Izrael varoval lídry několika evropských zemí včetně Česka před sítí agentů Hamásu v Evropě. Upozornil na to Jerusalem Post s tím, že varování obdržely i Belgie, Británie, Nizozemí, Švédsko, Itálie, Maďarsko, Německo či Evropská unie.
Izrael uvedl, po říjnovém útoku Hamásu se násilí vůči Židům po celém světě zvýšilo o 120 procent a krvelačnost Hamásu není omezena pouze na Izrael a Židy, ale šíří se i do Evropy.
Tvrdí, že Hamás působil po mnoho let po celém světě především díky tajným humanitárním darům a vytváří síť nenávisti, která operuje v mnoha zemích, včetně těch západních a demokratických.
Hnutí Hamás, zkráceně Hamas, je palestinská islámská politická a vojenská organizace, která hraje klíčovou roli v palestinském konfliktu s Izraelem. Tato organizace má složitou historii a politickou agendu a je jedním z klíčových hráčů na Středním východě.
Hamás byl založen v roce 1987 v průběhu první intifády, což bylo palestinské povstání proti izraelské okupaci v Pásmu Gazy a na Západním břehu řeky Jordán. Zakladatelé Hamásu byli především palestinští muslimští bratři a islámské aktivisty. Název "Hamas" je akronym z arabského Harakat al-Muqawama al-Islamiyya, což lze přeložit jako "Islámské hnutí odporu."
Hlavním cílem Hamásu bylo vytvoření islámského státu na území, které nyní tvoří Izrael, Západní břeh a Pásmo Gazy, a odstranění izraelského státu. Hamás také zastává názor, že celá Palestina je muslimská země, která nemůže být rozdělena na žádný jiný způsob.
Hamás má dvě hlavní složky: politickou a vojenskou. Politické vedení Hamásu je reprezentováno politickým křídlem, které má své sídlo v Pásmu Gazy. Hlavním politickým orgánem je Vedení politického křídla Hamásu, které má za cíl spravovat území v Pásmu Gazy a vést politické jednání v regionu.
Na druhé straně má Hamás také vojenské křídlo, které je známé jako Izz ad-Din al-Qassam Brigády. Tato vojenská složka Hamásu byla zodpovědná za mnoho útoků na izraelské cíle včetně raketových útoků a sebevražedných bombových útoků.
Hamás je označován za teroristickou organizaci mnoha zeměmi, včetně Spojených států a Izraele. To v důsledku jeho vojenských operací a útoků proti izraelským civilistům. Organizace byla zapletena do několika vážných konfliktů s Izraelem, jako například operace v Pásmu Gazy v letech 2008-2009, 2012 a 2014.
Hamás také vede palestinský vládní úřad v Pásmu Gazy po té, co v roce 2007 provedl násilný převrat proti palestinskému prezidentovi Mahmúdu Abbásovi a jeho straně Fatah na území Pásma Gazy. Od té doby existuje dvojvládí v Palestině, kde Fatah kontroluje Západní břeh a Hamás Pásmo Gazy.
Hamás v sobotu 7. října 2023 časně ráno vypálil více než 2500 raket proti Izraeli a palestinští ozbrojenci pronikli do několika izraelských měst u hranic s Gazou. Dopady raket byly hlášeny jak z Tel Avivu, tak z dalších měst.
Očití svědci hlásili střelbu v ulicích a Izrael hovoří o masakru, při němž Hamás stínal hlavy dětem a popravoval civilisty. To, jak se útočníkům z pásma Gazy podařilo překročit přísně střežené hranice, zatím není známo. Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) podplukovník Richard Hecht uvedl, že Hamas vstoupil do Izraele po zemi, po moři i vzduchem, což následně provedl Za útok přijala zodpovědnost řada představitelů tajných služeb a armády.
Vůdce islamistického hnutí Hamás potvrdil, že ozbrojená skupina zahájila v říjnu vojenskou operaci proti Izraeli. Muhammad Dajf uvedl, že se jedná o začátek operace "Al-Aqsa Storm". Palestinským ozbrojencům se také podařilo proniknout do města Sderot, kde došlo ke střetům s izraelskými silami.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svolal v reakci na útok nejvyšší bezpečnostní představitele, sestavil nouzovou vládu a stát oficiálně vyhlásil Hamásu válku. Izraelské obranné síly zahájily operaci "Železné meče" a izraelské letectvo v reakci na útok zahájilo protiútok na pozice Hamásu.
V průběhu následujících dní pokračovaly jak raketové útoky na Izrael, tak i odveta tamního letectva v podobě bombardování stovek cílů v Gaze. Zatímco západní státy většinou vyjadřují podporu Izraeli, Gazu podporuje například Írán nebo Saúdská Arábie. Nevládní organizace a OSN žádají především zklidnění situace vzhledem ke stále většímu počtu mrtvých civilistů. Dochází však k diplomatickým roztržkám.
Později izraelská armáda znovu získala kontrolu nad všemi městy kolem hranice s Gazou a hranici zabezpečila. Ministr obrany následně nařídil totální blokádu Pásma Gazy. Izrael se pokouší osvobodit zajaté rukojmí a zahájil pozemní invazi do Gazy. Ta byla přerušena týdenním příměřím, během kterého Hamás propustil zhruba stovku rukojmích.
Státy a organizace požadují také vytvoření humanitárního koridoru, protože většina z dvou milionů obyvatel Pásma Gazy je závislá na vnější pomoci. Do oblasti sice míří humanitární konvoje, nemocnice v Gaze jsou ale stále přetížené a potýkají se s nedostatkem elektřiny, lidem dochází potraviny i voda.
Související

Trumpův zmocněnec tvrdí, že dohoda o propuštění rukojmích Hamasu je na dosah

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci
Hamás , Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza)
Aktuálně se děje
před 19 minutami

Dopravní peklo po MotoGP: Policie nabádá řidiče, aby se vyhnuli D1
před 1 hodinou

EU vyhlásila válku produktům z Temu a Shein
před 2 hodinami

Sýrie v troskách. Mrtvých je už přes tisíc, zastavte znásilňování a vraždění, vyzývají USA
před 4 hodinami

Volby by ovládlo hnutí ANO, Spolu ztrácí kvůli bitcoinové aféře. Piráti a Stačilo! mají rekordní úspěch
před 5 hodinami

Evropa otevírá dveře ruské propagandě. Prokremelští umělci se vracejí na evropská pódia
před 6 hodinami

Trump přichází o příznivce. Jeho podpora v USA rapidně klesá
před 7 hodinami

Aspenské bezpečnostní fórum: Trump vytváří nový světový řád, elity to přijímají s obavami i rezignací
před 8 hodinami

Metropole vyschlá na prach? Poprvé v moderní historii se hlavní město ocitne bez vody
před 9 hodinami

Palestinci sedí na masivním nalezišti. Expert popsal, jak by z něj mohli profitovat, kdyby jim to svět dovolil
před 11 hodinami

Počasí dnes ve znamení tropů. Zítra se budou teploty lišit až o 14 stupňů
včera

FT: Zelenskyj čelí obviněním z autoritářských praktik
včera

Krize v EU: Zdravotnické neziskovky přicházejí o finance, roste strach o demokratické fungování Unie
včera

V zátoce Ha Long se potopila turistická loď, mezi desítkami mrtvých jsou děti
včera

Auto projelo v LA davem lidí. Zraněných je nejméně 30 lidí
včera

Netanjahu uvažuje o předčasných volbách. Přesvědčí Izraelce, že vyhrává válku?
včera

Co bude, až vyprší Trumpovo ultimátum Rusku? Podle ekonoma mají USA jen omezené možnosti
včera

Změny ve fotbalové Spartě. Jejím novým kapitánem je Haraslín, Wiesner odchází do USA
včera

Ostravský obránce Frydrych si musí trest za ostrý faul na Klimenta odpykat až do konce
včera

Odejde z Leverkusenu i Schick? O českého kanonýra projevil zájem AC Milán
včera
Lyon se vrátil do francouzské ligy i do pohárů. V Anglii se proti rozhodnutí UEFA bouří
Už to vypadalo, že nadcházející ročník nejvyšší francouzské soutěže bude bez tamního sedminásobného šampiona a velkoklubu nesoucího název Olympique Lyon. Ten se potácel v takových finančních problémech, že byl přeřazen do druhé ligy. Nakonec byl Francouzským fotbalovým svazem (FFF) mezi francouzskou elitou navrácen, jelikož uspěl s odvoláním proti původnímu verdiktu. Na základě toho tak Evropská fotbalová unie UEFA vrátila tento velkoklub do Evropské ligy, čímž tak z této soutěže vyšoupl do Konferenční ligy původního náhradníka Crystal Palace. A právě toto rozhodnutí pochopitelně vyvolalo v Anglii bouři nevole.
Zdroj: David Holub