 - Úředníci se chtějí vyhnout exodu do Egypta

V blízkosti hraničního přechodu se shromažďují tisíce lidí, kteří se zoufale snaží dostat ven – včetně asi 1000 cizích státních příslušníků.

Na egyptské straně hranice se hromadí zoufale potřebná pomoc. Každý chce, aby se začala pohybovat směrem do Gazy, ale musí existovat bezpečný koridor.

Egypt také uvedl, že v blízkosti přechodu zřídí polní nemocnici a bude léčit obyvatele Gazy ve své nejbližší nemocnici na severním Sinaji.

Úředníci se snaží vyhnout exodu do Egypta, protože vědí, že by se to mohl stát trvalým a vylidnit pásmo Gazy.

11:00 - Nová bilance obětí a unesených

Počty mrtvých, zraněných a vysídlených ve válce v Izraeli opět vzrostly. Izrael eviduje nejméně 1400 mrtvých a více než 3500 zraněných. Izraelské obranné síly také uvedly, že Hamás drží zřejmě 199 rukojmích.  

Rostoucí počty mrtvých hlásí i Palestina. Izraelské letectvo podniká protiútoky na pozice Hamásu a podle posledních údajů bylo v Gaze zabito nejméně 2750 Palestinců a 9700 lidí bylo zraněno, uvedlo tamní ministerstvo zdravotnictví. 

Celkový počet mrtvých tak na obou stranách konfliktu překročil 4000, zraněno je nejméně 13 000 lidí. OSN uvedla, že od zahájení bombardování Izraele bylo vysídleno více než 400 000 obyvatel Pásma Gazy.

10:36 - Egypt chce bezpečnostní záruky

Zprávy o dočasném příměří v jižní Gaze úřad izraelského premiéra rychle dementoval. Zdroje BBC v Káhiře ale hovoří o principiální dohodě a o dočasném příměří, kterému ale brání problémy, které je obtížné vyřešit.

Egypťané dali jasně najevo, že průchod neotevře, dokud nebude zajištěna bezpečnost jejich personálu. Izrael chce zkontrolovat všechna nákladní auta cestující do Gazy, aby se ujistil, že nevezou zbraně.

10:24 - V Rafahu se shromažďují lidé, přechod je uzavřen

Davy lidí, kteří chtějí opustit Gazu, se shromáždily na hraničním přechodu Rafah poté, co dřívější zprávy naznačovaly, že by mohl být dočasně znovu otevřen. V tuto chvíli však zůstává stále uzavřen.

10:07 - Nebylo dohodnuto žádné příměří, říká izraelský důstojník

Mluvčí izraelské armády řekl, že si není vědom žádného příměří v jižní Gaze poté, co tisková agentura Reuters citovala egyptské bezpečnostní zdroje, které uvedly, že dojde k příměří v době otevření hraničního přechodu mezi Egyptem a Gazou.

Mluvčí izraelských obranných sil podplukovník Richard Hecht řekl BBC: "Neexistuje žádné dohodnuté příměří, kterého bych si byl vědom. Také vidím všechny tyto zprávy. Není nic, co bych potvrdil."

09:47 - Hamás tvrdí, že o příměří neví 

Šéf mediální kanceláře Hamásu podle agentury Reuters tvrdí, že nemají žádné informace o tom, že by na jihu Gazy bylo dohodnuto humanitární příměří. Salama Marouf řekl tiskové agentuře, že od egyptské strany nedostali žádné potvrzení o záměrech otevřít přechod Rafah mezi Gazou a Egyptem.

09:21 - V jižní Gaze bylo dohodnuto příměří

USA, Izrael a Egypt se dohodly na příměří v jižní Gaze, které se bude časově shodovat se znovuotevřením hraničního přechodu Rafáh, řekly agentuře Reuters dva egyptské bezpečnostní zdroje.

08:38 - Pozemní invaze je na spadnutí

Izrael signalizuje, že se připravuje na pozemní invazi do Gazy, i když  v  pobřežní palestinské enklávě sílí humanitární krize. Izraelská armáda v sobotu uvedla, že její síly jsou připraveny na další fáze války, včetně "kombinovaných a koordinovaných úderů ze vzduchu, moře a země."

08:30 - Izrael škrtí Gazu, tvrdí šéf humanitární agentury OSN

Philippe Lazzarini, generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci palestinských uprchlíků na Blízkém východě, se v neděli vyjádřil k zoufalé situaci v pásmu Gazy a zdůraznil, že jde o humanitární krizi. Lazzarini podotkl, že Gaze rychle dochází voda a elektřina a obyvatelstvo čelí vážnému nedostatku potravin a léků.

"Gaza je škrcena a zdá se, že svět právě ztratil svou lidskost. Když se podíváme na problém vody – všichni víme, že voda znamená život – Gaze dochází voda a Gaze dochází život," řekl Lazzarini.

Související

Válka v Izraeli

Válka v Gaze má přes 34 tisíc obětí, tvrdí Palestinci. OSN řekla, jak s jejich údaji pracuje

Konflikt mezi Izraelem a hnutím Hamás si podle palestinského ministerstva zdravotnictví vyžádal již 34 344 palestinských obětí. Zveřejněný seznam obsahuje údaje o většině zabitých, včetně jmen, věku a pohlaví. Mnoho obětí jsou děti, přičemž seznam zahrnuje i 169 novorozenců a stovky dalších mladších deseti let. Izrael oficiální čísla zpochybňuje, zatímco OSN potvrzuje, že palestinské údaje bývají přesné.

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Izrael Pásmo Gazy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Válka na Ukrajině od dvojice fotografů.

Kdo pomůže zařídit mír na Ukrajině? Seznam zprostředkovatelů není dlouhý, ale existuje

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.  

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Manchester City

Komise si posvítí na Manchester City. Velkoklub podezřívá z porušení finančních pravidel

Možná je to začátek konce úspěšného období anglického velkoklubu Manchesteru City pod majiteli ze Spojených arabských emirátů. Ten je totiž podezřelý z porušení hned 115 finančních pravidel, a pokud se po prošetření nezávislé komise některá či dokonce všechna prokážou, hrozí manchesterskému celku nejen odpočet bodů, ale vše může klidně skončit vyloučením z Premier League.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Kanáry obchází strach po smrtícím útoku žraloka. Zemřela německá turistka

Na německou turistku zaútočil nedaleko Kanárských ostrovů žralok. Poté, co ji ukousl nohu, dostala žena infarkt a španělská pobřežní stráž už ji nemohla pomoct. Zemřela při převozu do nemocnice. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy