
Prezident USA Donald Trump se rozhodl bez zaváhání prosadit novou vlnu cel, a to bez ohledu na rostoucí nervozitu trhů či znepokojení zahraničních vlád. Trhy reagovaly jako na horské dráze — po falešné zprávě o devadesátidenním pozastavení cel došlo ke krátkému vzestupu, jen aby následoval další prudký pád. Konečný výsledek? Akcie uzavřely víceméně beze změn, ale volatilita trhů ukazuje, že investoři zůstávají v nejistotě.
Podle Sama Suttona, autora newsletteru Morning Money, je jasné, jak zoufale Wall Street touží po jasnosti a úlevě. Samotná možnost jakékoli dohody byla dost silná na to, aby poslala trhy vzhůru — ale naděje byla rychle zchlazena realitou, uvedl pro Politico.
A i když se Trump dlouho opíral o podporu byznysu, začíná být patrné, že i jeho věrní příznivci ve finančních kruzích se začínají odvracet. Známý investor Bill Ackman zpochybnil způsob výpočtu cel, zatímco Elon Musk si veřejně tropil žerty z poradce Bílého domu Petera Navarra.
Uvnitř administrativy se podle novinářky Megan Messerly objevují trhliny. Zatímco tzv. „protekcionistické křídlo“ zatím vítězilo, ve hře je stále vlivnější frakce prosazující „spravedlivý obchod“. A i když Trump konečně použil slovo „vyjednávání“, zároveň zdůraznil, že některá cla budou trvalá. Jinými slovy – vše je otevřené, ale nikdo netuší, pro koho.
Kanadský premiér Mark Carney je ve zvláštní pozici. Vzhledem k blížícím se volbám lavíruje mezi potřebou ukázat sílu a opatrností, aby se neocitl znovu na Trumpově černé listině. A i když Kanada a Mexiko stále mají platnou obchodní dohodu se Spojenými státy, nejsou si ničím jisté.
V Británii situace není o mnoho jasnější. Podle Grahama Lanktreeho, britského reportéra Politico, premiér Keir Starmer vyjednal rámcovou dohodu o odstranění cel, ale ta zatím zůstává nevyřízená na Trumpově stole. Očekávané ústupky — například změny v zákonech o internetové bezpečnosti a otevření trhu pro americké hovězí — by mohly být politicky drahé.
Lanktree přirovnal Trumpovy cla ke globální verzi Brexitu. V důsledku se svět ocitá v situaci, kdy Spojené státy zvedly obchodní bariéry proti téměř každému. Důsledky? Podobně jako Brexit, i tato politika pravděpodobně sníží růst HDP a odradí zahraniční investice.
Na domácí scéně mezitím začínají voliči i podniky pociťovat ekonomickou nejistotu. Zvýšené ceny a možné propouštění mohou brzy vyvinout tlak nejen na Bílý dům, ale i na republikány před nadcházejícími volbami. Gallup už nyní hlásí pokles důvěry veřejnosti v Trumpovu ekonomickou politiku.
Vzhledem k tomu, že se blíží výsledková sezóna firem, analytici upozorňují na možné změny ve výhledech pro investice, zaměstnanost i fúze. A pokud se slova generálních ředitelů začnou měnit v konkrétní kroky, může to být skutečný test Trumpovy obchodní strategie.
Zahraniční vlády mezitím hledají nové cesty. Kanada, Spojené království a další členové obchodního bloku CPTPP (Transpacifické partnerství) uvažují o posílení vzájemné spolupráce jako protiváze k americkému protekcionismu. Ironií osudu je, že tento blok vznikl jako nástroj Spojených států proti Číně – a dnes může být použit proti nim samotným.
Mezi pozoruhodnými momenty celé situace byla i Trumpova zdrženlivost vůči Marku Carneymu, který sice patří k jeho kritikům, ale nečelí obvyklým útokům, jaké Trump běžně vede vůči zahraničním lídrům. Politická dynamika mezi USA a Kanadou se tak v této chvíli nese spíše v tichém napětí než v otevřeném konfliktu.
A co nás čeká dál? Podle Suttona to bude především pokračující volatilita a možné přehodnocení pozice dolaru. Pokud bude nejistota přetrvávat, mohlo by to mít dlouhodobý dopad nejen na trhy, ale i na globální roli americké měny.
Zatímco se prezident Trump tváří, že situaci zvládá a že cla jsou „hořkým lékem“, který Spojené státy potřebují, realita může být daleko bolestivější. A jak poznamenala Messerly, uvidíme, jak dlouho budou voliči ochotni tento „lék“ polykat.
Související

Jak donutit Rusko k jednacímu stolu: Trump má podporu voličů, teď je čas zatlačit

Roosevelt dokázal, že demokracie potřebuje pojistky. Ustojí ale americká demokracie Trumpa?
USA (Spojené státy americké) , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 32 minutami

Lidé jsou jako chodící mrtvoly. Do Pásma Gazy může vjet 6000 kamionů s pomocí, pokud je Izrael pustí
před 1 hodinou

Jak donutit Rusko k jednacímu stolu: Trump má podporu voličů, teď je čas zatlačit
před 2 hodinami

Dvě brambory pro osm lidí. Děti v Gaze jsou kost a kůže, chodí umírat do nemocnic
před 3 hodinami

Eskalace na thajsko-kambodžské hranici: Mezinárodní společenství mělo zakročit, říká expert
před 4 hodinami

Peklo v Gaze se prohlubuje: 1000 mrtvých ve snaze získat pomoc, důkazy o masovém hladovění jsou nepopiratelné
před 5 hodinami

EU tlačí na Čínu. Chce, aby Si Ťin-pching přiměl Putina ukončit válku
před 6 hodinami

Počasí: Moravu dnes zasáhnou silné bouřky
před 6 hodinami

Ostrá: Cítím frustraci, hněv a zklamání. Politoložka tvrdě kritizuje rozhodnutí SOCDEM kandidovat s komunisty
před 6 hodinami

Skrytý nepřítel Kyjeva? Vlastní vedení, píše Politico. Podle ukrajinského tisku Zelenskyj zradil demokracii
Aktualizováno před 7 hodinami

V Rusku se zřítilo letadlo s 50 lidmi na palubě, všichni zemřeli
před 9 hodinami

Thajsko zaútočilo na Kambodžu
před 10 hodinami

Počasí o víkendu proprší, tropy se nedostaví
včera

Schůzka Putina se Zelenským do konce léta? V Istanbulu proběhlo třetí kolo rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
včera

Roosevelt dokázal, že demokracie potřebuje pojistky. Ustojí ale americká demokracie Trumpa?
včera

Zelenskyj po tvrdé kritice otáčí. Slíbil nový zákon na ochranu nezávislosti protikorupčních institucí
včera

Ukrajinci protestují, spojenci varují. Proč jsou všichni naštvaní na Zelenského?
včera

Ukrajina podkopává šanci na přijetí do EU. Vysvětlete nám to, vyzvala von der Leyenová Zelenského
včera

Lipavský nezvykle tvrdě kritizuje Ukrajinu: Naše podpora není bianko šek pro jakékoli vaše kroky
včera

Auto se spalovacím motorem už si nepůjčíte? EU v tichosti zvažuje zásadní změnu
včera
Trhy pod Trumpem lámou rekordy, čeká je ale klíčová zkouška
Burzovní indexy zažívají v polovině druhého funkčního období prezidenta Donalda Trumpa mimořádný růst, přesto se nad Wall Street stahují temná mračna. Index S&P 500 v pondělí poprvé v historii uzavřel nad hranicí 6 300 bodů, čímž potvrdil svůj osmý rekord za poslední měsíc. Přesto investory začíná znepokojovat, zda je tento vývoj dlouhodobě udržitelný – a především, jak trhy zareagují na blížící se srpnovou tarifní lhůtu.
Zdroj: Libor Novák