
Prezident USA Donald Trump se rozhodl bez zaváhání prosadit novou vlnu cel, a to bez ohledu na rostoucí nervozitu trhů či znepokojení zahraničních vlád. Trhy reagovaly jako na horské dráze — po falešné zprávě o devadesátidenním pozastavení cel došlo ke krátkému vzestupu, jen aby následoval další prudký pád. Konečný výsledek? Akcie uzavřely víceméně beze změn, ale volatilita trhů ukazuje, že investoři zůstávají v nejistotě.
Podle Sama Suttona, autora newsletteru Morning Money, je jasné, jak zoufale Wall Street touží po jasnosti a úlevě. Samotná možnost jakékoli dohody byla dost silná na to, aby poslala trhy vzhůru — ale naděje byla rychle zchlazena realitou, uvedl pro Politico.
A i když se Trump dlouho opíral o podporu byznysu, začíná být patrné, že i jeho věrní příznivci ve finančních kruzích se začínají odvracet. Známý investor Bill Ackman zpochybnil způsob výpočtu cel, zatímco Elon Musk si veřejně tropil žerty z poradce Bílého domu Petera Navarra.
Uvnitř administrativy se podle novinářky Megan Messerly objevují trhliny. Zatímco tzv. „protekcionistické křídlo“ zatím vítězilo, ve hře je stále vlivnější frakce prosazující „spravedlivý obchod“. A i když Trump konečně použil slovo „vyjednávání“, zároveň zdůraznil, že některá cla budou trvalá. Jinými slovy – vše je otevřené, ale nikdo netuší, pro koho.
Kanadský premiér Mark Carney je ve zvláštní pozici. Vzhledem k blížícím se volbám lavíruje mezi potřebou ukázat sílu a opatrností, aby se neocitl znovu na Trumpově černé listině. A i když Kanada a Mexiko stále mají platnou obchodní dohodu se Spojenými státy, nejsou si ničím jisté.
V Británii situace není o mnoho jasnější. Podle Grahama Lanktreeho, britského reportéra Politico, premiér Keir Starmer vyjednal rámcovou dohodu o odstranění cel, ale ta zatím zůstává nevyřízená na Trumpově stole. Očekávané ústupky — například změny v zákonech o internetové bezpečnosti a otevření trhu pro americké hovězí — by mohly být politicky drahé.
Lanktree přirovnal Trumpovy cla ke globální verzi Brexitu. V důsledku se svět ocitá v situaci, kdy Spojené státy zvedly obchodní bariéry proti téměř každému. Důsledky? Podobně jako Brexit, i tato politika pravděpodobně sníží růst HDP a odradí zahraniční investice.
Na domácí scéně mezitím začínají voliči i podniky pociťovat ekonomickou nejistotu. Zvýšené ceny a možné propouštění mohou brzy vyvinout tlak nejen na Bílý dům, ale i na republikány před nadcházejícími volbami. Gallup už nyní hlásí pokles důvěry veřejnosti v Trumpovu ekonomickou politiku.
Vzhledem k tomu, že se blíží výsledková sezóna firem, analytici upozorňují na možné změny ve výhledech pro investice, zaměstnanost i fúze. A pokud se slova generálních ředitelů začnou měnit v konkrétní kroky, může to být skutečný test Trumpovy obchodní strategie.
Zahraniční vlády mezitím hledají nové cesty. Kanada, Spojené království a další členové obchodního bloku CPTPP (Transpacifické partnerství) uvažují o posílení vzájemné spolupráce jako protiváze k americkému protekcionismu. Ironií osudu je, že tento blok vznikl jako nástroj Spojených států proti Číně – a dnes může být použit proti nim samotným.
Mezi pozoruhodnými momenty celé situace byla i Trumpova zdrženlivost vůči Marku Carneymu, který sice patří k jeho kritikům, ale nečelí obvyklým útokům, jaké Trump běžně vede vůči zahraničním lídrům. Politická dynamika mezi USA a Kanadou se tak v této chvíli nese spíše v tichém napětí než v otevřeném konfliktu.
A co nás čeká dál? Podle Suttona to bude především pokračující volatilita a možné přehodnocení pozice dolaru. Pokud bude nejistota přetrvávat, mohlo by to mít dlouhodobý dopad nejen na trhy, ale i na globální roli americké měny.
Zatímco se prezident Trump tváří, že situaci zvládá a že cla jsou „hořkým lékem“, který Spojené státy potřebují, realita může být daleko bolestivější. A jak poznamenala Messerly, uvidíme, jak dlouho budou voliči ochotni tento „lék“ polykat.
Související

Trump nevyloučil budoucí konec amerických snah o dosažení míru na Ukrajině

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce
USA (Spojené státy americké) , Donald Trump
Aktuálně se děje
včera

Pardubice v druhém finále extraligy vybojovaly vítězství 2:1 a sérii tak srovnaly na 1:1
včera

Trump nevyloučil budoucí konec amerických snah o dosažení míru na Ukrajině
včera

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň
včera

Nečekané svědectví z dovolenkového ráje Čechů. Video ukazuje žraloka u pobřeží
včera

OBRAZEM: Jarní teplé počasí konečně přišlo. Lidé vyrazili do parků a na náplavky
včera

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce
včera

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres
včera

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným
včera

Ukrajina a USA udělaly další krok k podepsání nerostné dohody
včera

Trumpův boj s imigrací. Případy, které otřásají důvěrou v princip americké „svobody“
včera

ANO čeká výměna europoslance. Kovařík oznámil, že ve funkci skončí
včera

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky
včera

V Polsku si dejte pozor, radí ministerstvo. Platí nový zákaz, hrozí i zadržení
včera

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině
včera

Z oblohy nepadá jen déšť. Meteorologové upozornili na zajímavý jev
včera

Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě, oznámil Fiala
včera

Další americký útok v Jemenu. Místní úřady hlásí desítky obětí
včera

Víkendové počasí se v duchu léta ponese jen částečně
17. dubna 2025 21:53

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu
17. dubna 2025 21:45
První finále extraligy vyhrála Kometa Brno 1:2. Zápas srovnala v závěru, prodloužení rozhodl obránce Holland
Hokejové finále extraligy začalo dramatem – Pardubice sahaly po vítězství, ale Kometa Brno v závěru srovnala a v prodloužení urvala výhru 2:1. Zápas rozhodl po více než dvaceti duelech bez gólu obránce Holland. Série pokračuje v pátek znovu v Pardubicích.
Zdroj: Adam Skála