Náčelník generálního štábu Izraelských obranných sil (IDF) Herci Halevi potvrdil, že Izrael zvažuje zatopení tunelů v Pásmu Gazy mořskou vodou s cílem zničit tak podzemní síť militantního hnutí Hamás. Nejde ale o jedinou možnost, kterou Izrael zvažuje.
Izrael má na severu Pásma Gazy připravenou soustavu velkých čerpadel, pomocí kterých by mohl zaplavit mořskou vodou rozsáhlou síť podzemních tunelů využívaných militantním hnutím Hamás. Zatím však není jasné, zda Izrael k tomu skutečně přistoupí. Uvedl to server Wall Street Journal.
Instalaci velkých čerpadel na mořskou vodu severně od uprchlického tábora aš-Šátí, který se nachází na pobřeží Středozemního moře v severní části pásma Gazy, Izrael provedl už v listopadu. Údajně se jedná o nejméně pět velkých pump, které by dokázaly napustit do podzemních tunelů Hamásu tisíce krychlových metrů mořské vody za hodinu.
Tímto tempem by mohly být tunely zaplaveny během několika týdnů a armáda by tak mohla vyhnat teroristy z jejich podzemních úkrytů. Podle amerických představitelů by ale realizace takového plánu ohrozila zásobování vodou v Pásmu Gazy.
Izrael o plánu na zaplavení tunelů poprvé informoval Spojené státy začátkem listopadu, což vyvolalo diskusi o tom, zda je takový záměr skutečně možné zrealizovat a jaký by byl jeho vojenský přínos. Není ani zřejmé, jaký by tato akce měla vliv na životní prostředí.
Izraelská armáda podle svých slov objevila více než 800 šachet vedoucích do podzemních tunelů a přibližně 500 z nich zničila. Některé z objevených tunelů tvořily spojnice mezi strategickými objekty Hamásu v podzemí.
Radikální palestinské hnutí Hamás v sobotu 7. října 2023 časně ráno vypálilo více než 2500 raket proti Izraeli a palestinští ozbrojenci pronikli do několika izraelských měst u hranic s Gazou. Dopady raket byly hlášeny jak z Tel Avivu, tak z dalších měst.
Očití svědci hlásili střelbu v ulicích a Izrael hovoří o masakru, při němž Hamás stínal hlavy dětem a popravoval civilisty. To, jak se útočníkům z pásma Gazy podařilo překročit přísně střežené hranice, zatím není známo. Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) podplukovník Richard Hecht uvedl, že Hamas vstoupil do Izraele po zemi, po moři i vzduchem, což následně provedl Za útok přijala zodpovědnost řada představitelů tajných služeb a armády.
Vůdce islamistického hnutí Hamás potvrdil, že ozbrojená skupina zahájila v říjnu vojenskou operaci proti Izraeli. Muhammad Dajf uvedl, že se jedná o začátek operace "Al-Aqsa Storm". Palestinským ozbrojencům se také podařilo proniknout do města Sderot, kde došlo ke střetům s izraelskými silami.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svolal v reakci na útok nejvyšší bezpečnostní představitele, sestavil nouzovou vládu a stát oficiálně vyhlásil Hamásu válku. Izraelské obranné síly zahájily operaci "Železné meče" a izraelské letectvo v reakci na útok zahájilo protiútok na pozice Hamásu.
V průběhu následujících dní pokračovaly jak raketové útoky na Izrael, tak i odveta tamního letectva v podobě bombardování stovek cílů v Gaze. Zatímco západní státy většinou vyjadřují podporu Izraeli, Gazu podporuje například Írán nebo Saúdská Arábie. Nevládní organizace a OSN žádají především zklidnění situace vzhledem ke stále většímu počtu mrtvých civilistů. Dochází však k diplomatickým roztržkám.
Později izraelská armáda znovu získala kontrolu nad všemi městy kolem hranice s Gazou a hranici zabezpečila. Ministr obrany následně nařídil totální blokádu Pásma Gazy. Izrael se pokouší osvobodit zajaté rukojmí a zahájil pozemní invazi do Gazy. Ta byla přerušena týdenním příměřím, během kterého Hamás propustil zhruba stovku rukojmích.
Státy a organizace požadují také vytvoření humanitárního koridoru, protože většina z dvou milionů obyvatel Pásma Gazy je závislá na vnější pomoci. Do oblasti sice míří humanitární konvoje, nemocnice v Gaze jsou ale stále přetížené a potýkají se s nedostatkem elektřiny, lidem dochází potraviny i voda.
Související

Izraelci místy pozastaví boje v Gaze. Palestincům slibují další humanitární pomoc

Tragédie v Gaze. Útok dronu nepřežilo i několik dětí, Izraelci přiznali chybu
Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) , Pásmo Gazy , Hamás
Aktuálně se děje
včera

Tragický incident v dovolenkovém ráji Čechů. Malá holčička je po smrti
včera

V Německu vykolejil osobní vlak. Na místě jsou zranění
včera

Trump oznámil uzavření dohody o clech mezi USA a EU
včera

Trumpovi dochází trpělivost s Putinem, tvrdí šéf diplomacie Rubio
včera

Tragická letecká nehoda na Slovensku. Senior v kokpitu nepřežil
včera

Počasí dnes: Na jednom místě už spadlo přes sto milimetrů srážek
včera

Rychlovlak uvízl v tunelu u Vídně. Cestující trpěli několik hodin ve tmě a horku
včera

Doporučení zní jasně. Co mají dělat lidé v případě mimořádné situace na letišti?
včera

Televize reaguje na úmrtí Jiřího Krampola. Večerní program se mění
včera

Česká radost ve Spa: Roman Staněk slaví další pódium v F2 a píše první zářez v hlavním závodě
včera

Střelba vyděsila lidi v Chomutově. Podezřelý měl podomácku vyrobenou zbraň
včera

Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Motoristé zůstávají pod pěti procenty
včera

Nevyzpytatelné počasí: Prší více, než se čekalo. Hladiny řek už stoupají
včera

Staré svatební pověry. Proč měla nevěsta plakat a co přinášel novomanželům déšť?
včera

Řeckem se šíří ničivé požáry. Kouř už se dostal až do Atén
včera

Zemřel legendární herec Jiří Krampol
včera

Izraelci místy pozastaví boje v Gaze. Palestincům slibují další humanitární pomoc
včera

Hasiči zasahovali v hospici v Čerčanech. Došlo i k evakuaci klientů
včera

Deštivé počasí překvapuje svou intenzitou. Meteorologové aktualizovali výstrahu
včera
Česko zasáhne deštivé počasí. Existuje několik scénářů
Meteorologové již dnes očekávají na východě Česka trvalé a vydatné srážky, které zapříčiní tlaková níže postupují přes Maďarsko a Slovensko do Polska. Platí i příslušná výstraha. Podle expertů ale není zcela jasné, kolik srážek a kam přesně přinese.
Zdroj: Jan Hrabě